AIERSFOORTSCHE COURANTE ff. 20. rt: •f /wiKi. DOi> DER I)!G 19 Februarij SSS2. 19 Febr. Donderd. Verjaardag der Geboorte van Z. M. den HONIKfi. 20 Vrijd. N. M. 21 Znturd. 22 Zond. Quinquagesimade Inquisitie in Spanje afgeschaft, 1813. 23 Febr. Slaand. B. Ziegenbalg overl., 1719. 24 Dingsd. Vastenavond, 25 Woensd. s. Matthias; AschdagJ. Nieutcenhuy 2(1 i> Donderd. E. A. Borger geb., 1784. overl., 1806. B I N N K X L A D. AMERSFOORT, 19 Februarij 1852. Heden avond leu 7 ure. zal alhier worden ge houden de 8sle les van den Pliysischen Cursusdoor den Heer//. Versloot, over de warmte in het algemeen; verschillende soorten van thermometers, pyrometers, het smelten ran metaalmengsels als middel lot herkenning van d.Mi warmtegraad, volgens v. d. Burg, Les 43 en 44, pag. 275—291. Zalurdag, 14 Febr, j.l.heeft alhier plaats gehad de aangekondigde openbare verkoop der twee perceelen, gelegen aan de Laugeslrual alhier. Hel huis, thans bewoond door den Kervv. lieer J. li. van Hossein, is voor 3320 gekucht door den lieer B. E, Herschel, dattot dus verre iu eigendom bij en bewoond door den kruidenier C. IV. Haakman, is voor 3520 ge kocht door den Heer H/. Lagerweij. De Commissaris des Rollings in de Provincie Ulreehl heeft ter kennisgebragt van de belanghebbenden: 1 dal de werkzaamheden voor de loting der Nationale Militie over 1852 zullen plaats hebben: te Amersfoort, den 8 Maart e.k. leu II ure, in het gebouw Amieilia; te Baarn, den 9 Maart e.k., ten 11 ure, in het huis der gemeente; te if ijk bij Duurstededen 11 Maart e.k., ten 11 ure, op het studliuis, en te Rhenen, den 12 Maart e.k., ten II ure, op het stadhuis; en dat ieder loteliug op het uurtot de loting iu zijn kanton vastgesteld, zich zal moeten bevinden in de hoofdplaats van hetzelve, ten einde aldaar, op vertoon van eeue schriflrlyke order, hem door den Burgemeester zjner gemeente uitgereikt, iu het daartoe bestemde lokaal te worden toegelaten. 2". dat de opening der jagt op de watersnippenop hel water langs de stranden, oevers van meren, plassen en rivieren in deze Provincie, is bepaald up 15 Maurt, en de sluiting derzelve is vastgesteld op 15 April; voorts dat de tijd ter uitoefening van het kwortelen is bepaald van 1 Mei tol 15 Julij, en eindelijk, dal de sluiting van den kooitjd voor de eendvogels is vastgesteld op 31 Maart lol aan de opening der jagt op gezegde vogels. De Directeur van Policie van het 4de District (N. Holland en Utrecht) heeft dezer dagen onderschei dene circulaires aan de hoofden van Polieie in de gemeenten van zijn District gezonden, waarin ouder anderen wordt herinnerd aan het belang voor de open bare orde, dat bedelarij en laudlooperij worden ge weerd, waarvan het straffeloos dulden niet alleen ten ongerieve der Ingezetenen strekt, maar levens eene vruchtbare bron is van zedeloosheid „en groolere misdrijven. Den 6 Februarij j.l. werd te Utrecht, in de zaal nevens den schouwburg, liet jaarlijksch assautgegeven van de II.11. van Oosten en Abspoel, waaraan deze keer een wapenslrijd was verbonden. Van het Regemeut Rijdende Artillerie, alhier iu garnizoen, waren eenige goede werkers opgekomenhebbende van deze de wachtmeester Hnisinga, die ook op den sabelde laatst overgebleven bestrijder was geweest, den prijs, beslaande in twee fraai gedamasceerde degensvoor het degen- trekken gewonnen, lerwjl de fourier A. L. Smulders, die de laulste partij met hem maaktedoch afviel ten bewijze van bijzondere tevredenheid der Ci voor zijne wijze van werken, twee fiaai floretten ten geschenke ontving. Volgens eene opgave iu verschillende Nieuwsbladen reeds gedaan, zijn er dit jaar te Groningen 259 te Leijdcn 396 en te Utrecht 405 studentenzoodat laatslgemelde Akademiebinnen de Hoofdstad onzer