AIERSFOORTSCHE !Öy C OIIR A N vast' B'. 22. DONDERDAG 1 Maart J852. 4 Maart. Donderd. Jacob ran Kampen (gel', te Amersfoort) o\ 5 Vrijd. QuatertemperJ. J. Wetslein geb.f 1093. fl Zal iiid. V. M.Quatertemper. 7 Zont». ReminiscereThomas Aquinas over]., 1273. 8 Maart. Maand. 9 Dingsd. Ewald Kist geb.1762. 10 WoeiiBd. 11 n Donderd. J. A. Hosselt over]., 1807. BINNENLAND. AMERSFOORT, 4 Maart 1852. Heden avond ten 7 ure, zal alhier worden ge houden de 9de les van den Physisoheu Cursusdoor den Heer P. Hondius Jr.. over uitzetting der vaste, drup en gasvormige ligchameu door de warmte smeltengebonden warmte; smeltpunt; koude mengsels en stollen; bevriezen of vast worden, volgens r. d. Burg, Les 45 en 46, pag. 291 306. De openbare Godsdienstoefening der Remonstrant- 6che Gemeente alhier, zal niet op 7 Maart e. k., maar in plaats van dien dagop 14 en vervolgens op 28 Maart e. k. worden gehouden. Z. M. heeft aan den lieer Jhr. J. F. L. Coenen, op zijn mtslag verleend als lsleu Luitenant bij de dienstdoende schutterij te Amersfoort en benoemd tot Griflier bij het Kaulongeregl te Rhenen den Heer D. Sandbrinkthans die functie waarnemende. Op Dingsdag, 16 Maart e. k.,des vooriniddags ten 10 ure, zal, op hel Stadhuis te Amersfoort, plaats hebben de publieke verhuring (waarvan de conditiën dagelijks van 10 tot 1 ure ter lezing liggen op de Stads Secretarie) van: 1°. 3 Bunders 97 roeden 9 ellen IF ei land, gelegen in den polder Kernland, Gemeente Baarn, thans iu huur bij Jan van de Geer; 2". 10 Bonders 21 roeden 9 ellen Hooi- en Wei land, genaamd Netetenburggelegen in den polder Eemland, Gemeente Baarn, thans in huur bij Sijmen Schothorst 3°. 2 Bunders 83 roeden 64 ellen Weiland, gelegen achter de baak lantaarnten einde van de Eem in de Gemeente Bunschotenthans in huur bj Pieter Cornelisse Puijk 4°. 3 Bunders 40 roeden 36 ellen Weilandgenaamd de Fijrerrnaatgelegen in den Beknaidemaals Polder, Gemeente Jlunschotonthans iu buur bij II outer van llijk 5°. het land genaamd de nieuwe Welkomst, Gemeente Bunschoten, thans in huur hij //armen Schaap; 6°. liet land, genaamd de oude Welkomst. Geme.eiile Bunschoten, thans in huur bij Arie ran den Bos; 7°. het eerst aangewonnen land, achter hel ouster scltcphoofd, Gemeente Bunschoten, thans iu huur bij Hendricus lluijgen 8°. het tweede aangewonnen land, achter het ouster schrphool'dGemeente Bunschotenthans in huur bij Hendricus Hnijgen 9°. liet derde aangewonnen land, achter het ooster schephoofdGemeente Bunschoten, thans in huur bij Jacob Boelhout 10". 4 Bunders 53 roeden 84 ellen Weilandgelegen in den Polder de Haai Gemeente Duist, thans ill huur bij Gijsbcrt Wildeman; 11°. 3 Bunders 12 roeden Heiland, gelegen in den Polder de Haar, Gemeen te Duist, thans in buur bij Fouter van Kaleeen 12°. 3 Bunders 40 roeden 63 ellen H eiland, aan de Eem over de Melm, Gemeente Hoogland, thans iu huur bij Hendricus Budselnar. Z. M. heeft bij besluit van 24 Febr. j.l. bekrachtigd de benoeming tot Secretaris der gemeente YVuudeiiberg van den Heer M. LngerweijBurgemeester aldaar. Op Woensdag. 10 Maart e. k., des voormiddags ten 11 ure, zal iu het logement van G. Schimmel, Ie Soesldijk, iu het openbaar worden aanbesteed het bouwen van cene nieuwe Rooinsehc Kerk en van eene nieuwe Pastorij te Soest. Volgens het bestek, dat te Amersfoort ter lezing ligt bij den Heer C. van Hageningen, moet hel Kerkgebouw, Ier lengte van 41,5 Ned. ellen, bij eene breedte van 17,5 Ned. ellen en eene hoogte van 20 Ned. ellen, inet eenen toren, welks muur 23,3 Ned. ellen boven de kerkvloer zal worden opgetrokken, zoomede de Pastorij, op 1 December 1852 van builen voltooid, en van binnen de stukadoorswerken in den ruwen grond gebragt en de zolders gelegd zijn; terwijl het geheele weik den 1 Augustus 1853 in complecle orde moet worden opgeleverd. 