AMERSFOORTSCHE COIRAIV r. 10. DIPIGSDAG 9 December dS5d. 9 Dec. Dingsd. Milton geb. 1608. 13 Dcc. Zaturd. Gellert over!., 1769. 10 Woensd. 14 Zokd. 3e Advent; Georg Cah.et us geb., 1586. 11 Donderd. Hendrik van Zutphen ondergaat den marteldood, 1524. 15 Maand. (J) L. Kw.Filips v. Marnix overl., 1598. 12 Vrijd. Alb. van Maller over!., 1777. 16 Dingsd. Martha Reed overl., 1821. B E Ji I G T. Daar, ingevolge art. 88 en 100 der Kieswetart. 5 der Provinciale fVet en art. 7 en 83 der Gemeentewet de verkiezing van Leden der Kamers, der Provinciale Staten, der Gemeen teraden en die der Wethouders op Dingsdag is bepaald, terwijl de ge wone Vergaderingen van den Raad der Gemeente Amersfoort ook op Dingsdag zijn vastgesteld, zal de timers/oor Ische Courantte be ginnen met Pi0. 14, onder dezelfde voorwaarden als tot dusverre, des Donderdags worden uitgegeven. NATIONALE MILITIE. P U B L IC A TI E. nntGKMEHSTKR EI WETHOUDERS pek STAD AMERSFOORT, f,i-zien eene aanschrijving van Zijne Kvc. «Ion Heerc Staats raad Gouverneur der Provincie Utrecht, van 16 November 1811 (l'rov.-HIadN". 5'.)). Herinneren bij deze de belanghebbenden dat de Manschappen, welke, voor zicli zelve hij de Nationale Militie dienendebetzij door overlijden van renen vader of wel moeder weduwe zijnde of door eene nlaats gehad hebbende regterlijke separatie of echtscheiding der ouderen of eindelijk door overlijden van «-enen In-order of broeders, regt on vrijstelling hebben verkregen en bun ontslag «liensvnlgens zullen verlangen, zicli daartoe, niet overlegging «Ier noodigc bewijzen, ingrrigt overeenkuinslig de voorschriften geslatucerd bij Art. 1)1 «-n 94 van de Wet van den 8 Januarij IS 17 omtrent de inrigting der Nationale Militie, in geschriften zullen moeten adresseren vóór den 5 Januarij 1832 ter Secretarie dezer Stad, alwaar tot dat einde zal gevaceerd worden des morgens van 10 tot 1 ure. en dat voor deze aan vragen om ontslag, evenzeer als de Manschappen zelve, «ler- zclver ouders, voogden, curators en eemagtigib-n bevoegd zijn; herinnerende tevens dat degenenwelke gronden van vrijst. l- ling hebben verkregen in jaren, lu-1 laatst afgeloopen jaar voorafgaande, dezelve nog kunnen doen gelden, mits dit doende overeenkomstig bet bepaalde bij Art. 2:1 der zoo even genoemde Wet; terwijl Burgemeester en Wethouders der belanghebbenden voorts verwittigen, dat alle de aanvragen tot ontslag, terzake voorschrevenvóór den boven bepaalden tijd niet ingekomen zijnde, of waarvan de bewijsstukken niet in behoorlijke orde worden bevonden voor bet aanstaande jaar niet zullen worden toegestaan. Euopdat niemand zulks aangaande biervan ecnigc onwe tendheid zoude kunnen voorwendenzal deze worden gedrukt en aangeplakt waar dit te doen gebruikelijk is. Gedaan te Amersfoort, den 4 December 1851. Surge mees ter en Wethouders voornoemd A. D. METHOUST. Ter ordonnantie van dezelve, A. G. AV1JERS. "it 1 i\ t\ E X I. A D. AMERSFOORT, 0 December 1851. Gisteren, 8 Dec., is alhier gehouden eene openbare Vergadering van tien Gemeenteraad. Afwezig waren de lleeren tan Walchren, Kok en can DeckIaalstge- melde uit hoofde van ongesteldheid. 