Provinciehet grootste getal werkelijk aanwezige studenten heelt. In liet Handelsblad van 10 Febr. lazen wij een uit den Ulrechlschen Volks Almanak voor 1852 overge nomen artikelover do Hern butters Ie Zeistwij kunnen omtrent die stille en zedige Christenen, hier nog bij voegen, dat de 13 Augustus door ben beschouwd windt als hun sHclitingsdag, omdat op dien dag door hen voor het eerst Avondmaal gehouden werddat zij geregeld om de vier weken zich aan het Avondmaal vcreenigen; dat de Graaf van Zinzrndorfzelfs tot naar Oost- en West Indië zijne zeiideliugs-reize heeft uit gestrekt dat tijdens zijn overlijden iu 1760, de Broeder gemeente meer dan 24,000 leden telde, vuur wie iu 14 verschillende talen gepredikt werd dat hun getal in Europa thans begroot wordt op 14.000; en dat al de leden van liet Genootschap Ic Zeist, leden zijn van de Nederlandsche Vereeniging lot afschaffing van Sterken Drank. De Kerkeroad der Christ. Afgescli. gemeente te Bunschoten (prov. Utrecht) heeft den 20 Jan. j.l. lot haren herder en leernor beroepen den Heer N. H. Dosker, Leernnr bij de Christel. Afgescli. gemeente te Groningen. Hel gronte stoom oorlogschipop de lands werf te Amsterdam in aanbouw, aan hetwelk .1. M. de Koning den naam der hoofdstad heeft gegevenzalOf heden, den verjaardag van 's Koniugs geboorte, te water ge lalen worden. In de Zitting vau de Tweede Kamer der Stalen Generaalvan 16 Febr. j.l., is iu beraadslaging gebragt het Wetsontwerp omtrent hel bouwen, planten enz., binnen zekeren afstand van vestingwerken. Nadat de 11.11. Blaupot ten Cnte, Zijlkerliijnders, van Lijnden, Storm vin 's GravesandePoortman en Jongstra dat Ontwerp hadden bestreden, eu de Minister van Oorlog het had verdedigd, werden de zestig artikelen achter- volgens, zonder stpinming, bij hamerslag aangenomen, maar de gcheelc Wet, daarop iu omvraag gebragt, verworpen met 31 tegen 23 stemmen. De Heer Mr. Nienhuis, Hoogleeraar in de faculteit der regtsgeleerdheid aan de lloogesehool te Groningen, heeft iu de beide Groninger Couranten van 17 Febr. j.l. een artikel geplaatst, waarin hij als de slotsom van zijne overtuiging doel kennen: «dat het Wetsontwerp op het Armbestuur is onverdedigbaar van do zijde van het regt, dat zij aantast deregten van de Kerk, vau de Kerkelijke Besturen en van de bijzondere instel lingen van Weldadigheid, en dat zij mitsdien onregt- vuardig is,» terwijl hij dal artikel besluit met te zeggen, «die overtuiging grondt zich op mijn begrip van het heilig eu onschendbaar regl vau eigendom, in 't welk het regt van beheer als een wettig bestanddeel begrepen is, dat, ja, om overwegende redenen door den Slaat mag beperkt worden, maar nooit tut die mate, als bij de voorgedragene wel geschied is, nooit tot die mate, dat aan de Regering toegekend wordt, niet een regt van toesigt, maar een regt van opperbeheer, in strijd zelfs met art. 195 der Grondwet, 't welk hel armbestuur niet het kerkelijk armbestuur, gelijk iu hel adres der Synodule Commissie is aangetoond maakt tot een onderwerp van aanhoudende zorg der Regering. En zulk eei. regt van beheer of opperbeheer gelijk de voorgedragene wet toekent aan de Regering, is en wordt nergens bij onze Vaderlandsche Wet a-oi de Regering toegekend over minderjarigen verkwisters, hen die onder curatele staan, enz. Dit zal elk regts- geleerde met mij beamen.» Volgens berigten, voor wier juistheid wij kunnen instaan, heeft iu hel begin dezer maand te Amsterdam eene bijeenkomst plants gehad van eenige der tol de Koninklijke Akademie vau Wetenschappen benoemde leden, die zich deze benoeming niet hadden laten welgevallen en die zich daaromtrent iu een eerbiedig adres aan Z. M„,. den Koning verklaarden. Elk hunner is bij een kabinetschrijven vau den Koning