N°. 30. ARRONDISSEMENTS NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ABOXNEMENTS-FRIJ S Dit BLAD verschijnt geregeld om de 8 dagen, en wel des BINGSDAG3tegen ƒ3.00 per jaar. 29 Jnlij. PRIJS DER ADVERTENTIE!*: Van 1 tot 0 regels 0.60. Elke regel daarboven ƒ0.10. Zegelgeld voor iedere plaatsing0.35. KIEUWSTIJDINGEN. AMERSFOORT, 29 Julij. liet zoolang verbeid oogen- Llik 'er zonsverduistering is thans voorbij, en duizenden hebbenzooveel de bewolkte hemel zulks toeliet, tamelijk wel de gelegenheid gehad, dit belangwekkend verschijnsel waar te nemen. Do onge gronde vrees, die velen nog bezielde, is mede ge weken en heeft, zoo wij hopen, plaats gemaakt voor denkbeeldenmeer den denkenden mensch waardig denkbeeld „n namelijk van dankbaarheid en verheerlij king van den Schepper, wiens Almagt en Wijlheid aan de ontzaggelijke hemel-ligchamen in het begin der eeuwen de loopbaan heeft voorgeschreven, die zij in het onmetelijk ruim des heelals te doorloopen hebben en waarin men zelfs de ciiuste afwijking niet raag veronderstellen L.l. Donderdag sloeg den bliksem, buiten het naburige Nijkerk, in eenen hooiberg, met den onge- lukkigen afloop dat er twee bergen met hooi eene prooi der vlammen zijn geworden. - Naar men verneemt, heeft zich de heer G. directeur van het postkantoor te Gouda, in den vroegen morgen van den 20 Julij, door middel van een geweerschot, van het leven beroufd; de oorzaak van dezen zelfmoord is voor alsnog onbekend. Ook heeft in de nabijheid van Leerdam een zelf moord plaats gehad. Een landman met een voer hooi te huis gokomen, heeft zich, zonder dal men in het ïuinst iets vermoedde, in de schuur begeven en zich opgehangenterwijl niet de minste reden vour die wanhopige daad schijnt te kunnen worden opgegeven. Het dezer dagen geheerscht hebbende nat en guur weder werkt zeer nadeelig op de bijenteelt in dit gewest. Men schrijft uit Koevorden, dd. 19 Julij: Naar wij vernemen heeft het in den gepasseerden nacht in deze omstreken vrij ernstig gevroren, zoo zelfs dat do raaaijers het gras in den vroegen ochtend nog stijf be vonden van de vorst; doch schijnen de vruchten en gewassen hiervan niets te hebben geleden, hetgeen wij van de boekweit met zekerheid kunnen medcdeelcn die anders van de minste nachtvorst nadeel heeft. De hooibouw is hier grootendeels afgeloopen en er is naar gelang der omstandigheden vrij wel hooi gewonnen. Uien kan den prijs er van bepalen op ƒ6 a f 7 de 1000 halve Ned. 18. De rogge, gerst en haver staan uitmuntend en belooven een ruimen oogst. De aardap pelen staan opperbest; de vroegen bloeijen of hebben reeds gebloeid en de late verloonen zich welig van loof en er is van de ziekte bepaald nog niets te bespeuren. AMSTERDAM, 21 Julij. De heer van Vlietdie naar Spanje is vertrokken, om de regten der Nederlandsclie houders van Spaansche schuldbrieven aldaar te hand haven, heeft op den 14 Julij aan den Spaanschen Senaat eene memorie ingediend, waarin hij hnnne belangen verdedigt, en aantoont, hoe zij, door het na door de kamer van afgevaardigden aangenomen ontwerp van schuldregeling, in hunne wezenlijke regten worden gekrenkt. De Senaat zal do memorie des heeren van Vliet in overweging nemen. Overigens verzekert men, dat het ontwerp, zoo als do kamer het aannam, nog veel tegenstand in den Senaat zal ondervinden. De vertegenwoordigers van ons Rijk, van België en van andere natiën, geven zich veel moeite om de regeling der schuld te doen, plaats grijpen volgens do wellen en ordonnantiën van 1831 en 1834 GRONINGEN, 24 Julij. In den nacht van gisteren op hedenvan ongeveer half één tot half drio uur, had hier een hevig onwedcr plaats, vergezeld van een geweldigen regen. Bij eene zware en stikdonkere lucht was het fel fa bliksemlicht des te meer verblindend voor het oog. Do bui scheen hoog, maar langz-.arn uit het Z. VY. over de stad te drijven; zoodat do donder niet zoo bijzonder zwaar was. Ook in do benedenlucht was weinig wind en de lucht gedurende de bui