AUEBSFOHRT- SHE con N\ 13. ARRONDISSEMENTS NIEUWS- m ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Dit BLAD verschijnt geregeld om de 8 dagen, en wel des DINGSDAGStegen ƒ3.60 per jaar. I April. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van I tot 6 regels ƒ0.60. Elke regel daarboven ƒ0.10. Zegelgeld voor iedere plaatsing- 0.35, NIEUWSTIJDINGEN. AMERSFOORT, 1 April. De paardenmarkt gisteren alhier gehouden was druk bezocht; er waren meer paarden dan gewoonlijk aanwezigterwijl de prijzen niet laag kunnen genoemd worden waarvoorzij werden afgezet. Vergadering van BB.-. VV.\ MM.-, op Woensdag 2 Aprildes avonds ten 7 ureten huizo van den Heer^i?. van den Broek. Het Concert, waarop zich voorleden week de be roemde Zangeres Joannsen met medewerking van de 11II. Appij en ron Finch, deed hooren, was bijzonder druk bezocht en geen wonder! De mare toch van de wonder- achooue zang was reeds heinde en verre, als door eene echo weerkaatstvernomen zoodal ook van de naburige gemeenten talrijke bezoekers opdaagden. Zij die het Concert bijwoondenzullen dan ook in alle opregtheid moeten erkennen nimmer binnen deze wallen schooner en wclluidcnder, ronder en vaster, zachter en verhevener vrouwenzang te hebben gehoord. Het was te bejam merendat zjj zich slechts 3 malen deed hooren, ja hel gevoel zou niet verstomptde aandacht niet afge trokken zijn geweest, had haren zang ons den geheclen avond bezig gehouden. De Zangster ondervond dan ook bij hel eindigen hnrer Zweedscho liederen den alge- mecneu dank, door het oorverduovend handgeklap en het bravo roepenterwijl op het onophoudelijk bis roepenzij zich getroostte nog een der Zweedsche lie deren voor te dragen. De lieer Appij staafde dien avond zijn reeds gevesligden roem, terwijl het pianospel van den Heer von Finck allervoortreffelijkst was. Wij moeten bovenal onzen nieuwen Stadgenoot niet verge ten, de Heer Petri, die door zijne schoon uitgevoerde fantaisie op de oboe bij ons den wi-nsch deed onIslaon, hem nog menigiualen te hoorenzijn spel was voor treffelijk. Eu zouden wij vergeten ouzon dank te betuigen aan hem die ons dien genotrijken avond ver schalie, aan hem die, uit liefde voor de kunst, zich zclven zoo veel moeite getroostte, de slaap ontbeerde. Wij zouden zijn gevoel kwetsen indien wij in breeder trekken, alles hier herhaalden; genoeg zij het, dut hij wetcdat allen hem dankbaar zijn voor hetgene zij op dien feestrijken avond ondervonden en genuien. Zoo even wordt ons berigt, dat de Bidder WILJALDA FH1KEL, voornemens is, hier ter Slede op aanstaanden Zaturdng, in het locaal Amicitia, eene groote Toover-voorstelling Ie geven, volgens eigene uitvinding, wijze van uit voering en zonder werktuigen. De onverdeelde bijval welke de voorstellingen van den Heer FrikelrIs buitengemeen in hure soort, overal verworven hebben, doet ons vertrouwendat ook hier een talrijk publiek zijne kuiistverriglingcn zul komen bijwonen. Alhier loopt het gerucht, dat er weldra door eenige kapitalisten in de nabijheid dezer stad, eene landbouwkolonie, zal opgerigt worden. (Gron. Cour.) Te Brussel is de vrouw van een geacht koopman bevallen van vier welgeschapen zonen. De moeder en kinderen bevinden zich in een zeer goeden welstand. Dit de laatstelijk ui'jegeven handelingen van de algemeene Synode der Nederl. Herv. kerk van 1850 blijkt, dat in het jaar, waarover het laatste verslag looptvan de Hervormde tot de Roomsche kerk zijn overgegaan 84 personen en van de Roomsche lot de Hervormde 237. De breede Kerkeraad der Nederduilsche Hervormde Gemeente te Gouda heeft, den 23 Maart, het volgend drietal van Predikanten opgemaakt: Ds. B. J. Adriani to Waddinxveen; G. Overman, tc Gapinge, cn B. ter Haar Romenijte Eemues-Binncnwaaruit aanstonds beroepen islis. B. ter Haar Romenijte Eemnes Binneti. Z. Maj. heeft bij besluit van den 4 Maart jongstl., n". 