ARRONDISSEMENTS NIEUWS- m ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Dit BLAD verschijnt geregeld om de 8 dagenen DINGSGAGS, tegen 3.00 per jaar. M E li W SI IJ I) 1 N E N. AMERSFOORT, 19 Aug. Naar men veneke.-t, zou uit hel door de coinmisic van rapporteurs opgemaakte ver slag, nopens het aan de Tweede Kamer der Stalen- Genernal aangeboden wetsontwerptot heffing eencr belasting op de renten van kapitalenniet bestaande in onroerend goed, noch aangelegd tot eenigen tak van nijverheidblijken 1) Dat die commissie, met eene meerderheid van 4 stemmen tegen 1van oordeel is, dat hel bestaande belastingstelsel wel verbetering, maar geene radicale hervorming behoeft. 2) Dat zij zich, met eene meerderheid van drie tegen twee stemmen niet heeft kunnen vereenigen met de door de Regering voorgestelde wijzigingen. 3) Dat zij van oordeel is, dat er aan geene afschaf fing van belasting kan worden gedacht, zoolang men niet verzekerd is een ander middel in de plaats te bezitten. 4) Dat, al ware dit echter het geval, dan nog de belasting op de brandstoffen niet in de eerste plaats in aanmerking kon kouien. 5) Dal, indien men daartoe overging, de accijnsen op het gemaal, althans wat de togge betreft, en die op het geslagt, voor zooveel de varkens en schapen aangaat, in de eerste plaats iu aanmerking zouden belmoren te komen (slechts een lid moet voor de afschaffing van den accijns op de brandstoffen in de eerste plaats gestemd geweest zijn.) 6) Dal de voorgedragene belasting op de renten geen behoorlijk Equivalent daarslelt. 7) Dat de meerderheid begreep, dat het uitschrijven dier belasting op de renten zou strijden met art. 173 der Grondwet. 8) Dnt die belasting niet beschouwd wordt als eene billijke en met de lessen der staathuishoudkunde over eenstemmende regeling van het belastingstelseldaar men bij het voorstel slechts op het oog heelt ééne klasse van ingezetenen, de zoogenaamde renteniers, le treffen. 9) Dat de meerderheid er groot bezwaar in heeft gevonden, dat geene uitzondering wordt gemaakt ten behoeve van kleine renteheffers. 10) Dat de voorgestelde belasting niet aannemelijk is, noch uit het oogpunt van het nationaal belang, noch uit dat van het belang van 's lands finanticii vooral met liet oog op eene nieuwe rentevermindering. 11) Dat de commissie alzoo heeft vermeend aan de vergadering de aanneming van het gedane voorstel te moeten ontraden. 12) Dal zij wenscht, dat er eene proef worde ge nomen met eene algemeene inkomsten-belastingdat daarmede gepaard zou kunnen gaan eene wijziging of opheffing van hel regt van patent, dal zij ook de aandacht heeft gevestigd op do invoering van eene matige belasting op de successie iu de regie lijn en op de goederen iu de doode hand. Ook is io aanmer king gekomen eene matige belasting op het verbruik van de koffij. Men sprak ook van de uitgifte van inuiitpopier en men drong eindelijk aan op eene herziening van de belasting op de zeep en van eene vermindering op de hypotheekrogten. Zoo nis men weet, houdt zich sedert eenige dagen tc Delft de staatscommissie bezig met het exa mineren der jongelieden, die lot hut nkademisch onderwijs wensclien toegelaten te worden. Joi gsllcdcn maandag moet zich, naar men verhaalt, bij deze examina een zonderling incident voorgedaan hebben. Een persoon, behoorlijk van een oproepingsbrief voor zien, verscheen voor -le gezegde commissie, maar gnf bij het examineren doorslaande blijkendat hij niet hel minste wist van het Latijn, Grieksch of een der vereischte vakken van wetenschap, hetgeen dan ook geenszins le verwonderen wasdaar bij nader onder zoek bleek, dat deze persoon niemand anders was, dan een le Amsterdam wel bekend innrskiamerlje (een koopmannetje in lucifers), die van de openstaande gelegenheidom zich tot den rang van student tc verheffen, wilde gebruik maken. De commissie begreep hel echter anders, en zond hem, na de verkregen inlichting, zonder attest terug. (De Vcl/ttche Courant meldt, aangaande den wegge zonden kandidaat vnor hel slaats-examenhet volgende: Onder de personen die zich hebben aangemeld om het staats examen af te leggenvastgesteld bij ministeriële resolutie van zijne Excell. den Minister vart Bincnlandsche Zaken, en gedurende deze maand alhier te houden, behoort zekere Croese, alias Pnga- tiini genaamd, beroemd bij de volksvormakclijkliedcii die iu Haarlem gegeven werden, en die van beroep i9 koopman in