AIERSFOORTSCHE COURANT. H\ 9. DINGSDAG 2 December dS5d. 2 Dcc. Dingsd. Prius Wille* v. Oranje aanvaardt (le Suuveieiniteit over Nederland, 1813. 3 i) Woensd. s. Franoiscus Xaverius. 4 Donderd. Laatste zitting van het Concilie van Trenle, 15fJ3. 5 Vrijd. Boileau geb., 1630. B E R I G T. Daar, ingevolge art. 88 en 100 der Kieswetart. 5 der Provinciale Wet en art. 7 en 83 der Gemeentewet de verkicziug van Leden dor Kamers, der Provinciale Staten, der Gemeen teraden en die der Wethouders op Dingsdag is bepaald, terwijl de ge wone Vergaderingen van den Raad der Gemeente Amersfoort ook op Dingsnag zijn vastgesteld, zal de Amersfoortsche Courantte be ginnen met W°. LI, onder dezelfde voorwaarden als tot dusverre, des Donderdags worden uitgegeven. i n n e i\ l a i\ 1). AMERSFOORT, 2 December 1851. In de Vergadering niet Dames van het Departe ment Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 'l Algemeen, op 27 Nov. j.I., heeft de lieer Mr. L. Zegers Vecckcnsin eene verhandeling over de Vrouweene beschouwing geleverd van de Vrouwzoo als zij ons verschijnt in onderscheidene tijden en bij onderscheidene volken, en soo als zij is in zich scire, niet aanwijzing vnn hare bijzondere zielseigenschappen en van de plaats, door dezelve haar aangewezen. Donderdag 4 Dec. e. k. 'savojids ten 7 ure, zal alhier door den Heer A. Hamelberg worden ge houden de 3de Les van den Phys. Cursus, over eenige der voornaamste lucht- of gas-soortenvolgens v. d. Burg, Les 30, Blndz. 214-221. Sedert eenige dagen bevindt zich in Jeze Stad de lieer H. G. de Boer, daguerrcolijpeur le Amster dam. De portretten, zoo gekleurd als ongekleurd, door hem vervaardigd, en welke, gelijk van zelf spreekt volkomen gel.jkende zijn, strekken ten bewijze van de vorderingen in deze kunst reeds bereikt; zij die dus in weinige uogenblikken een goed portret verlangen te bezitten, zullen wel doen, zich daartoe het kort stondige verblijf ter dezer stede van dezen kunstenaar tuil mille te maken. Op 17 en 18 December e. k., zal de tentoonstelling van voorwerpeningezonden voor de LOTERIJ ten be hoeve van de Prolestantsche Armen te Amersfoort, van 0 tot 3 uur, in het Gasthuis op den Cingel geopend zijn. Den 25 Nov. j.I. had de inwijding plaats van de nieuwe school en de onderwijzenswoning in de buurt schap Socsterberg (gemeente Soest). De Heer P. üallcnkamp Pels, Burgemeester der gemeente, opende de plegtigheid in liet eenvoudig maar smaakvol versierde schoollokaal met eene mede- decliiig van de geschiedenis der seliool te dier plaatse: liet voor ongeveer 15 jaren daargcstelde gebouw, dat aan eene diiggelderswoiiing gelijk was en strekken moest voor woning des ouderwijzers en school voor ongeveer 30 kinderen, was voor het zeventigtal leer lingen, die het thans bezoeken, te klein geworden. Dit maakte de verbetering der school noodzakelijk, terwij! de woning des onderwijzcis niets had waar mede ze dien naam verdiende. Uil eene gunstig lue- gekendc rijkstoelagc, eene subsidie der provincie, en de welwillende bijdrageu van eenige meergegoede vrienden der jeugd te Soest en le Zeijsl, werden bijna de ƒ2000 gevonden, welke de nieuwe stichting kosten moest. Voorts bragt ZEd. eenen gepasten dank toe aan al deze begunstigers, en droeg daarna dit nieuwe lokaal ten gebruike over aan de Commissie van plaat selijk School loevoorzigt, welke, bij monde vuil baren President, den Heer J. J. Bos, Predikant te Soest, hetzelve aanvaardde, die daarbij iu korte trekken betoogde, hoe hoog de School, als kweekplaats en oefen- perk der liefde, moet zijn aangeschreven; hoezeer eene nieuwe school getuigt van een goed werkend gemeeu- televenen eindelijk hoe bepaaldelijk de nieuwe buurtschool in deze heidcslrekeu slofte gal' tut dank baarheid en blijde hope. Hierna riglle do Heer II. A. Hamelberg, schoolop ziener van het District, een gepast woord tot allen, die op dezen bouw betrekking hadden, bepaaldelijk tot den Onderwijzer L. 