ilEBSFOOBT- SCHE COU N\ 19. ARRONDISSEMENTS NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTS-PRIJS: Sit BLAD verschijnt geregeld om de 8 dagen, en wel dos DINGSDAGStegen ƒ8.60 per jaar. J' 13 Mei. j PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1 tot 6 regels ƒ0.80. Elke regel daarboven ƒ0.10. Zegelgeld voor iedere plaatsing0.35. NIEUWST IJ DINGEN. AMERSFOORT, 13 Mei. L.I. Woensdag des middags ten 1} ure passeerde alhier Z. M. den Koning, zijne reis naar het Loo voortzettendeen Vrijdag 1.1. werd de verjaardag van II. K. II. Prinses Marianne, Tante des Konings, door het uilsteken van vlaggen en het bespelen der klokken, op de gebruikelijke wijze gevierd. Bij Besluit van Z. ÏI. is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Zeist, de Heer G. A. L. Geraerds Thesingh, thans ontvanger te Ouder-Amslel en Uithoorn. Zoo als wij in ons vorig noramer mededeelden is de Hoer IF. Jaglenberg, bij stemming, benoemd tot BUSMEESTER vun de groote- of daghuurders be- grafenisbus; het is te wcnschcii dat spoedig ook voor zien worde in de kleine of toevers begrafenisbus. Het doel toch dier inrigling is zoo edel eu goed, dal men daaromtrent niet lang in verwijl moet bljven. In de zitting van den 7 Mei van de Tweede Kamer der Statcu-Generaal is met 30 tegen 23 stemmen het voorstel van den Heer Lotsy aangenomen. Dit voorstel 6trcktc, oiu het ontwerp van gewijzigd reglement van orde voor den verderen loop dezer zitting van toepas sing te verklaren, als eene proefneming tan het stelsel der zelfstandige rapporteurs. In Utrecht behelst de lijst der hoogstaangeslagenen 49 aanslagen; die van den Heer Jlir. J. C. Martens van Sevenhoten, ten bedrage van ƒ3005.34, is de hoogste; die van den Heer F. C. Baron van lleec- keren van Brandenburg, ten bedrage van ƒ723.55, de laagste. In Zeeland behelst de lijst 53 namen. De hoogste aanslag, die van den Heer Mr. IF. C. M. de Jonge van Ellemeet, bedraagt 2414.84de laagste, die van Jhr. Ph. Boddaertƒ455.47}. In Noord- Braband bedraagt de hoogste van de 132 aanslagen, zijnde die van den Heer H. P. van den Dries, f2074.99} de laagste, van den Heer C. J. (F. C. P. Baron van der Botch, ƒ305.09. In Gelderland is van de 124 aanslagendie van den Baron van Heeckeren van Eng- huizen, ten bedrage van ƒ6280.00, de hoogste; die van den Heer Mr. J. Thooft, ten bedrage van f 418.24}, de laagste. In Overijssel bevat de lijst 72 namen. De hoogste aanslag is die van den Heer Mr. J. D. C. Baron van Heeckeren van IFassenaer, met ƒ9499,73} de laagstedie van den Heer U. fF, Cockmet 407.86. In Drenthe is ouder 26 hoogste aanslagen die van den Heer Jhr. A. IF. van lloltheten bedrage van ƒ1239.16, de hoogste; die van den Heer A. J. Slot, ƒ223.65, de laagste. In Limburg bevat de lijst 68 namen. De hoogste aanslag is die van Graaf J. B. F. J. de Marchant d'Assembourgmet f2218.78; de laagste, die van den Heer J. F. Cornellmet f 300.70. In ons nummer van den 6 Mei komt eeu berigt voor over een 20jarig jongeling, die zich Vrijdags te voren naar de jaarmarkt te Zweeloo (Drenthe) had begeven en den volgenden dag in de nabijheid van genoemd dorp dood werd gevonden. Het verheugt ons, dut de inzender van dat berigt in zooverre verkeerd onderrigt was, als hij dat voorval aan verregaand mis bruik van sterken drank toeschreef, immers, volgens de Drentsche Cour. had de overledene zich daaraan geheel niet schuldig gemaakt en is het plotseling over lijden hel gevolg geweest van zenuwtoevallenwaaraan de jongman (zoon eener weduwe uit Sleen) meermalen onderhevig was. AMSTERDAM. Naar wij vernemen heeft Z. M. gedurende Hoogstdeszelfs verblijf alhier aan het Stedelijk Bestuur eene som van twee duizend gulden ter hand gesteld voor de algemeene armen der stad. HAARLEM, 9 Mei. De aloude Rederijkerskamer de Wijngaardranken, te dezer stede, onder de zinspreuk: Liefde boven al, welke er steeds op bedacht is, om voor hetgeen der vaderstad lot roem kan verstrekken eeu blijvend aandenken te stichten, heeft zich met den tegenwoordigen eigenaar van hel huis van Coster, tegen over het stadhuis, den Heer con de, Möhlen, verstaan omtrent de plaatsing van een nieuw