h BIBBSSv m NIEUWE HARIMERIGT, Pelilioneeren Blaal dat niet gelijk met hun het gepleegde onregt te vergeven? De menigte der demo- kralen zal niet leckenen. Zij heeft het algemeen stem- regt niet af te bedelen, want het behoort haar toe, en zij heeft vast besloten van haar regt gebruik te maken, zoodra het oogenblik déar zai zijn. «•Volk'! Ga voort, door eene kalme en waardige bonding on door do kracht en onverzettelijkheid, -wèarvan de republikeinen van Chatellerault onlangs een zoo schitterend voorbeeld gegeven hebbenuwe vijanden in bedwang te houden. Zij houden zich alleen met de herziening bezig om u een rad voor do oogen te draaijenllun cenige hoop bestaat in het geweld. Wees gestadig op uwe hoede, en zoo zij de constitutie verscheurenlaat ons de brokken cr van oprapen voor proppen op onze geweren! a Leve de sociale Republiek Dat bulletin was in beslag genomen alvorens het onder het publiek verspreid was, want de politie had het huis ontdekt waar het heimelijk werd gedrukt. Ook zijn de drukpersen en de stempel desgenootschaps, benevens een aantal andere bewijsstukken in beslag genomon en twaalf leden van het hoofd-comraité ge arresteerd. Hot blijkt nog niet of aan deze ontdekking groot gewigt moet worden gehechtalthans na het lezen van het bovenstaand uittreksel raag men veilig vragen hoe eene partij zoo dom kan zijn dat zij met zulk een schandelijk stuk aanhangers dunkt te zullen winnen? LONDEN, 3 Julij. L.I. Woensdag heeft nabij Glasgow een vreeselijke zelfmoord plaats gehad. Een man, die reeds eene poging had gedaan om zich te verdrinken beklom ongemerkt eene der groote steenovens aldaar en wierp zich in den vuurgloed. Zoodra men liet ongeluk ontdekte werd het vuur gedoofd, doch de werking der ontzettende hitte was zoo oogenblikkelijk en al vernielenddat zelfs de asch van het verbrande Ijjk niet kon worden herkend. De Engelscho pers houdt zich voortdurend bezig met de oproeping, in naam van den Paus aan de Italianen gcrigt, om do tot inschrijvingen voor do daarstelling van eene groote R.-K. kerk in het midden der hoofdstad van Engeland uit te noodigen. De meeste Dagbladen welke zich met dit onderwerp hebben bezig gehouden, bestrijden hetzelve zeer hevig. Thans heeft een Proteslantsche Geestelijke, die meermalen de Ka tholieken heeft bestreden, het voorstel gedaan oin in schrijvingen lo openen, ten einde eene Protestnntsche kerk iu Home op te rig ten. Hij zal voorgaan met voor 100 p. St. in te schrijven. 7 Julij. Een kruidenier te Nottingham heeft het JaconisoiiM tot do ui ten to gronzen gedreven. Hij heeft namelijk op het glas van zijnen winkel twee T's laten schilderen, de eene groen, do andere zwart, om te kennen te geven, dat hij groene en zwarte thee verkoopt. ZUvia. TENTOONSTELLING TE LONDEN. IV. Daar is een belangrijke tak van industrie, voor welken in het gebouw der tentoonstelling gecne plaats kan worden aangewezenmaar die toch digt bij het zelve kan worden waargenomenen men moet zich inderdaad verbazen over de hoogtewaartoe men liet ook daarin gebragt heeftwanneer men de moeite neemt, of liever zich het genot geeft, om het sym posium van Soijcr eens te bezoeken. Daar is zeker geene belangrijker plaats dan deze, op de geheele we reld voor hen die van smulpartijen eene zaak van studie maken. De Heer Soijer heeft reeds lang een groeten naam in dit vak, maar zijn naam zal van nu af door de gansohe wereld beroemd worden. Hij heeft namelijk een hois ingcrigt pour la bonne