'I'. Boesveld, waarmede hij levens getuigenis gaf van zijne achting voor den per soon en het werk van dien onderwijzer, welke laalsle eindelijk, na een kort woord van warme erkentelijkheid, zijnen leerlingen den weg aanwees om van hunne dank baarheid te doen blijken; dit woord tot de kinderen, zoojuist gepast, geestig ingerigt en goed volgehouden, loste allen, die tegenwoordig waren, het raadsel oj. 6 Dec. Zaturd. s. Nicolars. 7 Zond. 2e Advent; s. Ambrosia»; J. F. van der Kemp overl., 1811. 8 Maand. V. M. Maria ontv.; Richard Baxter overl., 1691. 9' Ding8d. Milton geb. 1608. k'n6' bij den Koning in aanmerking zullen kunnen wurden gebrngt, wanneer zij niet vooraf genaturaliseerd zullen wezen. De llooge Rand der Nederlanden heeft, bij arrest van 23 Sept. j.I., eeneu landbouwer, wonende le Hen gelo, schuldig verklaard aan art. 20 0 en art. 39 van de Wet van 29 Maart 1833 (op het personeel), wegens het vervoeren voor zich zeiven van metsel- steunen, omdat alleen hel gebruik van paarden voor den landbouw in den vrijdom van belasting valt, en paarden, die lot andere einden worden gebruikt dan voor den landbouw, niet meer kunnen gezegd worden uitsluitend voor den landbouw le zijn bestemdin allen gevalle daarvoor niet meer uitsluitend le dienen; zijnde voorts bjj datzelfde arrest uitgemaakt dat het herhaaldelijk gebruik geen volstrekt vereischte is voor de toepassing van de wetten op het personeel. iu den nacht van 13 op 14 Nov. is io de straf gevangenis te Woerden door onderscheidene gedetineerde misdadigers ceuc poging tot onlvlugling gepleegd, welke alléén door de waakzaamheid van eenen schild wacht van hel in bezetting liggende 3de bataljon 4de regiment Infanterie is verijdeld. Deze namelijk bespeurende, dal het gevlochten ijzerdrand van een der vensters werd doorgesneden, nam den soliijn aan alsof hij zulks niet bemerkte, en maakte gebruik van de eerste gelegenheid, om den Kominandaut der wacht dit bekend te maken, welke, na zich daarvan overtuigd en gepaste voorzorgsmaatregelen genomen te hebben, den adjunct der gevangenis waarschuwde. Bij liet daarop gevolgd onderzoek weid bevonden dat een der ijzeren staven, die voor de vensters waren gesteldop twee plaatsen geheel doorgezaagd en alleen door een smeersel van vet, met zwartsel ver mengd, aan elkander gehecht was, waardoor eene opening ontstond groot genoeg om eenen man door le laten. Men verneemt, dat bij eene verdere door- zueking der zaalwaarin zich circa 80 gevangenen bevonden, drie dolken, eene zaag, eene vijl en eene menigte messen gevonden zijn dit bewijs van nclite- luosbeid wordt algemeen aan het le klein getal gevangen-bewaarders toegeschreven. Op 22 Nov. j.I. zijn iu de omstreken van Bourtanga 4 ooijevaars gezienwaaruit men besluitdal do winter, die zicli reeds doet gevoelen, evenwel buiten gewoon zacht zal zijn. Eveneens wordt ons nit Appingedam berigt, dat Donderdag den 20 Nov., le Tuikwerd nog een ooijevnar is gezienwaarop liet vermoeden wordt gegrond dat wj ecu zachten winter le wachten hebben. In ons vorig Notumer hebben wij medegedeeld, dat de Heer S'. Blaupot ten Cale, in de Zitting der Tweede Kamer van 17 Nov. j.I., bij de algcmeciie be raadslagingen over de Bcgrooling voor 1852, heeft aangedrongen op bezuiniging, waar die