COIJRAN DIJNGSDAG 30 December ó85d. 30 Dec. Dingd. E. Kw.; Jaoq. Saurin ovcrl.1730. 31 Wuensd. s. Si I rest. 1 Jan. 1852. Donderd. Nieuwjaarsdag. 1 Kon. VIII 2 Vr'jd. Lavater ovcrl., 1801. 3 u Zaturd. Joh. r. iUiiller geb.1752. 4 Jan. Zohd. s. Rigobert. 5 >i Maand. s. TelesphorusR. Hlorisson geb., 1782. 0 Dingsd. Drie Koningen. 7 Wuensd. V. M.j Fenelon overt., 1715. 8 i) Donderd. Innooentius III wordl Pans, 1198. BINNEXLAXD. AMERSFOORT, 30 December 1851. Dc Gemeenlerand van Amersfoort is legen liet middag uur van lieden ter Vergadering opgeroepen. Daar deze Zitling wordt gehoudenterwijl de Courant wordt afgedrukt, moeien wij, een verslag van het verhan delde in ons eerstvolgend Nummer zullende geven, ons bepalen bij de opgave der punten van behandeling: 1. De iit de vorige Vergadering aangehoudene onder werpen (benoeming van den Rector, rekwest Apotheker van de Roemer). 2. Rapport der Commissie, betrekkelijk het rekwest der Veerschippers op Amsterdam. 3. Ideiu, betrekkelijk het rekwest tot beplanting van den weg, naast den Deventersclien straatweg. 4. ldeiu, betrekkelijk het voorstel van Curatoren der Latijnsciie Scholen, tol wijziging in de schoolorde. 5. Advies van den Controleur der Stedelijke Belastingen betrekkelijk het rekwest van den kerkeraad der Israëlietisclie Gemeente. 6. Voorstel van den Burgemeester, oinlrent de aanbe steding van het uitbaggeren van haven en grachten den verkoop van booiuen en verhuring van landerijen. 7. Slaat van de opbrengst der Stedelijke Belastingen over het 3e kwartaal 1851. 8. Rekeningen van den Oulvangcr van hel Eem- en Slaperdijksgeld. 9. Reglement van Orde voor de Vergaderingen van Burgemeester eu Wethouders. 10 Concept-Instructie voor den Stads Secretaris. Op den avond van 22 Dec.j.l. werd op de Diakonic- Armen-School der Hervormde Gemeente alhier, een aan genaam en veiblijdcnd feest der Christelijke liefde ge vierd. De Dames, Bestuurderessen der LOTERIJ ten behoeve der P rates tantsche Armen in ons midden welke sedert 1842. jaarlijks de leerlingen dezer inrigtiiig met hare weldadigheid luidden begunstigdbezochten haar thans wederom met hetzelfde liefderijke doel. Door de Directie der school beleefdelijk ontvangen en vervolgens ingeleid in het 6chuol-locaal, waar de scholieren, ten getale van 225, hare komst met vrolijk verlangen zaten te verbeiden, werden zij verwelkomd door cenen aange- nnmen kinderzang, onder de leiding van den verdien stelijken Onderwijzer dezer school, J. Perweij. Daarna deelden de Dames, aan ieder kind een geschenk van krentenbrood uil, waarvoor de dankerkentenis op nieuw in kinderlijk gezang werd uitgedrukt. Na eenen slotzang, hij koeren aangeheven, wachtte den kinderen eene nieuwe weldadigheid. De blijdschap straalde hun ten ougeu uit, toen ieder van hen uil diezelfde liefderijke handen een hemd en een paar kousen c ntvangen inogt. Nog inogteu 22 huisgezinnen in het genot van Christelijke liefde rijkelijk deelen. Aan ieder van deze werden, bij eene uitdecling van brood, geschonken ccue wollen deken, een bedlaken, een mans- en een vrouwenhemd, twee paar kousen en sokken. Met geroerde harten en dankbetui gingen werd deze aanzienlijke en doelmatige gift aait genomengelijk hij menig huisgezin, in vroegere jaren op gelijke wijze biweldadigd, de dankbare herinnering der ontvangen weldaden leven blijft. Namens de Directeuren der school besloot de Voor zitter dezen feeslelijken avond, niet dankzegging aan dc edele UildeelsleiB dezer liefdegaven, voor baren zoo be- Inngloozeri ijver ten nutte der armen en met den wenscli, dal zij zich hij voortduring in staat gesteld zullen zien, om met dien arbeid der liefde gelukkig voort te gaan en dat zij, niet de nienschenvrieiidendie