bouche, zoo als men er nergens elders een aantreftwaarin zich eene zaal bevindt om diner's te geven, welke gemak kelijk vier honderd personen kan bevatten maar die nogtans in het niet verzinkt bij eene andere zaal in dat huis, die den naam draagt van Pavilion monstra d'Amphytriawaar eene tafel isaan welke vijftien honderd personen plaats kunnen vinden. De vorst der hedendaagsche gastronomie, zoo als Soijer genoemd ■wordt, heeft kort na do opening der tentoonstelling een manifest uitgevaardigdwaarbij hij de geheele Europesche en Anieriknanscho drukpers uitnoodigt op hel kosmopolitisch inwijdingsdiner van zijn nieuw lokaal. Men meende eerst die uitnoodiging voor een puff le moeten houdenmaar 't was werkelijk goed gemeend. Overtuigd van de uitgestrekte magt der drnkpers, besloot Soijer haar in de eerste plaats hulde te brengenen den tempel der gastronomie onder hare auspiciën in te wijdenvoor dat daarin hertogen en znillioenairs hun gehemelte streelden. Op den 15 Mei had de plcgtigheid plaats. Er waren ongeveer 250 vertegenwoordigers dor drukpers aanwezig, meerendcels Engelschtn, en verder Fransohen, Belgen, Hollanders, DuitscherB, Spanjaarden en Amerikanen. Toen ten zes ure het gezelschap voltallig was, verscheen de Heer 'Soijer in dcszelfs middenen verzocht dat men hem vergezelde naar het einde van het park. Daar verhief zich te midden van hot gras eene '-olossale braadpan, waarin zich bijna een geheele os, wegende 610 pond bevond, welke door middel van gatl gebraden werd. Zes bedienden begaven zioh aan bet voorsnijdenen het vleesoh werd vervolgens in pleglstatigen optogt, voorafgegaan door muzijk, welke het nationale lied oh the roastbeef of old England speelde, naar de zaal gedragen, waar de tafel was aangerigt met irentedeus potageitoo als aangekondigd stond op de spijskaart, dio het opschrift, droegSoijePe grand banquett de- michaudefroid to the Lilrati of all Nations. De gasten waren over de spijzen, over de wijnen, over du be diening, over alles uitstekend voldaan. Nu wij toch eens buiten het glazen paleis zijn ge treden willen wij nog een ander feest bezoekendat op den 4 Junij heeft plaats gehadeene soiréedoor den Lord Mayor, den eersten magistraatspersoon van Londengegeven. Wanneer wij in een vertrék nabij den ingang de uitnoodigingskaart benevens hoed en jas aan een viertal in buitengewoon rijke liverei gc- kleede bedienden de Lord- Mayor is vroeger afslager geweest hebben afgegevenkomen we in eene prachtige voorzaalwaar ons door eeu even rijk go- kleedc jookei een programma wordt gegevenld blad zijden in octavo groot. Na gaan wij door de rijk ver- verliclito voorzalen een van welke versiord is met levensgrootevan top tot leen geharnaste beelden, wier blinkende wapenrusting het licht dor krooncn op de sehitterendsto wijze terugkaatst naar do groote zaaldio dwars door het gebouw loopt. Wat we daar zien is moeijolijk te besohrijven. De zaal is prachtig. Zij hoeft eeu hoog dak met guipons of rosetten, dat ter wederzijde op negen gecaneleerde Korinlhisoho zuilen rust, welke, even als het overige der zaal, wit en goud gekleurd zijn. Ter helft is de zaal bezet met een aantal dwar9 geplaatste banken. Op eene der voorste zit de Lady Mayoress. De Lord-Mayor, met het teeken zijner waardigheideen groot zonvormig dia manten versiersel met een wapen in het middenop zijn wit vest, is nu hier, don daar. Wij behoeven hier geon honger of dorst te lijden. Aan het einde der zaal staan drie