mogelijk was, zoo als bij onze biiileiilandselic betrekkingen, bij het Departement van Oorlog, enz.; Iijj deed zulks iu cuue rede, welke in haar geheel is opgenomen in de Gro ninger Pruvijicialc- en Stads Courantenwaaruit wij de navolgende zinsneden overnemen: «Wanneer ik wcusuli, om onze gcvolroagligde Minis ters builen 's lands en onze Gezanten met den rang van Minister tc doen vervangen door zaakgelastigden (een wensch, die reeds herhaaldelijk en sterk in deze Kamer is uitgedrukt); wanneer ik zeg, dal deze laat stee, een minderen rang beklecdcnde, minder praal en luister behoeven leu loon to spreiden en ons dus minder zullen kosten, even als de consulaire agenten voor de handelszaken, dan weel ik wel, dat sommigen mij te gemoct zullen voeren: daar zijn nog andere belangen in liet buitenland le behartigen, dan die van den handel, en de politieke belangen kunnen niet zoo geschikt worden waargenomen door zaakgelastigden en consulaire agenten. Dit zij toegestemd; maar ik blijf beweren, dat Nederlands diplomatie in deze eeuw weinig beteckciit op hel grootc veld der algeiueeoo staatkunde, en dal men iu buitengewone omstandig heden immers nog altijd een buitengewoon gezant kon zenden, om onze staalkundige belangen tc bevorderen. En nu die zware kosten vnn wapening in vredes tijd. Zouden de grootc Mogendheden van Europa mis schien door onze wapening worden afgeschrikt, om ons te belccdigcn, te bcnadcclen, aan lo randen? Ik geloof het niet van de groolere, mijne lleeren, en de kleinere Mogendheden zullen 't wel laten om de grootero. Ik geloof, dat het behoud van het staalkundig even- wigt in Europa meer zwaarte in de schaal legt, dan onze wapening. Voegt er nog bij, dat elke natie wel weet, hoeveel geld een oorlog verslindt; dat eene zucht naar vrede zich hij vele volken, zelfs door vredes congressen, tegenover oen tuimelgeest, openbaart; ja, dat wij eigenlijk, zonder toestemming van eenige groote Mogendhcdonhier in Europe geen oorlog mo gen voeren. En dan jaarlijks meer dan 10 milliocu voor onzen oorlog in Europa! Nog buiten de Marine 1 Nog builen de zware kosten van onze wapening in do overzecsche bezittingen «Ik zou er nog bij kunnen voegen, hoede gedwon- waarom deze onderwijzer door z'jne leerlingen zoo zeer wordL bemind. Door geen der sprekers werd de warme erkentelijk heid vergeten, die deze gemeente verschuldigd is aan H. M. de Koningin-Moeder, daar ook in deze school eene kamer is ingerigt, geheel ter dienste vun de nieisjes-werkschoolwelke alhier ten vorigen jare op begeerte van II. M. is lol stand gebrngt; terwijl aan de leden van II. M. Commissie van Weldadigheid werd opgedragen, lloogstdczclve dank te zeggen voor hare nooit volprezenc zorg. Moge deze plegtigheid ook hoogst eenvoudig zijn geweest, zij zal voorzeker bij allen, die dezelve hebben bijgewoond, nog lang eene aangename herinnering ach terlaten. In de Zitting der Prov. Staten van Utrecht, van 26 Nov., is in behandeling gebragt het rapport der Commissie, belast met hel verzoek van den Heer Laan, tot deelneming in de gcldleeniug voor den weg vnn Soest naar Soestcrbcrgen het voorstel der Commissie, om, iu afwachting wat door particulieren zal worden gedaan, en van do nadere approbalie van Z. M. den Koning, vooralsnog hierover niet le beslissen, met 28 tegen 2 stemmen aangenomen; wordende vervolgens het voorslel van den lieer Mensotot reductie der Prov. renten in 4 pCt.met 18 legen 13 stemmen aangenomen. In de zitting van <le Tweede Kamer der Stuten- Generaal vnn 24 Nov. zijn de algemecne beraadslagingen over Hoofdstuk IV der Staatsbegrooling voor 1852 (de