haar daartoe in staat stelden, zich steeds verblijden mogen in de goed keuring van Hein, die eenmaal arm is geworden oin onzenlwil, teil einde armen rijk te maken. Tusschen 27 en 28 Dec. j.l.te 12J uur, is er te Amersfoort brand uitgebarsten in eene achter het woonhuis van den kruidenier van /langen gelegene berg- en werkplaats, welke, door eenen tuin van gezegde aan dc Kampstraat gelegene woning geschei den, belendende is aan eenen schaapstal, tevens die nen Ie t»l berging van koren, nu juist voorzien van ruim 7000 garven ongedorschten rogge, welke, even als de stal en dc schapen, toebehoorden aan G. Per- schuur. Daar de kruidenier van Haagen, evenmin als zijne huisgenonten, schijnt gehoord te hebben, dut hij werd gebeld door personen, die den brand het eerst ondeklen, toen dc vlam reeds wns nilgcslagenheeft men zich verpligt gevonden den toegang lol hel brandend perceel, zich te geven, door met geweld de deur open te loopen, waarop onverwijld de ver- eischic maatregelen zjjn genomen tol berging van goederen en lot blussching van den brand. De herder, die in den stal gehuisvest en slapende was, is nog bij lijds gered, en ook de schapenongeveer 90 in getal, zijn alle behouden. Ofschoon deze ramp geene inenschenlevens heen gekost, is echter zekere G. de Jaeger, die hulp aanhragl, aan het nangezigt gewond. Behalve dezen hebben nog ceiiigc andere personen die in den stal cn temidden der vlammen zich waag den zich gunstig onderscheidenhebbende tan /'la- leringen. van Keekenvan der HeijdenGoskerPijpers (deze beide zijn schoorsteenveegers) en Jacobus van Ootmarsum Jr. benevens anderen, wier namen ons echter niet zijn bekend, zich niet ontzienom het reeds brandende graan buiten den stal te brengen. Door deze hulp en die van vier groote en eeoige kleine brandspuiten is dc brand ten 9 ure gcbloscht. De oorzaak van de ramp, die, bij de windstille van den nacht, gelukkig zich lot gezegden stal en weinige goederen heeft bepaald, is voor alsnog onbekend; de brand echter is ontstaan in de werkplaats van ge noemden van Haagen, die, unar men zegt, omstreeks twee uren voor liet uitslaan van de vlam, aldaar nog was bezig geweest met het fabriceren van chocolade. De stal en de rogge van Perschuur zijn niet tegen brandschade, in deze op ƒ1200 begroot, verzekerd; de woning en de goederen van van Haagen daaren tegen voor een niet onaanzienlijk bedrag van ƒ10.000, bij de Tielschc Maatschappij; hebbende laatstgenoemde de goederen die in de bergplaats hij het uitbarsten van den brand voorhanden waren, eu waarvan nog een groot gedeelte, echter beschadigd, van ouder de puin is uitgehaald, begroot op J 3200. Tegenover de erkentenis van liks aungcbragle hulp duur eenigen, hebben wij met leedwezen opgemerkt, luie anderen, bij hel gevaar dal de stad onzer inwoning zou ern- sliglijk bedreigde, in stede van op den hun toever trouwden post, als schutter of spuitgasthun pligl te doen, zieli niet hebben ontzien om zinli over te geven aan overmatig gebruik van sterken drank. In de Zuiderzee is, duur de menigte robben of zeehonden, de vischvangsl groolendeels vernietigd, liet geen zeer schadelijk is, vooral in den tegenwourdigen tijd, nu de panharing wordt verwacht, om te ronken en naar buiten- en binnenslands te verzeilden. De zee honden verslinden den haringen anderen viscli eu hijten de netten door; men heeft reeds ii-itteu van ijzerdraad gemaakt, doch dit is ecu onhandelbaar vischwaiit. Aan de dienaren van Policio te Kampen is slrengelijk verbodenvoortaan kermis of nieuwjaars fooi/en van de ingezetenen Ie vragen, op grond, dat die gewoonte niet anders dan tot groot nadeel kan uilloopen voorde rigtige uitvoering eener goede Policie. Tol vergoeding echter