groote tafels, waar in zilveren schalen of op zilveren bladen vier soorten van ijs, sherry, cham pagne allerlei gebak en verkoelende dranken met de moest mogelijke kwistigheid worden uitgereikt. Wan neer wij de groote zaal, vol rijk gcklcede en met diamanten als overdekte dames en vol heeron in allerlei klcedcrdragt en mot kruizen bezaaid, verlaten, zien wij het ecu en ander dat niet minder interessant is, dan die dames en heeren. In de benedenzalen vinden we kunstboeken met kostbare gravures en leekeningen waaronder een van den krooningsstoct van Willem IP. In eene der bovenzalen treffen wij een orkest aan voor den dans. In eene andere bevinden zich een paar uit muntende microscopen met verschillendo voorwerpen, waarmede zich een aantal heeren en dames verlustigen. Nog weder in andere zalen zien wij modellen van schepenmerkwaardige soorten van houtmarmer eu ertsherbaria van zeldzame plantenChinesche por- oeleinen, schoon verzilverd glaswerk, en ceno menigte andere zeldzaamhedenwaaronder vooral opmerking verdient eene verzameling van zakhorologiöndie allo ouder zijn dan 1670. Maar wij keeren naar het glazen paleis terug, om nu een bezoek te brengen aan Frankrijk. Laat ons eeliler eenigo oogcnblikken iu den grooten middelgang blijven staan voor de reeds vroeger ter loops vermelde Grieksche slavin van den Amerikaansclicn beeldhouwer Potoer, 't Is inderdaad een der pronkjuweelen van de tentoonstelling. Verbeeld u een schoon, jeugdig meisje, onschuldig, als de lammeren, die zij hoedde, door de Turken gevangen genomen en in ketenen geslagen zóó voorgestelddat gij genoopt wordt om de fabel van Pygmalion voor waarschijnlijk le houden en hot u niet verwonderen zou, wanneer hel beeld zich begon te bewegen danr het u bijna als bezield en levende voorkomt. Hoe kuisch is de houding der jeugdige Griekin, hoe weemoedig en toch hoe bekoorlijk is haar blik, hoe schoon zijn hare vormen. En welk een gelaat! Hel is geen marmer meer, het is vleesch en bloed, dat wij voor ons meenen te zien. Hoe schoon gevormd hoe mollig zijn die armen; hoe knellend moeten die ijzeren banden drukkenwaarin hare teedore handen gekneld zijn, hoe zwaar zijn die ketenen, welke haar noodzaken do armen te laten hangen; hoe kalm, hoe maagdelijken toch hoe smartelijk is dat gelaatAls men zioh eens in de aanschouwing van dat heerlijk kunstgewrocht verdiept heeft is het mocijelijk zich daarvan los te rukken. Hetzelfde geldt collier ook van do Amasonreene zeer schoone vrouw, doch met min of meer mannelijke gelaatstrekken en vormen, le paard zittende, en een onbevreesden blik werpende op het wilde dier, dat ieder oogenblik haar dreigt aan te vallen. Haar eene arm is in de hoogte geheven terwijl zij eene spies in de hand houdt geklemd. Met de andere houdt zij de teugels, en poogt dar.rmcde het beangstigde paard in bedwang te houden. Houding, gebaren, bewerking, kortom alles bewijst, dat deze groep het product eens meesters is, wiens wedergade onder de levende Europesche beeldhouwers misschien moeijclijk te vinden zou zijn. {Pr, Of, Cour.) Het Handelsblad deelt de volgende vergelijkends, tabel mede van de begrootiDgen van alle provinciën des Rijks, voor zoo ver de enkel provinoiale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven betreft: NoordBiabard 309,845 inwoners. Ink. ƒ365,983.735 uitgaven 354,'622.