AMERSFOORTSCHE COURAN a*. 2». DONDERDAG 15 April 6852. 15 April 10 17 18 Dondcrd. Amersfoort PaardenmarktZege op Balie, 1849, Vrijd. Amersfoort Beestenmarkt Jan Luiken geb.1049. Zalurd. Zo.ad. QuasimodoLuther te Worms, 1521. 19 AprilMaand. 9 N. M.; Vredesverdrag tusschen Nederland en België geleek end1839. 20 Dingsd. P. Abaelardus ovcrl., 1140. 21 Woensd. Bunschoten, Wijk bij Duurstede beestenra.; Reg. Heber geb., 1783. 22 Dond. Werkhoven beeslenm.Gregorius PU bekl. den Pauselijkcn Stoel, 1073. Wij vernieenen bij deze, de daarbij belanghebbenden te inogeu beriimeren aan de kennisgeving van üurge- mcetter en Wethouders van Amersfoort,. d.d. 8 Maart j.l. (zie Amersf. Cour. N°. 24), waarbij bepaald is, dat de Vergadering van Kiesgercgtigdentolde benoeming van zes Leden in de Kamer van Koophandel cn Fabrijkeu te Amersfoortzal gehouden worden op Donderdag den 22sten April aanstaanden, des voor- middags ten 10 ure, up het Raadhuis der Gemeente, Zijdie voornemens zijn aan gezegde verkiezing deel te nemenzullen wel doen om ziuh op hel door het Gemeentebestuur gestelde tijdstip ten Uaadhuize te bevinden, daar de leden van hel Stoinburenu niet verpligt zijn, om gedurende eenige achtereenvolgende uren lot de stemopneming te vaceren, maar de bevoegd heid hebben, om de stemming als algeloopen te be schouwen, zoodra gcene meerdere personen lot inleve ring van stembriefjessueeeSsivelijk zich opdoen; terwijl hel te verwachten is, dal de uitslag der stemming in diezelfde Vergadering onderzocht en bekend gemaakt zal worden. Nog deden wij ten overvloede hier niededen inhoud van Art. 5 van Z. M. Besluit van 0 November 1851 (Staatsblad N\ 142), luidende: «Om tot Lid eener Kamer benoembaar te zijn, wordt vercischt, dat tneu den ouderdom van <30 jaren hebbc bereikt, wone ter plaatse, waar de Kamer gevestigd is, cn aldaar gedu rende ten minste vijf jaren Bestuurder cener onderne ming van Handel of Fubrijkwczenof in eenige met die takken van nijverheid in verband staande betrekking zij geweest. De Leden der thans nog bestaande Kamer van Koophandel en Fabrijkeu te Amersfoort zijnde Hcerrn M. LagerweijG. van den DerghB. E. Herschelen G. Nieuwlandvoor den Handelen E. E. Pisser en G. Ilubers Dz., voor liet Fubrijk wezen. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER es WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT Brengen bij deze ter kennisse van de ingezetenen, dal de kohieren van het EEM- en SLAPERD1JKS-GELD, over de jaren 1849, 1850 en 1851, door den Raad dezer Gemeente op den 6 April 1852 zijn gearresteerd en goedgekeurd, en dat dezelven van heden af, ge durende veertien dagen, op de Secretarie dezer Ge meente voor een ieder zullen ter lezing leggen, van des morgens 10 tot 'snamiddags 1 uur, uitgenomen de invallende Zon- en feestdagen. Amersfoort10 April 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. G. W1JERS. De Secretaris, W. L. SCI1ELTUS, loco Secr. BURGEMEESTER es WETHOUDERS dir GEMEENTE AMERSFOORT Brenj^n ter kennis van de Ingezetenen, dat het Kohier van hel BRANDGELD over denjare 1852, door H.H. Gedeputeerde Staten der Provincie Utrecht goed gekeurd, aan den Ontvanger ter invordering is ter baud gesteld. Amersfoort,' 13 April 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. G. WIJERS. De Secretaris W. L. SCHELTUS, loco Secr. BINNEN LAN I). AMERSFOORT, 15 April 1852. In de op heden namiddag ten 1 ure alhier gehouden Vergadering van den Gemeenteraad, is benoemd: tol Wethouder de Heer Mr. W. van Werkhoven, terwijl de benoeming van den Secretaris, als punt van behan deling gesteldop