iMEfiSFOnST- N". 16. ARRONDISSEMENTS NIEUWS- m ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Dit BLAD verschijnt geregeld ora de 8 dagen, en DINGSDAGS, tegen 3.60 per jaar. 22 April. PRIJS DER ADVERTENTIE!* Van 1 tot 6 regels ƒ0.60. Elke regel daarboven ƒ0.10. Zegelgeld voor iedere plaatsing - 0.35. M E U W S T IJ D ING E N. AMERSFOORT, 22 April. Het gerucht, den 14 deier in de residentie in omloop, nopens het ontvangen bij de regering van het berigt van het overlijden van den Vice Admiraal van den Bosch, Koiuniandant van Zr. Mjs. zecmngt in Oostlndië, heeft zich, tot ons leed wetenbevestigd. Hel berigt is met den telegraaf uit Triêst naar Antwerpen en van daar met buiten gewone gelegenheid naar 's Gravenhage overgebragt. Derhalve was de landmail reeds cenige dagen geleden te Triest aangekomen, liet overlijden moet den 17 Fe bruary j.l. hebben plaats gehad. Reeds Wordt er heden veel gesproken van den vcrmoedelijkën opvulger van den overleden Bevelhebber der Ncdcrlandsche zeeinngt in Oost-lndiö. Velen noemen als zoodanig waarschijnlijk den Schout-bij-Nachtde Heer pan der l'laat, Directeur en Komiuandant van de Directie der Marine te Willemsoord. Men verneemt, dat de oud-flankeurs van de Groninger en Franeker Studenten-compagnie, die zich in 1830 onder ccnc roemrijke krijgsbanier schaarden cn in hel daarop volgende jaar een eervol aandeel in den tiendaagschen veldtogt namen, ter herinnering aan die dagen in dit jaar eene feestelijke bijeenkomst tullen houden. Op Woensdag den 6 Augustus e.k. zullen tij zioli tot dat einde aan een vricndschappelijken maaltijd tc dezer stede vercenigen. nadat den vorigen avond de welkomstgroet aan de aanwezigen zal zijn toegebragl. Reeds zijn de uilnoodigingsbrievcu aan de 120 nog in leven zijnde leden dier compagnie afgezonden. Naar inen zegt, zijn er een 60tal onder-officieren tot het examen voor 2e luitenant der infanterie te Breda toegelatenwaaronder eenigendie voor dien rang in dc Indien wetischen in aanmerking te komen. Er schjjnt, ten gevolge van den gestadigen over gang van manschappen van het staande leger bij de Oost-Indische dienst, gebrek aan dienstdoende soldaten te bestaanaRhans vernemen wijdat bij sommige korpsen de plaatsvervangers der ligling 1S49, die zicli met onbepaald verlof bevinden, tot het presteren- van werkelijke dienst onder de wapenen staan geroepen te worden. t Ten gevolge van langdurige natuur opmerkingen deelt een Dagblad vau Potsdam eenige voorspellingen mede nopens den aanstaarden zomer. De zomer van 1851, zoo wordt daar gezegd, zal even warm zijn als die van 1811 en derhalve in hitte de drooge jaarge tijden van 1822, 1834 en 1842 overtreffen, want: 1°. de jaren 1849 en 1850 stemmen, wat de weèrs- gesteldheid aanbelangt, volkomen overeen met de jaren 1810, 1821 en 1833, en, voor zooveel de vochtigheid en den waterstand aanbelangt, met de jaren 1840 en 1841; 2°. dc winter van 18501851 gelijkt op dien van 1810—1811, 1821—1822, 1833—1834 en 1841 1842, wat dc zachte weèrsgcsleldheid en andere bijzonderheden betreft, cu 3°. de bovengenoemde warme zomers zijn allen door aardbevingen voorafgegaan gelijk ook in dit jaar. Nog meerdere teekenen pleiten voor een warmen zomer. Wanneer het jaar zich goed laat aanzien voor den wijn en de boomen in het algemeen mag men dit voor een bewijs houden, dat een wanne zomer te wachten is; en uit alles mag men thans opmaken, dat de wijnoogst overvloedig zal zijn. liet dierenrijk levert ook teekenen op, waaruit men tot een warmen zomer mag besluiten, als de vroegtijdige terugkomst van trekvogels enz. Uit Harderwijk meldt men, dat, volgens aldaar ontvangen stellige tijding, vandaar op den 23 dezer vertrekken, om naar Oust-lndië te worden overgevoerd een detachement militairen, bestaande uit 6 onder officieren en 125 korporaals en soldaten. De officier, die het transport zou geleiden, was tot nog toe niet bekend, en even weinig het schip, waarmede de over- togt zou geschieden. Sedert eenigen lijd bemerkte een lurfverkooper te Amsterdamdat een zijner zolders van tijd tot tijd werd ontlast van eene hoeveelheid