11.H. Gedeputeerde Stalen van Utrecht, voorzienin gen willende nemen tol hel doen opmaken der Ijslen van de hoogst nangeslageneii in 's Rijks belastingen, ter benoeming van Leden der Eerste Kamer van de Stalen- Genernalhebben, bij notificatie van 26 Febr. j.l., de inwoners van het Gewest liilgeimudigdom, bijaldien zij elders in 's Rijks directe belastingen nmgleii zijn aan geslagen, daarvan vóór 1 April 1852 schriftelijke opgave te doen aan den Burgemeester hunner woonplaats, of wel die opgave iu te zenden bij Gedeputeerde Stalen. De wedrennen en harddraverijen der Larener- hoogle Sociëteit zullen op Znturdag 10 Julij e. k. wurden gehouden. Onder de verschillende prijzen, waarvan 7 door de Sociëteit en 1 door Z. K. II. Prins Hendrik worden uitgeloofd, komt voor 1 metropolitan Prize of Amster dam, voor een heeren wedren. Het minimum van dien prijs is ƒ300; paarden van alle rassen en allen ouder dom kunnen daarnaar dingen; de afstand is 1 Eng. Mijl of 1600 Ned. F.lleo co parlie lice. Aan de belanghebbenden in deze wedrennen wordt voorts berigl. dat de aangifte of inschrijving der paarden, die daaraan deel zullen nemen, moei plaats hebben hij den Heer C. D. van der Flietthesaurier van genoemde Sociëteit te Amsterdam. Den 21 en 22 Febr. j.l. hebben er te Naarden hevige yechlparlijen plaats gehad tusschen eenige burgers en manschappen van het garnizoenwelke grooteildeels Ie wijlen zijn aan gebrek aan loezigt en discipline van zijde der militaire autoriteitdaar de ongeregeldheid op 22 Febr. heeft plaats gehad na het tijdstip, waarop de manschappen in de kazerne be hoorden te zijn. Zoo worden te Naaiden juist de orde en rust gestoord door hen wier pligl het is dezelve Ie handhaven. In den avond van 16 Febr. j.l. heeft een droevig ongeluk plaats gehad in de buurtschap Lonueker nabij Enschedé (Overijssel), ten gevolge van een zoo genaamd maal, waar ook jenever werd geschonken. Een der aanwezigen toch, ven ongehuwd persoon, oud 45 jarenvan oen anders onbesproken gedrag, te veel sterken drank gebruikt hebbende, geraakte, naar huis willende gaan, van den weg. viel iu liet wateren verdronk; zijnde zijn lijk, na huig zoeken, in den morgen van 18 Febr. gevonden. Twee andere personen die mede te veel gedronken hadden waren insgelijks verdwaalden één hunner verkeerde reeds in groot gevaar toen hij gevonden werd. Z. M. de Koning heeft aan Hendrik Mertens Ronmsch Katholiek Priester Ie St. Janssleengratie verleend van de gevangenisstraf van drie maanden, waartoe hij was veroor leeldwegens het openllijk van den kansel berispen van daden van het Gemeentebestuur, zijnde die straf veranderd iu eene geldboete van 25. (Zie Amersf. Cour. N\ 2) De Minister van Uinnrnl. Zaken heeft, op cene door den Commissaris des Rollings in cene der Provin ciën gedane vraag, geantwoord, dal het Coliegie ran setters, de Commissie van inkwartiering en de verga dering van Commissarissen van de korenbeursals eenvoudige coin missiën te beschouwen z nwaarin Raadsleden zitting hebben of belmoren Ie hebben. Daar entegen zijn de wijkmeestersde opperbraiidmccster en de brandmeesters plaatselijke ambtenaren. Nog is door den Minister hel volgende hekend ge maakt: Een reglement op een beurtveer of op andere in Art. 121 der Gemeentewei