voor elke bek'euring, van welken aaid ouk, gelijktijdig kan worden getrokken, nl wordt die ook door meer dan een persoon geconstateerd. Nog xijn door den Minister van Binnen). Zaken aan de Commissarissen des Konings toegezonden do voor de jagt- en vischaclen vastgestelde modellen. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten- Generaal van 21 Hei j.l.is ingekomen en naar de afdeelingen verzonden een wetsontwerp, tot verdeeling der provinciën in kiesdistricten, Ier benoeming der leden van de Provinciale Staten, de bepaling van bet getal leden in elk district en den rooster van aftreding. Eene Vereeniging van Predikanten uit «Ie Nederl. Hervormde Kerk heeft het in liet tegenwoordig oogen- blik niet onbelangrijk geachtden Nederlandschcn onderwijzersstand uit te uoodigen, tot het inzenden van een Geschrift, waarin met eenvoudigheid maar op eene duidelijke wijze, zoowel op algemeen zielkundige als op paedagogisclic en Christelijke gronden betoogd wordt: de volstrekte onafscheidelijkheid van Onderwijs en Op voeding. De opstellen, vóór den 31 December 1852 vrachtvrij ingezonden, onder adres van de Boekh. Kcviink en Zoon, te Utrecht, zullen door eene daartoe bevoegde Commissie beoordeeld en zal aan het best gekeurde eene vereering van drie honderd gulden en aan het naast volgende een -accessit van honderd gulden worden toegekend. Zij moeten in de Hollnndsehe taal gcslelddoor eene ■andere hand dan die van den Auteur geschreven, met eene spreuk geteekend en van een met dezelfde spreuk .geteekend en verzegeld naambriefje vergezeld zijn. Gelijk de Belgische Regering, zoo ook heeft ons ■Staatsbestuur eene commissie benoemd, beslaande uit de H.H. Dr. IPellenbergh, Directeur van 's Rijks Vee artsenijschool, Jennes, Wit, Hekmeijer, Rijnders en Dr. van Laer, leeraren aan genoemde school, met last oin inlichtingen mede te dcelen omtrent de uitvinding van Dr. IPillems, van een voorbehoedmiddel tegen de longziekte van liet vee; dientengevolge hebben de H.H. fPellenbergh eu Jennes zich naar België begeven, om <le proefnemingen van Dr. fPillems nader Ie onderzoeken eu zich met de Belgische commissie en de door haar verkregene uitkomsten in persoon bekend te maken. BUITENLAND. Onlangs overleed in Nieuw-lJork de Heer E. Jlalbrook, die aan onderscheidene weldadige inrig- tingen o. a. a.-n het Bijbel- cri liet Traktaat-Genootschap aldaar legaten heeft gemaakt, lot een gezamenlijk be drag van 300,000 Dollars of ƒ750,000 Op den 24 Maart l.l. vierde de Wel.Eerw. Deer Keijnes gedachtenis zijner vijftigjarige Evangelie dienst iu de Gemeente van Blandford in Engeland. Aan het einde der ruime zaal, waar zich eene talrijke, diep bewogene en aandachtige schare verzameld had, las men het volgende geschrift: De vier Predikanten van Blandford in 200 jaren: Powell, Blake, Field, Keijnes. Gode alleen tij de eer! En in de daad, van J652 lot 1852 heeft die Gemeente slechts 4 Predi kanten gehad, waarvan de laatste, de Eerw. Keijnes nog dienstdoende is. Eene even opmerkelijke, als voor de gemeente vereerende, zeldzaamheid. Volgens in Pruissische bladen medegedeelde ofBcieele opgaven zijn in 1851 in Silesië 658 personen van de JLoomsche tot de Proteslanlsche Kerk over gegaan. Daarvan waren 260 volwassenen. Bovendien hebben in dit jaar 463 Roomsche huisvaders er hunne kinderen in de Protestentsche Kerk laten doopen. In 1850 waren aldaar 368 personen, waaronder 150 volwassenen tot de Protestautsche Ketk overgegaan, en waren 187 kinderen van Roomsche ouders in de Proteslanlsche Kerk gedoopt. De lloogc Rand der Nederlanden heeft den 13 Mei 1852 gewezen het volgende arrest, op de voorziening in cassatie van M. G. Persteegh Jr. en C. Versieegh te Lecrsum, tegen een vonnis der Arroml.