uiterlijk blijk, hetwelk steeds aan het nageslacht het gebouw kan aan wijzen, waarin de eerste beginselen zijn uitgedacht, beproefd en te werk gesteld van een bedrijf, dal zulke merkwaardige gevolgen heeft gehad voor de beschaving en de verlichting van he( inenschelijk geslacht. Men is alzoo overeengekomen, dat dit nieuwegedenklceken zou beslaan in eene hardstecnen plaat, welke op eene geschikte plaats in den gevel van het nieuwe en ver- groote gebouw zoude worden ingemetselden tot op schrift voeren de woorden i Costeri aedestypographiae natales. (De woning van Coster, de geboorteplaats der Boekdrukkunst.) Dit is alzoo dezer dagen volbragt, en eergisteren is de gedenksteen ontbloot Do eigenaar van het gebouw zoowel, als de Rederijkers van Liefdeboven-al, hebben zich op deze wijze verdienstelijk gemaakt bij hunne stadgeuootcn. Verscheidene merkwaardige bijzonderheden, het voor malig bedrijf van onzen Coster betreffende, worden naauwkeurig vermeld in een werkje, hetwelk heden van de pers komt, en uitgegeven wordt bij den Boek handelaar A. C. Kruscman, onder den titel van Lot gevallen van Costers woning. 's HERTUGENBOSCH, 3 Mei. Gisteren werd alhier geëxecuteerd Henricus Ferheijen, oud 54jaren, koop man (in 't klein), geboren en wonende te Killkanton Grave, bij arrest van het Provinciaal Gereglshof in Noord-Braband, d.d. 10 April j.l., veroordeeld tot het zwnaijen met het zwaard over het hoofd en 7 jaren confinement, ter zake van diefstal van granen, door middel van braak en iuklimraing, enz. Deze booswicht was reeds driemalen wegens diefstallen veroordeeld geweest en wel 1°. door het Hof van Gelderlandd.d. 22 April 1817, tot geeseling en 8 jaren confinement; 2°. door het Hof van Noord Braband, d.d. 11 December 1833, tot geeseling met den strop om den hals, brand merk en 10 jaren confinement; 3'. door het Provinciaal Geregtshof van Noord Braband in appèld.d. 14 Mei 1845, tol 5 jaren correctionele gevangenisstraf. GRONINGEN, 5Mei. Zaturdag namiddag speelden bij de Breedegang alhier, nabij den Stadswalecnige knapen. Een hunner wierp een ouden schoen in eene daar aanwezige moddersloot. Een ander, zijnde hel zesjarige zoontje van den conducteur J. Huisman, wilde dien schoen er weder uit halen, maar werd, terwijl hij daarmede bezig was, door zijn makker in de sloot gesloolen, en terwijl gene wegzakte in het slijk, ging deze zeer bedaard naar de andere knapen, zonder van het gebeurde ook maar een enkel woord le reppen. Daar ook geen der overigen er niets van gemerkt had, bleef het zoontje van Huisman in zijn gevaarlijken toestand, zonder dat hem iemand kon le hulp komen. Toevallig echter komt een andere knaap, genaamd Roef Timmer, bij de sloot, om er eenige vuilnis in te werpen. Deze ziet, dat cr een oor boven het slijk uitsteekt, en op zijn gerucht koiuen verscheiden per sonen toeschieten, die nu gezamenlijk den drenkeling, reeds volkomen bewusteloos, uit den modder trekken. Te huis gebragt en onder geneeskundige behandeling gesteld, bleef hij 2} uur buiten kennis, doch inogt hel eindelijk gelukken hem weder bij te brengen. BERLIJN, 3 Mei. Brieven uit Hamburg houden cenige bijzonderheden in over de opgewondenheid in Hannover, le weeg gebragt door de oppositie van de Ridderschap tegen de organieke wettendoor de Kamers aangenomen en waarbij de erfelijke voorregtcn opgeheven worden; welke bare leden lot dusverre nog genoten. Zij hebben eene bijeenkomst le Celle gehouden, en tot het zenden van twee deputaliên besloten, de eene naar den Koning, om hem te verzoeken de aangenomen organieke wellen niet te bekrachtigen, de andere naar den Bondsdag te Frankfort, om zich daar over dezelve te beklagen. De eerste dezer deputaliên is reeds bij r'en Koning ten gehoore ontvangen, maar het ïb nog niet bekend tot welk resultaat dit heeft geleid. Van hunne zijde hebben de burgerij, de landlieden en democraten te Hildeslieim, ten getale van 4000, eene vergadering gehouden, en verscheidene adressen aangenomen, om het Gouvernement uit le noodigen, onverwijld de aangenomenc wellen in werking te brengen. Eenige afgevaardigden woonden deze verga dering bij, en in