lucifers te Amsterdam; welke zich dan nok j.l- Maandag aan het gebouw der koninklijke akademic heeft aangemeld, ongelukkig een half uur na den voorgeschreven tijd, waardoor hij iu particu lier onderhoud met den president kwam, die spoedig des I 19 AugUStllS. Van 1 Zegel" gewaar werd, wie de persoon was en niet welke bedoeling hij gekomen is. «Afgezonden door eenige jongelieden uit Amsterdam voor een pak kleederen eu eenig geldheeft hij ziel» laten oiukoopen de reis naar Delft le maken, die als mislukt te beschouwen is, doordien hij niet toegelaten werd tol de commissie, belast niet hei. examen.») G0R1NCHEM, 11 Aug. Dat men niet te Voorziglig kan zijn met lucifers, is dezen morgen weder op eene hoogslbedroevcnde wijze binneu deze stad geble ken. Een meisje van driejaren wist, zonder dat men hel bemerkte, een doosje met die voorwerpen, waar uit men er zoo even een gebruikt had, van de tafel weg tc nemen en verwijderde zich daar mede in een belendend kabinetje; kort daarna hoorde de moeder een ^weldig gegil, en toen zij er op aansnelde, stond hare lieveling in laaije vlam. liet meisje is zoo deerlijk gebranddat men voor haar leven vreest. BREDA, 9 Augustus. In Jen laten avond van giste ren werd door de politie alhier aangehouden do persoon van ff. M. v. D., wonende le Waalwijk, nis verdacht van het wegvoeren van een knaap van 14 jaren, en wel naar een klooster le Brugge (in België). Volgens gerucht moet hij Zondag jl. met gezegd kind heimelijk Waalwijk hebben verlaten, toen de vader van hel kind, le Rotterdam woonachtig, juist daar was aangekomen, om zijnen zoon te bezoeken. C0EV0RDEN, 10 Aug. Donderdag des voormiddags, werd het grootste deel der inwoners dezer veste, door het le gelijk lulden der beide klokken, die der Roomsch- Kulholijke en der Hervormde Gemeente, verontrust; men waande, dal er weder brand was; bij nader onderzoek echter bleek het volgende de oorzaak te zijn. Een buitenlander, die hier sedert jaren woonde en tot de Hervormde Gemeente behoorde, doch met eene Riioiuschc vrouw gehuwd was', en wiens kinderen dc godsdienst der moeder omhelsd hadden, behalve een zoon, die geene geloofsbelijdenis heeft willen afleggen, was dien nacht overleden. Een Predikant had zich den vorigen middag bij den zieke begeven, doch vond hem buiten kennis en met den dood worstelende, zoodat de lijder niet meer in slaat was te bidden. Nu moet de llouinsche Pastoor, tegen den wil der beide broeders, die inede te Coovorden wonen, ontboden zijn, en des anderen daags werd gezegd, dat de overledene, later bij zijne kennis gekomentot de Roomsche kerk was overgegaan. Vroeger had hij, volgens zeggen, dik werf zijne ongenegenheid hiertoe te kennen gegeven en ook dc Doctor, die hem behandelde, houdt vul, dat de man toen zijn wil niet kon le kennen geven. Genoeg, de broeders lieten op hunne kosten de klok der Hervormden luiden, en de Pastoor die der Roomsch- Knlholijken. De broeders des overledenen wendden zich aan den Kerkeraad der Hervormden; deze zoohten alle attesten der Gemeente na, doch konden dnt van den overledene niet vindenaangezien hel dour hem nimmer ingeleverd was, evenmin als die der nog levende broeders; zoodat de overledene inet de ge bruikelijke ceremoniën op de Roomsuhc begraafplaats is ter aarde besteld. De broeders begeleidden den doode lot aan dc begraafplaats der Hervormden, en keerden toen huiswaarts. Deze zaak mankt hier veel sensatie. SÜAviii. TENTOONSTELLING TE LONDEN. 3X. Wanneer men zich in dc Engelsche afdeeling van het glazen paleis iu de macliineiizaal bevindt, lusschen de bleeke geziglen der arbeidende mannen-en vrouwen, en de magere gestalten der fabrikanten en ingenieurs, met do ernstige uitdrukking van een altijd bezigen geest, die verder en verder tracht door te dringen, op het gelaat, zou men bijna denken, dat Engeland enkel uit fabrijken beslaat en dat de landbouw er geheel in vergetelheid is geraakt. Doch eenige schreden verder en het tooneel is eensklaps veranderd. Daar slaat de lijfelijke John Bull, in onderscheidene uit gaven, met het breede, rondo gezigt, den spekhals, de vierkante gestalte op zijne stevige voeten, die zich niet gemakkelijk verdringen laten van de plaats welke zij eenmaal bobben ingenomen. De Farmers van Devonshire en Yorkshire, van Cumberland en Kent, zijn tuig niet uitgestorven. Integendeel, als men de lnngo zaal voor de landhuishoudkunde doorwandelt, en ziel