iiitgcnuo digd geworden, om niet in dit besluit te volharden, eu tevens, onder toezegging van veranderingen in hel reeds vastgestelde Reglement, hel uitzigt geopend tol latere vorming van eene instelling, waarin ook andere dan alleen natuuikundige wetenschappen zullen opge nomen worden. In deze bijeenkomst is een gemeenschappelijk antwoord op dit kabinetschrijven vastgeleld, hetwelk, door de lleereu G. V rol ikG. J. Mulder, J. can Geuns, IV. VrolikC. L. Mulder, J. IV. ErmerinsC. J. Glarimans, J. C. li ijk, A. II. van der Boom 'Mesch, J. pan der HoetenC. Prut/s van der Hoeven geteekendaan Z. Maj. gezonden is. Er wordt de verklaring in gege ven, dal het steeds de wensch der onderteekenaren zal zijn, in overeenstemming met Zr. Majs. verwachting den werkkring der Akademie tot eene krachtige ontwik keling te brengen, waardoor zij waardig zij den grondslag te vormen van eene toekomstige instellingwelke ook andere dan alleen natuuikundige wetenschappen in zich zal opnemen. Aan den Heer Mi quel, iu zijne hoedanigheid van Voorzitter der eerste klasse van het voormalig Instituut, hebben gemelde Heereu bij missive vau hunne toetre ding tol de Akademie kennis gegeven. De Commissiedoor Z. M. den Koning bennemd tot regeling der wedstrijden op liet Loo, heeft bekend gemaaktdal Z. M. weder rijf medailles heeft uitgeloofd als: ceoe zilveren voor een handboog, eene, zilveren voor doel- en boutpijleneene bronzen voor een arm band en vingertoppen eene bronzen voor eene hand boogpeeseu eene bronzen voor eenigander voorwerp, dat geacht kan worden in aanmerking te komen als wezenlijke verlielering in liet vak der handboog nijver heid. Fabriekanten, die drie achtereenvolgende jaren eene zilveren medaille behalen, zullen eene gouden, en zij, die driejaren achtereen eene bronzen verwer ven eene zilveren bekomen. De voorwerpen moeten vóór 15 Mei eerstkouiendcii aan den Intendant van hel Loo worden ingezonden, voorzien van bewijzen, dal zij iu Nederland door Nederlanders zijn vervaardigd. Men zul zich herinneren, dat de DagblaiLn voor eenigen lijd als gerucht hebben medegedeeld dat het standbeeld vau wijlen Koning fVillem II te Parijs zou worden gegoten, eu dat op de afkeuring, dio daarop iu de meeste biiiiiei.landsche Couranten volgde, van goederhaiid de verzekering werd gegeven, dat de gieting van hel beeld in Nederland zuu plaats hebben. Thans wordt wederom door den Echo Unirersel als stellig berigtdut bet standbeeld toch te Pui ijs zal wordeu gegoten. Volgens daarvan gedane kennisgeving zal het zevende Inndlioishoudkuudig congres, op Dingsdng 8 Junij aanstaanden co drie volgende dagen ie Leen warden worden gebonden. Men verneemt, dut bij die gelegen heid door de leden der Sucüeit Amieilia nau de leden vau hel Congres een vocaal en instrumentaal Concert zal worden aangeboden, in de groute kolfbaauzaal dier Sociëteit, waar levens de vergaderingen vau het Congres zullen gehouden worden. Die zaal zal daartoe vooraf behoorlijk iugerigt worden. Tevens zal de harddraverij om eene met zilver gemonteerde zweep, wan wegp I, M. uitgeloofd, alsdan plaats hebben. Waarschijnlijk zal ook eene Tentoonstelling van veelandbouwkundige werktuigen en dergelijke gehouden worden. Ook nog andere festiviteiten worden bij deze gelegenheid verwacht. Te Kampen zalvan 1 tot 31 Augustus aan staanden eenu ten toonstelling van schilder-, teeken-, graveer-, bouw- en beeldhouwkunst worden gehouden. Alle ingezoiidene voorwerpen moeten van 10 tot 22 Julij vrachtvrij aan de commissie geadresseerd worden; de commissie zal die later vrachtvrij aan de inzenders doen terugkomen. Aan de tentoonstelling, zal na be- komen toestemming, eene loterij worden verbonden. De inzenders zullen de vrijheid hebben om eetie