bedoelde onderwerpen, i lebui de boslu: I lie Gem die hij betrokken zijnworden vastgesteld. Uit de woorden van Art. 121 blijkt voorts, dat twee of meer Gemeen tebesturen alvorens lol gemeenschappelijke regeling eener zaak over te kunnen gaan, de magligiiig van Gedep. Slaten behoeven; eu dal hetgeen zij vervolgens ter regeling van die zaak bepalen, de goedkeuring van Gedep, Slalt n nuoilig heeft. In de zitting van 1 Maart van de Eerste Kamer der Sinten Generaalis aangenomen hel ontwerp van Wel tot regeling der gevolgen van door den militairen strafregter uilgespmkeue veroiodeetingen bij herhaling van misdaad of wanbedrijf, en dat op de regten van in en uitvoer op de granen. In de zitting van de Tweede Kamer der Slaten Generaal van 24 Febr. j.l.. is aangenomen hel ontwerp tot regeling der gemeenschap door electro magnetische telegrafen. In den loop der beraadslagingen is men teruggekomen op hel gebeurde met de afgestemde wel, omtrent het bouwen in den omtrek van vestingen. De Minister van Binueiilaiidsche Zaken heeft bij die gelegenheid ver klaard, dat de Minister van Oorlog hem Ie kennen gegeven had, dal hij niet regt wist, om welke reden het evengenoenid ontwerp was afgestemd. Zoo 'l was, omdat schadevergoeding uondig was geacht, dal de Minister alsdan zeer geneigd zou geweest zijn, een amendementware het voorgesteld gewordente ondersteunen, en overigens zeer bereid te zijn, om iu een nieuw overleg met de Kamer te treden. Uit het verslag der commissie van rapporteurs, omtrent het wetsontwerp tot helling eener belasting op de renten, blijkt: dat al de leden der commissie zich eenparig verklaard hebben legen de afschaffing op eens van nagenoeg alle nccijnsen en die van hel pateutregt, en vervanging daarvan door eene inkomsten belasting; dat, bij verbetering of wijziging van het belastingstelsel, nis nieuwe belasting welligl zou kunnen iit aanmerking komen eene matige belasting op het verbruik van de koffijeu eene belasting op de suceessieu in de regie lijn en op de goederen in de duodc handdat de commissie zich niet heeft kunnen vereenigen met de voorgestelde afschaffing op de brandstoffen maar dal zoo men tot hel afschaffen eener belasting kon over gaan, de nccijnsen op hel gemaal, althans wat de rogge betreft, en die op het geslagt, voor zoo veel de varkens en de schapen aangaat, in de eerste plaats king moeten komen; dal echter, wal betreft dc invoering eener nieuwe belasting, alvorens daartoe over te gaan, moest worden beslist, welke, andere beslaande lasten zullen opgeheven worden maar dat eene belasting op de renten van roerende kapitalen was af te keuren, zoo wel van de gromlwetlige zijde, als uit het oogpunt eener billijke en met de lessen der staathuishoudkunde overeenstemmende regeling van het belastingstelsel en eindelijk nog uit het ougpunt van het nationaal belang. Het heeft aan Z. M. den Koning behaagdvrij stelling vim zegel en rcgislrnlieregl te veileeceu voor de verklaringen bedoeld bij Art. 8 van het Programma Hing van voortbrengselen van Nationale ■rheid Nederland Zij", >che Bezit tingen (zie Amersf. Cour. N°. 