voorstel van den Heer Schcerenbcrg inet 6 legen 5 stemmen is uitgesteldtotdat de ver kiezing van vijf nieuwe leden in den Raad zou hebben plaats gehad. Van 1 Januarrj tot 31 Maart 1852, zijn binnen Amersfoort geboren 70 jongens en 57 meisjeste zameii 133, waaronder 7, builen echt; gehuwd: 14 paren; overleden: 50 personen van het mannelijk en 44 van bet vrouwelijk geslacht, te zamen 94; en levenloos aangegeven: 5 van het mannelijke en 2 van het vrou welijke geslacht, te zatnen 7. Jan van Keekenwarmoezier in de Toutstraat alhier, is Maandag 12 April j.l. overleden, ten gevolge van den val uit eenen boom, op 4 Maart j.l., waarvan wijden llden Maart berigt gaven. Hij laat eene weduwe en acht kinderen na, in wier onderhoud hij voorzag. De commissie uit het Provinciale Gereglshof van Utrecht, tot het afnemen der examina van degenen, die zouden verlangen naar het Notaris-ambt te dingen, zal, lot voorschreven einde, op Donderdag 13 Mei c. k. en, zoo noodig, de daarop volgende dagen, des voormiddags ten 11 ure, vaceren in eene der zalen van het Paleis van Justitie te Utrecht. Naar wij vernemen, zou bij de iiooge Rrgering het voornemen bestaan oiu de gemeenten Amerongen, Leersum en Darthuizen tot ééne gemeente te ver eenigen. In de volgende week tal in de vlakte van Waals dorp een wedstrijd plaats hebben tusschen twee sectiën eener batterij veldartillerie, thans in garnizoen te Nij megen, en twee sectiën van de batterij rijdende arlil lerie gedetacheerd'te 'sGravenhagc, waarvan de uitslag zal moeten aaiitooueii, of, zoo als meermalen door sommigen is beweerdhet wapen der rijdende artillerie kan gemist, en oin deszelfs meerdere kostbaarheid be hoort gesupprimeerd te worden, euofhet, in dat geval, door de veldartillerie, met eenige veranderingen, zal kunnen vervangen worden. De bedoelde afdeeling veldartillerie, onder bevel van den Kapitein W. Sodenkampis gisteren namiddag omstreeks 1J ure, te dezer stede binnengeruktkomende van Wageiiingen, en is, nlliier nachtkwartier gebonden hebbende, heden morgen vroegtijdig naar Hui-melen vertrokken, van hier medenemende vier ligte 12 ponders en t rek tuigen d la Coehoorn; zullende de te 's Hage gedetacheerde ligte 0 ponder-batterij het lot voorzegde proeve benoodigd geschut uit het Delfsehe arsenaal ten gebruike nemen. Bij de Christ. Afgesch. gemeente te Nijkerk is beroepen de Eerw. Heer Wccrs, Prcd. te Twello. Men verzekert, dat het algemeen reglement van Bestuur der Nederlaudsehe Hervormde Kerkden Koning door de Sijnndc in Sept. j.l. ter sanctie aan geboden door Z. M. is bekrachtigd. De Staals-Couranl deelt eene opgave mede van het getal personen, die in 1851 als landverhuizers van hier zijn vertrokken, bedragende 1196 personen, waaronder 178 vrouwen cn 599 kinderen. Uit Zeeland zijn vertrokken 108, uit Noord-Brabnud 84, uit Gel derland 72. uit Zuid Holland 40, uit Noord-Holland 30, uit Overijssel 34, uil Friesland 15, uit Groningen 8, uil Limburg 7 en uit Utrecht 3. Vnn du 401 hoof den van huisgezinnen belmoren 177 tot de Hervormden, 32 tot de Afgescheidenen, 103 lot de Roomsch-Kulho- lijkeii, 0 lol de Israëlieten en de overige tot andere gezindten. Voor de Arrondisseinents Regtbank te Leeuwarden is eene procedure aanhangig tusschen den Minister van Koloniën, voor het Rijk, als cischer. en de erfgenamen van wijlen den Heer Mr. G. J. Bruce, benevens zijne weduwe als gedaagden, waarin het Rijk vordert de teruggave van ƒ00,000, in der tijd aan den Heer Bruce verstrekt, als kosten van uitrusting voor de voorgenomene reis naar Nedeiiuudsch Indie en eene som van ruim ƒ33,333 