AIERSFOORTSCHE COURANT, PC. 17. DOAUEKDAG 29 Jamiarij J851. 1 29 Jan. Dunderd. 3 E. Kw.t. Franciccus de Sales; Zioingli te Zurich, 1523. 30 Vrijd. Vrede le Munster gesloten, 1048. 31 Zaturd. 1 Febr. Zotiu. Prinses ■'«•ederlk der Nederlanden geb-, 1808. Febr. Maand. Maria Ligtt 3 ii Dingsd. Ansgi 4 ii Woensd. 5 ii Donderd. V. M.; isSchleien tacher overl., 1834. over!., 804. (Spencr over!.*705. Agatha; Heldendood van van Speijk, 1831Phil.Jac. iedtren rwegtyg K E X N I S f. E V I N G K N BURGEMEESTER ra WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de circulaire aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Utrecht d.d. 17 Januarij 1852 N». 3, A. Z. Brengen ter kennist.. van de Ingezetenen, dat op Woensdag, •den 18 Febr. aanst. des middags te 12 ure door de lloold- administratie van het 4e Regiment Dragonders te Deventer, de levering zal «orden aanbesteed van een getal van 337 paarden, ten behoeve van de verschillende Korpsen Kavalcrie en Artillerie van het leger; zullende zich onder de paarden voor laatstgemeld wapen bestemd, een getal van zeven trek paarden moeten bevindenalles overeenkomstig de aankondi ging, welke daarvan dezer dagen in de Stunts-Courant wordt Wijders, dat de voorwaarden, waarop de onderwerpclijkc aanbesteding zal plaats hebbenvoor een ieder ter lezing liggen in het Bureau van den Kapitein Kwartiermeester bij voormeld Regiment Dragonders, aan het Departement van Oorlogte "s Gravenhage en in hel locaal der Provinciale Griffie te Utrecht. Amersfoortden 27 Januarij 1852. Bmyemeester en Wethouders voornoemd, A. D. METHORST. Ter ordonnantie rati dezelve A. G. WIJERS. BURGEMEESTER ES WETHOUDERS vak AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den Heer Staatsraad Gouverneur der Provincie Utrecht d.d. 27 Maart 1828 N°. 8, A. Z. (l'rovinc. blad IV'. 43.) Herinneren liij deze de Ingezetenen dat zij Eigenaars" of Huurders zijnde, vorpligt zijn om vóór den vijftienden Februarij' aanstaande, de POPPEN en andere RUPSENNESTEN uit de Houmrii. Heggen en Doorneliosseheii te doen halen, op de boete bij Art. 471 N". 8 van het Swaf-Wetboek vastgesteld, en om die Poppen of Rupsennesten dadelijkop ecnen afstand van honderd rijf en negentig Ellen van de Huizen of Bosschen, te doen verbranden. Wordende de Ingezetenen wijders opmerkzaam gemaakt, dat met liet midden van opgemeldc maand Februarij de opneming zal plaats hebben in hoe verre uan geduchte wettelijke bepaling is voldaan. Amersfoort, den 28 Januarij 1852. Burgemeester en Wethouders roornoemd, A. I). METIIORST. Ter ordonnantie ran dezelve, A. G. WE1JERS. Maandag, 2 Februarij 1852, des voiirniiddags ten 11 ure, tal in liet openbaar ten rnadhuize der ge- meerite Amersfoortplaats hebben de AANBESTEDING van hel uitbaggeien schoonhouden verdiepen en snijden vnu de stadsgrachten gedurende drie achtereenvolgende jaren, ingegaan 1 Jan. 1852; lifftjoitde de voorwaarden der aanbesteding ter leting op de Secretarie der gemeente. Dingsdag3 Februarij 1852, des voorniiddags ten 11 ■ure zal in hel openbaar ten Ruadhuize tier gemeente Amersfoortworden gehouden eene VERK0ÜP1NG van 30 perceelen eiken hakhoutliggende aan den Atners- fnoilschen berg, bij biljetten breeder omschreven. li I N X E X L A X D. AMERSFOORT, 29 Januarij 1852. Volgens den Bevolkingstaat over JS51 van de Gemeente Amersfoort, bestond de wettige bevolking dier gemeente, op 31 Dec. 1850, uit 5781 mannen en 0520 vrouwen, le zamelt 12307 zielen. Gedurende dal jaar ztjn ge boren: 237 jongens, waaronder 5 uit I weelinggeb. en 24 onechte, en 218 meisjes, waaronder 13 uit tweelinggeb. en 32 onechte, terwijl levenloos zijn aangegeven 10 jongens en 10 meisjes, waaronder gceue onechte; overleden: 83 ongehuwde, 32 gehuwde mannen en 18 wediiwenaars71 ongehuwde, 30 gehuwde vrouwen cn 30 weduwen; van elders gekomen: 97 mannen cn 94 viuuwen, en naar elders vertrokken: 152 man nen en 190 vrouwen; zoodat op 31 December 1851 de wettig gedomicilieerde bevolking van Amersfoort bestond uit 5820 mannen en 0531 vrouwen, le zaïuen 12357 zielet waaronder het garnizoen van 348 man. Gedurende gezegd tijdstip zijn gehuwd: 01 jongmans niet jonge dochters. 