ME1SF0ÖBT- SHE COmlliT. N°. 39. 18! ARROINDISSEMENTS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ft: ABONNEMENT S-PRIJ S Dit BLAD verschijnt geregeld om de 8 dagen, en wel des DINGSDAGStegen ƒ3.00 per jaar. 22 July. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1 tot 0 regels 0.00. Elke regel daarboven 0.10. Zegelgeld voor iedere plaatsing- OAS. NIEUWSTIJDINGEN. AMERSFOORT, 19 July. Deden voormiddag bad weder in de zaal van Amioitia het jaarlijksch examen plaats met de leerlingen onzer Departcments-school, onder do leiding slaande van den verdienstelijken Hoofdonderwijzer H. F er sloot. Omgeven door hunne ouders en vele belangstellenden in een degelijk onderwijs, onder welke ook vertegenwoordigende Leden van ons Edel Achtbaar Stedelijk Bestuur, der Directie des Departements, en der Plaatselijke Schoolcommissie, gaven zij de duidelijkste proeven van de vruchtbare besteding huuner kinderlijke leerurenterwijl ook ten slotte de zangschool aan ieder genoegen gaf door de goede uitvoering van een vijftal drie- en vierstemmige zangstukjes, en het Volkslied aanhief, opdat ieder aanwezige daarmede zou kunnen instemmen. Het was indrukwekkend, daarbij de geëerde Commissie der school en dc genoodigde Ueeren te zien opstaan en voorgaan. De geheelo plegtighcid werd geleid door den Wel Ed. Z. Gel. Heer Francken, Rector, Lid der Commissie van Toezigt over dezelve school, die in korte en kernachtige trekken het hooge gewigt schetste van de onderscheidene vakken van het Lager Onderwijs, en daarenboven de kinderen zclven aansprak op regt liefderijke en indruk wekkende wijze. Nog lang hopen wij van zulk een waar ouder- en kinderfeest getuigen te kunnen zijn. 22 Julij. In de voorgaande week had in het nabu rige Zotst een tredend ongeluk plaats, een paard van een varken schrikkende, sloeg achteruit en trof een man welke oogenblikkelijk overleed. Te Njjkerk is bij het verwen van de lijst van het daar opgeriglte kasteel van den Ur. van Gollsteinde Schildersgezel P.B., alhier woonachtig, van eene hoogte van 40 voeten ter neder gestort. Eene duizeling schijnt hem bevangen te hebben, daar hij bekend is voor een oppassendbraaf werkman. Onmiddellijk naar deze stad vervoerd en onder behandeling van een bekwaam Geneeskundige gesteld, schijnt er eenige hoop op herstel, hoewel er teedere deelen in de ruggegraat gekwetst zijn. De Provinciale Staten van Utrecht hebben in hnnne zitting van Vrijdag den 18 dezer, den Heer D. C. C. fF. Baron d'Ablaing van Giessenburg ver kozen tot Lid van dc Eerste Kamer der Staten-Generaal in plaats van wijlen den neer Mr. J. W. H. Bosch. 's GRAVENHAGE. De Tweede Kamer der Staten- Generaal heeft in hare zitting van den 14den dezer de algemeene beraadslagingen geopend over het ont werp van wet nopens het regt van vereeniging en vergadering. Die beraadslagingen zijn den 15den en 10den voortgezet, tot dat in de zitting van laatstge noemden dag besloten werdeen aantal amandementen door den Heer Poortman op verschillende artikelen van het ontwerp voorgesteld, in de ofdeelingen te onderzoeken, alvorens de verdere discussie over het wets out werp voort te zetten. Aanstaande maandag zullen na de behandeling van eenige naturalisatiewetten, de beraadslagingen beginnen over het wets ontwerp betrekkelijk de onteigening ten algemecnen nutte. In de volgende maand zal te dezer stede eene vergadering worden gehouden van fabrijkanten en werk bazen in Nederlandter beraming van de middelen welke zouden kunnen worden aangewend, om onze nationale nijverheid meer te bevorderen. Eene nadere aanwijzing van lijd en lokaal kan men binnen kort reeds te gemoet zien, terwijl in lijdsdetoegangkaarten tot deze bijeenkomst in de voornaamste steden dezer provincie zullen wordon verkrijgbaar gesteld. Z. K. U. de Kroonprins van Wurtemberg op het Stedeljjk Badhuis te Scheveniqgen gelogeerd ten einde tot herstel van gezondheid de baden tq gebruiken ontvangt dagelijks bezoek vail H. D. Zuster, H. M. onze geliefde Koningin, en desgelijks ook van de overige leden der Koninklijke familie. GRONINGEN, 17 Julij. Over het verblijf van