verneemt zou gezegde Heer die wetenschap van Amerikaan hebben opgedaan en bereid zijn hun, het verlangen, daarin onderligt te geven. Men verneemt, dat de Heeren oprigters van Protestanlsche Genootschap voor verlatene en veric loosde kinderen van beiderlei kunneop 4 April 1851 te Amsterdam gevestigd, met het doel, om verlaten, hulpbehoevende of verwaarloosde kinderen van beiderlei kunne, behoorende lot eene der Protestanlsclic gezind ten, of bestemd om daarin opgenomen te worden, in daartoe in te riglen gestichten verpleging, opvoeding in Evangelisch Christelijken zinonderwijs en opleiding in den landbouw, eenig ambacht of handwerk, te ver- leenenen om hunne plaatsing te bevorderen, hen te leiden en te beschermen bij hunne intrede in de Maat schappij, in eene op 16 April te Amsterdam gehouden vergadering, hebben besloten, om met den Stichter- Directeur van het reeds met dat doel te Muntfoort ge vestigd geslicht, tot overname daarvan te onderhandelen ten einde het genootschap daarmede zijne werkzaamheden kunne aanvangenen reeds dadelijk tol gemeld Christelijk en weldadig doel werkzaam zijn; hebbende Heeren oprigters tot de uitvoering van dit een en ander eene Commissie benoemdwelke tevens provisioneel op zich zal nemen de werkzaamhedenaan het algemeen bestuur bij de statuten opgedragen; in het vertrouwen, dat, wanneer deze later bijval en medewerking tot bereiking van het doel der zaak zullen vragenhaar dit een en ander door hunne Christelijke Gelonfsgenooten ruim schoots zal worden verleend. Met verzoek, oiu daarvan eenige melding in ons Blad te maken, is ons toegezonden hel programma der zevende algemeene vergadering der Geldersche Maat schappij van Landbouw, zullende gehouden worden op liet Loo, den 2, 3 en 4 Junij 1852, en eene lijst der uitgeloofde prijzen voor de tentoonstelling van werk tuigen voor den landbouw en van paarden en vee. Deze veelvuldige en veelsoortige prijzen zullen toege kend worden voor: Werktuigen voor akker- en wcidenbouw; Voertuigen en werktuigen voor mestwinning; Werktuigen voor veehouderij, enz. (de werktuigen moeten Zaturdag den 29 Mei vrachtvrij ingezonden zijn). Paarden (hengsten en veulens); Rundvee (spriugstiereri, niet jonger dan twee jaar; melkkoeijenvaarzen, geboren in 1850; pinken, gebo ren in 1851); Schapen (rammen van Vcluwsch ras; ooijen van het zelfde ras; rannnen en ooijen van andere rassen, als mede lammeren); Schepershonden Bokken en geiten Varkens (becreiT en zeugen); Bouwpaarden, gespannen voor boerenwagens, niet jonger dan drie jaren Trek-ossen, niet jonger dan drie jaren, opgetuigd ten toon te stellen. Allen, die paarden en vee wenschen in te zenden, worden verzocht, dat met opgaaf van ras, kleur en ouderdom op te geven vóór of uiterlijk op Dingsdag den 1 Junij e.k. aan den Heer Bruno Tideman Jr., te Apeldoorn. De tentoonstelling van hengsten en het zoo mogelijk aankoopen van springhengslen voor rekening der pro vincie Gelderland zal te geljjker lijd met de overige vee-teuloonstelling plaats vinden. Een ieder, waar ook wonende of gevestigd, is ge- regtigd mede te dingen en paardeu of vee ter tentoon stelling in te zenden. 