1°. Werd voorlezing gedaan van de notulen der vorige Vergadering (het Collegie van Burgemeester en Wethouders werd daarin genoemd Uitvoerend Bewind). De lieer Soheltus maakte (ie opmerking, dat daarin o.nlrcnt het rekwest van S. Gouw, sleehls werd ver nield, dat door eenige leden het woord gevoerd en de zaak aangehouden was. terwijl zijns inziens al het geen daaromtrent was medegedeeld en voorgesteld, be paaldelijk de mededecling van den Burgemeesterdat <le a-ciit van inkwartiering erkend had fooijeu Ie hebben ontvangenin de notulen had moeien zijn opgenomen, gelijk zulks ten aanzien van alle andere zaken dmir den Secretaris was in acht genomen. De llaad met deze bedenking, door den Heer de Louter bestreden, zicli niet vcrcenigmdcheeft de notulen gearresteerd zoo als ze chior den Secretaris waren voorgelezen; waarop de Heer Schelt ut heeft aantee- keiiin" verzocht, dat hij niet instemde inet den inhoud der notulen <ip gezegd punl. 2°. Werd op voorstel van den Voorzitter besloten om met ter zijde stelling van hel rekwest van S. Gouw, het loezigt over de zaak der inkwartiering over te laten aan Burgemeester en Wcthouderen. 3». Werd de mededecling der goedkeuring door Gedcp. Sloten van de Begrooting voor 1852 aangeno men voor kennisgeving. 4". Werd de rekening der Bank van leeinng over 1850, ten fine van onderzoek, in handen gesteld eener Commissie, bestaande uit de 11.11. Heijmans, v. Werk hoven en Maas Geesleranus. 5°. Werd voorlezing gedaan van ccn rekwest van den koper- en blikslager ten Coorninhoudende verzoek oin te worden begunstigd met werk voor de Slad. Overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter, besloot de vergadering om over te gaan lot de orde van den dag, en zulks nadat de Heer Scheltus het voorstel had gedaan't geen echter is verworpenoin geen werk ten behoeve vau de Stad te laten verriglcn dan bij aanbesteding. 6°. Werd beslist om het rekwest van den Kerkenraad der Israelielische Gemccnle, om afsluiting van hare begraafplaats, ten fine van berigt, te stellen in handen van den Controleur der stedelijke belastingen. 7°. Werd voorlezing gedaan van eene missive van Gedeputeerde Slaton inhoudende verzoek om toch ten spoedigste over te gaan lot het afschaffen van de hefling der poortgelden waarop door den Voorzitter werd voorgesteld, om daarmede te wachten tot dat de belastingen der Stad zouden geregeld zijn. Overeen komstig het voorstel van den Heer Scheltus, die daarin betoogde, dat men alsdan gevaar liep oin die poort gelden nog vijfjaren lang te behdttdenbepaalde de Raad, om provisioneel met die heffing voortgaande, op die zaak terug te komen alvorens de begrooting voor 18.33 zal worden vastgesteld. 8°. Werd voorlezing gedaan van eene missive van den Heer ron Bestel, inhoudende het voorstel om de huur van zijn huis, onder de beslaande voorwaarden, te verlengen voor den lijd van driejaren; waaraan de Raad verklaarde zijne goedkeuring te verleenen mils de termijn zóó werd gesteld dat de huurtijd met ultimo April zou expireren. 9°. Werd voorlezing gedaan van eene missive van Gedep. Stateninhoudende het voorstel, dat de gemeente Amersfoort zou geven een bedrag van 4000tot daarstelling van den Provincialen weg van Lensden naar Doorn. Nadat de Hcereii Scheltus en Scheerenberg hunne gronden legen en de Ueeren v. Werkhoven en de Louter de limine «óór die subsidie hadden uiteen gezet, kwam de Raad tot het besluit, dal de gemeente Amersfoort de verlangde bijdrage van f 4000 tot daar stelling van gezegden weg zal verleenen. 10". Werd besloten oiu aan Gedep. Staten te be- riglen, dat de Raad der gemeente Amersfoort eene Kamer van Koophandel en Fabrijken wenschl te be houden, zamengesteld uit 0 leden; voorls dat jaarlijks een bedrag van /150 a f 200 haar uit de gemeente kas zal worden toegelegd, cn eindelijk dat de Raad een bedrag van ƒ15, als census der kiezers, voor steldein welk geval cr te Amersfoort een getal van 176 kiezers zal zijn. 11°. Deed de Voorzitter het voorstel, oin, gelijk tot dus verre, de verpachting le doen plaats hebben van hel Gier- of Schouwambt der varkens, 't welk ruim 100 'sjaars aan de slad rendeerde. Nadat de Heer Scheltus het onvoegzame van de verpachting van gezegd ambt, welke bovendien drukkende v..or den minderen standen, nis vermeerdering van belasting op het verbruik van varkensvleeschstrijdig is met de bedoeling des wetgevers, uiteengezet, en de Heer de Louter zich ook legen de verpachting verklaard had is de Raad gekomen tot het besluit, om dut middel van ontvangslen af te schaffen. 