verschillende dcelen van hel koning rijk werden voorbereidselen gemaakt tot het houden van dergelijke bijeenkomsten. Te Brunswijk beeft zich dezer dagen de koopman Gudehuus van den 280 voet hoogen toren der Andreas, kerk naar beneden geworpen, op hetzelfde oogenblik, dat zijne vroegere beminde met een ander man in diezelfde kerk in den echt werd verbonden. Volgens de Breslauer Courant, is de Keizer van Oostenrijk sedert eenigen tijd lijdende aan duidelijke sporen van uittering. Zijne artsen hebben hem dien tengevolge ten dringendste eene matige en kalme lerens- wijze aangeraden. Uit Kassei wordt van den 4 aan de tFeser Zeil. geschreven, dat er het Beijersche garnizoen, in plaats van, zoo als men gehoopt had, te verminderen, den vorigen dag weder met versche troepen was vermeer derd, zoodat de bezetting tot minstens 7000 man was geklommen. «In de legerplaats van Wallensteiu,» schrijft de correspondent, «kan het niet bonter hebben uitge zien, dan thans in onze goede stad Kassei.» Overigens gaan van allo zijden uit het bedrukte Keurvorstendom noodkreten op, want de zaken staan er zoo goed als stil en de verarming vordert er snel. Slechts de krijgsraad heeft volop werken de tegen de leden der permanente commissie ingestelde vervolging wordt ijverig voortgezet. Het voorlnopig onderzoek is reeds afgeloopen. FRANKFORT, 6 Mei. De Magyar Hirlap bevat een brief van Dr. Gültlaff van bel eiland Hong-Kong aan eene dame van Peslh, waarvan het slot aldus De nieuwe Chinesche Regering is vijandig tegen onze pogingen, om het Woord te verkondigen; twee Staats ministers, welke aan het hoofd stonden der vroegere Regering, die met de buitenlanders was, zijn uit hunnen post ontslagen. PARIJS, 29 April. Het al of niet waarschijnlijke van eene op handen zijnde oproerige beweging blijft de gemoederen verontrusten. Zooveel is zeker, dat uit den droesem der volkspartij een voortbrengsel is te voorschijn gekomen, dat onverholen c.p een gewapenden opstand aandringt. Dit schande!ijke stuk, dat den naam draagt van het 10de bulletin van het zoogenaamde centrale komité van weèrsland (een koiuilé, dat steeds in het geheim en onvermoeid woelt) is in grooten getale on der de werklieden verspreid. Het is moeijelijk een denkbeeld te geven van dit gedrogtelijke stuk, dat men aan de overspannen hersenen der uitgewekenen toeschrijft, en dat als in razernij gesteld schijnt, met het doel, om het volk tot een algeraeenen opstand op te ruijen cn al wat tegenstand biedt do^r hel staalhet lood en het vuur te verdelgen. Het oogenblik is ge komen,» aldus begint die verdelgingskreet, ;:oia het geweer weder op te nemen en van den ecnen tot den anderen hoek van Frankrijk de lage aristocraten tc verdelgen, welke de 24 Februarij had gespaard, en die niet hebben opgehouden u uit te zuigen, u te be stelen u in den grond te boren. Heden is er geeno genade racer mogelijk, stoot zonder medelijden too; de verraders verdienen geen mededoogen. Antwoordt op den tegenstand met lood, staal en vuur!» Deze afschuwelijke en bloeddorstige kreet van wanhopige woelgeesten vindt zelfs Lij de dagbladen der uiterste linkerzijde luide afkeuring en deze vermanen het volk tot rust; zelfs de zoogenaamde Thaborislen, dat is, de drifligsle cn buitensporigste leden der hergparlij, als: Madier de MontjeauGreppoColfavru, Michel (van Bourges) en anderen van dien stempel protesteren uit drukkelijk legen elk plan tot opstand in dit oogenblik. Le Messager zegt teregt, dal het duidelijk is op te maken uit de voortdurend vredelievende taal der de mocratische bladen, en den ijver, waarmede deze op rust en afwachting aandringen hoezeer de hoofden zelf eenige uitbarsting vreezen van hunne al te vurige partygenonlcn. 2 Mei. Yan belang is de tijding, dat de heimelijke drukkerij, van waar de beruchte bulletins van het zoo genoemde koinilé van wederstand afkomstig zijn, door de policie is ontdekt en wel te Balignolles in de na bijheid van Parijs. Bij deze gelegenheid heeft men vier personen in hechtenis genomenwaarvan twee voor malige gedeporteerden waren. Men verzekert ook, dat

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1