10). in Julij 1852 in de stad Arnhem Ie houden, dal de ten toon te stellen voorwerpen in des inzenders fabriek of werkplaats, enz. of door hem zelveii of under zijn opzigt, vervaar digd zijnzoomede voor de verklaringen van het Hoofd van hel Plaatselijk Bestuur, dat de inzender aldaar bekend en zijne fabriek of werkplaats aldaar gevestigd is; onder voorwaarde echter, dal op die stukken worde gesteld: «Vrij van zegel en registratie, «ingevolge Koninklijk Besluit van 6 Jan. 1852 N° 19.» B U I T E L A X D. Men zegt dal bij een besluit van den President der Frausche Republiek, de Hoofd Normaalschool van Parijs, waarop Frankrijk roem droeg, eu waaruit bijna al de beroemde mannen in vakken van welensohap en letterkunde zijn voortgekomen, die de zetels van de Sojbonne, van het Collége de France, en van de uiideischeidene wetenschappelijke instellingen zoo luis terrijk hebben bekleed, eene school, welke jaarlijks aan Parijs zoowel als aan de provinciën dc uilslekendslo Icerunra verschafte, zal ophouden te bestaan. Er zal dus mui dc geestelijkheid volledige en algeheele vrijheid worden overgelaten, om instellingen van openbaar onderwijs te grondvesten eu van leeraars te voorzien. Bij de niet ongegronde vrees, dat deze verandering een hougst ongunsligcii indruk zal maken en een lieil- I.lozen invloed zal uitoefenen, had men het weiische- lijker geacht, dat de vrijheid van onderwijs wierd afgekondigd zonder eene instelling te vernietigen r'elligt c Dat vom regten, die men aan de kweekeliugen van de Normaalschool toekende, nfgesehuft worden, keurt men niet af, maar door de geheclc opheffing dier school wordt ook de nuttige mededinging, waartoe die iurigling aanleiding kon geven, opgeheven, en mist men de waurhorgen, dal hel bewijs van toelating aan bevoegden eu wuardigen wordt verleend. Het bekende blad l' Vnivers, hel orgaan der Roomseh Katholieke geestelijkheid in Frankrijk, dat vroeger het onderwijs in de wijsbegeerte en onlangs ook dal der geneeskundige faciliteit heelt aangevallen, trekt thans te velde tegen hel ouderwijs iu dc wis kundige weteiischajijieiien verlangtdat men dit ouderwijs niet in jeugdigenmaar eerst op verderen leeftijd ontvnnge. liet wordt meer en in eer blijkbaardat de vrede lievende verzekeringen van Lodtwijk Napoleon weinig vertrouwen aan de Duiisclie Regeringen inboezemen, en dal deze du uoodige maatregelen nemen o n op nlle eventualiteiten voorbereid te zijn. Op liet voorbeeld van Beijeien, dut zijn leger met 13000 man vermeer dertzal mede in Wurleinberg eene buitengewone sterke Jigling van mnuschajipen plaats hebben. Naar de gewone verlofgangers, maar zelfs de uitgediende soldaleider de wapens gehouden worden; voortig- tiglieidsmnatregeleu van dien zeilden aard worden ook in de overige Dnitsche Slaten te geiuoet gezien. Men wilde mede opgemerkt hebben, dat sedert kort in de meeste derzelve, zoo als onder anderen iu Nassau, militairen aan het hoofd der Minislerien worden ge plaatst. lil hel gebied der Dnitsche Tolcereeniging worden jaarlijks 367 milliueii kwart jenev. r gedronken alzoo meer dan 1 iiiillioeu kwart dagelijks. Deze hoeveelheid eischt jatirlijks cene som van ruim 130 miliioeu of 360.000 gulden dagelijks. Jaarlijks worden daartoe verbrand 16 miliioeu schepels koren en 83 miliioeu sche|iels aardapjieleu. Met die aardajijielen konden 16 miliioeu en met het koren 6 a 8 milliuen meuschen gevoed worden. Van Logrono in Spanje wurill gemeld, dat aldaar in de sacristy een priester door een anderen vermoord is. Elk vnn beide wilde de eerste mis lezen; zij werden handgemeen en de een verbrijzelde den ander met een crucifix het hoofd. De overlieden hebben een onderzoek omtrent dit voorval gelust, hetwelk feilen aan het licht zal brengen, die tonnen op hoe lagen trap van zedelijkheid sommige Spaaosche geeste lijken 6taan. Zelfs de Pauselijke nuntius heeft, gelijk men verzekert, geklaagd dat de intrede in den ge-

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 1