Z. K. H. den Kroonprins der Nederlanden in deze provincie deelcu wij het volgende mede: Na den nacht van Zatardag op Zondag te Veendam te hebben doorgebragt, kwam de Prins des Zondags te Winschoten, bezigtigde het daar in de nabijheid in 1820 opgerigte monument van Graaf Adolf van Nassau, en begaf zich nog dienzelfden dag over Slochteren, waar lloogsldeztive eenige oogenblikken vertoefde en eenige ververschingen gebruikte in bet logement van It. J. Boelmans, naar Delfzijl, alwaar de Prins des avonds afstapte bij den kastelein K. Ilasenbroek. Reeds vroegtijdig den volgenden dag ging Z. K. H.altijd vergezeld van H. D. Gouverneur, den Heer de Casem- broot (en niet Baron Constant de B.ebecque, gelijk ons verkeerdelijk uit Assen was gemeld), aan boord van het tjalkschip van T. A. Pronk, om daarmede een uitstapje te maken naar Emden. Dienzelfden morgen uit laatstgenoemde stad per stoomboot naar Delfzijl teruggekeerdwerd de reis van daar per as voortgezet naar de Zoltkamp; waar men in den namiddag aan kwam, en afstapte bij den kastelein Knol. u Hoezeer,» luidt een van daar ontvangen berigt, a het strengste incognito wenschende te bewaren meenden sommigen toch al spoedig te bemerkendat aan deze afgelegene plaats de eer te beurt mogt vallen, des Konings zoon in haar midden te zien, en werd de mare er van ook weldra buiten de Zoltkamp verspreid. Z. K. U. had het plan, om in een gewoon visschers vaartuig een togtje te maken naar het eiland Schiermonnikoog, en had bereids daarmede een begin gemaakt, toen liet ongunstige weder 1L D. Gouverneur deed besluiten, om terug te keeren. De schippers hier hebben ter cere van Z. K. U. de vlaggen gebcschen. Na op do Zoltkamp te hebben overnacht, bereikte de Prins Dingsdag namiddag Groningen, en stapte af aan het logement den Doelen, aan de Groote Markt. Nog dienzelfden namiddag bezocht Z. K. H. het Instituut voor Doofstommenen vertoefde er ongeveer twee uren. Den volgenden morgen ging de Prins het Academie gebouw, de Hortus Medicus en later de lettergieterij en kunstdrukkerij vau do Ueeren Oomkesvan Bakkenes en Damstè bezien, alles onder geleide vau den Heer Staatsraad, Commissaris des Konings, bij wien de Prins vervolgens dineerde, en nog dienselfden avond deland- huishoudkundige school le Haren bezocht. Op even- genoemde lettergieterij werd H. D. een sierlijke proef van typographic aangeboden. Heden morgen te 9} uur is Z. K. H., na nog vooraf de Martini-kerk te hebben bezigtigd, weder van hier afgereisdom zich naar Friesland te begeven. (Pr. Gr. C.) DÜ1TSCULAND. In Oostenrijk is verboden: op de Kalholijke scholen leerboeken te gebruiken, die ge- Bchreven zijn door democraten? neen, door Protestanten; zoo als eene Algemeene Geschiedenis van NösseltOeser, enz. Uit Oost Pommeren wordt over den oogst berigt, dat door dc gunstiger weersgesteldheid der laatste weken alles aldaar 4|n beter aanzien had gekregen. Niettemin meende menf^dat de oogst slechts middelmatig zou wezen. De rogge stond dun en had slecht gebloeid. Haver en gerst zouden nog veel moeten bijkomen, om goed te mogen heelen. Met de erwten was het beter gesteld, en ook het koolsaad gaf eeu goed beschot Yan den Oder schrijft men, dat de rogge aldaar een goeden oogst beloofde. Tarwe had erg van de roest geleden, en zou, ondanks het gunstige weder, slechts een middelmatig beschot geven. Ook het raapsaad be loofde niet veel. Uit Stettin wordt daarentegen berigt, dat in die streken de oogst beter zou uitvallen, dan men aan vankelijk had durven hopen, wat echter met rogge niet het geval zou \rorden, daar deze door de roest was aangetast, waardoor vele aren stierven. Een berigt uit Opper-SilesiS houdt in, dat de ook van daar uitgegane klagten over de roest grootendeels ongegrond waren, en men er over het geheel het uitzigt had op een goeden oogst Heerlijk vooral stond ook de oogst in het naburige MoraviS. Eindelijk wordt nog uit Cöslin gemeld, dat aldaar over het geheel de korenakkers weelderig staanschoon do winterroggedie in den bloei had geleden, geen groot beschot beloofde, wat echter het zoraerkoren, vooral ook erwten en