12°. Werd voorlezing gedaan eerstens van het adres van Curatoren der Latjnsche Schoolomtrent de per sonen, die zich hadden doen kennen als sollicitanten naar liet Rectoraat, namelijk de lleeren/lekmeijcr, de Jong, van Deventer en Pompe van llleerdervoort wordende daarin de eerslgcnoeindetot dus verre Conrector aan gezegde schooldoor hen bijzonder aanbevolen. Op voorstel vari den Heer Scheltus is door den Raad bepaald, om in de eerstvolgende vergadering tot de benoeming over te gaan; hebbende de lieer Scheerenberg zijn verlangen te kennen gegeven om die benoeming met geslolene deuren tc doen plauts hebben ten tweede van ceil concept reglement van diezelfde Curatoren voor een daar tc stellen Gymnasium. Dit conceptreglement, waarin de benoeming van vijf onderwijzers, als een Rector ad ƒ1200 'sjaars, een Conrector ad ƒ900, een Onderwijzer in de Wiskunde ad ƒ700, een Onderwijzer iu de Nederd. cn Fransche talen ad ƒ600 cn een Onderwijzer in de lloogd. cn Eng, talen ad ƒ600, en het schoolgeld ad ƒ60 'sjaars, behalve een inschrijvingsgeld ad 2,50, is voorgesteld werd grsteld in handen eener commissie, bestaande uit de 11.11. v. Werkhovende Louter en Scheerenberg, 13". Rapporteerde de Commissie, in handen van welke, ten fine van advies, berigt en consideratie, gesteld was hel rekwest van den Heer Mr. L. Zegcrs Fecckcns aan Gedeputeerde Staten, daarloe strekkende, dat de Heer C. B. Kok, nis Stads-Apolhcker, zou worden vervallen verklaard van zijn Lidmaatschap van den Raad, en zulks op grond van art. 26. in verhand met art. 24 der Gemeentewet, dat de Heer Kok erkend had Stads- Apotheker le zijn, en als zoodanig leveringen le doen ten behoeve der Gemeente; maar tevens had beweerd, als Apotheker te behooren tot de Geneeskundigen weshalve de Commissie, omtrent de juistheid dezer bewering niet kunnende beslissen, aan de Vergadering voorsteldo, om de beslissing van dit punt over te laten aan Gedeputeerde Staten. Nadat ook voorlezing was gedaan van een brief van genoemden lieer Kokwaarin bovengezegde zijne ineening breedvoerig was ontvouwd verklaarde de Raad zich te verecuigen met het Rapport der Commissie, zoodat lleeren Gedeputeerde Stalen op dit punt wel berigt, maar geen advies of conside ratie zullen ontvangen. (Uit dit besluit knn men de onpartijdigheid, onafhankelijkheid en bekwaamheid van e leden van den Amersfoorlschen Raad beoordeelen). 14°. Rapporteerde de Commissie, in honden van welke gesteld was het verzoek van den Heer G. C. T. can de Roemer, om tc worden benoemd tot Stads- Apotheker, dat, bij liet beslaan van hel Raadsbesluit «an 1840, cn aangezieu cr alsnog geene vacature bestond, er naar haar oordeel, op dit verzoek niet kon worden beschikt. De Heer Scheerenberg zette hierop uileen, dat zijns inziens alle Apothekers gelijkelijk geregligd waren lot de leveranciën aan de sladen dat liet Raadsbesluit van 1840, waarbij die leverancie lot een zeker getal Apothekers is beperkt, moest worden ingetrokken; de Heer Scheltus betoogde eerst de onbillijkheid van het bedoelde Raadsbesluit en gaf vervolgens in bedenking, of het niet wenschelijk ware, om de leverancie der geneesmiddelen aan le besteden, gelijk zulks vroeger had plaats gehad, 't geen tot aan merkelijke