als voorschot van reiskosten. Te Maastricht is den 4 April j.l.. in 80jarigen ouderdom overleden, zekere Odilia Deur, iu leven naaister en strijkster, die, een. zeer somber en uiterst bekrompen leven geleid hebbende, aan onderscheidene gouden en zilveren muntspeciën, eene waarde van ongeveer seven duisend Ned. gulden heeft nagelaten. Het Provinciaal Gereglshof in Noord-Holland heeft, bij arrest van 4 Ajiril j.l., gewezen Pieter Dweelaart metselaarsknecht te Haarlem, die oji 22 Jan. j.l. zijne vrouw wrecdanrdiglijk vermoord en hel lijk vervolgens in eene sekreet|iut geworjien heeft, schuldig verklaard aan muedwiliigen doodslag, zonder dat het is gebleken, dal dezelve met voorbedachten rade is begaan, en hem dien ten gevolge veroordeeld tol geeseling en brandmerk met den strop om den. hals, binnen de stad Haarlem uit Ie voeren, cn twintig jaren confinement. De Provinciale Groninger Courant eu de Groninger Courant van 9 April j.l. bevallen de oflicioele bekend makingen dal Zijne Majesteit op Vrijdag, 23 April e.k. des voormiddags ten -half tien ure, te Groningen audiëntie zal verleeneu aan Militairen, en dienzelfdcn dag, des voormiddags ten tien ure, aan civiele Autori teiten, conimissiën en Particulieren. Aan hel Ministerie van Binneulandsche Zaken is de vuurslag gedaan, om de sollicitanten naar de be trekking van onderwijzer ill Nccrlnnds Indie aan een vergelijkend examen te onderwerpen cn de mededinging voor allo Nederlaudsehe onderwijzers gelijkelijk open te stellen. Met de laatste overlamlinnil is er weder aan zoek om onderwijzers, door. liet Indisch bestuur gedaan. De persoon san Hermanns Pos is bij arrest van liet Prov. Gereglshof van Gelderland, den 1 sier» Ajiril gewezen, veroordeeld tol gevangenisstraf vuur den lijd van twee jaren, ter zake van hel ten zijnen behoeve vei-uliénereu van ccnc groolc partij mobiele zitplaatsen uit eene R. K. kerk te Nijmegen. Den 17 Maart heeft de Heer Hirsch, in eene buitengewone vergadering van het Genootschap voor Geneeskunde, ouder do zinspreuk: Disce docendns adhuc, te Rotterdam, eenige proeven gegeven van de vorderingen van vijf doofstom geboren kinderen, die gedurende ecnigen tijd aan zijne leiding waren toe vertrouwd, cn dir door hem waren onderwezen, vol gens de znogennamde Duitsche methode, die zich voornamelijk ten doel stelt, out de kinderen te Iccren spreken, en ze door mondeling onderwijs te vormen. Na den Voorzitter, Dr. Goddard, vatte de Deer Symons hel woord op, en gaf eene schets van de voornaamste methodentol hiertoe bij de opvoeding van doofstom men gevolgd, en van de uitkomstendaarbij verkregen. Hicroji ging de Heer Hirsch over tot het afnemen van hel onderzoek, waarbij de leerlingen zulke overtuigende bewijzen van hunne vorderingen gavendal al de aanwezigen er van opgetogen waren. Met eene duide lijke en vaste stem werden de vragen over onderscheidene onderwerpen beantwoord, terwijl vele van de untwoor- den door hen terstond op het bord werden geschreven ten bewijze, dat zij door hen goed waren gevat cn be grepen. Het onderzoek van het oudste kind liep over de beginselen der wetenschappenwaarbij het eene grootc mate van kennis aan den dag legde. Ten slotte werden er door de twee oudste kinderen dichtstukjes voorgedragenwaarbij de uitspraak bijna niets te wen- schen overliet. Een eu ander wekte do levendige cu onverdeelde toejuiching der aanwezigen op; iedereen was vervuld van den lof van den Heer Hirsch, die zeker voor zjjne moejjelijke taak allezins berekend is en wiens groot talent, rusleloozo ijver en onvermoeid geduld de bewondering van