4 jongmans met weduwen, 13 weduweuaars met jonge dochters en 2 wedtiweiiaars met weduwen. De meeste sterfgevallen liebheti plaats gehad in do ninnnd October, ten gi tale van 38, de minste in Jituij ten getale van 10, terwijl 50 kin deren van het mannelijk en 38 van hel vrouwelijk geslacht door den dood zijn weggerukt, alvorens zij den ééiijarigen leeftijd bereikten. Iu de op heden gehouden Vergadering van den Amcrsfourtschcn Gemeenteraad, waarvan wij welligt een nader verslag zullen geven, is niet algemcciie stem men tot Conrector der Lnlijnsche School le dezer slede benoemd de Heer J. C. tan Deventer, tilt. Hum. Ductor, Collaborator te Arnhem.) De Heer Jhr. J. II. Baron van Lijnden van LunenburgStaatsraad in buitengewono dienst, wo nende le Utrecht, heeft, bij notariële acte van 19 Jan. j.l., aan de stad Wijk bij Duurstede ten geschenke gegeven de bouwvallen van het kasteel Duurstede, met de gronden daarom heen, binnen de grnchten gelegen, onder voorwaarde dat de stad, tot gerief cn ten ge noege van lid algemeenden grond tot openbare waudeling aanlegge; strekkende deze schenking ten bewijze zijner toegenegenheid jegens gezegde; stad', in welke hij, iu vroegeren leeftijd, in ambtelijke betrek king' is geplaatst geweest. L. M. heeft herbenoemd tot Burgemeester van Rhenen den Ilecr Mensoen tot Burgemeester van Achthoven, Linschoten, Snelrewaard eu Wuiverhorst den Heer G. van Dam. Bij eene dispostitie van Z. F.xc. den Minister van Binnenlandsche Zakenisdes gevraagdaan H.H. Gedep. Staten te kennen gegeven dat in geen geval over den post van onvoorziene uitgaven door de Ge meentebesturen zonder mag liging van Gedep. Staten mag morden beschikt. De Tweede Kamer der Slaleu-Generaal heeft eergisteren 27 dezer, en de eerste Kamer gisteren 28 dezer, hare werkzaamheden hervat. Het Algemeen Handelsblad zegt, de verzekering te hebben ontvangen, dat de nieuw benoemde leden der in de plaats van liet Koninklijk Nedurlandsch Instituut opgcrigle Akodemic van Wetenschappenallen, op 8 of 9 na voor die benoeming bedankt hebben. Ter teregtziltingeii van hel Provinciaal Gerpglshof van Noord-Hollandop 20 tot 23 Januarij j.l. gehouden is, onder voorzitterschap van den lieer Mr. J. M. van Mannen, behandeld de zaak van het 0. M. legen Jan Slotboombeschuldigd van den numrd op 17 Aug. 1851 gepleegd in dc Kalfjeslnaiinabij Amsterdam. Nadat 42 getuigen eu de beschuldigde waren verhuurd, heeft de Procureur Generaalden 22 Jan., na te hebben uiteen gezet, dat de bcsch. heelt gepleegd doodslag, vuorhedaehlelijk voorafgegaan of getuigd door diefstal op den openbaren weg eu eindelijk nog door poging tot diefstal, die door omstandigheden onafhankelijk van zijnen wil is verijdeld, en zulks na alvorens wegens misdaad reeds to zijn veroordeeld, genomen een requisitoir, dat de beschuldigde zal worden schuldig verklaard aan de feilen in de acte van beschuldiging hem ten laste gelegd, en dieusvolgens zal wotdeti veroordeeld tol de strafte des doods, io het daarop ten volgenden dage gehouden pleidooi heeft de verdediger des beschuldigden Mr. J. Pisevenegetracht te beloogen, dal de beschuldigde niet schuldig is aan moord, noch aan diefstal en