voor het gemis dier fooijeii heeft de Raad eene som van ƒ150 hun toegekend. B 11 1 T E X li A i\ D. Zoo als men verwacht had, is in Frankrijk door de meerderheid der kiezers gestemd voor de niel- aflreding ijl 1852 van Lodcwijk Napoleon. Zijn triuuif zal op 1 Jainiarij aanstaanden mei een Te Denm ge vierd co de nieuwe Constitutie op 2 Jan. afgekondigd worden. De Generaal Cavaignac. op vrije voelen ge steld is 25 Dcc. Ie Parijs gehuwd. Van eene half-olficicle zijde wordt thans eene omstandige opgaaf gedaan van de beweegredenenwelke den President meer regtsl reeks hebben aangespoord lot liet ondernemen van den jongsteu coup d'tlat, en van dc wijze, waarop die is ten uitvoer gehragt. In die opgaaf wordt nogmaals de uiteengedreven Welg. Verg. heftig aangevallen, cu zij alleen aansprakelijk gesteld voor dc buitengewone maatregelen, welke hel Hoofd van het Uitvoerend Bewind in liet algemeen belang genoodzaakt zou zijn geweest te nemen. Daargelaten de vraag, in hoever hij, die niet het hoogste uitvoe rende gezag in den Slaat bekleed is, mag overgaan tol het schenden cu geheel ter zijde stellen eener plegtig bezworen Constitutie, worden iu dal verslag aan de Wetgevende Vergadering zware en zoo liet schijnt niet geheel onverdiende beschuldigingen toegevoegd. De iiewiudsliedcii verklaren, dat alles kwijnde, landbouw zoowel als koophandel en nijverheiddat aan dc wetten de hand niet kon worden gehouden; dat bijna al de slnnlsmagteu in hare werking waren verlamd, en dal mitsdien hel regeren eene onmogelijke zaak was geworden. De Wetgevende Vergadering hield liet aanleggen van spoorwegen legen, zoowel dour hel ver werpen van ministeriële wellen, nis door liet voordra gen van geheel onuitvoerbare ontwerpen. Zij weigerde haar zegel te hechten aan eene wets-vonrdragt tut het afzetten van sIccMgcziudc moires en andere overheids personen, eu bevorderde daardoor de ontwikkeling van liet socialismus. Zij had een ontwerp voor het verstrekken van onderstand ami in de dienst van hel land ongelukkig geworden bejaarde soldalen verwor pen. Eindelijk had zij de herziening der Constitutie tegengehouden, waarop door twee niillioencu burgers werd aangedrongenen wanrvoor 80 van de 88 bestaande departementale raadsvergaderingen zich had den verklaard. Al dc hier tc lande beslaande partijen waren, naar luid dezer opgaaf, eenstemmig van inecuing, dat de toestand onhoudbaar was. Verder leest men in die opgaaf, dal na do verwer king van hel zoo vijandigo voorstel der drie questoren do Voorzitter zich verslaan had met dc Hecren de Horny, de St. Arnaud cn de JUaapasomtrent het geen er behoorde te geschieden. Men had begrependal al de maatregelen te gelijker tijd moesten worden ten uitvoer gelegd. Daartoe Was de ochtend van 2 Dcc. aangewezen. Te 0[ uur moesten de schuldige of gevaarlijke personen in hechtenis worden genomen; tc 6, uur zouden de troepen de hun aangeduide posten bezetten; te 7 uur zouden van wegc de Policie liet besluit tot ontbinding der Kamer en de uuodige proclamation alom worden aangeplakt. Dit een en ander is uitgevoerdzoo als te voren was beraamd, en dien ochtend, te 6{- uur, heeft de Beer de it/orny, vergezeld door 250 Jagers van Vinceiines, bezit genomen van liet Ministerie van Binnen). Zaken. In hel geheel moesten 78 personen in hechtenis worden genomen, waarvan 11 volksvertegenwoordigers. De overige waren hoofden van geheime genoot schappen en erkende barricade-helden. Deze laatsten waren reeds gedurende 14 dagen nauiiwkeurig in het oog gebonden door agenten, die evenwel niet het geringste vermoeden hadden van de bedoelingen en inzigleu van liet hoofd der Republiek. Te 41 uur in den nacht waren aan de Prefectuur van Policie ver- ceuigd 800 