partement van Justitie) aangevangen en gesloten. Van verschillende zijden is er veel tegenstand ge opperd tegen den gang der zaken bij dat departement en er het uitblijven van vele wels-voordragtenals waar aan sedert lang behoefte bestaat; maar meer bijzonder o\cr bel slelsellooze der voordragt omtrent de Ilegtcrlijke Organisatie, welke schier algeiueene afkeuring hoeft ondervonden. De lieer Jongstra heeft zich verklaard tegen de Begroeting van dit Departementomdat de Minister, zonder daarvoor eene aannemenlijke reden te kunnen bijbrengen, achterlijk is gebleven met de organisatie van de regterlijke niagl, waarmede drie tonnen gouds 'sjaars hadden kunnen zijn bespaard; terwijl de Heer Godefroi met zeer veel nadruk beeft aangedrongen op eene spoedige verbetering onzer strafwetgevingdie, naar zijn oordcel, gezonken is tot eenen trap welke beneden de waardigheid eener beschaafde natie moet worden geacht. De Minister vnn Justitie, door wien lot dus verre niets is verrigl, hoeft hierop verklaard, het hjug gewigt van de door dien spreker aangeroerde aangelegenheid le erkennen, maar deswege doen opmerken, dat, bjj bestaande opeensta peling van werkzaamheden, liet voor de Kamer niet mogelijk zoude zijn geweest, om daarin le voorzien. In de zitting van 26 Nov. is, met verwerping van den post, uitgetrokken voor de tractcmciiten der Directeuren van Policie le Amsterdam en te Rotterdam, ieder van ƒ3000, het geheele Hoofdstuk aangenomen. In de zitting van 27 Nov. zijn de algemecne be raadslagingen over Hoofdstuk V (uiniienlaiiilschc Zaken) geopend en gesloten. Vele leden hebben daarbij liet woord gevoerd, en heeft de Heer Gever» van lindegeest gezegd, bij dal Ministerie niet aan to treilen dien wcleiischnppclijlceii zin in zaken van ouder wijs, kunsten, wetenschappen en nijverheid, dien hij daar zou verlangen en dien hij daar had vervvueht, omdat toch liet hoofd van dat Departement is een een geleerde en een hoog beschaafd man. liet duet hem leed, dal bij zooveel stilstand en achteruitgang bij dit Departement op het gebied van onderwijs, kunsten, wetenschappen en nijverheid waarneemt. Ten bewijze daarvan brengt hij de statistiek bij, en vraagt, wat sedert bet vorige jaar ten dien aanzien is gedaan niets voor de veeartsen, niets tot beteugeling der longziekte; lot op heden zijn er geeue landbouwkun dige scholen opgcrigt; hel Kon. Ned. Instituut is op geheven eene toelage van 800 is aan de Akademie van beeldende kunsten ontnomen; de Akademie tc Delft wordt steeds bedreigdde preniiün voor de vissohcrij zijn weder met ƒ20000 verminderd! Nog is dien zelfden dag het woord gevoerd door de Heeren v. Hall. Groen en van Dam van Issell, hebbende laatst- gemelde vooral te kennen gegeven, dat het besluit, omtrent het Instituut, bij hem en anderen een onaange naam gevoel heeft te weeg gebragt. Nadat op een en ander dour den Minister op eene krachtige wijze is geantwoord, zijn in diezelfde zitting de artikels gewijze beraadslagingen aangevangenwelke slechts enkele punten van algemeen belang hebben opgeleverden achtervolgd zijn met de aanneming van art. 1 104. Vervolgens zijn, in de avondzitting van 29 Nov. de beraadslagingen aangevangen over de zevende nfdceling (Onderwijs)-, nadat hierover eenige Leden het woord builden gevoerd is hot vervolg der beraadslagingen bepaald op 1 December. Dezer dagen is door den Raad van Ministers, met het oog op art. 6 der grondwet, het beginsel vastge steld, dat gcenc vreemdelingen, thans landsbedieningen bekleedeudc, tot eene bevordering in rang of betrek-

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1