iUFOOBT- N°. 10. ARRONDISSEMENTS NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTS-PRIJ S Dit BLAD verschijnt geregeld om de 8 dagen, DINGSDAGStegen ƒ3.60 per jaar. 11 Maart. PRIJS DER AD VERTEN TIEN J Van 1 tot 6 regels ƒ0.60. Elke regel daarboven ƒ0.10. Zegelgeld voor iedere plaatsing- 0.35, NIEUWST li DINGEN. AMERSFOORT. Verheugden wij ons om des doels willereeds voorlang', over het te geven Carroussel door manschappen, enz., van hel alhier in garnizoen liggende Regemeiil Rijdende Artilleriewij moeten nu erkennendatzonder het edele doel in aanmer king te nemenieder bezoekerop den avond van 4 Maart, het geld wel wilde geven, alleen om der verdienste wille. Was ooit ergens iets ordenllijker ge rangschikt, beter getorgd en bestuurd, dan alhier op dien avond? Wie ook handelde, of werkte, alles ging in regelmatige orde. In onderscheidene bladen is reedshetzij iir korte trekken hetzij breedvoeriger eriueld wal al verrigt wat al geschiedt is, en wat de opbrengst is geweest (ƒ700 ruim vrij geld). Hel zal dus overbodig geacht kunnen worden in breede trekken, de vaardigheid der ruiters, de spierkracht der gyninasticisten de gehoorzaamheid en leerkracht des paards de doeltreffende muzijk, en dilailIe behandelen. Ter herinnering aan dit feestzoo doeltreffend on dernomen achten wij ons echter verpligt, hel Pro gramma mede te deelen, der uitgevoerde onderwerpen. Jaiuiuer is hetdat dit ons niet vroeger ouder de oogen is gekomener zonden daardoor zeker nog velen meer gedeeld hebben in het genot, dat ons te beurt viel. liet begin was: 1. Ouverture der opera: r ég ine vervol gens: 2. Carroussel voor Korporaals3. Gymnast ie lc Afd.; 4. Aanval en verdediging te Paard. 5. Colli gen. Stilstaande over l en 2 paarden6. Het paard Sylph. 7. Leijdsche Studenten-/Putsch, van Duuklcr8. Les Mousquetaire de la Reine, Bouquet de Melodies, par F. llalary 9. Caroussel voor Jongelingen 10. Gymnaslie 2- Afd.11. Het Paard in vrijheid; 12. Voltige». In Ga lop; 13 .Piramiden; 14. Caroussel coor Onderofficieren. Ten slotte moeten wij allen luf toebrengen aau du onbaatzuchtige bedoelingen der Medewerkers eu bovenal aan de onvermoeide pogingen van den lieer Baron can Tuijlllc Luitenant Instructeur hij gezegd Regeincnt. Z. M. heeft benoemd tutRegter Plaatsvervanger bij de Arroud. Rcgtb. alhier Mg, P. G. R. H. van Lilaar en op verzoek eervol ontslag verleend aau Mr. A. G. H'ijers als 1" Luitenant bij de Stedelijke dienstdoende Schutterij. Buitengewone Vergadering voor BB.-. V.-. M.\ op Donderdag den 13 Maart 1851, des avonds te 7 ure, ten huiie van den Heer B. van den Broek. In de achtste Les van den Physischen Cursus, te houden door den Heer IU. J. van Oven, op aan staanden Donderdag, den 13 Maart, zal gehandeld .vorden over de beweging en het evenwigt der drup- vormige of onveerkrachtige Vloeistoffen; volgens v. d. Burg, binds. 125—157. Z. M. heeft lot Rector-Magnificus bij de Hoogeschool te Utrecht, voor hel academiejaar 18511852, be noemd den Hoogleernar C. W. Opzoomer. Een brief uit Londente Brussel ontvangen heeft het gerucht doen verspreidendat de groote tentoonstelling zal worden uitgesteld, ten gevolge van het gebrek aan hechtheid van het gebouw. Dit gerucht verdient allczins bevestiging. Te Oudewater is een huwelijk voltrokken lusschen zekeren «J, v. d. B weduwenaar, en G. S., waarvan de eerste (de bruidegom) 56 cn de tweede 17 jaren oud is. Het zonderlingste echter van dit huwelijk is, dat de moeder der bruid thans gehuwd is met een zoon van den tegenwoordigeu bruidegomwaardoor deze dus grootvader is geworden over be'zelfde meisje waarmede hij nu in den echt is gelreden. Door dit huwelijk is G. S. dus de behuwd moeder geworden barer eigene moeder. M.igten er uit dit huwelijk kin deren geboren wordendan wordt G. S. daarover moeder en overgrootmoeder te gelijk. De Sierrekundige Fors ter, te Brugge, heeft, door middel van een sterken telcskoup, eene komeet ontdekt, welke zoo ver verwijderd is, dat men die met het bloote oog niet kan