11 U 1 T K N L A N 1>. De Aartsbisschop van Parijs, Mons. Sibour, heeft een soort van vergelijkend examen (concours) bepaald voor degenen, die als Kapellanen wenschen aangesteld te worden bij de kerk van Ste Geneviève (het Pantheon), door Lodewjk Napoleon aan de Rooinsehe eeredienst weder afgestaan. De aspiranten zullen zich aan drieërlei proef moeten onderwerpen: 1°. eene geschrevene leer rede; 2°. eene geïmproviseerde preek; 3". een theologisch dispuut onder elkander. Opmerkelijk is het echter vooral, dat voor de bewerking der geschrevene leer rede waartoe twaalf uren hun worden toegestaan, zij geen ander bock zullen mogen mede brengen of ge bruiken, dan een Bijbel, zonder aanteekeningen. Moge dat voorbeeld van den Parijschcn Aartsbisschop in de Roomschc kerk algemeen navolging vinden! Joh. XVII: 17. De Heer ffillemsdoctor te Hasselt (in België), heeft, zegt men, het middel uitgevonden, om het vee door de inenting of het inoculerenvan de longziekte tc bevrijden. Hij neemt stof van een zieken os en ent die in den staart ven een gezond rund. De Minister van Binuenlandsche Zaken heeft eene Commissie benoemd, om de uitvinding van den Heer IPiltems te onderzoeken. Een spoorwegbeambte te Munchcn heeft dezer dagen een dubbel abuis begaan. Hij wilde zich dood schieten, maar schoot mis, en had reeds in de voorbaat eene advertentie van zijnen dood ter plaatsing in een der dagbladen bezorgd. Tot aanvulling van ons verslag van liet ter Raads vergadering van 6 Mei j.l. verhandelde (zie Amersf. Cour., N°. 32), is voor onderstaand stuk een plaatsje verzocht De ondergeteekende heeft den 29 April 1852, aan den Raad der Gemeente Amersfoort, de navolgende voorstellen ingezonden 1°. Daar, volgens het rapport van H.H. Burgemeester en Wethouders gedaan in de vergadering van den 15 dezer, in de gemeentekas voorhanden is de som van 17414,573in den loop der eerstvolgende maand de uilluliiig te doen plaats hebben van drie aandeelen van de negolialie van ƒ30000, verschijnende l'.Julij e. k.waarvan de aflos sing op de begrooling van dit jaar is voorgedra gen en goedgekeurd, opdat de geldschieters eenen behoorlijken lijd vooraf zouden welen, welke aandeden zullen worden uitgeloot. 2". Om de door den architect, bij het opmaken der begrooting voor dit dienstjaar voorgestelde vernieuwing van de schoeijing aan de Melin, door hem begrout op ƒ500 (zoo het nu uit gemaakt is, dat deze schoeijing ten laste dezer gemeente is), na behoorlijk daarvan opgemaakt bestek, in hel openbaar aan te besteden. 3°. Om almede, na behoorlijk vnstgeslelde bestekken en begruoting, in het openbaar aan te besteden, bij zoo vele percelen als het meest doelmatigst zal worden bevonden: o) net onderhoud der werven, voor rekening van de gemeente genomen b) Hel onderhoud van de straten in deze ge meente, de bestrating der sleenen bruggen daar onder begrepen c) Het onderhoud van alle houten bruggen bin nen de gemeente; d) liet onderhoud der buurtpoinpen. 4°. Om naar een vooraf vastgesteld tarief, bij afbod, aan te besteden, de leverancie van benoodigde houtwaren, steen, kalk en ijzerwaren, zoo als zulks in Groningen met goed gevolg heeft plaats gehad. Men leze daaromtrent de Provinciale Groninger Courant van den 6 Januorij 1852, N°. 2. Hij heeft deze voorstellen tot aanbesteding gedaan, niet alleen uit het oogpunt, van zijns erachtens groot voordeel voor de gemeentekas, maar ook opdat ieder handwerksman en leverancier, des verlangende, aan deel aari deze werkzaamheden of leveranciën zou kunnen bekomen en niet de een boven den ander worde begunstigd. Uw Medelid, SC1IELTUS VAN LEDSDEN. Men verneemt, dat onderscheidene gemeenten der Neder-Beluwe zich spoedig in verbinding willen stellen, tot het honden van voorloopigo kiesvergaderingen ten einde een kandidaat voor het lidmaatschap der 2e Kamer aan te wijzen. Algemeen schijnt de keus zich weder op den Heer Mr. A. /P. Engelen te zullen bepalen. Dit zelfde raag men verwachten van een groot gedeelte van den Tielerwaarden zoo ook te Rhenen, Veenendaal en in andere streken van het hoofd-kiesdis- trict Amersfoort. Men hoopt, dat ook in de hoofdplaats, even als in 1850, de kiezers hunne