50, eervol emeritaat met pensioen verleend aan de volgende Hervormde Predikanten, als aan: C. W. Pape, Predikant te Ueusden; B. Boorrees, Predikant te Wijk; H. IPeijinnd, Predikant te Amsterdam; B. Juristen, Predikant te IJsselstein; P. J. Landsknegt, Predikant te Wissckerke; G. J. Lette. Predikant te Nieuwerkcrk in Duivelend; B. II. Ilabbema, Predikant te Oenkerk; G. G. Brugman, Predikant te Groede. Het te Hong-Kong uitgegeven Engelsch Dagblad deelt de volgende bijzonderheden medo over den in China ontdekten inerkwaardigen volksstam, welke de Israclielischc godsdienst belijdt, en zich ophoudt 350 mijlen ten westen van Peking Deze stam werd reeds voor ineer dan eene eeuw door de Jezuïten bezocht, die aldaar eene groote Synagoge of tempel vonden. (De Jezuït Paula Gozani heeft dien beschreven.) Men vond dien thans zeer ver vallen, met kapellen ter eere der Aartsvaders, die de arme Joden thans tot woningen g ebruikten. Het heilige der heiligen was nog ongeschonden en bevatte twaalf rollen van schapen-perkament, ter lengte van 30 cn ter breedte van 2 a 3 Engelsche voeten (van drie palmen Nederlandse!)). Sedert 50 jaren is er geen Rabbi meer en geen Jood in de provincie Khi-Foeng-Toe, die een woord Hebreeuwsch kan lezen. De besnijdenis is in onbruik geraakt en welligt zal er binnen eenige jaren weinig spoor van de lsraëlietische godsdieus' meer te vinden zijn. De reizigers l ebben de Hebreeuwsche opschriften opgeteakenddie zij aan de wanden vonden, en eene tcekening van den tempel medegebragl, alsmede acht Hebreeuwsche handschriften met gedeelten van het Oude Testament, en twee met kerkelijke gebeden, die nog verscheiden hoofdstukken van de Boeken van Sloscs bevatten. Het schrift i oud Uebreeuwsch met punten. Twee voorname Israë-.etendie zij te Shanghne zagen, zeiden, dat zij zulke boeken ook te Aden hadden gezien, en de hier cn daar iu aanteekeningen voorkomende Perzische woorden niet Hebreeuwsche letters schijnen hunnen oorsprong uit West-Azië aan te wijzen. Wanneer zij geschreven zijn, is moeijelijk te bepalen. Deze tempel is gesticht in 1199, doch de Joden zeggen, dat zij hier zijn gekomen onder de vijfde dynastie van flan-Chan, die van 206 tot na 220 na Christus geboorte aan de regering was. Het voornemen bestaat om spoedig facsimile's dier hand schriften en afbeeldingen van den tempel in de tijd schriften van reizigers in hel Chineesch en Engelsch uit te geven. Men had vijf en vijftig dagen tot de reis van Shanghae tot Khi-Foeng-Toe besleed, waarvau vijf aldaar waren doorgebragt. UTRECHT, 22 Maart. De Koninklijke Zweedsche Akademie van Wetenschappen heeft onlangs den Hoog leeraar G. J. Bulder tol buitenlandsch lid benoemd. De eervolle onderscheiding is gewis voor onzen hoog geachten Stadgenoot van grootere waarde, dan eenige andere benoeming van dien aard, omdat zij hem nog naauwer verbindt aan de nagedachtenis vau den uit stekenden Berzelius, die verscheidene jaren lang haar vaste Secretaris en de ziel van haar werken en streven is geweest. 