bezuiniging moest leiden, daar immers in het jaar 1812, bij ecue bevolking van 8732 zielen, die leverancie is aanbesteed voor 2100 francs (dal is ruim ƒ1000), terwijl in 1850, bij eene bevolking van 12731 zielen350Ó is betaald. Nadat de Heer da Louter zijne gronden voor de instandhouding van het bedoelde Raadsbesluit had kenbaar gemaakt, daarbij o. a. aan voerende, dal de beperking der leverancie tot een zeker getal Apothekers gued+wns tot'opruiming hunner geneesmiddelen nam de Raad het besluit, om, ondgr afwachting der beschikking van Gedeputeerde StulciiT op hel rekwest van den Heer Mr. L. Zegers Fceckcnshet verzoek van den Heer van de Roemer aan te houden lot eene volgende vergadering. 15°. Werd door den Voorzitter ter tafel gebragt een rekwest van de Wed. J. van der Moolenoin leverancie van borstelwerk enz. aan de Ctnd. Dit rekwest is, als geschreven op niet gezegeld papier, ter zijde gelegd. l6°. Werd door den Uecr Scheltus gevraagd, oin inlichtingen aangaande het contract der geldleening van f 30000en wel eerslens of daarin geene tijdsbe paling voor do uitloling is gesteld, cn ten andere, of het op de begrooling voor 1851 tot aflossing voor gestelde aandeel bereids was uitgeloot; waarop de Voorzitter heeft geantwoord, op eerstgemeld punt geen bepaald aulwoord te kunnen geven, en voorls dat die uilloting eerstdaags zou plaats hebben. Gisteren is ten kantore van den Rijks-Onlvanger alhier in betaling gegeven een valsch 25 cents stuks; dit zelfde heeft ook in de vorige week plaats gehad. Naar wij uit Soesldijk vernemen, heeft H. M. de Koningin Weduweop4 Deo., een allerprachtigst afscheids- diné aan de Autoriteiten dier streek gegeven; ook do Commissaris des Knnings en de Burgemeester van Utrecht waren daarbij tegenwoordig. Morgen zal Hare Maj. van Soestdijk naar 's Rage vertrekken. Donderdag 11 Dec. e.k. des avonds ten 7 ure zal alhier worden gehouden eene huishoudelijke Ver gadering van het Dept. Amersfoort der Maatschappij tot Nut tan 't Algemeen, en alsdan, na den afloop der werkzaamhedendc spreekbeurt worden vervuld door den lieer G. Miihring. Dezer dagen is bij den Boekhandelaar C. van der Post Jr. te Utrechtuitgegeven De Hervormde Dia- koniën en de Concept-Armenwet van 1851, kcrkreglc- lijke wenken van J. Rooi/aards. Wij meenen dit geschrift van den Utrechlschen Hoogleeraar aan allen, die in de zaak der Diaknnicn en van het Armbestuur belang stellen, als hoogst gewiglig te moeten aanbevelen. In de zitting van de Tweede Kamer der Statcu- Gencraal van 1 Dec. j.I., zijn de algemeene beraadsla gingen over de afdeeling Onderwijs van Hoofdstuk V (jBinnen!. Zaken) der staalsbegrooting voor 1852 voort gezel en ten einde gebragt. Daarbij is ter sprake ge- 1°. het vraagstuk over het staats examen r!er jonj ge lieden voor de Akndemische lessen als dit ii dc beide laatste jaren is gehouden. Ofschoon dc Commissie van Rapporteurs, van oordeel zijnde, dat de tegenwoordige inrigting niet doeltreffende is, hail voorgesteld om art. 105 af le keuren, is echter het artikel, nadat eenige leden daarover het [woord ge voerd en de Minister hetzelve verdedigd had, aange nomen met 38 tegen 20 stemmen; 2°. de post ad ƒ6000 voor de Koninklijke Akndcioie van Weten schappen. De Heeren van Go/tstoinEngelenra» Dam van Isselt en Groen van Prinsteren hebben een woord van afkeuring gevoerd over de opheffing van het Koninklijk Ned. Instiiuullaalstgcmelde vooral hoeft daartegen uitgevaren op de hem eigene, welbc- bekende wijze; desniettemin is echter ook dit artikel, nadat de Minister had geantwoord, met 45 tegen 17

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1