zien. Aan haren invlocdgsclirijft hij don zachtcn winter toe, dien wij hebben. Onlangs heeft een chevalier dinduslrie te Maar tensdijk zich op eene niet allcdaagsche wijze van rijtuig en paardvan een Praetizijn aldaar meester gemaaktzoodat deie genoodzaakt zal zijn vooreerst op zijne voeten te loopen; gezegde snaak komt bij den knecht van den Praetizijn, terwijl deze van huis is, geeft zich uit voor den broeder van den Praetizijn en zegt dat er aan den Tolakker eenen spiegel ligt voor zijnen broeder met welke hij dezen wil verrasschen. De knecht geeft het rijtuig en verwacht den pseudo- broeder van zijnen meester, tot nog toe met rijtuig, spiegel cn paard terug* 's GRAVENHAGE. De Wetsontwerpen tot wijziging van het belastingstelsel zijn nog niet openbaargemaakt Intu8schen wordt het volgende medegedeeld over de vermoedelijke uilkomsttn dier wijziging: Vermindering. Afschaffing der belasting op de brandstoffen, ƒ2,391,950 Vermindering van hel tonnegeld 200,000 u kanaal- en sluisgcldcn 185.000 bet patenlregtMemorie 2,776,950 Vermeerdering. 3 pCt. belasting op de rentenƒ2,063,591 Inkomend regt op de slcenkoleu100.000 Verbetering in de suikerwet600,000 u op de zoutbelasting100.000 u op het gedisleleerd115,000 <i iu het zegelregt100,000 ƒ3,078,591 ASSEN4 Maart. Als eene proeve van bedrevenheid in liet broodetenmeldt men ons hel volgendeEen man in de gemeente Norg heeft onlangs, bij gelegen heid, dat hij met anderen de nachtwacht waarnam, vijf halve Nederl. ponden droog brood achter elkander opgegeten; hij zou nog bovendien een vierstuivers bol genuttigd hebbenzoo er geen verschil tusschen hem en de overige wachtdoi-ndc personen ontstaan was; bet gold hier eene weddenschap, niet om geld, maar alleen, om het opgegeten brood; men zegt, dat dit reeds de tweede bekdude publieke proeve van des mans ervarenheid in dit opzigl is. (Dr. Cour.) DülTSCULAND. De Minister con Manltuffel is den 2i dezer uit Dresden weder in Ber'ijn teruggekeerd. Volgens de beriglen uit Dresden heeft de op den 23 Maart góhouden plenaire vergadering niet lol hel ge weifelde resultaat geleid. De IVeue Preusische Zeilung meldt daaromtrent: «De gevoelens, in die algemeene vergadering uilgebragl omtrent de voorstellen der eerste en tweede Commissie: waren ten deele zeer breedvoerig ontwikkeld. De Koningrijken hebben zich voor het plan der vermindering van de stemmende kleinere Statenmet Baden aan het hoofdstellig daartegen verklaard; Bcijeren, Wurleinberg en Saksen hebben buitendien geprotesleerd tegen do bevoegdheid der Dresdener Conferentie, om eventueel Ie besluiten, dat men tot den ouden Bondsdag zou lerugkceren. Ein delijk de zitting duurde bijna vijf uren is men het eens geworden omtrent een uitstel van veertien dagen, na verloop waarvan bepaalde verklaringen om trent de thans aanhangige voorstellen of wel nieuwe voorstellen ingediend moeten worden. De Saksische Regering heeft het verzoek der zich noemende Vrije Christelijke Gemeente te Dresden, om onder de erkende Christelijke Kerkgenootschappen te worden opgenomenafgeslagen. In het daartoe strekkende Besluit zegt de Regering o. a.: De zooge naamde Vrije Gemeentenal noemen zij zich ook Gods dienstige en zelfs Christelijke Gemeentenzijn geene Godsdienstige gezindheid. Hunne hoofden verklaren het geloof aau God voor iels geheel onverschilligs. Zij erkennen wel cctie alles scheppende en onderhoudende kracht, maar laten hel aan een iegelijk over, zich naar goedvinden ecu begrip van deze kracht te vormen eu daarbij aan een volmaakten geest of aau eene be wusteloos werkende kracht te deuken. Zij verklaren het Christelijk geloof, tot zelfs het laatste overblijfsel daarvan voor dwaling cn bijgeloof, en willen hetzelve verdringen door eene wijsgecrige beschouwing, die niet verder ziet dan deze wereld. Zij zijn vijandig tegen alle Godsdienstige gezindheden, die zich met de betrekking van den tnensch tot eene Godheid bezig houdenen meenendat eene redelijke Godsdienst zich alleen bezig houden moet met eene