1IEBSF0QRT- N°. 12. ARRONDISSEMENTS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTS-PRIJS: Dit BLAD verschijnt geregeld om de 8 dagen, en wel des II DINGSDAGS, tegen 3.60 per jaar. 25 Maart. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 8 regels ƒ0.00. Elke regel daarboven ƒ0.10. Zegelgeld voor iedere plantsing- 0.35. nieuws T:U DINGEN. AMERSFOORT, 25 Maart. Voorleden week is alhier van een wagentoebehoorunde aan den molenaar Wilbrink, buiten de Bloemendaalsche poort, een n.l afgeloopen, waardoor de knecht van denzei ven is afgevallen en het paard doorging. In zijnen loop kwam liem een puard tegen (men zegt een hengst, die alleen op sioeepslag gehoorzaamt, en niet van leidsels en tuigen voorzien was, zoo als vereischt wordt), met twee mestkarren achter zich. De lemoenen moetenniet het tegen elkander in rijden, tegen de borst van den herigst zijn gestolen, die echter geene uiterlijke kwet suren heeft bekomendooh waarvan het gevolg is geweest dat de hengst dienzelfden avond is gestorven. Ongelukken hebben er voortdurend plaats; er zijn er ook waar veeltijds geen reden bij zijn to vinden; echter zou het steeds het beste wezendie voorzorgen te nemen, welke uien kan; immers geen ongewoon tuig en geen twee karren bij elkander; terwijl kinderen, hoe onschuldig ook, dikwerf Iunscn uit raderen weg nemenzonder dat de geleider of voerman er iets van kan bespeuren. Zoo men zegt moet liet gestorven paardnagenoeg 400 waardig zijn geweest. De knecht des molenaars moet eengiziusgekwetst zijn, even zoo het paard. Een man, zekeren Were, gisteren morgen, omdat hij zich ongesteld gevoelde, zich naar den Doctor willende begeven, is nabij de Vischmarkt ineen gezakten toen men ter hulp toesnelde reeds sprake loos en dood bevonden. De laatste les van den Natuurkundigen Cursus voor dit saizoen, op aanstaanden Donderdag, den 27sten dezer, ten onderwerp hebbende: de werktuigelijke Eigenschappen der Lucht enz., volgens ran der Burg, Bladz. 158107, zal gehouden worden door den Heer Hamelberg, in ruiling met den lieer Diemont. In hel naburige Achterveld, moet, zoo wij ver nemen, een kind, in eencn zoogenaamden kakstoel gezeten, verbrand zijn. Wederom een voorbeeld van achteloosheid; reeds zoo vele offers heeft zij gevergd! Een meisje van Uiihuizen, uit christelijke ouders geboren, is, naar men zegt, voor drie maanden gelo geerd te Appingadaiti bij den Israëlietischen Yoorlezer Wagenaarom voorbereid te worden tot den o«e.'ging tot de Isriëlietische godsdienst, om daarna met een Israëliet ïu het huwelijk te treden. ProoGr. Cour.) Omtrent de reorganisatie van de militaire ge neeskundige dienst verneemt men het volgende: Met het oog op de belangen van 's Rijks schatkist, is men tot besluit gekomen., voortaan de betrekking van Inspecteur-Generaal (Gencraal-majoorsrang) niet meer aan te vullen. De vooruilzigten op bevordering der officieren van gezondheid zal men I-achten zoo veel mogelijk gelijken tred te doen honden, als voor de Infanterie-officierer. bij de organisatie van den 21 Nov. 1850, No. 70, is vastgesteld. Zoudat voortaan het korps militaire geneeskundigen zal bestaan uit 1 Inspecteur, chef der dienst, {Luit. Kolonel.) 8 Eerste Officieren van gezondheid, {Majoor.) 24 Officieren van gezondheid, li kl. {Kapitein.) 100 Officieren van gezoudh. 2cen3c kl. (lc ert 2*- Lui:.) De bezoldigingen, zoowel der Hoofd officierenals d"r suballei.ie Officieren tan gezondheid, zouden vol komen gelijk gesteld wordenzoo als die aan andere wetenschappelijke korpsen van hel leger, {Genie, Ar tillerie en Grooten SlaJ) zijn toegekend. Met de Pharmaceutische en veterinaire dienst zou «1e verhouding van Luitenant tot Kapitein op dezelfde leest geschoeid worden, als voor de Officieren van gezondheid der 2° en 3C klasse, dat is, als 4J lot 1. Bij de Infanterie staat die verhouding als lol 1. Wij vernemen, dal dezer dagen uoor dc Arron dissement! Regtbank te Utrecht tegen zekeren 24jarigen boekhandelaar J. II. V. is verleend regtsingnng inel bevel van gevangenneming, als beklaagd van zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een hnigslaarlig lichtbruin aftands