$0. Vertn. bdllg saldo ƒ11,341.23. Gsukzuid: 170,560 itivroneré. Inkomsten 86,908 j uitgaven ƒ80,908. Batig alot NHiiL Zuid-Holland662,354 inwoners. Ink. I93;649.571 uitgaven ƒ193,649.57. Batig slot Nihil. Noobd-Hollahd 478,665 inwoners. Ink. 255,036.25 J? uitgaven ƒ255,930.25}. Batig slot Nihil. Zrilakd160,073 inwoners. Inkomsten 70,829 5 uitgaven ƒ70,829. Batig slot Nihil. Utmost: 149,347 inw. Inkomsten ƒ51,003.34; uitg. 51,003.34. Batig slot Nihil. Friesland 246,967 inw. Ink. ƒ219,230.01; uitg. ƒ217,791.03}. Batig slot ƒ1,444.97} Overijssel216,274 inw. Ink. ƒ403,482.18; uitg. ƒ402,794.95. Batig slot 687.23. Groninger: 188,806 inw. luk. ƒ220,737.04}; uitg. ƒ220,712.93. Batig slot ƒ24.71}. Drenthe 83,209 inw. Inkomsten ƒ44,470.31} uitg. ƒ44,470.31}. Batig slot Nihil. Luuurs: 250,431 inw. Inkomsten ƒ81,339.19; uitg. ƒ81,320.60}. Batig slot ƒ12.58}. Friesland heeft nog ceno supplementaire begroeting voor der zeehaven te Hiirlingcn, het krankzinnigenhuis iz., gedekt door eene goldlecning on door :cn-, alsmede door eena bijdrage der «tod Usrlingcn. begrooting vertoont in ontvangst f 160,526.11'/,, in f 160,183.75; batig slot 311.36'»,. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Van 1 tot en met 13 Julij, zijn GEBOREN: 6 Kinderen van bel Vn twelijk Geslacht. OVERLEDEN: 8 JulijUeilljc Jansen van Droffclaar, 44 i., gehuwd met Eli» van Vinke. 0 Julij, Johannes Bruinardu» van Dijkhuizen, 9 m. 11 Julij, Roelofje van den Broek, 74 j., Weduwe van Gijsbcrt van 't Boyenend. 13 Juljj, Peter Bouwman, ruim 17 j. Cornells Tculhof, l1/, j. To zamen 5. ONDERTROUWD: Aart van Schaveren met Geertje Filskie. Jacobus Hendriks met Allobcrtn lsveriirda van Werkhoven. liendrik van den Berg met Willeuiijnljo Gerls. GEHUWD: Gccnc. Julij. Rogge 6.10 tot f6.35. Boekweit /G.50 tot /6.70. Aard appel» f 2.50 tot 3.00 het mud. Kaas van f 11.00 tot 13.00 de 100 pond. Boter /0.50 tot /0.G0 het Ncd. pond. Eijercn ƒ0.20 Cent» de 14 stuks. Rundvl. 40 cL Kalfsvl. 50 ct. Varkensvl. 60 et. het Ncd. pond. Marktberict tak Utrecbt, 12 Julij. Tarwe (oude) van ƒ8.00 lot ft,.ftf». ióem (nieuwe) van ƒ6.75 lot ƒ7.50. Rogge van ƒ6.50 lot 6.80. Garst van 3.90 tot ƒ1.30. Boekweit van 6.50 lot ƒ6 90. Hater van 3.10 tot 3.75. Groene Erwten van 7.50 tot 9.00. Boter van f 0-68 tot 0.7C het pond. Kaas van 26.00 lot f 30.00 de 100 ponden. Aardappelen van J 3.00 tot j 3.50 de mudde. SCHIEDAM, 11 Julij, Moutwijn ƒ10,25. 1 Zonder fust Jenever. 100°/» Amst. proef 13,25 A 18,75. J of Belasting. BEURSPRIJZEN DER EFFECTEN. Zaturdag, 12 Julij 1851. Nederland 2'/, pCt. 58"/,..— 3 pCt. 69. 4 pCt. 90'/,,. SpanjeArdoin A 510 p. St. 15°/,.. Binnen). 3 pCt. 41. Rusland 5 pCt. 106'/,. Oostenr. Melall. 5 pCt. 77'/,. 2'/, pCt. 40'/.. VERTREK DER BEURTSCHEPEN ZOMERDIENST. van Amersfoort van Amsterdam 's lorgcDS lea 6 ure. 1uur voor Boomsluilen. Woensdag, 10 Julij. L. J. Koekoek. C. de Wcerd. Vrijdag13» S. J. Houtsnager. J. Bos. Zondag, 20 C. de Weerd. L. J. Koekoek. ADVERTENTIE N. De Ondergeteekendo berigt bij deze zijnen Geëerde Sladgenootendal hij op heden heeft ontvangen riTR BESTE GROENE HAAGSCUE HARING, A 25 Cents. EN DITO MAATJES HARING, A 20 Cents per stuk. GEROOKTE ZALM, ƒ1.50 de vyf ons. Beloovende eene Prompte bediening. W. PSfSZ, Utrecht sc hes traaf. Van heden af zal do Wogen afrijden bij B. VAN DEN BROEK, in de Perguldo Zwaanen niet meer bij C. VAN V/AGEN1NGEN. UREN VAN VERTREK: Des namiddags ten 4} ure op UTRECBT, op den derden Trein naar AMSTERDAM. (07) Te Amersfoort, bij W. J. VAN BOMMEL VAN VLOTEN.

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 2