klaver, scheen te zullen ver goeden. De Aoei-oogst was, wat de eerste snede betrof, 10 °/0 beneden de verwachting gebleven. Aardappelen stonden uitmuntend. Door de versnelde communicatie, worden uitUoitsch- land thans veel kersen naar Engeland verzonden. BRUSSEL, 14 Julij. Het Hof van Cassatie, Kamer van Strafzaken, heeft zich heden bezig gehouden met het beroep van cassatie van den Graaf de Bocarmé. De Raadsheer van Jloegaerden heeft rapport uitgebragt; de Heer de Paepe heeft gepleit. Morgen wordt de zaak voortgezet. Uit Bergen wordt aan den Courrier de VEesoaut ge schreven, dat de Graaf zich geen denkbeeld schijnt te vormen van zijn toestand. Bij is geenszins tsr neder- gedrukt, hij is in zijne gevangenis even kalm als bij do tereglzittingen, gedurende de behandeling zijner zaak. Zijne illusie is zoo groot, dat hij den Procureur des Konings Demorbiaxdie de bijeenkomst van den gevangene met zijne vrouw bijwoonde, verzocht, tus- schenbeide tr komen, om hem weldra de gevangenis te doen verlaten. Deze bijeenkomst duurde genoegzaam een half uur. Beide echtgenooten spraken weinig en bleven somtijds vijf minuten zwijgend tegenover elkan der. «Gij moet alles doen, wat gjj kunt,» zeide de Graaf tot zijne vrouw, «om mij van hier te verwijde ren. Gij weet wel, dat ik onschuldig ben.» De Gravin beloofde te doen, wat haar man verlangde, en zeide, dat alle middelen zouden worden aangewend, om zijne invrijheidstelling te verwerven. Do tegenwoordigheid der getuigen van hun onderhoud heeft hen zeer om- lig'ig gemaakt. Zij verlieten elkander, na dkaèr door de traliëndie hen scheiddende hand te hebben gereikt. De Graaf zegt, dat hij zich naar Amerika wil begeven, zoodra hij in vrijheid zal zijn gesteld. De gerustheid van dezen ongelukkige, indien zij niet ge veinsd is, is pijnlijk om te aanschouwen. Van eene andere zijde verneemt men, dat de Graaf niet altijd in die geruste gemoedsstemming verkeert. Er zijn oogenblikken, en deze zijn niet zeldzaam, waarin de gevangene ter nedergedrnkt is en over vloedig tranen stort. 20 Julij. Graaf Hippolyte Fisart de Bocarmé, is gisteren, Zaturdag morgen, te Mons in Henegouwen geguillotineerd. LONDEN, 0 Julij. Heden avond heeft H. Maj. het sedert lang aangekondigde bezoek aan de City gebragt. De Koninklijke stoet verliet te negen uur hel paleis van Buckingham; in het achtste rijtuig waren de Koningin en Prins Albert gezeten. H. Maj. droeg een wit satijnen gewaad met goud geborduurd cn met gouden, zilveren en wit satijnen linten versierd, rijk met diamanten bezet; haar hoofdtooisel bestond uit bloemen en diamanten. Prins Albert droeg den uniform van kapitein-generaal en kolonel der artillerie, met de teekenen der orden van den Kouseband on van het Gulden Vlies. De straten waren overdekt inet eene verbazend groote volksmenigte, die de Kouingin overal met levendig gejuich ontving. In Guildhall gekomen werd de Vorstin insgelijks met veel geestdrift ontvan gen; alles was daar feestelijk getooid, en toen U. Maj. op den troon gezeten was, ontving zij daar de hulde van meer dan 3000 aanwezigen. Te 12 uur nam H. Maj., met dc leden van het Koninklijke huis en niet de echtgenoot van den Lord- Mayor, plaats aan eene van goud schitterende tafel, om het haar aangeboden souper te gebruiken. De pracht en rijkdomwelke daar tentoongespreid warenover troffen die van alle vroeger ar.n Vorstelijke personen gegeven feesten. De keur var spijten en van wijnen was evenredig aan dien luister. Onder de wijnen was Sherry (voor Napoleon gebotteld), welke thans 105 jaren oud is en indertijd 000 p. St het vat gekost had. Op het glaswerk, opzettelijk voor dit feest ver- .vaurdigd, waren de Koninklijke Kroon, het stedelijk wapen, de aardbol (als het tinnebeeld van de ver eeniging der volkeren) en voorts eene menigte toepas selijke versierselen gegraveerd. Aan eene andere tafel was hel corps diplomatique gezeten; maar geen der andere gasten pam plaats, voor dat H. Maj. ver trokken was. Tot laat in den ochtend duurde vervol gen» het feest voort. De Koningin keerde tegen

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1