IIEBSFOOBT- SCHE COW. N*. 7. ARRONDISSEMENTS NIEUWS- ein ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTS-PRUS Dit BLAD Verschijnt geregeld om de 8 dagen, en wel des DINGSDAGS, legen ƒ3.60 per jaar. 18 February. I FaiJS DEE ADVERTETITIEN II Van 1 tof. 0 régels ƒ0.00. Elke regel daarboven ƒ0.10. Zegelgeld voor iedere plaatsing- 0.35» NIEUWSTIJDINGEN. AMERSFOORT18 Febr. In de Vergadering met Dames, van liet Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, op Donderdag den 20slen dezer, zal de Verhandeling gedaan worden door den Deer Mr. L. Zcgers Veeckens en de Bijdrage door den Heer C. Batken Huet. Wij voorspelden in ons vorig Nommér onzen Sladgenoolen eenen genotnjkeu avond als zij het te geven Concert van Mij. Zirges bijwoonden; die ver wachting is niet te leur gesteld, neen zij overtrof aller gedachten. Het krachtige en gevoelvolle, afge wisseld door het zachte, immer welluidende, boeide de aanwezigen. De tijd ontbreekt onsover spel enz. uil te weiden door hét onafgebroken bravo roepen en het oorverdnovend toejuicheniels 't welk alhier als eene bijzonderheid moet beschouwd wordenheeft de jeugdige Toonkunslenares genoegzaam kunnen on dervinden, hoe haar spel naar waarde werd geschat. De lieer Eds. Grefe deelde, door zijn fluitspel, mede in aller bewondering, terwijl de medewerking der Liedertafel door gebrek aan personen veel te wenschen overliet. De solo-partij van de scène Charles VI werd echter krachtig cn naar eisch voorgedragen; hel koor, als te weinig bezet, kan daartegen niet opwerken. Het is Ie bejammeren, dat er bij dat Zanggezelschap zoo weinig harmonie bestaat, daar toch meest alle leden op het Concert tegenwoordig waren, maar, zoo het scheen, niet hebben willen medewerken. Volgens hel Dagblad van Venetië doet zich voor Spanje een verblijdend vooruitzigt opwant aldaar zullen na de ratificatie van het Concordaat met deu 11. Sloel, welke alleen op de terugkomst te Rome van den Gezant Marlines de la llosa wacht, een honderdtal kloosters hersteld worden, terwijl er reeds353 Jezuïten teruggekeerd zijnom ouderwijs te geven in de fraaije letterenwijsbegeerte en theologie. Een Belgisch Dagblad heeft berigt, dat Mr. van Bommelde Bisschop van Luik tot Aartsbisschop van Amsterdam benoemd is. Een ander Belgisch Blad do Commerce Beige verklqart dat berigt geheel ongegrond. Ook de Echo Universel de la preste Catholique weerlegt dat gerucht, en betoogt, dat hier te lande een Pausselijke maatregel, als jegens Engeland genomen is, niet zoude te pas komen: omdat 1) hier geene staatskerk bestaat; 2) er eeu concordaat bestaal lus- schen Nederland en Rome; 3) wij een Gezant te Ruïne hebben en een Pausselijken Nuntius te 's llage (welke drie omstandigheden iu Engeland niet beslaan); en 4) omdat onze Grondwet het aannemen van eenige waar digheid of eerbewijs van eene builenlandsche Mogend heid, zonder voorafgaand verlof van onzen Koning, verbiedt. Ook het Rooraschgezinde Amsterdamsche Dagklad de Tijd, verklaart die geruchten van allen grond ontbloot 's GRAVENIIAGE, 30 Jan. Ten einde hel maximum van het getal Notarisseudie voor elk Arrondissement kunnen worden aangesteld, meer in overeenstemming te brengen met de uitkomsten der laatste volkstelling heeft Z. Maj. bij besluit van den 18 dezer, met in trekking van het besluit van den 20 Sept 1842, het maximum van het getal Notarissen, welke, behoudens de bepalingen van art. 78 der wet op het Notaritaat, voor ieder Arrondissement kunnen worden aangesteld bepaald als volgt: Noord Braband1. arr. 40; 2. arr. 21; 3. arr. 31: te zanien 98. Gelderland: 1. arr. 31; 2. arr. 17; 3. arr. 20; 4. arr. 15: Ic zaïner 89. Zuid-Holland: 1. arr. 30; 2. arr. 24; 3. arr. 45; 4. arr. 17; 5. arr. 12; 0. arr. 10: te zamen 138. Noord-Bolland: 1. arr. 00; 2. arr. 15; 3. arr. 19; 4. arr. 18: te zamen 112. Zeeland: 1. arr. 10; 2. arr. 15; 3. arr. 8fe zamen 39. Utrecht: 1. arr. 23; 2. arr. 13: te zamen 30. Friesland: l.arr. 34; 2. arr. 13; 3. arr. 13: te zamen 00. Overijssel: 1. arr. 20; 2. arr. 10; 3. arr. 10: te