AMMSFOUItT- N°. 35. ARRONDISSEMENTS NIEUWS- en ADYERTENTIERLAD. ABONNEMENT S-PRIJ S Dit BLAD verschijnt geregeld om de 8 dagen, en wel des I DINGSDAGStegen ƒ3.60 per jaar. 2 September. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regels ƒ0.60. Elke regel daarboven ƒ0.10. Zegelgeld voor iedere plaatsing- 0.35. NIEUWST IJ DINGEN. AMERSFOORT, 2 Sept. De stemming voor een Lid in de Provincialo Staten van Utrecht, den 27 Augus tus 1851, in het noofd-kiesdistricl Amersfoort gehouden, heeft den navolgenden uitslag opgeleverd: Door 762 kiezers zijn 763 stembriefjes ingeleverd; van deze waren van onwaarde: 14 niet ingevulde en 3 onderteekende briefjes. In de 748 geldige briefjes waren stemmen uilgcbragt: 314 op W. II. van Nelleslein, te Darthuizèn; 105 op Mr. F. G. R. II. van Lilaar te Amersfoort; 75 op Graaf van Limburg Styrum; 60 op C. E. van Strijen22 op van Dam ran Isselt 15 op Pabst; 10 op Gallenkamp Pels9 op Baron da Geer; 7 op 31. Lagerweijte Woudenberg, en de Ruiter, te Vuurschc; 4 op Pesters van Cattenbroek en II. Mensaen 3 op Schas, Immink en Runelaar -, terwijl elk der 15 overige stemmen op één persoon was uitgebragt. Daar niemand de volstrekte meerder heid heeft erlangd, zal er op den elfden September eene herslemming plaats hebben tusschen de beide eerstgenoemden W. II. VAN NELLESTEIN, te Darthuisen, en Mr. F. G. R. 11. VAN LILAAR, te Amersfoort. Terwijl de Kiezers van Leden der Provinciale Staten van Utrecht zulleu worden uitgenoodigd, om op den 11 Sept. e. k. bij wijze van herstemming eene keuze to doen tusschen de Heeren W. H. VAN NELLESTEIN, te Darthuizèn, en Mr. VAN LILAAR, te Amersfoortia het bekend, dat zij ook weldra zullen HBordeii opgeroepcu om een Lid in diezelfde Staten te kiezen, in plaats van den lieer VAN MARIEN110F, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. Voorzeker zou het den Ingezetenen van fFtjk bij Duurstede aange naam zijn, indien zij iemand uit de plaats hunner inwoning ter Provinciale Stalen konden afvaardigen maar de verkiezing van den welbekenden persoondie zich daartoe zoo gaarne zag benoemdis niet raadzaam en ook niet te verwachten. Indien we echter wel zijn onderrigt, heigeen niet twijfelachtig is, dan zouden vele Kiezers i» en builen Amersfoort voornemens zijn, om den 1 October aanstaanden hunne stem uit te brengen op den Heer MATHIJS LAGERWEIJ, Burge meester te IFoudenbergeen man die algemeen en te regt staal bekend als iemand, die de verschillende betrekkingen, waarin hij sedert jaren was geplaatst, steeds met bekwaamheid, ijver, goede trouw en vast heid van karakter heeft waargenomen. Hoogst wen- echelijk en aanbevelenswaardig is dus de verkiezing van dezen man, en van harte wenschen wij, dat door eenstemmigheid en getrouwe deelneming aan deze verkiezing, eene herstemming worden voorgekomen! Terwijl eene verccniging van Protestanten als als hunne Caudidaten voor den nieuwen Gemeenteraad hebben aangenomen do Heeren: A. D. Methorst, G. Ilondius Gz., C. C. Pull, Mr. J. Schelt us van Leusden, Mr. J. de Louter, M. Brouwer, G. Nieuwland, IF. C. J. Maas Geeslcranus, Mr. L. Zegers Feockens, J. J. DiemonlD. ScheerenbergII. Kruijff Gz.II. van Loon, L. A. van Reek en B. E. Herschel, zijn ons als de eenige Caudidaten der Roomsch-Katholijken opgegeven de Heeren: H. G. van den Bergh, Mr. II. JF. van Werkhoven, Mr. F. G. R. II. van Lilaar, II. F. Rijckse, C. Brom, C. B. Kok, M. Lagerweij en M. ten Brink. Naar wij vernemen zullen do Paters Redempto risten, die den 24 Aug. j.l. te Hoogland hun afscheid hebben gepredikt, nog vóór de Ainersfoortsehe kermis hier ter slede ccnigo predikbeurten en diensten ver vullen. Van harte is het te wenschen dat iiu<<ne ver maningen tot onthouding van het misbruik van den sterken drankvooral op dc zoogenaamde heilige dagen ingang mogen vinden bij hunno geloofsgenooten. Te Hilversum is in eene Vergadering, tot regeling der verkiezing van elf Leden van den nieuwen Ge meenteraad, een dubbeltal porsoncn als Candidaten gesteld, waarop voorkomen