AMEBSFOHIIT- N°. 18. ARRONDISSEMENTS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Sr ABONNEMENTSPRIJ S Dit BLAD verschijnt geregeld om de 8 dagen, DINGSDAGS, tegen 3.00 per jaar. 6 Mei. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 tot 6 regels ƒ0.60. Elke regel daarboven ƒ0.10. Zegelgeld voor iedere plaatsing0.36. NIEUWSTIJDINGEN. AMERSFOORT, 29 April 1851. Heden morgen, ten 11 uren, had alhier in do Sl. Joriskerk de verkiezing plaats van nieuwe leden in het Gollegie van den Grebber- en Slaperdijk, deur de Geërfden van Amers foort (waartoe alle ingezetenen, die ƒ1500 of meer aan vaste goederen bezitten behooren), werd in plaats van den Heer C. C. Pulldie als lid van gezegd Collegia moest aftreden en niet herkiesbaar was, ge kozen den Edel Achtbaren Heer II. G. van den Berg een der grootste Ingelanden en Wethouder dezer stad. 8 Mei. U. M. de Koningin-Weduwe, zal, naar men verneemt, in de eerste dagen van Mei, zich naar het lustslot Socstdijk begeven, om er den zomer door I? breng -n. Gisteren zijn aHiVr door Burgemeester en Wethon- ders de stembussen geopend lot hel benoemen van eenen nieuwen busineester, en is nistoen gebleken, dat met meerderheid van stemmen gekozen is IV. Jagtenberg tot busmeester van de groote- of daghuurders begrafenisbus. Uit '6 Gravenhage wordt berigt, dat de nieuwe Minister van Marine schijnt gevonden te zijn. Tot het aanvaarden van hel beheer over dat departement, heeft zich, zoo men verneemt, bereid verklaard dc Heer E. G. ran der Plaat, Sciiout-bij-nacht, die be stemd was den overledenen Vice-Admiraal van den Bosch, in de Oosl-lndiën op te volgen, wiens betrek king zal worden opgedragen aan den Kapitein ter zee Bijl de Vroe. H. M. de Koningin zal, zoo als mede uit 's Gra- venhage berigt wordt, nog voor Hoogslderzelver ver jaardag (17 Junij) in het vaderland terug gekeerd zijn, welken dag, volgens het vroeger uitgedrukt ver langen van Z. M.te gelijk als verjaarfeest van den Kuuing en van de Koningin zal worden gevierd. Dc Tijd meldt, dat den 22 April te Amsterdam de eerste peul-erwten ter markt gebragt en verkocht zijn voor ƒ6.00 het pond! De Toekomst meldt, dat in de Residentie, en, naar zij verneemt, ook in andere plaatsen des Rijks, bij sommige Kalholijken een adres circuleert, waarin aan Z. Heil. den Paus de benoeming van Bisschoppen gevraagd wordt. Naar men verneemt, zijn de Heeren IJ. D. G. Suermondt, gewezen Muntmeester aan 's rijks munt te Utrecht, en F. IP. Conrad, Ingenieur, Voorzitter van het Koninklijk liisliluul van Ingenieurs te Delft, voor Nederland benoemd tot Leden der Jury bij de tentoon stelling te Londen. Naar men verzekert bestaat lijj HH. KK. IIII. Prins en Prinses Frederik het voornemenom met Uoogstd. jongste Dochter, H. K. 11. Prinses ülarin, de wereld tentoonstelling Ie Londen te bezoeken. De tijd schijnt echter nog niet bepaald to zijn. Ook HH. KK. 1III. de Kroonprins en Kroonprinses van Zweden en Noorwegen zullen zich, naar men verneemt, aldaar bevinden. De vorstelijke personen zullen daarna, waarschijnlijk ge zamenlijk, naar 's Gravenhago terugkeerc-i. Het gerucht, dat de dienstbode uil het huis op dc Heerengracht hij de oude Leliestraat te Amsterdam waar de bekende belangrijke diefstal plaats had en die nog vermist wordt, aan handen en voeten gebon den in den regenbak zou zijn gevonden, is ongegrond. Er is nog niets aangaande het lot of het verblijf dier dienstbode bekend. Reeds voor eenige jaren is het voornemen opge vat, om op Java een korps pupillen op te rigten. Thans verneemt men, dat bij dc Regering hier lo lande de vereisehlc voorschriften gearresteerd zijn tot het zamenstellen van zoodanig korps, waarbij de zoons van Europeanen in IiuliÖ, van den ouderdom van 7—16 jaren, kunnen worden opgeleid tot den militairen standen dal or ceno school zul worden daargesteld waarop in alle voor dien stand gevorderde kundig heden onderwijs zal worden gegeven. Het Amslerdiimsche Maliglieids Genootschap heeft den 24 April zijne jaarlijksclic vergadering gehouden. De Ecrw. Heer Adatna van Scheltema heeft bij die gelegenheid bet woord gevoerd. Uit het verslag