AMERSFOORTSCHE C COURANT. \y H\ 30. DONDERDAG 29 April 085% 29 April, Donderd. 30 Vrijd. Amersfoort Beestenmarkt. 1 Mei, Zaturd. s. Phil, en Jac. 2 Zond. Jubilate. |3 Mei, Maand. V. M.; Kruisvinding. 4 Dingsd. 5 Woensd. Bunschoten beestenm. 6 Dond. s. Jan Lat. K E X N I S G E V I X G E X. Vergadering van den Raad der Gemeenle Amersfoort ip Vrijdag don 30 April 1852 des namiddags ten 1 ire. Punten van behandeling 1°. Rekwest va» den lieer 1'. Hondius, over do leveraneie van medicijnen. 2°. Missive Ged. Staten, liclrekkelijk de vastgestelde verordening, op het verblijf der vreemdelingen binnen deze Gemeenle. 3°. Jaarverslag van Burgemeester en Wethouders over 1851. BURGEMEESTER es WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT, Ontvangen hebbende van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Utrecht den iiominativeii slaat van alle Lolelingen voor de Nationale Militie, die door den Militie-raad, hetzij finaal, of voor een jaar, van de Ligting van 1852 zijn vrijgesteld, Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat van genoemden Staat een afschrift aan de Waag is aangeplakt, en dat, wanneer het mogt komen te blijken, dat iemand, hetzij door valsche attesten of verklaringen, hetzij door het ten onregle opgeven van gebreken of infirmileit, of door eenige andere vnlseh bevonden reden was vrijgesteld, hel aaii de belang hebbenden onverlet blijft, zich dienaangaande te ver voegen, zoo als bij art. 152 der wet op de Militie wordt bepaald. Gedaan te Amersfoort den 24 April 1852. Burgemeester en ff'ethouders voornoemd, A. G. WIJERS. De Secretaris W. L. SCHELTUS, loco Secr. BURCEMEESTER es WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT. Gezien de aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Utrecht, d.d. 11 Maart 1652 (Provinciaal blad N". 27) en Art. 228 der Wet van 2Ü Junij 1851 (Staatsblad N°. 85), Brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat. inge volge de Wet van 8 November 1815 (Staatsblad N°.5i), alle vorderingen ten luste van het Rijk over het Jaar 1851uiterlijk vóór 5 Julij e. k. bij genoemden Com missaris des Koiiings moeten zijn ingekomen; wordende de belanghebbendendie hiertoe van de tnsschenkomst van het Gemeentebestuur wenschen gebruik te maken, uitgenoodigdhunne declaration vóór 30 Junij aanst. ter Secretarie in te leveren; terwijl voorts in herinnering wordt gebragt, dat de vorderingen over 1851, ten laste dezer Gemeente, vóór laatstgemeld tijdstip ter Secretarie belmoren te zijn ingediend. Amersfoort, 24 April 1852. Burgemeester en ff'ethouders voornoemd, A. G. WIJERS. De Secretaris W. L. SCHELTUS, loco Secr. BURGEMEESTER eb WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT Brengen hij deze Ier kennisse van de Ingezetenen, de hierna volgende bij hen ontvangene aanschrijving, vervat in hel Provinciaal blad N°. 30 van 1852, lui dende als volgt: Aan de Gemeentebesturen in de provincie Utrecht. Ilel raltekruid Arsenicum album) wordt sedert eenigen tijd door sommigen als geneesmiddel tegen de longziekte onder het rundvee gebruikt. Dit zou middellijk aanleiding kunnen geven tot groote stoornis van de gezondheid der menschen ja tot hunnen dood. Immers wordt, blijkens genomen proeven door deskundigeu, dit lievig vergift, zoo wel in-als uitwendig toegediend, in alle dierlijke weefsels en ook in dc afgescheiden vochten opgenomen. Hoe lang het daarin aanwezig blijft, is tot dus verre niet met juistheid te bepalen; maar de ondervinding heeft geleerd, dal soms nog drie weken na het laatste gebruik sporen van ralte kruid in het ligchaam der dieren te vinden zijn. Binnen dien termijn dus zijn het vleescli en de melk van zoodanige dieren als voedsel schadelijk en kunnen zij vergiftiging ten gevolge hebben; maar de voorzig- tigbeid cisclit, dat men nog eenige weken langer zich van hel gebruik van hel een en ander onthuude. Ik heh de eer U van het bovenstaande kennis te geven, niet uitnoodiging, hetzelve, door afkondiging, zoo spoedig mogelijk, Ier algenieene kennis te brengen en daarbij tevens ie herinneren de slraf, bij Art. 4 der wel van 19 Mei 1829 (Staatsblad N35) bedreigd legen hel verknopen, versieren of uildeelcn van eel- of drinkwaren, vermengd met voor de gezondheid schadelijke stoflen. Ik heb ook de veeartsen dezer Provincie, die be zoldiging genieten uit