opgave van de deswege door heil verlangde prijzen aan de kunststukken te hechten. Eenige stndsgrouden te Haarlemgedurende de laatste tien jaren onderhands verhuurd voor tweehonderd gulden 'sjaars, zijn thans, bij openbare verpachting, in huur aanvaard voor een bedrag van vijfhonderd en vijf gulden 'sjaars Eene onnatuurlijke wreedheid is dezer dagen te Lejjden aan hel licht gekomen. Eene vrouw aldaar riep liet medelijden van sommige meiisclicu in, door op haar kind te wijten, dat steeds schreeuwde. Als reden daarvoor werd door haar opge geven dat hetzelve grooten honger had. Een genees heer, dio mi-ei-iiinleii ile vrouw niet hel schreeuwende kind gezien hadwerd daarop opmerkzaam en vroeg aan de moeder naar de oorzaak er van, doch hij ontving het gewone bovengemelde antwoord. Hierop liet hij haar uirl zich medegann, ten einde het in zijne woning iels te eten te geven. De moeder werd ondervraagd ol liet kind ook aan iels anders leed, doch dit werd ontkennend beantwoord. De arts verzocht haar nu om de kleederen van het kind eens los t« maken, doch hieraan werd niet on middellijk voldaan, hetgeen argwaan verwekte, en het kind werd tegen den wil der moeder ontkleed, ten einde liet geneeskundig te onderzoeken. Doch wie schetst de verbazing van den geneesheer, toen hij eene halve notendop ontdekte, welke op den buik bevestigd was, eu waaronder eene groote spiunekop was geplaatst, dio natuurlijkerwijze hel kind wonden loebragl eu onophoudelijk martelde. Het Prov. Geregtshof in Limburg heeft op 9 Febr. uitspraak gedaan iu de zaak van S. G. MoUinger, be- scliuldigd van moedwillige brandstichting en bcdrie- gclijke opiigiiiig. Do voorlezing van hel arrest heeft ruim twee uren geduurd. liet hol heeft, iu overweging nemende, dat er geene volkomen rcgterlijke zekerheid en dus geen wettig bewijs ten pruoesse aanwezig is, dat de beach, don biand iu zijne woning heeft aangestoken, hem van dio aaoklagle vrijgesproken, maar heiu schuldig verklaard aan liet misdrijf van liedriegelijke opligtiug, en lioiu dientengevolge veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 5 jaren en eene geldboete van J 1500. maximum der slrul bedreigd bij art. 405 van hel Wetboek vau Straf- regt en iu de kosten van liet reglsgediug. De veroordeelde heeft, deze uitspraak met zeer veel kalmte en blijkbaro onverschilligheid aangehoord. Op 5 eu 6 Febr. is, iu langdurige teregtziltingen van bel Prov. Geregtshof in Gelderland behandeld de zaak van C, Arissen, oud 42 jaren, arbeider, wonende te Zuelenbeschuldigd vau, iu den nacht van 13 op 1-S Sept. 1.1.zich aan wildslrooperij, onder die gemeente, te hclilien schuldig gemaakt, en van daarna verraderlijk te hebben gepoogd den veld waoliIer J. van Doetburg'h, die hem, ter zake voorschreven, bekeurd bad, oiu liet leven te brengen. Volgens do note van beschuldiging heeft de beschul digde, na omstreeks 11 ure des avonds door genoemden beambte Ic zijn gecalaugeerdzich in hinderlaag gelegd iu een boonenveldlangs hetwelk de veldwachier vermoedelijk moest posseren, en omstreeks 1 ure in den nacht op Item toen hij werkelijk langs dat boo nenveld kwam, een geweerschot gelost. Inderdaad is de veldwachter van Doesburghop eenige pussen afstnnds, door een sohot op de hoogte van den onderbuik getroffen. Gelukkig had bij, op liet hooren eener dreigende stemnaar zijuO wnpenen gegrepen en zoo doende met hand en slok den onderbuik toevallig ecnigzins gedekt. Niet minder dan een tach tigtal hagelkorrels, van verschillende gt-oolte, zjjn uit den onderbuik, arm en baud van den gewonde door den geneesheer gehaald. 'sMans leven scheen in liet eerst iu gevaar; hij is echter, na vier weken Igdem, gelukkig hersteld.

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 1