Policie-agenteu eu 40 Commissarissen van Policie. Deze laatsten zijn achtereen hij den Prefect van Policie toegelaten, en onderligt geworden van het belangrijke ontwerp, hetwelk was beraamd. Allen hebben zieli onverwijld bereid verklaard, om dc iuzigten van den President naar vermogen te ou- dersleunenen geen hunner heeft het vertrouwen, 'l welk in hein werd gesteld, geschonden. Geen der personen, die in hechtenis moesten worden genomen, heeft eenigen belangrijken tegenstand geboden eu ook niet kunnen bieden. Al de maatregelen zijn met liet grootste beleid genomen eu uitgevoerd, eu nergens hebben de Policieauibtenareii meer dan 30 minuten iioiidig gehad, om zieli te verzekeren van de hun ter gevangenneming aangewezen lieden. Zelfs de Generaals Changar nier en Cavaignac hebben onverwijld gevoeld dat tegenstand nulleluos was, en zich zomler moeite overgegeven. De laalslgciuelde moet echter zijne ver bolgenheid niet hebben ontveinsd, en door den Com missaris van Policie zijn aangespoordom zich Ie matigen. De Heer Graniet- de Cassagnac heeft dit lialf-officiëlo verslag gesteld. Het is niet alleen in de Constilutionnel bij wijze van uittreksel, opgenomen, maar ook afzon- dcrlijk verkrijgbaar gesteld, liet maakt bij hel publiek indruk, en de geheele oplaag is spoedig geheel uil- verkocht. Men schrijft uit Duitschlanddal de Paters Jc- zuïlen, op welke de revolutie van 1848 hel niet minder gemunt had, dan op dc oude regeringsvormen, zich thans weder alom beginnen te vertonnen. Te llildes- hcim en ciders in Hannover zijn eenigen aangekomen, cn hebben daar bekend gemaakt, dal zij er gedurende acht dagen zullen prediken en de mis bedienen. Tc Milaan hebben zij den 13 hunne vroegere woning weder betrokken; en men verwacht dal zij eerlang ook naar Gallicie teruggeroepen cn in hunnen vorigen toestand lieisteld zullen worden. De Eugelsche Dagbladen deelen uitvoerige berig- len mede van den strijd tusschen een walvisch en een walvischvanger, Kapt. Debloisvoerende het schip Ann Alexander, op den 20 Aug. 1851, in de Stille Zuidzee, op de hoogte van Oil"Shore-Groundouder 5° 50' Zuider breedte en 102° Wester lengte, waarbij dc walvisch overwinnaar bleef, na zijn vijand (het schip en 2 Looien) vernield te hebben. De walvisch door eene boot vervolgd en geharpoeneerd windende, keerde zich oiu, stfliuut met verschrikkelijk geweld op de boot toe, nam haar tusschen zjjue vervaarlijke kinnebakken en verbrijzelde de bont. De 9 man der boot luidden naauwelijks lijd in zee lo springen, alwaar zij door eene andere buut gered werden. Deze trof ver volgens hetzelfde lot. Hel schip vervolgde daarop den walvisch en men wierp hem een harpoen iu den kop. Door dc duisternis staakte men dc vervolging, toen men onverwachts de walvisch zag aankomen. Genaderd zijnde ondervond liet schip een schok nis of het op eene klip was gestootcn. De Kapitein snelde naar be neden en bevond lol zijne ontsteltenis, dat de walvisch het schip nabij dc kiel had getroffen en een groot gat door de planken had geslagenwaardoor liet water met kracht naar binnen drong. De sloepen werden uitgezet en men redde zooveel de lijd toeliet, want het schip was zinkende. Men zwierf eenen a' "li- gen nacht in open zee rond, en werd eerst den 22 Aug. gered door do Nantucket, Kapt. Gibbsdie de nuuiseiiap den 15 Sept. te Paita aan land zette. Een soortgelijk gevecht heeft -oor 20 jaren het schip Essex tegen een walvisch gevoerd met gelijken uitslag. De lieer S. Blaaupot ten Cate heeft, in de zitling der Tweede Kamer van 29 Nov. j.l., bij de beraad- slaging over Hoofdstuk V. der Slnalsbegrootiiig [Bin- neut. Zaken), onder anderen het navolgende gezegd:

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1