poging daartoe, maar aan inedepligligheid aan zelfmoord welke volgens arl. 59 Wetb. van Strafrcgt niet strafbaar is en 2°. dat, indien liet Hof luogt oordeelen dat in deze de stelling van zelfmoord en inedepligligheid daaraan onaanneme lijk is en dal de beschuldigde den moord heeft be gaan op verlangen van de verslagene, dit feit dan toch niet kan vallen in de bepaling van arl. 295 Wetb. van Strafregt. De uilspruuk in deze zaak zal plaats hebben op Vrijdag 30 Jan. e. k.des middags ten 12 ure. Het Waalscli comité voor de zaken der Waldensche kerk inPiëmont, beeft aan al de klasses der hervormde kerk in Nederland gezonden de volgende circulaire: «Op een adres van den heer J. I'. Hevel, moderator der Waldensche kerk in de Vallcijen van Piëmont verzoekende om vergunning tot het houden eener collecte onder dc Hervormden hier te lande, ten be hoeve van den ophouw eener Protestentsche kerk le Turin, heeft de Minister van Justitie, vourluupig belast met het bestuur van het departement voor de zaken «■au de Hervormde eeredienst, enz., bij dispusilie van den 15 November 1851, N°. 14, vergunning verleend tot liet doen der verzochte inzameling, onder aanbe veling van de Leeraars en opzieners der gemeenten bijaldien deze daartoe termen vinden. Do algcmeeite synodale commissie der Nederlandsch- 11 t'rvormde kerk heeft daarop in hare handelingen den wensch uitgedruktdat deze inzameling voorspoedig moge "voortgaan, en hare verwachting, dat de vader- landsche gemeenten hare gunstige gezindheid jegens het edel volk die zij zoo vele malen krachtig open haarden niet zullen verzaken, en nu ook de Christen- luind zullen lecnenom het kerkgebouw te doen rijzendat daar zal staan als een gedcnkleeken van het verbroken juk de zegepraal der Ev.ingelievrjjlieid, eeuwen lang met alle kracht gehandhaafden bij menige vervolging duur betaald met bloed en tranen. «De ll.H. J. D, Revel, Pred. te 's Gravenhage P. J. Marcus Pred. to Rotterdam J. II. Gerlach Pred. te Middelburg cn E. A. ZubliPred. te Delft, leden van hel Waalseh Coiniló voor de zaken der Waldensche Kerk in Piëmont, daartoe door het Waldensche Kerk bestuur aangezocht, hebben zich bereid verklaard, de giflen te ontvangen, welke voor de boven otuschrcveiie Christelijke ondernemingin dc gemeenten bijeenge zameld zullen wordencn nemen op zichzorg tc dragendat de hun loc te vertrouwen gelden zoo spoedig mogelijk zullen worden overgezonden. Dien- overeenkomstig verzoeken zij hunne geëerde broederen de leden der classical» besturen van de Hervormde Kerk om naar hun besle vermogen te willen bevor deren, dat de vergunning des Ministers goede vruchten oplevere iu de. gemeenten, en daartoe Kcrkcraad het doen eener inzameling iu overweglbig worde genomen. Mogen eenmaal in liet kerkgebouw, dat le Turin zal worden geslicht, erkentelijke gebeden tol deu Heer der gemeente opgaan voor de weldadige geloofsbroeders in Nederland u Bij het berigt der stranding van het kofschip Gesiua Jautina, Kapt. Kosema (Zie Amersf. Cour. van Jan. j.l.), werd het kloekmoedig gedrag van den bootsgezel C. Dito vermeld. Het gedrag van dezen jongeling is zeker boven allen lof; maar naast zjjnen naam mogen die van de bootsgezellen Klaas Duit, Arend Duin, Aai HoogerwerfNicolaas Uettering, eu Willem Zeeman niet worden vergeten. Zij toch hadden lol twee malen toe het schier onmogelijke beproefdotu het schip met de reddingboot te be reiken, doch dc hooge zeeën wierpen hen telkens terug. Zonder hunne medewerking en hun beleid bij het vieren en leiden van de lijn, die men C. Dito otu het lijf had geslagen, ware het aan dezen, bij de woedende branding der zee, nimmer gelukt zwem mende hel schip tc