11EBSF8Ö1T- SHE comü^ N*. 28. ARRONDISSEMENTS NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. V- J ABONNEMENTSPRIJS Dit BLAD verschijnt geregeld om de 8 dagen, i DINGSDAGStegen ƒ3.00 per jaar. 15 Julij. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regels ƒ0.60. Elke regel daarboven ƒ0.10. Zegelgeld voor iedere plaatsing- 0.35. NIEUWSTIJDINGEN. AMERSFOORT8 Julij. Heden had in de Luthersohe Kerk de jaarlijksclie openbare prijsuitdeeling plaats aan de leerlingen der Latijnsche Scholen alhier. De Rector opende de plegtigheid met eene rede: de impediments studiorum antiquitatisd. i. over de be lemmeringen van de Studie der Oudheid. Na hem bestegen O. van Bins bergenH, F. Hamel berg en P. Klare Rs. het spreekgestoelte, om de door henzelven vervaardigde declamation voor te dragen; de eerste sprak: de Petro Magno, Imperii Russici In- stauratored. i. over Peter den Grooten, hersteller van het Rnsaische Rijk; de 2e de Graeois et Romanis inter se comparatisd. i. over de Grieken en Romeinen, met elkander vergeleken; de 3e over het Nut der Wiskunde. Vervolgens werden door de overige met prijzen begif tigde leerlingen de gewone Gratiarum actiones voor gedragen. Wat de bevordering naar hoogere klassen en het ont vangen van prijzen betreft, bij het W1NTER-EXAMEN in Februarij 1851 gehoudenhadden de volgende ver anderingen plaats: Oor» Talks le kl. O. van Binsbergeneerv. ontsl.prijs. 2e kl. J. van der Leeuwprijs. 3e J. G. van Eijkennaar de 2e; prijs. n F. Kuijper van Harpen, naar de 2e. J. H. Singendoncknaar de 2e. 4e ff. Astronaar de 3e; prijs. a II. R. Dievenbachnaar de 3e. 5e P. de Jongnaar de 4eprijs. 6e R. J. Kruijffprijs. Gischudksisle afd. O. van Binsbergen, eerv. ontsl.; prijs. 2e J. van der Leeuw, naar de le; prijs. a H. F. Hamelbergnaar de le. 3e J. G. van Eijkenprijs. 4e A. Cochiusnaar de 3e; prijs. Mathuis le afd. J. van der Leeuwprijs. O. van Binsbergen, eervol ontslagen. 2e H. F. Hamelbergnaar de le; prijs. 3e» F. Kuijper van Harpen, prijs. 4e E. ff'. Scottprijs. ZOMER-EXAM ENin Junij 1851 gehouden: Oom Talis le kl. H. F. Hamelbergeervol ontsl.prijs. u P. Klare, eervol ontslagen. 2e J. G. van Eijken, naar de le; prijs. J. H. Singendonck, 1 F. Kuijper van Harpen, Inaar de le. J. van der LeeuwJ 3e J. Heijligersnaar de 2e; prijs. 4e n C.J.Zandijk, naar de 3e; prijs. 5e J. de Jong, naar de 4e; prijs. J. J. van Greuningej A. Cochius, P.J. R. LaanJ naar de 4e. 0e R. J. Kruijff, naar de 6e; prijs. KJ.ng.n,,U de s A.G. Bossij j GucaiXMnis: le afd. J. van der Leeuw; prijs. F. Hamelberg P. Klare Pt.j oervol ont.lagao. 2e J. H. Singendonck, naar de le. 3e J. G. van Eijken, naar de 2e; prijs. F. Kuijper van Harpen j n j o IV. AstroJDaar 6 C' 4e J. de Jong; Prijs. Mathuis: le afd. H. F. Hamelberg, eervol ontsl.prijs. P. Klare Ps., eervol ontslagen. 2e 9 J. H. Singendonck, naar de le. 3e 9 fV. Astro, naar de 2e; prijs. F Kuijp.r^ Barp.n.,^^ J. G. van dijken, j 4e J. Heijligers, naar de 3e; prijs. E. fV. Scott, naar de 3e. 15 Julij. Door de Regering is aan de Tweede Kamer mededeeling gedaan van een te Brussel op 30 Junij j.l. tusschen den Nederlandschen Gezant en den Belgischen Minister van Builenlandsche Zaken gelee- kend protokol, waarbij, uithoofde van vertraging bij de Wetgevende Kamers der beide landen, de termijn voor de ratificatie van het traktaat van 8 Meiomtrent de scheepsvaartregten op de Maas en die voor het in werking treden dier schikking, respectivelijk twee maanden verlengd worden. -— Men leest in de Drentsche Courant: «Ten aan zien van den staat der veldvruchten in dit gewest, verneemt men van alle kanten de gunstigste berigten. De aardappelen hebben op vele plaatsen door den nacht vorst geleden, doch komen weder goed