'sGRAVENHAGE, 24 Maart. Op den 18 dezer is door Z. M. in bijzonder gehoor ontvangen de Heer Luitenant Generaal con Banebach. builoiigewoon Gezant en gevolmagtigd Minister van Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen bij liet Nedcrlaudsclie Hof. Te dier gelegenheid is door den Gezant aan den Koning overhandigd een schrijven van zijnen Souverein, strek kende ter aanbieding aan Z. M. van de Nuorweegsche orde van St. Olaf, vergezeld van de versierselen dier orde. ASSEN, 21 Maart. Het is geen ongewoon verschijn sel, dat zich aan éénc meiischelijkc hand zes vingers bevindeiij de zesde vinger is dan echter in den regel niet meer dan een stompje, een zeer onvolmaakte vinger, meestal niet uf weinig beweegbaar door den militie raad alhier is echter dingsdag jonglsl. een loleling uit dc gemeente Suiilde voor een jaar vrijgesteld, op grond, dat hij in de goede behandeling vau ieder wapen belemmerd werd door hel bezit aan eene hand van twee duimen, die beide goed uitgewassen, be weegbaar en bruikbaar waren; de duim echter, die dagelijks dienst vcrriglte, was meer beweegbaar en uls het ware handiger dan zijn iu reserve geplaatsten tweelingbroeder, die gewoonlijk niet anders deed dan toe te zienwat de ander uitvoerde. Volgens de geneeskundigen zou eene amputatie van den tweeden duim zeer gemakkelijk wezen, en zou alsdan de lole ling voor de dienst even geschikt als een ander zijn. Deze was echter daar volstrekt niet aan toe, daar de rciupla^ant van lijn duiui hem een remplasant voor de militie bespaarde. Drentsche Cour.) FRANKFORT, 18 Maart. Buitengewoon veel opzien» baart hier een artikel van het olliciële Dagblad van Munchen, waarin de regeringen vermaand worden op hare hoede te zijn en een zeer waakzaam oog te hou den op de vijanden der bestaande orde van zaken. Volgens dit Dagblad wordt door de roode Republikeinen eene nieuwe omwenteling voorbereid, die hoogstwaar schijnlijk binnen zeer kort zal plaatsgrijpen. Ook dezen keer zal, naar het schijnt, de storm zich het eerst in Italië losbarsten, om zijne uitwerkselen alsdan van daar naar Frankrijk en Duitschland uit te breiden. De bcrigten, die, zoowel uit Turijn als uit Londen en Parijs, ontvangen worden, stemmen overeen in de ver zekering, dat men legen het voorjaar door ernstige gebeurtenissen bedreigd wordt. In gnnsch Italië smeult hol vuur onder do asch, eu er is weinig noodigom alles io lichlclaaijc vlam te doen uitbarsten, lil Pië- inont bevinden zich duizende vlugtelingen, die met ongeduld het oogenblik afwachten, oin de beslaande lloineinsche, Toskaansche en Napelsche regeringen omver te werpen. De gewapende bendendie thans de groote wegen in Italië zoo onveilig makeneu dikwijls dorpen en steden overvallen, zijn eigenlijk slanlkuiidige guerillas. Hoe weinig op de Italiaansche troepen te rekenen is, hiervan heef' men dezer dagen een bewijs gezien, toen een talrijk detachement Ro- lueinsche soldaten, dat legen deze benden werd afge zonden, grootendeels met geweer en wapenen tot hen overliep. Deze staat van zaken verklaart de ijverige krijgstoerustingen van Oostenrijk in Italië waar het 0osleiirijk8che leger, bestendig versterkt, nader aan de grenzen van Picmont en Toskane post vat. Door dit al les voeden de Duilsche regeringen van den 2dei» en 3den rang ernstige bezorgdheid voor de toekomst. In Wurtemberg, Baden en elders hoort men in hoogere kringen de noodzakelijkheid bewerendat deze Staten zich tot eenen bijzonderen Bond behooren te vereenigen om zich eene zoodanige organisatie te geven waar door hunne veiligheid het best gewaarborgd zou zijn. PARIJS. Onlangs heeft de Aartsbisschop van Parijs, de Heer Sibour, een mandement uitgevaardigd, waarin hij zijne onderhebbende geestelijken aanspoortom zich van alle inmenging in staalkundige aangelegen heden te onthouden, eu betoogt, dat zij, die den geestelijken stand hebben omhelsd, noch mogen optreden als volksvertegenwoordigers, noch als schrijvers in de dagbladen. Heden is iu het clericale hoofdorgaan l' Unieer een mandement opgenomen van den Bisschop van Chartres. Dat stuk voert de dagteekening van den 11 Maart 1851 en behelst eene breedvoerige