broeijig warm. Bijzonder hevig was de regen die op vele plaatsen, waar de afloop van het water niet zoo schielijk plaats kondo vinden, een gedeelte der stad onder water zette, zoodat vele huizen ge deeltelijk onderliepen en in sommige kelders, vooral aan de Yischmarkt, de menschcn niet zonder gevaar aan het plotseling toestrooraende water konden ont- vlugtenzoo zelfsdat in een dier woonkelders de menschen door het zagen van een gat in den vloer van bet bovenhuis zijn gered. In de omstreken van Groningen is het vee op onderscheiden plaatsen van angst uit de weide gedreven en elders wedergevonden. FRANKFORT, 19 Julij. Eerstdaags zal te Berlijn eene Duilscbe vertaling van het werkje der beroemde llollandsche romanschrijfster, Mej. Toussaint, getiteld Jlloederlced en Moedervreugdehet licht zien. Men verzekert te Berlijn, dat met den 1 Au gustus het tabakrooken op de 6lraat weder verboden zal worden. Yoor de gebeurtenissen van Maart 1848 was het daar nooit geoorloofd. PARIJS 16. Julij. Heden trad Berryerin de Wet gevende Vergadering op het spreekgestoelte, en de beroemde Legitimist behaalde ccne overwinning, in eene vergadering als de Fransche alleen te behalen door eene verbazende overmngt van talent. Nadat de welsprekende redenaar een geruimen tijd de Republiek op de vijandelijkste wijze had aange vallen, zeide hij tot bare vertegenwoordigers: wilt gij mijne politieke geloofsbelijdenis hooren? ik zal ze openbaren. Ik heb haar nog niet aan eenig bijzonder persoon medegedeeld: voor het eerst dat ik ze nilspreek zal de geheele wereld die hooren. «Ik beleefde vier regeringsvormen. Bij mijne geboorte was het Keizerrijk in zijn bloeitijd. In mijne jeugd dweepte ik, en was Keizers gezind met geheel mijne zieltoen het kanongebulder van Jena mij uit het Collegie riep. Ik begon mijne aandacht op de open bare aangelegenheden te vestigen. Mijn vader was werkzaam en arm; hij wilde mij lust tot werken in prenten. In 1811 en 1812 stelde hij mij onder de leiding van een oud-afgevaardigde en droeg hem de taak op, om mij de handelingen der constituërende vergadering te doen bestuderen. Toen gevoelde ik het despolismus niet, het was verzacht door den roem. «Ach gij Barrot! zijt mijn getuige, hoe ik later het Keizerschap haatte. «Vergiffenis mijne heeren voor deze gemeenzame toespraak! Maar als mijn geest moeite doet, om de feiten terug te roepen, waarover ik wil spreken, en do denkbeelden te regelen, die ik u wil voorhouden dan geef ik mij over aan eene vrijheid, waarvoor ik uwe toegevendheid inroep. «Ik zeide u, dat ik do dwinglandij gevoelde zij bedierf den roem. Eene krachtige Regering, eene on metelijke magt, zag ik in een wenk des tijds verdwijnen. Zij had geen gezag zij had niets, niets meer. Genie noch roem hadden haar kunnen handhaven, om dien tijd, mijne heeren! geloofde ik, dat het lot eens volks aan het hoofd van één man, hoe groot hij ook zijn mogtte vertrouwendo grootste misdaad was. Aan dat geloof wijdde ik mijn levenen van dien stond af vergeeft mij die betuiging en bespot haar niet, want gij zoudt het heiligst gevoel in mij kwet sen vau dien stond af was ik Koningsgezindeomdat ik Vaderlander was. «Gelooft gij niet, dat ik in Februarij 1848 aan mij zelf de vraag deed, of een groot Ilijk, als Frankrijk, dat zooveel beroemde mannen in elk vak telt, zich zelf niet zou kunnen regeren? «Ik deed mij die vraag, maar beantwoordde haar ontkennend. De Republikeinschc regeringsvorm strijdt mét de overleveringen en het wezen van liet oude Frankrijk. Zij zou slechts ongenoegen en wrevel op wekken. Ja, de Republiek strijdt met Frankrijke gevoel, belangen, zeden, overleveringen met de geschiedenis cener oude maatschappij van 35 mill, menschen, op dcnzelfdcn grond digi bij elkander wonende. Gij hebt eene groolo autoriteit tol getuigen geroe pen Napair n! Op St. Helena zou Napoleon de Republiek hebben gehuldigd! Neen, neen; hij, die alles liad gedaan om uwe beginselen te onderdrukken om Je mannen, die