bij en beloven etn ruimen oogst, zoo de ziekte niet, althans niet te vroeg tusschenbeide komt. De rogge staat zeer goed; de zandboekweitvoor zoo ver dezelve niet door de nachtvorsten geleden heeft, belooft een goeden oogst. De veenboekweit slaat aanvankelijk ook uitmuntend het branden der veenen is tegen verwachting, tijdig kunnen geschieden. Het hooi, dat gewonnen wordt, is uitmuntend van kwaliteit, en ook overvloediger, dan men, om het schrale voorjaar, durfde verwach ten, terwijl tot nog toe het weder voor de inzameling zeer gunstig is.» Van eene geloofwaardige bron uit Brussel verne men wij, dat eerstdaags de Erfgenamen van wijlen Z. M. Koning Willem II gedagvaard zullen worden, wegens eene pretentie op gemelde nalatenschap door Mevrouw eon Leeuwen, Weduwe van den Heer Faelens te Brussel woonachtig. Den 5 dezer is binnen Utrecht in den ouderdom van ruim 51 jaren alleronverwachtst overleden de Heer Mr. J. W. U. Bosch, Lid van de Eerste Kamer der Sloten Generaal. UTRECHT, 10 Julij. Naar wij vernemen zijn dezer dagen, op aanklagt der Plaatselijke Commissie van Ge neeskundig Toevoorzigt dezer stad, twee winkeliers alhier ieder tot eene boete van 50 veroordeeld, wegens het verkoopen van zoogenaamde Urbanus pillen. 'sGRAVENUAGE, 14 Julij. Op het Huis ten Bosch worden sedert eenige dagen vele werkzaamheden aan dat lusthof verrigt. Men verneemt dat aldaar eenige toebereidselen worden gemaakt tot het houden van de feesten der handboogschutterijen, dis de volgende maand aldaar zouden plaats hebben. IIII. MM. de Koning en de Koningin hebben gis teren bij Z. K. II. den Kroonprins van Wurtemberg op het groot stedelijk badhuis een bezoek afgelegd. De Prins heeft gisteren aan het diner ten hove deel genomen. ROTTERDAM, 14 Julij. Wij zijn in staat gesteld te berigten, dat Z. M. de Koning op den 28 dezer onze stad met een bezoek zal vereeren, dat t. M. den 29 hier zal vertoeven en den 30 den wedstrijd der Koninklijke Nederlandsche Yachtclub zal bijwonen. GRONINGEN, 7 Julij. Sedert een paar dagen circu leert ter dezer slede een berigt, om, op voorstel der daartoe bevoegde en op hooger last aangestelde com missie, een paar in hun vak bekwame mannen naar de tentoonstelling te Londen te zendenten einde daar, zoo mogelijk, voor den Nederlandschen landbouw, scheepsbouw en de nijverheid in het algemeen nutte kennis te verzamelen. De fabrijk- en stoommachienen- kundige mr. smid A.Meulman, benevens een deskundig teekenaar, komen hier, naar wij vernemen, daarvoor het meest in aanmerking. (Ook uil Twenthe wordt roet dat doel een mr. smid daartoe in staat gesteld.) Zaturdag zijn in hechtenis gesteld de personen van A. de Graaf, J. Jager, Catharina Aous Jans en Jan Vos, alle te Groningen woonachtig, tegen welke door de Arrondissements-Regtbank alhier regts-ingang is verleend, met bevel tot gevangenneming, als ver dacht van in den avond van Zondag den 22 Junij 1.1., in en nabij de woning van den eersten bekl'dgde, den timmerman Willem Groothuis op eene verregaande wijze te hebben mishandeld, op den grond geworpen, getrapt, up het hoofd en andere plaatsen des ligchaams geslagen en aan de linkerhand en knie le hebben ver wond, met dat gevolg, dat de mishandelde in den vroegen morgen van den 2 Julij 1851 is overleden. DU1TSCHLAND. Te Frankfort werd dezer dagen r.me Jodin begraven, die met e*n z^gen-araden Duitsch- Katholijke in gemengd huwelijk haü geleefd. Volgens de Koln. Zeil. had bij die gelegenheid de bijzonderheid plaats, dat de Duilsch-Katholijke Geestelijke D-. Flos* en de Rabbijn Dr. Stein, beiden het lijk vergezelden en op het Joden kerkhof beurtelings eene aanspraak hiel den over verdraagzaamheid en menschenliefde, waarbij geen der vele Christelijke