de negen personen, die thans zitting hebben in den Raad (als zoodanig NATUURLIJKE Candidaten genoemd), benevens dertien nieuw gekozen Candidatende opgave der namen van deze twee en twinlig perjoneu waaronder 12 Room- sohen, 2 Oud-Roomschen en 8 personen van de overige gezindten, is verzeld van eene uitnoodiging, om den 9 September e. k. hieruit te kiezen 6 Roora- schcn 1 Oud Roomsche en 4 personen van andere gezindten. Zou die uitnoodiging wel gemeend zijn 7 Is het te verwachten dat de kiezers daaraan zullen voldoen Den 27 Augustus heeft in het register van den burgerlijken stand te 's Gravenhage de inschrijving plaats gehad der geboorte van den Doorluchtigen Prins, die daarbij de n..men heeft bekomen van Willem Alexander Carel Hendrik Frederik. Aan de Deputatie der Eerste Kamer der Slaten- Gencraal heeft Z. M.na het overhandigen van haar adres, het volgende antwoord: Mijne Ueerenmet het meeste genoegen ontvang ik dit adres van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Ik ben der Kamer dank baar voor hare deelneming in de geboorte van een Prins, voorzeker eene zeer verblijdende gebeurtenis voor Mij en Mijn Huis; en Ik zal U, Mijne Heeren! verzoeken aan de Kamer tevens te betuigendat Mij hoogst aangenaam is geweest de betuiging van hulde en trouw, waarmede zij hare zeer gewaardeerde belang stelling heeft vergezeld, Een onzer dagbladen verhaalt het volgende nopens het jongste bezoek van den Prins van Ilohenlohe geheiin Secretaris van den Paus en aanverwant der Koningin. De Prins deed zich op het paleis van Buckingham aandienen, waar de Hertogin van Kent hem ontving en zeidedat de staat der gemoederen in Engelandbetreffende de kerkelijke aangelegenheden niet vergunde, dat de Prins ten hove werd ontvangen en dat overigens het Ministerie zich formeel daartegen zoude verzetten. INGEZONDEN STUKKEN. «i Wien de schoen past, trekke dien aan. Juist bragt ik eenige moegelijke oogenblikken door met het lezen van het leerzame Reijnke de Vos, toen mij het «Wie zullen wij kiezen?» werd ter hand gesteld. Gretig nam ik de brochure opteneinde te weten te kunnen kernen, op welke wijze, deze, voor menigeen zoo groote Ieveus-quaestie, welke op dit oogcnblik welligt den schoenlapper alleen de grootste verdiensten oplevert, zoude worden beslist. Doch aan het einde van pag. 5. gekomen, zweefde mij het ex ungue leonem voor den geesten werd ik hierin niet weinig versterkt door de daarop vol gende bladzijdenwelke helaas! slechts eene betreurens waardige, der Christelijke liefde en verdraagzaamheid oneer aandoende secten- en partijgeest ademen. Mistroostig over den verloren tijd, daar het vraagstuk, mijns inziens, niet genoegzaam ad rem, was opgelost, nam ik mijn REIJNKE DE VOS wder in handen en trof deze woorden in hetzelve aan, die ik zoowel den Roomsche als ON-HoomscAe ter lezing en over denking ten sterkste aanbeveel: Als een Fos zit op het kussen a Dan bedriegt hij GANSCH een stad; «Wacht' een icg'lijk zich voor hem dus, «Die karakter NOOIT berat! Amersfoort, 27 Augustus 1851. Mr. N. E. ZEGERS VEECKENS. In do verleden week is hier ter slede een blaadje verspreid, aan welks hoofd staat: a Wie zullen wij kiezen? o Tot het ontstaan en verspreiden van dit wèlgeschre- vcn opstel moet, naar men ons verzekerd heeft, aan leiding gegeven hebben eene alhier in het geheim go- houdcuo vcrecniging, in welke men een achttal per sonen van zekere staalkundige partij genomineerd heeft om bij dc aanstaande verkiezing van Leden van den Stedelijken Raad aan de aanhangers van gezegde partij ter stemming aanbevolen en voorgeschreven te worden. Het gerucht aangaande het plaats grijpen van dergelijke verecniging en het daarin verriglto is algemeen in omloop geweest; en daar het door niemand is tegen gesproken geworden, bestaat er veel grond om het voor waar te houden, to meer, daar zulke geheime handelingen geheel in den geest zijn van genoemde partij. Bij het beslaan eener zoodanige vereeniging, en in allen gevalle, zien wij er niets kwaads in, dat