stemmen, op dezen kandidaat zullen vereenigen. De Heer Engelen is een gematigd voorstander der tegenwoordige Rege ring, welke hij, zonder misschien in alles hare ziens wijze te dcelen, bij de meeste gelegenheden krachtdadig ondersteund heeft. Men herinnere zich onder anderen zijne redevoering bij de jongste beraadslaging over de begrootingswetleii uitgesproken. Daarbij zien wjj nog altijd de indiening van de wet op het onderwijs, met verlangen tc gemoet. Ongaarne zouden wij den Heer Engelen bij de beraadslagingen over dal gewiglig onderwerp missen. Hij mag te dien opzigte eenigzins als eene specialiteit gelden; terwijl hij, bekend als voorstander dier vrijheid van onderwijs, welke de grondwet waarborgt, looli ook, door vroegere onder vinding geleerd, de goede zijde der wet van 1806 niet zal over het hoofd zien. Bovendien is de Heer Engelen met warmte gestemd voor de belangen van den landbouw, en zal geene gelegenheid laten voorbij gaanom mede te werken tol opbeuring van dien belangrijken tak van nationale welvaart, vooral door verbetering van het tegenwoordig stelsel van belastingen enz. Wij meenen dus de kandidatuur van den Heer Engelen aan alle kiezers in het district Amersfoort dringend te mogen aanbevelen. Goede pootaardappelen als middel tegen de rolsickte. In een in 1850 te Neurenburg uitgekomen werkje van L. Loei t, ein praktisch durchfiihrbares Culturver- fahren sur sichcren Perhülung der sogenannten Karloffel- kr ank heit (141 png.)vinden wij het volgende middel ter voorkoming der aardappelziekte opgegeven. Bij eene aardappclsoort, die noch bloeit, noch zand draagt, worden bij den oogst die planten uitgezocht, welke eenen regt krachtigen, niet te langen, maar dikken en takrijken stengel hebben; bij die soorten, welke wel bloeijen, maar gewoonlijks! geen zaad dra gen, worden bij den bloei die planten gemerkt, welke een krachtig nitzigt hebben en het rijkelijksl bloeijen, en eindelijk bij die soorten, welke vrucht dragen, worden die uitgezocht, welke de meeste vrucht aan zetten en dit het best rijp doen worden. Van alle de zoo uitgezochte planlen worden de aardappelen als poters gedurende den winter zorgvuldig bewaard en zoo vroeg mogelijk in het voorjaar geplant, zonder mest, op een veld, dat in het vorig jaar gemeste haver gedragen heeft, en groot genoeg is, om zooveel pootaardappelen te leveren, als men voor hel volgend jaar waarschijnlijk noodig zal hebben. Dit denkbeeld, op den duur volgehouden, zoude de verzwakte en ontaarde aardappelplant tol hare vroegere kracht en gezondheid terugbrengen. Tijdschr. v. Njverh.) ADVERTENTIE N. Hij BRIEVEN VAN MEERDERJARIG- -=» VERKLARING, door den Ifoogen Raad der Nederlanden op den 21CB April 1852 verleend goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den 5C» Mei 1852, N°. 10, zijn aan NICOLAAS TEN BROEK, wonende te Amerongengegeven alle de ltcgten bij de Wet aan Meerderjarigen toegekend, behoudens de bepaling van artikel 478 van het Burgerlijk Wetboek. Geschiedende hiervan aankondiging, ter voldoening aan artikel 486 van gemeld Wetboek. 's Gravbhuagk, den 13on Mei 1852. I». J. VAN DEN BURGII (117) Procureur bij den Iloogen Raad. COMMISSIE-HANDEL IN EFFECTEN. ABRAHAM WOLFF ÏSTiCJS zich van af heden heiasten met het Koopeu cu Vci-koopcu van EfTectcnhet Incasseren van Wissels en wal verder lot hel vak behoort. Onder belofte van eene soliede en reële bediening recommanderen zij zich in de gunst en het vertrouweu hunner geëerde Stadgcnooteu beleefdelijk aan. KANTOOR: Langestraat, in de Pergulden Pijsel. AANBESTEDING. Op DONDERDAG den 27 Mei 1852, des lormiddags ten 11 ure, zal door Burge meester en Wethouders der gemeente