-Rcglbank te Amersfoort, va» 10 April 1852, waarbij, met afwijzing van het door de requiranten aan dc Regtbank gedaan verwek is gehandhaafd de beslissing van desi Gemeente raad van Lecrsum, van den 20 Maart bevorens, bij welke was afgewezen der requiranten verzoek, om alsnog op de kiezerslijsten van die gemeente geplaatst te worden: Dc llooge Raad enz. Op de voorziening in cassatie van M. G. Versteegh Jr. en van D. C. Përsteegh enz. Gehoord den Proo.-Gcn. in deszelfsconclusien, strek kende tot cassatie van het beklaagde vonnis, en dat de llooge Raad, doende wat de Arrond.-Regtbank te Ara rsfoorl bad behooren te doen, zal bevelen, dal de reqi iranlen alsnog op de kiezerslijslen der gemeente Leersum zullen worden gebragt. met veroordeling van die gemeente in de kosten van het geding; Overwegende, dut de Regtbank in haar beklaagd vonnis aan de requiranten hunne vordering heeft ont zegd alleen op grond, dal naar art. 2, 0 der Kieswet van 4 Julij 1850, geen aanslag in de kohieren der Rijksbelastingen, ter bepaling van den bij die wet voor de kiesbevoegdheid vercischlen census, in aan merking kan worden genomen dan de zoodanige, die uitsluitend is gebragt ten name van eenen enkelen persoonlijk aangewezen belastingschuldige, en uit dien hoofde als geschonden of verkeerdelijk toegepast door de requiranten zijn aangevoerd artt. 1 en 2 van voor melde Kieswet; O., dat in facto vaststaat, dat in casu aanwezig is een aanslag op het kohier der grondbelasting, ten name der beide daarbij persoonlijk aangeduide requiranten, en voor hen beide te xamen lot een bedrug, hooger dan de vereischte censua; O., dat, naar de bewoordingen en den geest en evenzeer naar de geschiedenis der Kieswet, de aanslag, in art. 2, $6 bedoeld, wel moet zijn een persoonlijke eu ten eigen name van den belastingschuldige gebragte aanslag, doch dal, bij het aanwezig zijn van dat ver eischte, het niet kan opgaan en moet geacht worden met den geest eener wet als de onderhavige in strijd te zijn, om, als element ter bepaling der kiesbevoegd heid, geheel builen aanmerking te houden een aanslag ten eigen name van twee of uteer belastingschuldigen uitgetrokken O. took, dal de wel noch in de aangchaaldo artt. 1 en 2, noch in eenige andere barer bepalingen, zoo danige beperking heeft geschreven, en dat de aard van het onderwerp eerder eene uitbreidende dan eene beperkte uitlegging en toepassing medebrengt; O., dal niets obslecrt tegen eene evenredige verdee ling der verschuldigde belastingsom, waarvoor twee of meerderen te zomen, doch op eigen naam, zijn aan geslagen, daar zij betreft eene uit haren aard deelbare zaak, en dat bepaaldelijk ten aanzien der grondbelasting uil de deswege bestaande wettelijke voorschriften, op genomen in de racthodieke verzameling der wellen enz. betrekkelijk het kadaster, meer bijzonder uil de artt. 185, 186, 187 en 810, ten duidelijkste blijkt, dal, wanneer eigenaren van een onverdeeldeu eigen dom persoonlijk op de verpondinglijst of het kohier gebragt zijn, deze omstandigheid het bezit van gelijke deeleu in den belasten eigendom aanduidt, eu alzoo het verdeelen der verschuldigde belastingsom toelaat, en het toerekenen van een gelijk aandeel daarin aan ieder der persoonlijk naogeslagenen allezins wettigt; O., dat de aansprakelijkheid van iederen op eigen naam aangeslagene in de kohieren van 'a Rijks belas tingen, zoo als die hij art. 5 der wet van 22 Mei 1845 bepauld is, ten