der voorhandene brandstof. Dezer dagen dien zolder voorbijgaande, werd hem het raadsel opgelost, nademaal hij een paar ongenoodigde en onbekende gasten voor den zolder bezig vond om eena.Jtar met turf te laden en die te vervoeren. Door behulp der bevoegde roogt heeft de eigenaar die geprojecteerde verhuizing belet en de daders doen vatten. Menigmaal leidt het onderzoek voor deRegtbank tot eene dramatische ontknooping; zie hier zulk eene, voor welker waarheid door een Fransch blad wordt ingestaan. Een teer jeugdige jongeling, beschuldigd van diefstal, wordt voor den regler gebragt en op de vraag wat hem tot die misdaad kan vervoerd hebben, geeft hij lol antwoord: het gebrek. u Ech oter,» herneemt de regter«bespeur ik daar cenen ii gouden ring aan uwën vinger.» «Ja mijnheer, dat is hel eenige in mijn bezit van eene moeder die ik «nooit gekend heb, cn waardoor ik hoop haar een- u maal te kunnen vinden.Het openbaar Ministerie volhardt evenwel bij zijnen eisch en de veroordeeling werd geveld, toen eene tranenstortende vrouw zich eencn weg baant door de menigte en uitroept: «het is mijn zoon! Weet het lleeren, ik was jong, een «rijk heer heeft mij verleidt; mijnheer de President kan getuigen dat ik de waarheid spreek en hij zal «mij niet logenstraffen, want hij was het, hij is de «vader van mijn kind, dat nu door hein veroordeeld is. LEEUWARDEN, 14 April. Dezer dagen waren in eene arbeiderswoning op het Vliet alhier eenige kin deren met spelen bezig, toen een klein voorwerp in eene zich in den vloer bevindende holte zoek raakte. Bij dc pogingen, die daarop in het werk gesteld werden oin het verlorene terug te bekomenontdekte men onder den grond een geldzakdie bij opening bleek eene som van ongeveer 600 can oude drie guldens te bevatten. Dc bewoner», die den eigenaar van het huis van dezen gelukkigen vond kennis gaven ontvingen vervolgens de helft voor hun deel, terwijl de andere helft den huisheer verbleef. Men zal zich ligtelijk de blijdschap van het arbeidersgezin kunnen voorstellen over het bezit eeuer daarvoor aanzienlijke som. Gepasseerde week heeft zich een 80jarig man, die in een gasthuis alhier verpleegd werd, in eenen regenbak verdronken. De aanleiding lot dezen zelf moord, te verschrikkelijker, als men daarbij den hoo- gen ouderdom des rampzaligen in aanmerking neemt, is onbekend. GRONINGEN, 14 April. Nadat laatstleden Vrijdag voor het Provinciaal Gereglshof alhier hadden teregt gestaan twee vijftienjarige beschuldigdenbeide ge boren en wonende te Groningen, de eerste, als jongeling, in dienst bij het 8sle regeiuent infanterie, en de andere, voormalig regemeutskindthans zon der beroepverdacht van in den nacht van den 21 op den 22 November des vorigen jaars, roet onderlinge hulp, door middel van inklimming en van inwendige braak, in een pakhuis van den koop man lliepko Tonnis Tiddenste Groningen, zich, op eene arglistige wijze, eene hoeveelheid tabak, suiker en spaanschc zeep te hebben toegeëigend, alsmede nog een derde beschuldigde, genaamd Mo zes tan der Hove, oud 37 jaren, koopman van beroep, geboren tc Slochleren en mede te Groningen tvoon- achtig, als verdacht van medepligtigheid aan dien diefstal, door het daartoe geven van onderrigt, en door, des bewast, het gestolene te heleuis, ten daaraan volgenden dage, uitspraak gedaan van 'a Hoves arrest, waarbij de twee eerstgemelde beschuldigden zijn verklaardhoezeer nog beneden de zestien jaren oud zich noglans klaarblijkelijk met oordeel des onderscheids te hebben schuldig gemaakt aan diefstalgepleegd bij nacht, door middel van inklimming en binnenbraak in een gebouw, en te dier zake veroordeeld, om, ieder voor den tijd van een jaar, in een verbeterhuis te worden opgesloten, en derde beschuldigde, lUozes van der IIocc, als medepligtig aan gezegden diefstal, door des bewust het gestolene te helentot te prcokstel- ling op een schavot, gedurende een vierde uurs, en lot rasp- of tuchthuisstraf voor den tijd van vijf jaren. 