tot welk eene volkomenheid ook hier de uit vindingen en verbeteringen zijn geklommen zal men kunnen begrijpen, hoe het mogelijk is, dat in de laatste jaren de productie van den Engelschen bodem vijfmaal meer is gewordenniettegenstaande de voor PRIJS DER ADVERTENTIEN: tol 8 regels ƒ0.60. Elke regel daarboven ƒ0.10. cld voor iedere plaatsing- 0.3?. den landbouw gebezigde oppervlakte door den aan bouw van huizen en het aanleggen van parken aan zienlijk verminderd is; als men ziet, hoe de door stoomkracht gedreven ploeg de taaiste aarde uiteen scheurt, hoe dan de cg komt, en insgelijks door een mechanische werking de aarde op het fijnst verdeelt, en haar daardoor meer ontvangbaar inaakt voor den invloed van den mest; als inen verder ziet, welk een korte tijd er thans ligt lusschen hei snijden van liet graan en het gebakken brood, hoe dc sikkel, de dorsohvlegel en de molen op het doelmatigst ver beterd zijn geworden, wanneer men dit alles ziet, dan zal men niet langer twijfelen aan de gunstige uilwerking der handelsvrijheid op den Engelschen landbouw, want eerst sedert hare invoering is do landbouw daar niet reuzenschreden vooruitgegaan. Twee gruole vertrekken zijn verder bestemd voor de ruwe producten van liet Vcrcenigde Koningrijkals kolen, ijzer, koper, zink en allerlei soorten van stcenen en mineralen. Do rangschikking dezer produc ten heeft plaats gehad onder de leiding van weten schappelijke mannen, en is daardoor systematisch, zoodat men van alles gemakkelijk een duidelijk over ligt ontvangt. Ook van de producten des planlenrijks ziet men cenc volledige verzameling, en in 't bijzonder onder scheidt zich Sehotland Ierland heeft vlas, gehekeld en ongchekeld, van verschillende kwaliteitengeleverd. Iu de maehinenzaal ziet men do grondstof bewerkt worden, tuldat zij in damast of mousseline veranderd is. Ook bij andere takken van industrie heeft men gelegenheidom die trapsgewijze verandering der grondstoffen waar te nemenhetwelk een even aan genaam als leerzaam gezigt oplevert. Onder de verzameling van lederwerk trekt de aan. dacht een, door een schoenmaker ingezonden historisch kabinet van alle mogelijke vormen van schoenen en laarzen, welke hij de Engelschen sedert de heerschappij der Romeinen, lot op dezen tijd, in de mode zijn ge weest. De voortbrengselen der Engelsche industrie z:jn vnor het overige algemeen bekend en wij zullen er alleen dit van zeggen, dat men ze in de rijkste menig vuldigheid en keurigheid op de tentoonstelling nnn- suhouwen kan. Slechts over het een en ander nog een woord in 'l bjjzonder. Nog pas honderd jaar geleden was Staffordshire een woeste hndstreekwier bewoners slechts een karig onderhoud Op har' i onvrucl.lbaren bodem vondenen thans is het de zetel van een der bloeijendsto lakken van industrie, ffedgeioood heel de groote mandie juist in den voor landbouw ongcschiklen grond de goudmijn vond van een nieuw, winstgevend bedrijf. Wie is er, die hij hel hooren van dezen naam niot weel, dat ik van u.rdewerk, steengoed en porselein 8[ireek? Hoe vele huismoeders denken bij dien naam niet aan de borden cn schotels, welke sedert jaren van daar tot ons komen f Men zal zich kunnen voorstellen dal het graafscha een voortreffelijk gebruik heeft ge maakt van de gelegenheid, om in de gonsclie volheid van zijn even kunstig als solide produkt te voorschijn te treden. Duilcngemeen rijk is dc verzameling van meubels en in de bevrediging, welke hier de zucht tot gemak vindt, kan geen under laud bij Engeland vergeleken worden. Die sopha's cn otlomanes, die causcuses cn fauteuils zijn zoo uitlokkend, om er plaats op tc nemen dal dc opzigters groote moeite hebbenom de toeschou wers le beletten, daarop liunno vermoeide leden lo laten uitrusten. Slechts sommige musicerende leuning stoelen worden met uilgezochto galanterie aan deze of gene dame ter verademing aangeboden. Dat in het land der vrije drukpers cn der kolossnlo geilaehlenwisseling door schrift cn druk het papier ccne viiornnulc rol moet spelen, laat zich hegrijpen. Men ziet dan ook op de tentoonstelling alle mogelijk» soorten van papier, van liet fijnste tot het sterkste, in' dc verschillende formaten en kleuren. De boekbinder verheft zich meer en meer lot hel gebied der kunsten. Boeken in fiuweel, zijde, linnen eu leder gebonden, cli rijk versierd met edele metalen en gesteenten

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1