zamen 52. Gro ningen: 1. arr. 19; 2. arr. 14; 3. arr. 12: te tarnen 45. Drenthe: 10. Hertogdom Limburg1, air. 27 j 2. arr. 23: te zamen 50. AMSTERDAM, 7 Febr. Zaturdag den 12 Julij zal de Larener Hoogte Sociëteit hare wedrennen en harddra verijen houden. Zij looft een prijs uit voor een hard draverij van paarden van alle rassen en ouderdom; ƒ400 voor eene wedren van paarden van alle rassen en ouderdom300 voor een hecrenwedren van paarden van alle rassen en ouderdom; f300, door Z. K. II. Prins Hendrik gegeven, voor inlandsche paarden van alle jaren en geslachten, gelrokken uit vol bloed hengsten 500 voor eene steeple chase van heeren; twee eere- prijzen voor het eersle en tweede aankomende inlandsche paard, behoorende aan landbouwers eu bereden door de eigenaars, hunne zonen of knechten. De wedloopen en harddraverijen, uitgeschreven door de Socileil tot aanmoediging der verbetering van het paardenras in Nederland, zullen worden gehouden op Zulurdag den 2 Augustus vnu dit jaar 1851, op de renbaan nabij 's Gravenhage. De programma's houdende opgave van de uitgeloofde prijten en de voorwaarden zijn reeds uitgevaardigd. De Utrechtsche Courant deelt mede, dat gedu rende de drie laatste maanden in hel dorp Vreeswijk vier tweelinggebiiorlen plaats haddeneu dat wel in vier naast elkander gelegen woningen. MAASTRICHT, 4. Febr. Heden morgen ten 3 ure is alhier ontslapen de zoo zeer beminde en hooggeachtto lieer O. J. H. Graaf ca» Limburg Slirum, gepensio neerd Luitenant Generaalbuitengewoon Adjudant van Z. Maj. den Kouiug, Ridder der militaire Willemsorde 3de klasse, Grootkruis der Orde van de Eikenkroon, Ridder van de tweede klasse met diamanten der Orde van St. Anna, Grootkruis der Orde van St. Wladimir, Komiuaudeur der Guelfou Oude, Kominnndeur der Orde van den Gouden Leeuw, Grootkruis der Orde van den Witten Valk enz. enz. Eene slepende onge steldheid sedert geruimen tijd, welke in de laatste drie dagen zorgwekkender aanzien kreeg, maakte eeu einde aan zijn zoo nuttig en liefderijk leven, in den ouderdom van ruim 03 jaren. Zijne bedroefde nagela ten betrekkingen verliezen in heiu een braven man en vader, en de armen een iiuiner onvermoeid weideen den verzorger. DlfTfSCIILAND. Van do conferentie te Dresden ver neemt men nog niets zekers; doch van verscheiden zijden koint een gerucht, dat Beijeren al de Slalen van deu tweeden rang heelt vereenigd lot gezamenlijk verzet tegen de plannen van Oostenrijk en Pruissen. FRANKFORT, 3 Febr. Te Wcenen, waar men door de gestrengheid der Regering elke kiem van woelingen vernietigd achtte, is dezer dagen een geheim genoot schap ontdekt, dat vertakkingen in verscheiden andere streken van Duitschland moet gehad hebben. Dertig lot veertig personen zijn deswege gearresteerd, waar onder verscheiden goede burgers cn een gepensioneerd officier van het Ooslenrijkscho leger. 0 Febr. Men meldt van de Pruissische Poolsche grenzen, dat op dit oogenblik niet alleen een sterk Russisch leger aan de grenzen en verder in het Ko ningrijk Polen zelf geplaatst is, maar dat aldaar twee derden, zoo niet meer, van de geheéle Russische strijdmogt bijeengetrokken wordt. Ruslands finantiën moeten zich ir. zeer goeden toestand bevinden, om deze buitengewone uitgaven te kunnen volhouden. In Stuttgart verschijnt in afleveringen eene uil- gave van al de Gedichten van Bilderdijkin het Uoogduilsch vertaald door P. kV. Quack en F.M.Dut- lenhofer. Men schrijft uit Petersburg d. d. 28 Januarij: In de maniid December des Torigen jaars heeft een voor- becldclooze sneeuwstorm in de gouveriiementen Kaluga Tula en Kursk verschrikkelijke ongelukken veroorzaakt. Iu eerstgenoemd gouvernement verhief zich de storm op den 9den des middags, in het gouvernement Tula, Ie 4 uur des namiddags, en in het gouvernement Kursk in den nacht van 10 Dec., en woedde in elk derzelve op even geduchte wijze meer don 30 uren. Een dergelijkcn orkaan kunnen de oudste bewoners dier streken zich niet herinneren. De voorafgegane dooide plotseling ingevallen koude van 15 en op