ruin, met tilburry, paar dentuig, enz. Dc beklaagde inoet zich door de vlugt aan de tegen Item ingestelde reglsvervolging hebben ont trokkenzoudat door de Justitie '.ijno opsporing en aanhouding is bevolen. AMSTERDAM, lu het krankzinnigen gesticht /Ueeren- berg (in de gemeente Bloemcndanl) is onlangs een geregeld vocaal- en instrumentaal concert gegeven. Ongeveer 80 lijders, zoowel mannen als vrouwen, waren daartoe, elk door eene personele invitatiekaart minzaam uitgenoodigd; slechts 5 verzochten beleefdelijk daarvan verschoond te blijven. Onder de ooncerlgevers waren 3 lijders; eene zangeres, een zanger en een voortreffelijk violist; voorts eenige beambten en mensoh- licvende vrienden die onder de leiding en door de ijverige zorgen den 2den Geneesheer het feest hadden voorbereid en geregeld. Nadat allen plaats genomen haddon cn in diepe stille met blijkbare belangstelling dc eerste toonen van piano en viool verwachttentrad onverwachts de Directeur en eerste Geneesheer op niet eene korte en hartelijke toespraak van die ongelukkigen. Hij heette hen hartelijk welkom, als zijne vrienden en hnisgenoolen«niet naar aanleiding van ecu verjaringsfeest, noch ter viering van eenige andere gebeurtenis, had de feestelijkheid van dezen avond plaats, maar alleen om hunnen wil allen, als het ware leden van een huisgezinerkenden zij het dagelijks meer en meer, dat «waar liefde cu eend ragt woont, waar de zucht heerscht tot orde en arbeidzaamheid, daar gebiedt de Heer zijn' zegen!» DU1TSC11LAND. De Keizer van Oostenrijk heeft zijne bekrachtiging verleend aan het nieuwe strafwetboek. Het bevat ook do nieuwe wettelijke bepalingen over drukporsmisdrijnenzij zijn hoofdzakelijk do volgende: Wanneer door den inhoud van een drukwerk mis dreven is, dan worden de schrijver, de redacteur en de uitgever als schuldig beschouwt, tenzij de een of ander het bewijs levert, dat het drukken tegen zijn wil heeft plaats gehad; indien geen redacteur, schrijver noch uilgever kan worden ontdektwordt de verspreider of drukker verantwoordelijk. Dc veroordeelde wegens drukpersmisdrijf mag vervolgens nooit als verantwoor delijk redacteur optreden; hij verliest het slemregt en do verkiesbaarheid voor den Rijksdag, voor de Landdagen en gemeenteraden, en mag niet in ceuc gezworen regtbank zitten. Hij verliest openbare titels, ridderordenwaardigheden ambtenpensioenen sub sidien, zonder ooit ze Ie kunnen terug bekomen, en zelfs het regt om anderen bij eene overheid te ver tegenwoordigen. Deze straffen treffen ook allendie door bevel, aanraden, onderrigt, lofspraak enz., tot het drukken van het strafbare geschrift, of artikel aanleiding gegeven, hetzelve bevorderd of er voordcel uit getrokkeu hebben. Overigens zijn de bepalingen wegens drukpersmisdrijf met de algemeene strafbepa lingen overeenstemmenden de doodstraf kan dus ook wegens drukpersinisdaad worden uitgesproken. Met den 1 Junij eerstkomende komt deze wet in het gchcele rijk in werking. De nood klimt in Keurhessen met eiken dag. Een der rijkste fabrijkanlen uit Kasseide Heer Her- bold, heeft alles Ie gelde gemaakt cn gaat met zijn gezin naar Amerika, waarheen verscheiden andere gegoede familiën hem denken te volgen. Uil Turkije wordt de dood berigl van Chosrew pacha. Gedurende 35 jaren hield hij bijna onafgebroken het roer van den Oitonianischen Slaat, cn wist hij zich duor zijne zeldzame schranderheid tegen alle mede dingers staande te houden in de gunst van Sultan lUahtnud, die nag op zijn sterfbed zijnen zoon, den thans regercuden Sultan, vermaande, zich nooit tc livrooveti van den raad en de ondervinding van dien man. Chosrew bereikte den hoogen ouderdom van 00 jaren. Hij laat een onmetelijk vermogen na, dat ten deel valt aan eene slavin, die hij acht dagen voor zijn verscheiden huwde. PARIJS, 10 Maart. Zaturdag jongstI. ontstond in «1c Wetgevende vergadering, nadat de zitting reeds go- sloten was, onder de aanwezige leden vrij wat op schudding. Een lid der Bergparlij bedreigdezoo verhaalt men, met het geweer al degenen, die aan het volk het algemeene slemregt ontstolen.Eenige leden antwourddeu, dat men den aanval