en Israëlielische toehoorders ongetroffen bleef. PARIJS8 Julij. Zeer karakteristiek is het tweede bulle tin van de Sociale Republiek. Het is aan het volk gerigt, in 8®. in twee kolommen gedrukt, en draagt de hand- teekening van het centraal comité van tegenstand, welks roode stempel, met de Phrygische muts prijkende, op een hoek van het blad is afgedrukt. De eerste paragraaf luidt aldus: Volk! «Gij hebt nog veel te lijden. Die tien maanden lul len lang zijn en smartelijk! Maar het is heldenmoed, de rampen te verduren. Gij zult aan uwe smart het stilzwijgen gebieden, wanneer gij tot dat einde toe uw verwonderlijk geduld behoudt. Het geluk der Republiek hangt daarvan af. Louis Bonaparte is geaffilieerd aan de Jezuïten. Hij verkoopt hun Frankrijk om in hunnen naam te regeren. De wet op het onderwijsde bescherming aan de dwee- perij verleend, de bijstand dien het priestergespuis, de huichelaar Montalembert en het dagblad der inquititie aan de magtsverlenging van den President geven dit alles bewijst het bestaan van dat schandelijk verdrag. «Om zich naar de voorschriften van zijne makkers de Loyolisten te gedragen, beproeft Bonaparte een nieuw bedrog. Hij heeft de onbeschaamdheid van te durven zeggen, dat hij onschuldig ia aan al het kwaad dat er geschiedt Hij belooft het herstel der algemeene verkiezingen. «Ellendige goochelaar, wij kennen uw hocus pocus sedert den 10 December Bereiden wij ons voor op eene jammerlijke ont knooping. Louis Bonaparte zal voor geen enkele euvel daad terugdeinzen om aan het bestuur te blijven. Die stijfhoofdige domoor zou gaarne de schrik zijner eeuw willen zijn, maar hij strekt haar tot schande. En toch. haakt hij naar den roem van Karei IX. Wien is het onbekend dat op zijne inblazing de vuile brochure het licht heeft gezien, die met slijk en bloed geschreven is door een Romieu, zijn bibliothecaris en zijn ver trouweling? Is hij het niet, die openbaar zijne goed keuring heeft gegeven aan een moordenaars-genootschap genaamd: de Vereeniging tot algemeen wel. jn7 «Weet gij, burgers, wat die vereeniging is? Het is eene samenspanning van al de groote dieven van Frank rijk, van verwaande edelen, van Iuije priesters, van burgers die zich door uitzuiging hebben verrijkt, en die thans sidderen dat zij welcjra gedwongen zullen zijn om van hunnen roof rekenschap te geven. Zij werven en bezoldigen schelmen en eervergeten scha vuiten ontsnapte galeiboevenin één woord hel chuim der maatschappijonder het voorwendsel van hunne eigendommen te beschermen, maar waarlijk met het doel om overal den vaderlandslievende burgers de keel af te steken. Op een overeengekomen teeken zal de regering aan die bandieten de geweren uitreiken, welke dag aan dag aan de repnblikeinsche nationale gardes worden ontnomenen het Keizerrijk zal worden uitgeroepen te midden der gruwelen van een tweeden Bartholomeus-nacht. «Ziedaar het plan der reaotie. Maar laat ons niet inslapen «in alle hoeken des lands moeten zij, die mannen moed bezitten, heimelijk met elkander afspreken om op den dag van den strijd gezamenlijk op le trekken, ten einde de republikeinen van Parijs, die reeds in genootschappen van tegenstand zijn afgedeeldte onder steunen. Zij moeten zich op militaire wijze inriglen, roet kloeke mannen aan hun hoofd en onder eene goede tuchtZij moeten de zamenkomsten vermijden, weinig spreken en niet schrijven «Nog «'én woord over de onbegrijpelijke petitie voor de intrekking van de kieswet van 31 Mei. Zulk een verzoekschrift kan niet ernstig gemeend zijn. Tot wien rigt men het? Tot muiters die seleen sich buiten da wet gesteld hebben en die door de justitie des lande worden opgebiecht.

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1