vele plaatsen van 20 gradenen eindelijk de omstan digheid dat iu verscheidene dor|ien juist op dien dag markt werd gehouden, deden de werking der ele menten klimmen lot zulk eene hoogtedat de men schep., die geheel onvoorbereid door den storm wcrtlen overvallen, bij honderdeu nederzegeu. Niet alleen op de wegenver van de woningenook zeer nabij hunne dorpen verloren vele personen hunnen weg en Vonden na lang ronddoolen den doud. Uit Kaluga wordt gemelddat vele mensohen het leven hebben verloren. Ofschoon uithoofde van de diep liggende sneeuw nog niet alle omgekomenen hebben opgegraven kunnen wordenheeft men evenwel tot nn toe alleen in het gouvernment Kaluga, reeds 311 lijken van doodge vroren inenscheo gevonden. De sneeuw-orkaan was zoo geweldig i dot ook het vee moest bezwijken. Zoo werden in de kreita Shisdrinsk verscheidene naar het bosch rijdende houlwagens door den storm overvallen, en alleszoowel mensohen als paarden verloor het leven. In dorpen en steden werden de huizen van hunne daken beroofd. Ouk in de bosechen zijn ver bazende verwoestingen aangerigt. Uit de kreits Tschern meldt men nogdat 50 boerendie naar het niet meer dan vier wersten van hel dorp Gladki gelegeit bosch waren gezondendoor den storm van hunnen weg verdwaaldende helft hunner stortte in een afgrond en bezweek van koude. Voor zooveel men tot nog toe weethebben in het gouvernement Tula 140 personen door dezen sneeuwstorm het leven verloren. PARIJS 8 Febr. In onze gasthuizen zijn talrijke proeven genomen inet een nieuw middel ter genezing van de longtering, welke met den gunstigsten uilslag bekroond zjjn. Dit middel is het jodium, hetwelk bij inademing of inwrijving wordt toegediend. LONDEN4 Febr. Heden werd door de Koningin do zitting van het parlement geopend met eene aan spraak, waarin o. o. de volgende zinsneden voorkomen. Ik ga voort met het in stand houden van vrede en vriendschapsbetrekkingen met de builenlandsche naburen. Ik heb getracht de Duitsche Staten in het volle genot te stellen van de bepalingen van het traktaat met Denemarken, dat in het laatst der maand Julij des vorigen jaars te Berlijn gesloten werd. Het verheugt mij u le kunnen mededeelen, dat de Duit sche Bond en de Regering Tan Denemarken zich thans verbonden hebben lot de stipte naleving der bepa lingen van dat traktaat, waardoor een einde gemaakt is aan die vijandelijkhedendie eenmaal den vrede van Europa schenen te bedreigen. nik vertrouw, dat de Duitsche aangelegenheden, door onderlinge schikking, zoodanig geregeld zulleh worden, als het meest kan strekken tol behoud van de krachten van den Bond en tot hundhavÏDg van de vrijheid der op zich zelve staande Slalen. n De gewenschte toestand van den handel en het fabrijkweten in het Vereenigde Koningrijk heeft alom werk verechaft aan de arbeidende klasse. Ik betreur echter nog altijd de bezwaren, drukkende op dat belang en op talrijke gedeelten mijner onderdanen, bestaande uit grondeigenaren en pachters. Desniettegen staande koesier ik de vaste overtuiging, dal de voor spoed, door de verschillende andere klassen mijner onderdanen genotenbevorderlijk zal zijn aau do vermindering van 'hanne bezwarenïoowel als aan de verhoogde belangstelling in den landbouw. De onlangs plaat: gehad hebbende aanneming (assumption) va» eenige geestelijke titelsdoor eene vreemde Mogendheid verleendheeft eene krachtige ontwikkeling der verschillende gevoelens hier te lande uitgelokt, en door talrijke vereenig in£en mijner ondei - danen teerden mij adressen aangebodenwaarin tij hunne gehechtheid aan de kroon betuigden en ver nachten, dut men aan het maken van dergelijke aan spraken teccstand ton bieden. Ik heb hun versekerd van mijn besluitom de regten mijner kroon en de onajhankelijkheid van mijn tolk te handhaven tegen elke aanmatigingvan welke tijde tij ouk komen mogt. Ik heb terzelfder tijd mijn ernstig verlangen en tasten wil ie kennén gegeven, om, onder Gods tegen, de vrijheid tan godsdienstwaarop men hier

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1