gerust zou afwachten, cn dat men niet meer in den tijd was, toen men de Kamer door eene bende van 200 a 300 inenschcn liet overrompelen en gevangen nemen. Een Generaaldie belast is met de zorg voor de veiligheid der Vergadering, antwoordde droogjes: «De verde digingsmiddelen, waarover ik beschik, Btcllen mij in staat, om acht duizend man per uur to dooden; laat nu de volkshelden komen. LONDEN, 12 Maart. De op aanstaanden Vrijdag be- bepaalde beraadslaging van het Huis der Gemeen ten over de gewijzigde Bill tegen het voeren van kerkelijke titels, zonder verlof van den Sonverein van dit Rijk, wordt met klimmende belangstelling te ge- moet gezien. De Ministers zullen te kampen hebben, ccnerzijda tegen de partijwelke in hel geheel geene wet van dien aard verlangt, anderzijds legen diegenen, wclko de voordragt, zoo als zij nu ingekrompen is, volstrekt onvoldoende en hel Protcslantsche Engeland onwaardig achten. Ecu der hoofden van deze laatsle parlij, do Graaf van Winchelsca, heeft eencn aan zijne Protcs lantsche landgenooten geriglen brief in do voornaamste Dagbladen doen plaatsen, waarin hij zich ten ernstigslo beklaagt over de zwakheid, welke dc bewindslieden tegenover «do Pauselijke beleediging cn aanranding» aan den dag gelegd hebben, dour de Bill, welke oor spronkelijk reeds Qaauw en kinderachtig was, te be- roo»en van de twee eenige bepalingen, die eeno afdoende kracht hadden. Hij noemt dal ontwerp nu «do grofste belecdiging, die ooit door eenig Gouver nement het Proteslantsohe gevoel van dit magtige Rijk is aangedaan.» Na de ernstige waarschuwing herin nerd Ie hebben, lie Lord Eldan in 1829, bij gelegen heid der beraadslaging over de dusgenaamde H.-Kalh. emancipatie-Bil!, ia het Parlement heeft duen hooren, ten aanzien van den steeds naar uitbreiding en over- heerscliiiig strevenden invloed van den Pauselijken Stuel, bezweert de Schrijver zijne Protcslantsche land genooten bij de nagedachtenis van hunne groole voor ouders, die huu leven gelaten hebben voor de verde diging van het Proleslautsche geloof en voor de bur- geilijke cn godsdienstige vrijheid, om zich, met ter zijdcstelling van alle minder belangrijke verschillen, te vercciiigen legen de bewuste Bill, en oin van den Troon de ontbinding van het Parlement te verzoeken, opdat de geheele natie zich over de zaak verklare cn in onmiskenbare taal haren wenseh openbare, dat de Protestantsche beginselen, die eenmaal het Huis van Bronswijk op den Brifschen troon plaatsen, stand vastig gehandhaafd zullen worden, zonder vergelijk met de Kerk van Rome. Men heeft berigten ontvangen van do Kaap do Goede Hoop, loopende tot den 2 Februarij. De zaken aldaar hadden eene meer gunstige wending genomen. Sir II. Smith bad zich met 5000 man in Williams-town verschanst; hij wachtte daar, tol dal de geheele kolonie zich gewapend had, alvorens den strijd in het "peil veld te beginnen. Tot op het vertrek der jongste be rigten luid er slechts eene schermiflseling plaats gehad, waarbij 3000 Kaffers door 300 Engelschc soldaten op de vlugt waren gedreven. De grootste moeijelijkheid welke dc Gouvyrneur zal ondervinden, is hel afsnijden van den teruglogt aan de wilde stammen. Hij wanhoopt noglatis niet, den opstand in eenige maanden geheel lo dempenzonder de hulp van het Moederland in te roepen. 17 Maart. Bij de beraadslaging over de Bill op de bisschoppelijke titels werd door Sir Robert Inglis, den woordvoerder der streng Protestantsche partij, be nevens verscheiden petitiën legen de Pauselijke aan randing, een adres ingediend, hetwelk bijzonder do aandacht van het lluis trok en niet weinig leden do laatsle wijziging der genoemde Bill deed betreuren. «(De lieer I'tts Harding Berkeley, vroeger Lid van het Huis, heeft mijzeide Sir Ingliss— opgedragen eeno petitie in tc dienen. Hij verklaart, dat, terwijl hij to Gliolmondley woonde met zijne stiefdochter, eene minderjarige wees, deze in 1850 als proeveling in een klooster is gegaan, waar zij non wilde worden in weerwil der verloogcn barer vrienden. «Zij wilde zich niet bïmueljen iuet het beheer van

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1