wederlegging van dc door den Heer Sibour ontwikkelde stellingen. De Bisschop van Chartres beweert hoofdzakelijk dat do geestelijkheid niet alleen deel raag nemen aan de staatkunde, maar verpligt is om zulks te doen; dat zijdie den geestelijken stand hebben omhelsd partij moeten kiezen, zoodra er verdeeldheid omtrent staatkundige aangelegenheden is ontstaan; eindelijk, dat het aan geestelijken allezins geoorloofd is, om in de dagbladen te schrijven. Hij beweertdat do Aartsbisschop in zijn mandement niet juist uitdrukt, hetgeen de kerkvergadering te Parijs in 1850 wilde, maar dat hij het uitbreidt ea wijzigt, dat bi' te ver gegaan is in de aanbeveling der vaderlandsliefde in een tijd, waarin het land gesplitst is in vier of vijf partijendie elk zichzelve alleen als het aanzien, cn ook in do aanbeveling der gehoorzaamheid aan de wettenin een lijddat meer dan ooit eigenbelang of dwaling slechte, tjjrannieke, goddelooze wellen kunnen voortbrengen. Zoodanige wetten, zegt de Bisschop, komt de brave niet na, maar ondergaat liever den dood zoo deden ook do eerste Christenen; terwijl de Aartsbisschop voo.- alle wettenvan welken aard ookdezelfde gehoorzaam heid ingenomenheid en geestdrift verlangthem is genoegdat de wet zij gemaakt. Evenzoo vraagt hij ook niet, als eene nieuwe regering zich verheft, wat haar regt is en haar oorsprong; hel feit is genoeg. Gowefd en regt worden op éëue lijn gesteld. De goede uitslag geeft volledige vrijspraak. De partij der einde- looze revolutie en der gedrochtelijke onbestendigheid der menschelijke instellingen juichte dan ook over het mandement van den Aartsbisschop en zwaaide hem grooten lof toe. 9 Maart. De Aartsbisschop van Parijs heeft den brief van den Bisschop van Chartres beantwoordhij heeft nl. eene ordonnantie uitgevaardigd van dezen inhoud: «Gezien de besluiten der Heilige Kerkver gadering van Trente; overwegende, dal de Bisschop van Chartres in zijnen herderlijken brief, in strijd met de rangordening der geestelijkheid, een door ons krachtens onze geestelijke regtsmagt uitgevaardigd stuk heeft aangevalionwaarin wij aan onze priesters hot in politieke aangelegenheden te houden gedrag hebben aangewezen, en dat hij uitdrukkelijk verlangd heeft, dat die brief in ons kerkgebied door de dagbladen werd openbaar gemaakt; overwegende, dat, indien het eiken bisschop vrijstond, zich te mengen in het inwendig bestuur vau andere kerkprovinciënen door iu die bekendgemaakte stukkeu maatregelen van louter kerkelijke tucht te berispen, het Bisschopsgezag vernietigd, de band der gehoorzaamheid losgemaakt en derhalve het bestuur der kerken onmogelijk zon worden; overwegende buitendien, dat in den herder lijken brief ons verderfelijke dwalingen en leeringen worden toegeschreven, van welke in ons mandement geen spoor te vinden is; overwegende, dat dezo aanranding van onze kerkelijke regtsmagt en- dezo schending van den eerbied' voor onze hooge waardig heid, alsmede de ergernis, die daaruit voorkomt, ous verbieden te zwijgen, verwijzen wij aan de provinciale kerkvergadering van Parijs, die dit jaar gehouden zal wordenden herderlijken brief van deu Bisschop van Chartres. LONDEN, 17 Maart. Dc Koningin van Engeland heeft besloten een allerkunstigst tapisseriewerkdoor 150 dames Uoosldezelve ten geschenke aangebodenop de groote tentoonstelling te doen'prijkenmet het opschrift: Tentoongesteld door II. B. de Koningin van Groot- Britlanje in naam van 150 Engelsoha dames. Reeds zijn omstreeks vijf duizend doorloopende toe- gangkaarlen voor de groote tentoonstelling genomen. De catalogus der tentoonstelling zal uiterlijk tegen den

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1