van den staat des genootschaps blijkt o. a., dat hetzelve thans 2092 leden telt; dat de aanwinst van leden in het laatste jaar (zijnde 125) minder is geweest, dan vroeger; dat van de trouw der loden aan hunne ver- bindtenis met lof gewaagd kan worden; dut het Ge nootschap steeds vele bestrijders telt; dat eene ineen- smelting van dit Genootschap niet de Nederlaiidsehe Vereeniging lot afschaffing van sterken drank» wclligt tot stand zal komen; dat de uitgaaf van een Almanak van wege het Genootschap, waarmede dit jaar eene eerste proef genomen is, de gunstigste uitkomst heeft gehad, zijnde daarvan 2500 exemplaren zeer spoedig gebruikt of verkocht. Op de uitgeschrevene prijs vraag, waarbij verlangd werd een volksboek, waarin het verband tusschen sterken drank en pnuperismus wordt aangetoond, zijn drie antwoorden ingekomen, en daarvan is aan het geschrift van den Eerw. Heer Beekman, Rustend Predikant te Voorst, wonende te Tilburg, de uitgeloofde prijs toegewezen. De groote tentoonstelling van Londen is den 1 Mei door Koningin Victoria geopend. Een ooggetuige sohrijft daarvan het volgende: H Ik had mij des morgens ten 7 ure op weg begeven om vroegtijdig het paleis te bereiken. En toen reeds was het getal rijtuigen, die van alle konten toevloeiden, ontelbaar. Gansch Albion was op de been; de groote stad had alle andere zorg ter zijde gesteldora zich alleen met de opening van de tentoonstelling te bo- mueijende bankde beursde dokken waren ge sloten en alle openbare diensten, de post alleen uit gezonderd, stonden stil. Ten 8 ure slapte ik niet zander moeite door eene kleine zijdeur bet paleis binnen, en vond daar reeds eene opgehoopte menigte. Voor 10 ure was de groote benedengang opgepropt van toeschouwers. Men heeft gedurende een gansche nacht druk gewerkt. Het uitzigt in het gebouw der tentoonstelling in in drukwekkend; alles schijnt voltooid in het middelpand. Het Frunscho kwartier munt boven alle andcro door smaakvolle versiering uit. Eindelijk komen de groote personnadjen opdagenen sommigen hunner maken eene zonderlinge figuur met hunne eeuwen oude beursen en korte broeken. Ik kan den lust niet weer staan om u kennis te geven van de zonderling gefor muleerde uitnoudigingdie aan de vreemde Commis sarissen is geworden. Zij luidt aldus: «De Lord Kamer- heer heeft van Hare Majesteit de Koningin bevel gekregen den Heer te doen welendatzoo hij een voor de gehcele tentoonstelling gangbaar billet heeft genomenen hij voornemens is de opening ii van de tentoonstelling, den 1 Mei, bij te wonen, hij «op vertoon van deze kaart zal worden toegelaten tot eene daartoe afgezonderde plaats in het noordelijk «gedeelte.» Zoo kan dan al wie zijn tijd heeft besteed tot het reusaehtig werk dat me.i inhuldigt, zoo kunnen zijdie de eer genieten van de levendige krachten van een geheel land te vertegenwoordigenin den koninklijken optogt plaats nemen, mits zij j 36 llol- lainlscli betalen. Welk eene kleingeestigheid bij zooveel grootheid «Het is twaalf ure. De Koningin treedt binnen; toe juichingen weergalmen door al de deelen van het paleis; men hoort het God sa re the Queen; het wordt door talrijke chorislen aangeheven. Ik zal niet beproe ven u in woorden te vertolken het groote schouwspel dal zich voor onze oogen ontwikkelt; wij kennen op het vaste land niets van de majesteit van hel Engelsohe ceremonieelwaarvan de Tuilerien tijdens de restau ratie, slechts een fluauwen weerschijn gaven. Wij zullen nergens elders in de wereld 25,000 mensohen vergaderd vinden, in orde geschaard; eerbiedig stilzwijgend, om daarop drie luide vivats uit te roepen. Ik heb alles kunnen zijn, dank de beleefdheid van een beambte, die mij eene plaats heeft gegeven op het Turksch grondgebied. Ik keer terug tot de mijnen terwijl men redevoeringen opzegt, waarvan ik geen woord hooren kan. Na het gebed van den Aartsbisschop van Kantel berg, zet zich de optogt in beweging. Uij begeeft zich naar het Engelsch gedeelte lot groote teleurslcl- ling der vreemdelingen. Het is misschien volgens het Engelsch ceremonieel; maar zonder twijfel zijn wij op het vasteland, meer galant, en