een ieder ruimschoots verdienden. De Hoer Symons nam daaroji nogmaals het woqrd op eu vestigde de aandacht op do voordeelen, aan deze methode verbonden. Hij uitte daarbij den wcnscli dat du gelegenheid, om dit onderwijs te verkrijgen, voor een groot getal kinderen zou worden ojiengestcld on deelde daarbij mede, dat bij, in overeenstemming met den lieer Hirsch, hel voornemen had ojigcvot, om weldra binnen Rotterdam eene suliool lot dat einde te openen, waarvoor hij de belangstelling der uanwezigen inriep. Na eenige beraadslagingen, waarbij onderschei dene sjirckers optraden, verklaarden ecnigen der aait wezigeu zich bereidoiu zich met de 11.II. Symons en Hirsch te vereenigen, en hunne gemeenschappelijke pogingen lot het daarstellen eener zoodanige inrigting te doen strekken. In den avond van 4 April j.l., is bij den land bouwer G. Teunisscnin do buurtschap Uekelen gemeente Ajieldoorn, een diefstal gepleegd onder de volgende omstandigheden, welke tot behoedzaamheid mogen aansporen. Er meldde zich eene vrouw bij voormelden landbouwer aan, die voorgaf van Harskamp te komen, om de mededeeling te doen, dal zijn broeder aldaar overleden was, hetwelk zij met zooveel schijn van waarheid verhaalde, dat er geen de minste twijfel bij Tennissen overbleef, en deze de overbrengster dezer droevige mare, met voorkomendheid behandelde. Hij wilde haar zelfs eene slaapjilaals doen bereiden; maar zij wees zulks, oin bijzondere, redenen, van de hand en verkoos liever op eenen stoel den naohl door te brengen. De hiiisgenooleii begaven zich Ier rust cn ontwaarden niet bevreemding bij bun ontwaken, dat de vreemdelinge, (die zich Boom noemde), vertrokken was, cn eene groote menigte klucdcreii van de vrouw des huizes bad medegenomen. Het Pulicie-Blad meldde dezer dagen een soortgelijk geval van elders, dat hoogstwaarschijnlijk door dezelfde persoon is gcjileegd. Wij vernemen uit eene goede bron, dat liet ontwerp van wet op het hooger, middelbaar en lager onderwijs naar den raad van State verzonden is, en dal men stellig verwacht, dat het nog in deze zitting aan do Tweede Kamer der Stal en-Generaal zal aangeboden worden. De Eerw. Heer L. SleinfortPredikant aan 'do Vuursehe, heeft voor de beroeping naar Noordcloos bedankt. Hel Prov. Gereglshof in Zuid Holland heeft, bij arrest van 13 April j.l., uitspraak gedaan in de inuk vim den Heer H. SterrenburgBurgemeester en Ambte naar validen Burgerlijken Stuud te Berkel eo Rodenrijs, appellant van een vonnis der Arrondiss. Regtbank te Rotterdam, waarbij hij was veroordeeld tot acht geld boeten, ieder van ƒ1000, ter zake van acht verschil lende hem ten laste gelegde overtredingen van Art. 197 der wet op do Nationale Militie van 8 Jan. 1817, en hij dat arrest den appellant ontslagen vnn alle reglsvei volging, de kosten te dragen door den Slaat. De Hougc Raad der Nederlanden liceft, den 13 April uilsjirnak doende in de zaak van J. Slotboom (zie Amersf. Cour. N°. 15 en 18), het arrest van liet Prov. Gereglshof in Noord Holland d.d. 30 Jan. j.l. vernietigd, wegens schending van Art. 50 Strafwetboek nopens herhaling van misdaad, dnoh, ten principale, den req'uiranl in cassatie schuldig verklaard en ver oordeeld tot de straffe des doods, BUITENLAND. liet Luxcmburgscho Hof van appel heeft den uitgever van het Blad Luxemburger Wort, wegen* artikelen, houdende beleedigiug van den Koning- Groothertog, veroordeeld tot toeo jaren gevangenis straf cn in de kosten der jirocedure. Lr» dat blad was een artikel geplaatst, waarin betoogd werd dat een

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 1