eenige openbare kas, aange schreven aan de Burgemeesters der genieenten telkens met den meestcn spoed kennis legeven van het gebruik van eenig vergift, en daarbij alle bijzonderheden te vermelden, die eene waakzame politie in bet aange geven geval behoort te welen, ten einde U daardoor in slaat te stellen tegen het gebruik van het vleesch of de melk van het vee, zoo noodig, te kunnen waken. Utrecht, den 15 April 1852. De Commissaris des Konings in de Provincie Utrecht. S. VAN HEEMSTRA. Uitgegeven den 19 April 1852. De Griffier der Stalen, C. W. MOORREES. Amersfoortden 24 April 1852. Burgemeester en ff'ethouders voornoemd, A. G. WIJERS. De Secretaris W. L. SCHELTUS, loco Secr. VERKIEZINGEN. I. Verhiesingop 22 April 1852, van zes Leden van de Kilmer van Koophandel cn Fabrijkeu, te Amersfoort. Van de 102 kiesbevoegden zijn Blcchts 50 opgeko men, die uilgehragt hebben: 42 stemmen op 11. G. van den Bcrgh. 40 op E. E. Pisser, 32 op G. llubers Dz. 28 op B. E. Herschel en 28 op G. Nieuwlandalzoo benoemd; zullende op 4 Mei e.k. eene keuze bij her stemming plaats hebben uit M. Lagerwvijdie 24, en J. 1. Diemont, die 15 stemmen op zich vereenigden. II. Verkiezing, op 28 April 1852, van vijf Leden van don Gemeenteraadte Amersfoort. Van 308 geldige stemmen zijn uitgebrngt: 293 op Mr. A. G. ffijers; 210 op Mr. F.G.'R.JJ. van Lilaar alzoo benoemdvoorts waren uilgehragt 125 stem men op II. F. Rijchse; 117 up B. E. Herschel; 116 op L. C. E. E. Fock114 op C. Brom; 100 op J. I. Diemont; 98 op Mr. L. Zegers I'ccckens, uit welke alsnog drie Leden, bij herstemming, moeien gekozen worden. (Een nader verslag in het eerstvolgend N".) 11 I N N E N L A l). AMERSFOORT, 29 April 1852. In de op 27 April j.l. gehouden vergadering van geïnteresseerde geërfden hij den Slaperdijk zijn be noemd tol Gecommitteerdenvoor Ilenswoude J. G. Baron Taets van Amerongen van Renswoudevoor Woudenberg, M. Lagerwej (heiden bij continuatie) voor Leusdcn, Mr. F. G. R. 11. van Lilaar, in plaats van Mr. I. Schcltus van Leusdcn, die als zoodanig had bedankt; terwijl tevens aan ill. Lagerwvij de be trekkingen van Secretaris en Penningmeester zijn op gedragen. De Académie Nationale Agricole Manufacluribre et Commerciale te Parijs heeft eenige barer leden, in commissie, naar de Wereld Tentoonstelling te Londen gezonden, ten einde de aldaar ten toon gestelde voor werpen te onderzoeken. Op het door die commissie uilgebragte verslag, heeft gezegde Akndeiuie, in hare laatst gehoudene vergadering, tot haar medelid be noemd den Heer 11. Maas, wonende aan de Doornenlicg, gemeente Hoogland, en zulks wegens duor hem inge- zondene Hydraulische Cement. Tot Slads-onderwijzer te Rhenen is benoemd dc Heer van der Linden, thans ondermeester te Harmelen, bij loting tegen den Ueer R'nor van Opijnen, en zulks nadat tweemalen dc stemmen hadden gestaakt. Den 21 en 23 April hebben de rijdende artillerie, in garnizoen te 's Hage, onder koinniando van den Kap. Crommelin, en de veldartillerie van Nijmegen, te 's Hage gedetacheerd, onder kommand» van den Kap. Sodenknmpgemanoeuvreerden wel eerst de lijdende artillerie en daarna de veldartillerie; waarna beide halve batterijen zich tul eene batterij licbheu gevormd, die nlstoen werd gekomiuaiidccrd door den Luit. Kol. de Bruin. De verschillende manoeuvres hadden plants iu tegenwoordigheid van 'I. K. II. Prins Frederik, van den Minister van Oorlog en van een groot aantal Hoofd- en verdere Officieren van de artillerie en van andere wapens, en werden door zeer schoon weder begunstigd. Men zegt, dat deze manoeuvres niet zouden zijn een concours, zoo als in vele dagbladen is mede gedeeld mnnr ten oogmerk hebben om eenigermnte te kunnen heoordeelcnin hoeverre er waarschijnlijk heid bestaat, dat een vereenigd Regement Veld- en Rijdende Artillerie in het vervolg aan zijne bestemming zoude beantwoorden. De Eerste Kamer der Slaten-Gencraal heeft liet wetsontwerp tot gedeeltelijke afschaffing van den accijns op het geslagt met algenieene stemmen aangenomen (zie Amersf. Cour. N°. 