zouden wij de eer geven aan onze gastenTen 1 ure gaat de stoet mij voorbij. Vooruit gaan Officieren der Kroon met dalmatieken gekleed; daarop volgen de architecten en ondernemers, de koninklijke commissie en dc vreemde commissarissen, het corps diplomatiekde raadsleden der Koningin, aan wier hoofd dc hertog van Ifelliugton verschijnt, die het voorwerp is van aller blijkbare eerbiedige genegenheid. Daarna komen do ministers, do aartsbisschop van Kantelberg met vier assistenten, de Koningin en Prins Albert, vooruitgegaan door drio kamerheeren met witte roeden gewapend, die zij voor de Koningin bewegen als wierooksvalenvoorts de Prinsessen van Engeland, de kinderen der Koningin, do Prins en Prinses van Pullissen, Prins Hendrik der Nederlanden; daarna komen dc hofdames; en een groot getal van edelen sluit den optogt. Kwart na een uur verklaart de Koningin dc tentoonstelling geopend en de menigte zoekt door alle openingen een weg naar buiten. Ik volg den stroom, en bereik mijn verblijf, levend maar niet zonder kneuzingen bekomen te hebben. Gansch de bevolking van Londen en. van den omtrek stond in de nabijheid van het Pauk, om de Koningin in horen luister te zien bij haar teriiglogt naar het Buckingham paleis. De opeenhooping van rijtuigen is zoo groot, dat duizend omnibussen te gelijkertijd ge durende een kwartier uurs in Piccadilly worden opge houden. De Engelsche Bladen zullen u weldra, beter dan ik het doen kan, do bijzonderheden der pleglig- heid mededeeltn; geloof vrij ai wal zij u berigten zullen van de grootscho pracht der inhuldiging.if AMSTERDAM, 1 Mei. Heden namiddag omstreeks 2\ ure is Z. M. de Koning binnen deze hoofdstad aange komen, en aan het Paleis op den Dam afgestapt. Z. M. vertoonde zich kort uaarna op het balkon en werd door de talrijk zaamgevlocide menigte met geestdrift begroet. GRONINGEN, 20 April. Een allerdroevigst ongeluk greep Zaturdag avond te Slochteren plaats. Do vrouw van zekeren daglooner, K. de Vbaar huis voor een oogcnblik verlatende, en naar een harer buien gaande, laat hare twee kinderen, van een en drie jaren oud, zonder toezigt to huis. Duolï welk eert hartverscheurend gezigt, toen zij bij bare terugkomst ziet, dat het oudste kind zoodanig door het vuur is verwond, dat al de kleederen letterlijk verteerd zijn. Het kind was bcseffeloos, zag er over het gansche ügchanm ellendig uit, en is aan de gevolgen reeds den volgenden nacht overledm.Mogt men toch üoor zulke voorbeelden eindelijk eens voorziglighcid leeren. Een twintigjarige jongeling, die zich Vrijdag j.l. op de gehoudene jaarmarkt te Zweelo aan Verregaand misbruik van sterken drank had schuldig gemaakt, keerde des avonds niet in de ouderlijke woning terug. Zijn lijk is den volgenden dag in de nabijheid van het genoemde dorp gevonden. Men ziet hieromtrent nadere opgaven te geinoet. Dingsdag namiddag werden bij den tinnegieter T. Reijenga, in de Brugstraat alhier, door zeker meisje, wonende iu de Rozenstraat, twee tinnen waterkannen gevraagd, op naam van den Scheepskapitein Adriani en waarbij zij voorgaf dat diens kind erg ziek en er bijgevolg haast bi) was. Kort nadat het meiqje met de kunnen was heengegaanbegon mcu de waarheid van hare opgave in twijfel te trekken, en bij onderzoek is vervolgens gebleken dat er in het geheel geen kapitein van dien naam hier in do haven lag. Door dadelijke aangifte aan het bureau van politie heeft het mogeu gelukken de bedriegster met de kannen al spoedig in banden te krijgen. DUITSCÜLAND. Ten gevolge van de overtuiging, die, naar soiuniiger verzekering, bij de Hoven van Weenen en St. l'eiersburg heerseht, dat in Frankrijk ernstige gebeurtenissen op handen zijn, Ike eene buitenland- sehc tusschonkonist ligt noodzak' lijk zouden kunnen maken, heeft, zegt men, de Oostenrijk salto Regering van de Piémonteschc de toestemming gcöischt, om, als zulks noodig mogt zijn, tweemaal honderdduizend Oostenrijkers haar grondgebied te doen doortrekken. De tVcue Preuts. Zeilung meldt thans het volgende omtrent de laatstelijk te Berlijn ontvangen Oostcnrijkschc

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1