gij róeint, gedwee en onderdanig tc maken bijdio het mogelijke dccu om hel gezag in Frankrijk te grondvesten, toen dat groote werk werd vernieldtoen hij als balling op dien puinhoop nederzag, toen dat groote genie het werk zijner handen door de hand van Europa zag verbrijzeld achtoen was het als het ware een vloekeene wraakzuchtige bedreiging, wanneer hij Frankrijk toeriep: «Gij zult Rcpublikeinsch of Kozaksch worden «Nemen wij aan, dat; als er straks weder een Pre sident der Republiek moet worden gekozen, do groote naam, wicn geen ander even bekend tegenover gesteld kan worden, nog eens eenigo milioenen stem men op zich vereenigt en men op nieuw Louis Na poleon Bonaparte tot het Presidentschap der Republiek roept, mijne heeren! dan zeg ik u, dat gij verlorea zijt. Als de President herkozen wordt, ziet dan in hem den man, dien het algemeen stcinrcgt stelt boven de constitutie, en ik houd staande, dat alleen eene boveii- menscbeljjke kracht hem in dien toestand zou kunnen bewaren voor het denkbeeld, dat hij alle hinderpalen omverwerpende, geheel volgens zijn regt en ook vol gens zijn pligt zou handelen. De heer Berryer eindigde zijne redevoering met de ernst'^e vermaning, om de constitutie, ook bij de herziening, in alles te eerbiedigen, en met den raad aan de mannen van orde, om eensgezind te blijven, legen het nakende gevaar. 17 Julij. De heer Victor Hugo, die heden het spreekgestoelte beklom 6lelde zulke vergedreven en onhoudbare Ihcoriën en denkbeelden op uen voorgrond dat zelfs het uiterste lid van de uiterste linkerzijde hem geene algeheele goedkeuring schenken kon. Niettegenstaande eenige kleinere interruption ging alles gedurende geruimen tijd ::og met zekere kalmte zijn gang, toen de heer Victor Hugo den volksver tegenwoordigers de volgende zinsnede toevoegde: «Het Koningschap is doodl Het bestond maar het beslaat niet meer. Er bestaan nu dagen, die de denk beelden eener Regering vertegenwoordigen en die ons zeggenhet Koningschap is doodmaar er bestaat een Keizerrijk; deze monarchie is mogelijk; liet is die der glorie. Welnu, toon mij eens roem onder eene monar chie! het zoude mij bevreemden zulks tc zien. «Wat ontwaar ik, waarheen ik ook mijne blikken wend? Al onze vrijheden, die ons ontnomen zijn; het algeineeno kiesregt geschonden; socialistische manifes tation, die lot bet Keizerrijk leiden; eene uitgebreide zamenspanning waarin het gouvernomenl betrokken is; hervormingenuitgesteld of bespotonregtvaardige belastingen gehandhaafd; een derde gedeelte van Frank rijk in slaat van beleg; Parijs en Lyon onder opzigt gesteld; eene amnestie geweigerd, verwulfde kelders, waarin men geene matrassen ter verrotting zoude dur ven nederleggenen waarin men mannen laat verrotten! Wat ontwaart men wanneer men den blik naar buiten wendt? Italië, gekromd onder den voet van Oostenrijk! De Siciliancn, gefusilleerd. «Van het Noorden tot het Zuiden wordt het regt met voeten getreden. Onze diplomatie blijft daarbij werkeloos, Turkije is zonder steun de beroemde Kossuth sterft in een gevangenhok! Frankrijk verheft het hoofdNapoleon zijne schande in zijn graf do schelmen schreeuwen daarbjj: leve de Keizer! Spreken wij thans een weinig van «wen Keizer ik wil zulks wel. Het Keizerrijk, niemand denkt er aanWat bcteekenen dan die betaalde kreten van leve de Keizer! Ik doe eenvoudige vragen. Wat beleekcnen de door u toegejuichte zinspelingen van den heer Changarnier op in ongebondenheid levende praetoren en die andere woorden vau den heer Thiers: hot Keizerrijk is gevestigd? Wat lieteekcnt bet petitionement, waarbij men het consulaat vraagt? ale een weg dio tot het Keizerrijk leidt? llier beslaat eene kuiperij. Frankrijk moot niet bij verrassing genomen worden en ziah den een of anderen dag met den Keizer aan het hoofd vinden, zonder te weten waarom! Hoeomdat er een man bestonddio den veldslag van Marengo won, terwijl gij to Salory zcgepraaldet!

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1