betrekking van den mensch tol den inensch. Zij verwerpen alle Godsdienstig geloof, en geven slechts lessen over zede- leer, wier hoofdinhoud de denkbeelden vrijheidwaar heid, broederlijkheid» moeten uilmaken. Zij beroemen zich welnaar de vermaning des Apostels te handelen n onderzoekt alles en behoudt het goede.Maar zij houden niet in het oog, dal de inensch dat onderzoek zijn geheele Ieren, tut aan zijn uileinde, moet voort zetten. Na een kortstondig onderzoek verwerpen lij alles, wat zich niet voelen en tasten laat, en dan vinden zij in de leer van eigen maaksel niets, wat nog de moeite van onderzoek waard is. Zij willen naar de belofte van het Evangelie, van de mensche- lijke zaïnenleviiig eene kudde maken, doch niet eene kudde met een herder, maar eene kudde, die ver dwaalt zonder herder. (Dat zegt de Saksische Regering; regt echter de Vrije Christelijke Gemeente in alles hetzelfde?) Door een der Evang. Lulhersche Predikanten van Eislcbenbij Maagdenburg(Pruisen) werd op het laatste Kersfeest op den predikstoel woordelijk gezegd Christus is geboren als wijheeft geleefd als wij is gestorven als wijen zijn gebeente rust in de aarde als dal van alle andere menschen.lijdie deze woorden sprak is welsprekend eu heeft grooteu toe loop in de gemeente, meer dan al zijne ambtgenooten te tarnen. Ongestoord wordt dit door de Kerkelijke Over heid toegelatenhoe zeerer ook in openbare Bladen over geklaagd wordt. Maar wat willen ook zij er zichtegen ver zetten, die bij gelijkheid van beginselen alleeu in den graad hunner toepassing van hunnen ambtgenoot verschillen, Uit Kiel wordt aan de Hatnb. Naohr. geschreven De Deensche Regerings commissaris voor Sleeswijk von Tillisch heeft bevolen, dal voortaan tot aan deSchlei, en lot eene van de Schlei dwars door het land ge trokken linie, de Deeusche taal de Kerk-en Schooltaal zal wezen. Deze verordening treft het nagenoeg geheel Duilsche ambt Flensburg met de stad Flensburg, een groot gedeelte van de ambten Goltorf en Huamu het ambt Brcdstedthet zuidelijke gedeelte van het ambt Tondcrugeheel Noord-Friesland met al de eilanden t hel Marcklaud cu Kjögen benevens de stad Tondeni dus een distrikt, bewoond door meer dan 100,000 wenschen, die alle Duitsch spreken, denken en schrij ven. Wel blijft het den Predikanten aldaar voorshands nog gr-oorloofdom den anderen Zondag in de Duit- scie taal le predikendoch hun tevens vrijgelaten om enkel in hel Decnscb te prediken, wat natuurlijk het geval zal zijn met hen, die door von Tillisch om- gesteld zijn of nog aangesteld worden, en derhalve, daar het nieerendeel der vroegere Predikanten zijn met allen. Bovendien mogen de Schoolmeesters slechts gedurende 4 uren in de week Duitsch onderwijzen. FRANKFORT, 1 Maart. Volgens een Oostcnrijksch Blad moet aldaar het reeds gesloten huwelijk v«.n een Katholijk Geestelijke, die tot hel Protestant ismus is overgegaan, van wege den Staal nietig verklaard zijn, dewijl eene afgelegde belofte door verandering van godsdienst niet zou kunnen vervallen. Vier diaconessen van het Protestantsohe Diaco- nesscngesticht te Kaiserswerth (in de Pruissisuhe Rijn provincie), zijn dezer dagen, vergezeld van twee Geestelijken, naar Jeruzalem vertrokken, om aldaar een opvoedingsgesticht voor vrouwen, bijzonder voor Arabische meisjes, op te rigten. De Koning van Pruisscn heeft voor deze stichting een huis gegeven. FRANKRIJK. Men kondigt eene ontdekking aan, die in gewigt al de wonderbaarlijke uitvindingen van den jongsten tijd ver achter zich laat. Een onderwijzer uit de omstreken van Parijs zegtdat hij het middel gevonden heeft, om in 15 uren tijd te leeren lezen, en dat wel, zoo n.o hij zegt, op eene aangename wijze. PARIJS, 1 Maart. De Pauselijke Regering is gisteren hevig aangevallen bij de discussie in de Wetgevende Vergadering over het Wetsontwerp, waarbij 3,218,501 franken aangevraagd werd tot goedmaking ier kosten van de bezetting van Rome door de Fransehe troepen.

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1