27); zij heeft op dezelfde de zegelwet. Blijkens daarvan gedane aankondiging, zal de zomerdienst van den Nederlaiulschen Rhijn-Spoorweg cenen aanvang nemen op 1 Mei aanstaanden. BUITEN I, A N D- Men spreekt te Parijs over niets anders dan over het Keizerrijk, en in hoe verre er kans beslaat om dit op het feest van 10 Mei aanstaande tot stand lo brengen. Er heerschl thans nog maar alleen verschil van gevoelen over den dag, welke tot het proclameren van het Keizerrijk zal worden uilgekozenwant eenige weken vroeger of later zal dit meent men toch geschieden. Met bevreemding heeft do ondergeteekende in de AmersJoorlschc Courant van 22 April j.l. N°. 29 ge lezen, dat 11.11. Burgemeester en Wethouders, iu de vergadering van den Raad dezer Gemeente, gehouden den 15 April j.l,, omtrent het zesde der acht op den 19den Januarij dezes jaars, door hem aan den Raad gedane voorstellen, luidende: itoin, alvorens in dit «jnar eenige herstelling of nieuwen aanleg aan het paalwerk achter de lantaarn aan de westzijde van dé «rivier de Eem te laten doen, door deskundigen te «doen onderzoeken, de al of niet noodzakelijkheid en «doelmatigheid van hel behoud van dat paalwerk «geheel of ten deele,» zouden hebben gerapporteerd, dut het door hem gewcnsclitc onderzoek reeds meer malen heeft plaats gevonden, en dat daaruit telken reizc de noodzakelijkheid van het behoud van dat paalwerk is geblekenen derhalve zouden hebben voorgesteld, om, zonder nader onderzoek, de zaak te laten zoo als zij is. Hij verklaart dat in de laatste dertien jaren, ge durende welken lijd hij Lid van den Gemeenteraad van Amersfoort geweest is, niet zijne voorkennis, geen zuodanig onderzoek door deskundigen heeft plaats ge had cn dat hij zich ook niet herinnert dat dit sedert 1812, nu 40 jaren geleden, is geschied. Wat evenwel vóór 1838 zou kunnen gedaan zijn, vertrouwt hij niet te veel op zijn geheugen, maar heeft ter zjjner over tuiging, naar aanleiding van de bevoegdheid, hem hij de Gemeentewet, gegeven, afschriften gevraagd van dc relazen of rapporten van de door 11.11. Burgemeester en Wethouders opgegevenc onderzoeken. Mogt do lezing van deze relazen of rapporten hem, tegen zijne ver wachting, de overtuiging geven van dc noodzakelijkheid van het behoud van het bewuste paalwerkdan zal do Raad toch wel, naar den geest der Gemeentewet, dat onderhoud niet meer uit de hand laten bewerken maar, na behoorlijk opgemaakt bestek, even als het onderhoud van het trekpnd, in liet openbaar aanbe steden, hetgeen hij te ineer mag verwachten, na de verklaring van II.U. Burgemeester cn Wethouders, omtrent zijn 7de voorstel gegeven, dat namelijk nieuwe werken en reparation, waarvan dc kusten kunnen be groot worden, zullen worden aanbesteed. Voor zoodanige begrooting van kosten is het onderhoud van liet trek- pad en van dat zeer kostbare, gedeeltelijk ondoelmatige en voor het behoud van behoorlijke diepte vóór de monding van de Eem nadeelige paalwerk lucli allezins vatbaar. Togen het rapport, pmtrent liet vijfde der door hem gedane voorstellenzal hij nader zijne bedenkingen niededeelenen daarbij de noodzakelijkheid aaiiloonen van eene zoo spoedig mogelijke herziening van eenigo der bestaande Reglementen of Urdonnanliën dezer Gemeente, vooral betreffende sommige als nog geheven wordende retributien, die volgens de tegenwoordige Gemeentewet als belastingen moeten beschouwd worden. SCHELTUS van LEUSDEN. M. G. cn D. C. Fcrstccgh, te Lecrsuin, hebben aan den Iioogen Raad der Nederlanden de vernietiging ge vraagd van het vonnis van de Arrond.-lteglbauk te Amersfoort, op 10 April j.l. gewezen, waarvan in ons vorig Nummer is melding gemaakt, en daartoe inge diend een Verzoekschrift, van den navolgenden inhoud Aan den lloogen Raad der Nederlanden Geven met den nicesteu eerbied te kennen Maurits Gerard f'erstecgh, Junior, en Dicdericus Cornell's f'erstecghgrondeigenaars, wonende IcLeersum: Dat zij iu de grondbelasting van de gebouwde en ongebouwde eigendommen van de gemeente Lecrsum (prov. Utrecht) over hel jaar 1852, volgens het over gelegd aanslagbiljet, zijn aangeslagen voor do som van ƒ94,20, principaal/7i,90. eu voor 21} Rijksopcenlen bedragende 15,45dus te zaïnen 87,35, zoodal, elk op zijn eigen naaiu, maar zonder splitsing, is aange slagen voor 43.07}, weshalve zij bevoegd zijn om op de kiezerslijsten voor de gemeente Leersum als kiezers te worden geplaatst, dewjjl de gevorderde som, krach leus dc Wet van 4 Julij 1850, vuur dc provincie Utrecht bedraagt 24; Dat zij ecliler van d kiezerslijsten in dit jaar zijn

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 1