Soest c. a., in het gemeentehuis aldaar, onder nadere goedkeuring, in het openbaar worden aanbesteed Het gedeeltelijk afbreken eu yeiibouwen vuil het voor noemde GEMEENTEHUIS, enz. Volgens BESTEK eu VOORWAARDEN, welke, van heden af, ter lezing zijn gelegd in de Herberg de 3 /Kitsff en, alhier. De aanwijzing zal geschieden, ten zeiven dage, des morgens van 8 lot 10 ure. Soist, den 17 Mei 1852. Burgemeester en JPethouders voorn. P. GALLENKAMP PELS, (119) T. SM011ENBURG, Weih. L. S. PAARDENMARKT. Op MAANDAG den 7 Junij 1852 zal te Bhenen de gewone JAA.RLIJKSCHE PAARDENMARKT gehouden wor den. Ter verlevendiging van den handel, worden alsdan de navolgende Premiën uitgeloofd Aan hem, die het FRAAISTE SPAN PAARDEN aan de markt brengt en verkoopt f 25. Aan liemdie de MEESTE PAARDEN aan de markt brengt f 20, en aan hem, die de MEESTE PAARDEN koopt, boren de f 50, eene soin van ƒ15. (120) BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Van 9 tot en met 15 Mei 1852. BEVALLEN: 10 Mei, Alijda Cathnrina Ekhardt, D. 15 Mei, Geerlruida Kamerbeek, geb. van der Veer, Z. Te zamen 2. ONDERTROÜWD: Ernst Cnrel Anlonius Asmus niet Maria Cornelia van Beek. Dirk Gerardus van Manen met Alijda van Meerlant. Jan de Bree met Sara Eleonora van Achterbergh. Joseph Charles Middel man met Cornelia de Bree. Uermanus Zevenboom met Johanna van Vonnu. GEHUWD: Gerrit Ruitenberg met Francina Kievilh. Willem llol met Maria van der Veer. Reijer de Boer met Willemina Dulmus. OVERLEDEN: 9 Mei, Willem Jansen, 3j. 11 Mei, Jacobus Wilhelmus van Beek, 33j., gehuwd niet Maria Poort. 13 Mei, Gerrit van den Brink, 16 w. Willem Stork, 83 j., gehuwd met Elisabeth Boon. 14 Mei, Teuiiis van Daal, 61 j. gehuwd met Tiioinasje van Appelen. Maria Uendrika Kosterman, 3 j. Te zamen 6. 217de STAATSLOTERIJ. TH E EDE KLASSE. Pry sen en Premiën van f 100 en daarboven. lste Lijst. No.2435 ƒ20000; N°. 12530 ƒ5000; N°.5507 ƒ2500; N°. 5598, 7939 en 17448 ieder ƒ1000; N°.2638, 4180, 9525 en 16905 ieder ƒ400; N°. 5254, 10336, 10510, 13604, 16091, 17883 en 18047 ieder ƒ200; N». 489, 2856, 3201, 4040, 5832, 10710 en 15631 ieder ƒ100. 2de Lijst. N". 7221 en 15690 ieder ƒ1250; N°.9375, 11862, 12462, 13062, 13890, 15894 en 18957 ieder 1000N2394246345667429 en 128G8 ieder 400 N°. 5486 en 11934 ieder f200-, N°. 4970, 8701,10246, 11034, 13291, 16122, 18721 eu 19894 ieder ƒ100. VERTREK DER BEURTSCHEPEN, van Amersfoort, 's morgens ten 6 ure Zond. 23 Mei deWeerd. Woensd.25 i> Bos. Vrijd. 27 Koekoek. van Amsterdam, 1 uur vóór boomsluiten: Znlurd. 22 Mei Koekoek. Dingsd. 24 Houtsaager. Dond. 26 ii de Weerd. Van Amersfoort op Rotterdamover Haarlem Lei/den 's Gravenhage en Delft, Maand. 24 Mei; en van Botterdam op Amersfoortover Gouda, Leijden en Haarlem terug, Bingsd. 1 Junij; Schipper J. Hobtsaageb. Van Amersfoortover KampenSneck en Leeuwarden naar GroningenZaturd. 22 Mei, 'smorgens ten 9 ure; vail Groningenover Kampen en Harderwijknaar AmersfoortVVoensd. 26 Mei, 'snamiddags ten 2 ure; Schipper II. Koster. De Amerspoortscu^Cobhamt verschijnt iederen Donderdag tegen den abonnementsprijs van ƒ0,90 in de drie maan den. De prijs der Adverteiiliën van 1 lot 6 gewone regels is, met het zegelrcgt, 0,95; voor eiken regel meer ƒ0,10. Afzonderlijke Nommers worden voor ƒ0,15 afgele verd. Bijdragen, waarvan de inzenders moeten bekend zijn bij de Redactie, die in elk geval liet regt van nict-plaatsing zich voorbehoudt, te bezorgen des Woens dags vóór den middag; Advcrleiiliën dienzelfden dag vóór vijf ure 's avonds, in de Muurhuizen N°. 241, te Amersfoort. Tc Amersfoort, hij YEECKENS VAN KU1JKH0F.

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 2