17 April. Gisteren voormiddag kwam ten huize van den deurwaarder J. Barlinckhojfaan het Martini kerkhof alhier, ccn Jood luet een koperen oorijzer, dat hij aan het dienstmeisje wilde vergv.ilfn tegen haqr zilveren, mils tij 5.00 toegaf. Het meisje ging er hare jufvrouw over spreken, diè hët hhar afraadde; maar de Jood, daar niet mede tevreden,volgde het meisje ongemerkt in de keuken, waar hij haar toevoegde: Jij hebt geruild.Snel nam bij haar vervolgens hot zilveren oorijzer van het hoofd, brak er de stiften af. die hij het meisje toewierp, en verliet daarop, hel koperen oorijzer achterlatende, het huis. Beide, de Jood en hel dienstmeisje, zijn reeds door den Commis saris van Policie in het verhoor genomen. DU1TSCHLAND. Gedurende eenigen tijd worden da Duitsche Staten, vooral Hannover en de Rijnstreken, ijverig bereisd door Paters Jezuïten, die telkens op verschillende plaatsen eenige dagen vertoeven, om er te prediken en in de biecht te nemen. Gedurende hun verblijf is daar dan de toevloed ongemeen grootdoch reeds meermalen is hel gebeurddat er na het vertrek der Paters een en ander uitlekte, niet bijzonder ge schikt, om de geestdrift slaande te houden, en waar toe, naar het schijnt, in de eerste plaats moet worden gerekend de buitengewone belangstelling, door hen in den biechtstoel aau den dag gelegd, om bekend te worden, tot in de teederste bijzonderheden, met do huiselijke aangelegenbeden der lecken. Dit brengt te weeg, dat men op andere plaatsen hunne komst min der verlangend te gemoot ziot; zooóal men o. a. uit Frankfort aan de Weser Zeit. schrijft: «Men spreek* van een bezoek, ons toegedacht, een bezoek, kan men wel zeggen, uit bel rijk der duisternis, namelijk, eene Jezuiten-sendingen wel van de than* in de Rijn streken rondspookendeom hier gedurende de gisteren, bij goed weder, veel verkoopers, doch, helaas! nog weinig kuopers geopende mis eenige gast-preken to leveren. Zeer verheugt het ons echter te vernemen, dat de hier aanwezige verlichte Kalholijken niets onbe proefd zullen laten, om van dat bezoek ««uit deduislerp middeleeuwen»» verschoond te blijven.» (Pr. Gr. Cl.) PARIJS, 10 April. De luchtreiziger Charles Green is den 31 Maart te Hasting (op de kust van Engeland) met den luchtbol Victoria opgestegen, over het kanaal gereisd en te Neufchalct, bij Boulogne, nedergedaald. Midden op het kanaal konden zij, daar het stil weder was, den bul laten zakken cn met een spreekhoorn vele visschersbooten praaijen, boven welke zij zich bevonden. Later stegen zij weder tot eene hoogte van 4000 voet. Boven de Fransche kast gekomen, lieten zij het anker vallen, maar de zandige grond bood geen tegenstand genoeg en zij verhieven zich weder en be merkten een dorp, welks inwoners toeliepen, om ge tuigen Ie zijn van het vreemde verschijnsel. Hertog Karei van Bruuswijkdie de reis met den Heer Green meemaakte, zeide aan de boeren, door middel van den spreekhoornwat zij doen moestenen met hunne hulp kwam de bol zacht en zonder schokken op den grond. De overtogt had in 6 uren en eenige minuten plaats gehad. Onlangs werd een oud paard door een vilder afgemaakt, die in het ingewand van het dier een zilveren doosje vond, waarin een eereleeken van het Legioen van Eer met het bijschrift: Daar ik de neder laag van mijn Keizer niet wil overleven en ik geen vrouw of kinderen noch bloedverwanten heb, zoo wil ik mij in het allerlaatste gevecht tegen die schelmsche Engelschen laten doodschieten, maar vermits ik niet wil dal zij mijn eerekruis in handen krijgen, zal ik hel mijn Chateau-Margot laten inslikken. Hij moge het kwijt raken zoo al» hij 't best kan. PltlRI DiSDISSZ.. Wachtmeester bij het 2e eskadron landers n De vilder bragt het doosje bij den Commissaris van Politic, die het doosje den vinder schonk, maar het kruis zond hij aan de kanselarij. Als men rekeut dat Chateau-Margot ten tijde van den slag von Waterloo 5 jaren telde, dan was het dier, toen het werd afge maakt, circa 41 jaren oud. LONDEN, 9 April. Meermalen melden de Dagbladen van personendie van de Auglicaansche tot de Roomsch-Katholijke kerk overgaan. Doch een voorbeeld van dien aard in dc stad Leeds baart thans bijzonder

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1