bereiken. ~tt U I T E X L A X D. Dm 22 Jan. is le Londen door dc Proteslautsclie associatie eene meeting bijeen geroepenom een adres te stellen aan de Koningin, waarin hij 11. M. wordt aangedrongen, dal slechts mannen in haren raad uiogtcii worden geroepen, die zioli niet laten iufluëu- eet en door vreemde despoten, maar dc beginselen van constitutionele vrijheidgegrond oji de Prutestaulscho vrijheid, blijven huldigen. De tweespalt, die er tot dus verre heerschle onder de leden van het Fransclie Kabinet, heeft eene belangrijke ministeriële verandering le weeg geliragt. Do Heer Casabianca is benoemd tut Minister vau Slaat. Hij zal als zoodanig in betrekking staan met den Senaat, het wetgevend ligcliaam en deu Staatsraad. Ook zal hij do staatsstukken mede teekenen. De Heer Abatucci is, in de plaats van den Heer Kou/ter, tot Minister van Juslitie, de Heer de Persigny, inde plaats vnu deu Heer de Moraytot Minister vau Binnenl. Zaken, dc Heer Bineanin de plaats van den Heer Pould, lot Minister van Financiën, de Heer Lefebore- Durujlè Minister van Koophandel eu Landbouwwelk Ministerie is opgeheven eu verccuigd met dat van Binnenl. Zakeniu de plaats van den Heer Magne int Minister van openbare werken benoemd. Voorts is er een nieuw Ministerie van Puliüe opgei iglen deze portefeuille gesteld in handen van deu lieer de Maupas. Deze veranderiii'j zal waarschijnlijk gepaaid gaan met meerdere gestrenge uitvoering van het stelsel, «fat sedert 2 December heerscht. Nog hebbenten gevolge van een decreet van den President, inhoudende de ver beurdverklaring der goederen aan de familie Orleans toehelioorendedal door dc bevolking ten ongunstigste is ontvangen tien leden der consultatieve commissie, waaronder de lieer de Monlalemberteu ook de Heer Dupin hun ontslag genomen. Bij een decreet van deu President der Franscho Republiek, zijn de iuvoerregteu op vreemd'n tabak, de sigaren uitgezonderdbepaald oji 10 fr. per Ned. pond. Onder de tegenstandera in Frankrijk van Lodewijk Napoleon worden, naar men meldt, de meeste Protes tanten daar tc lande aangetroffen. In den Senaat zullen, naar luid der Constitutie, dc Fransche Kardinalen het regt hebben om zitting to nemen, en liet is thans reeds zeker, dat vele Bisschoppen en andere huoge prelaten lot de waardigheid van Seiinleur zullen worden verheven. In dal staatsligcliaum zal de Protestantsche Geeste lijkheid niet worden vertegenwoordigd. Het behoeft wel geene vermelding, dat de houding van de Protes tanten de hooge Regering uitermate mishaagt, en dat het van die zijde de Proteslautsclie leeraars zeer kwalijk wordt afgenomen, dat zij de leden van dal Kerkge nootschap zijdelings hebben aangespoordom zich bij de stemming van 20 en 21 December legen den Voor zitter le verklaren. Men zegt, dal de Regering er ernstig over heeft gedacht otu den Predikant Coquerel uit het land te verbannen, en dat het nog geenszins zeker is, dal hij in Frankrijk zal mogen blijven. Het dericale hoofdorgaan l'Vnivers hecht wel zijn zegel aan dc nieuwe staatsregeling, doch onder ver klaring, dat zij volkomen overeenkomstig de behoeften' des tijds is en lot bevordering der uigeiuecue welvaart zal kunnen strekken, mits de Regering slechts niets beproeve tegen de vrijheid van de Kerk. De Heer Feuillot verkondigt luide, dat hel Katholicismus Frankrijk heeft geredcn dat het Inud zal herboren en gered worden door het Katholicismus en door het waarborgen van de vrijheid aan dc Kerk. Het Groot-Oosten van Frankrijk heeft den Prins Lucicn Mnrat tot grootmeester verkozen, en do Presi dent der Rupubliek heeft zijn neef gcmagligd, dio

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 1