ook ceiK? andere jereeniging, met blootlegging van hare beginselen, en openljjk, hare Candidaten voorstelt en aanbeveelt. Wij hebben hooren zeggen, dat dia ▼oorstelling en aanbeveling van hatelijkheid vergezeld gaat; maar moeten opregt verklaren, in het bedoelde opstel niets te hebben gevonden dat naar hatelijkheid zweemt. Wat men roet dien naam bestempeld, ia niet* anders dan het opgeven van de reden, waarom op de openbaar gemaakte aanbevelingslijst van Candidaten voor den Stedelijken Raad geene Roomsch Katholieken voor komen. Maar wanneer deze nu openlijk verklaren gelijk hunne organen doen, zonder ooit of ergena tegenspraak ontmoet te hebben «dat zij aan geene «anderen dan aan Roomsch-Katholieken hunne stemmen «zullen schenken,» wie zal het dan wraken, dat ook nte< Roomschen alleen uit do hunnen kiezen, al bestond daartoe ook geene andere reden Dat er intusschen andere, meer krachtige redenen bestaan, wie, die niet ziende blind en boorende doof is, zal dit niet gereedelijk moeten erkennen? Het is inderdaad te bejammerendat zoo velendien het niet aan verstand, inzigt, beleid, bekwaamheden en goeden wil mangelt, en die daardoor ten nutte van Stad en Land konden werkzaam zijn, zich als blinde werktuigen lateu go- bruiken van henwier bedoeling kennelijk geene andere is dan onbepaalde heersohzuoht! Geve de hemel, dat hun spoedig, eer het misschien te laat mogt zijn, de schillen van de oogen vallen, en dat ieder, naar de inspraak van zijn hart, vrij en onbelemmerd han delende, medewerke ter bevordering van het algemeens welzijndatonder 's Hoogaten zegenalleen van waar- achtigen godsdienstzin, van zedelijkheid en versland#- verlichting te wachten is! Wat nu de boven vermeldde aanbevelingslijst be-' treft, hoezeer die, wanneer wij haar hadden moeten opmaken, eenigzins andera zon zijn uitgevallen, kun- nen wij in de gegevene omstandigheden toch niet nalaten, het volgen derzelve in haar geheel e» zonder eenige verandering ten krachtigste aan te bevelen, ten einde bewaard te blijven voor eene ongewenschto uitkomstdie zoo ligt door het versnipperen der stemmen zou kunnen plaats hekben. De bedoelde aanbevelingslijst bevat do namen der navolgende Heeren: A. D. Methorst, G. Ilondius Gz., C. C. Pull, Mr. I. Scheltus van Leusden, Mr. J. da Louter, M. Brouwer, G. Nieuwland, W. P. J. Maas Geesteranus, Mr. L. Zegers Feeckens, J. J. Diemont, D. Scheerenberg, H. Kruijff G»., II. van Loon, L. Ai van Beek, B. E. Herschel. Ferkiezingen voor den Raad der Stad Amersfoort. Met betrekking tot de aanstaande verkiezingen voor den gemeenteraad der Stad Amersfoort is ons dezer dagen een geschrift in handen gekomen, hetwelk ten titel voert: «Wie zullen wij kiezen?» en waarin de volgende 15 personen tut leden van den raad worden aanbevolen: A. D. Methorst, G. üondius Gz., C. C. Pull, Mr. I. Scheltus van Leusden, Mr. J. ds Louter. M. Brouwer, G. NieuwlandW. P. J. Maas GeestiianusMr. L. Zegers Feeekens, J. J. Diemonl D. ScheerenbergKruijff Gz.II. van LoonL. A. van Beek, B. E. Herschel. Van deze 15 personen belijden er 13 de Hervormde, 1 do Oud-Roomsohe en 1 de Israëlictische godsdienst; de Rooiusoh Kalholijken zijn dut geheel uitgesloten, Is deze uitsluiting billijk? Wanneer zij voorkomt uit godsdiensligo onverdraag zaamheid, uit godsdiensthaat, is zij ten strengste af te keuren en in strijd met het groote beginsel dezer eeuw, dat Kerk en Staat zijn afgescheiden. Geen godsdienststelsel maakt, op en in zich zelf beschouwd, tot liet bekleeden van openbare bedieningen ongeschikt. Maar die uitsluiting kan ook voortspruiten uit andera oorzaken; zij kan hoogst lofwaardig zijn en het bewijs loeren van onafhankelijkheidgezond versland, poli- tische ontwikkeling en waarachtig» vaderlandsliefde. Dit wensohon wij aan te toonen. Er zijn in ons vaderland onderscheidene godsdienstige gezindheden, als Hervormden, Luthcrschen, Katho- lijken, Israëlieten enz. Er zijn ook verschillende staatkundige partijen.

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1