overvloede aanwijst, dal tchuldpligtig- heid der belasting, en alzoo het betalen van deze in den zin der Kieswet, haqr kenmerk en haren grondslag heeft in den aanslag op eigen naam, en dat, bij hel afwezen eener uitdrukkelijke bepaling der wel, het niet kan aangaan om voor de kiesbevoegdheid geheel onvruchtbaar te doen zijp een aanslag, weswege eene algeheele en solidaire aansprakelijkheid ten aanzien der schatkist is vastgesteld O., dat het door de Reglbank aan art. 3 der Kieswet ontleende argument niets kan afdoen ter staving van haar stelsel, daar de bepalingen, daarin ten behoeve van den man en den vader opgenomenmet het onder havige geschilpunt niets gemeens hebben, maar alleen zouden kunnen worden aangevoerd om eene gunstige en milde, niet om eene beperkende strekking der Kieswet aan te loonen; O., dat, op grond van een en onder, de Regtbank de aangehaalde artikelen der Kieswet heeft miskend en verkeerd toegepast, en dat uit dien hoofde haar aan gevallen vonnis behoort te worden vernietigd; O., dal inlusschen bij dat vonnis niet is uitgemaakt, tot welke soiu de requiranten gezamenlijk zijn aange slagen, en alzoo onopgelost is gebleven de vraag, of, door eene evenredige verdecliug van die belastingsom ieder der requiranten moet geacht worden zooveel tc betalen, als door de Kieswet voor hunne kiesbevoegd heid wordt gevorderd; Vernietigt hel beklaagde vonnis der Arrond.-Regtbank te Amersfoort, van den 10 April 1852; en, uit kracht van art. 26, 2de lid, der wel van den 4 Julij 1850, Verwijst het geding naar dezelfde Arrond.-Regtbank ten einde, met inachtneming van dit arrest, de zaak verder te behandeleu en te beslissen Reserveert de kosten, ten einde dezelve bij die be slissing te brengen ten laste van wie het overeenkomstig art. 28 der Kieswet behooj-t. Goddelijks wijsheid tn Mentchelijke dwaasheid, zigtbaar in de kopsst van den Messiaseen boekje voor elk eeif. Door 8. A. Dwars. Uiigs- gerSn geheel ten voordeelt van hen, die op 23 April l.l. bij den brqnd te Uerwijncn alles hebben verloren. Te Amersfoort, bij Joa. va* ïïuiu ■iriuui D.Rz.1852. Voor de ongdukkigen door den brand te Herwijnen zijn bijdragen der christelijke liefde gevraagd eu ge schonken. Geen wonder: waar veler behoefte zoo groot en de christelijke weldadigheid in Nederland nog niet veiflaauwd is, kon dit niet anders worden verwacht. Menigeen zou in zulke omstandigheden zelfa meer willen geven dan hij kan. Ook de Heer S. A. Dwars heeft, naar wij meencndat willen doen. Ten voordeele dier ongelukkigcn heeft hij het hierboven vermelde boekje uilgegcveu, opdat door de opbrengst daarvan de liefdegiften te overvloediger mogten worden. Maar hij heeft ook meer beloofd, dan hij blijkbaar geven kon. Van Goddelijke wijsheid vinden wij in dit boekje weinig, van JUenschelijke dwaasheid daarentegen te meer. Wilt gij het bewijs daarvan? lcderu bladzijde levert het u op; b. v. bl. 5: «Tot hiertoe hebt gij in het beloofde land uwer vaderen, o Israël! alleen ge dwaald met de oogenmet de gedachtenmet den geest; gij hebt nooit gereisd met de ziel, niet het hart» enk; bl. 7: «Van daar was het Christendom uitgevlooid, als eene onaanzienlijke bron, eene onop gemerkte walerdrup in de holte der rots van Nazareth waar twee musschen zich niet aan zouden hebben kunnen drenken, welke éóne zonnestraal had opgezo gen, en die thans als de groote oceaan der geesten al de diepten der inenschelyke wijsheid vervuld, cn met zijne onuitputtelijke golven het verledene, het heden en de toekomst besprucidr.heeftbl. 8, 0: Dc God- niensch had met zijne sterfelijke oogen deze zee, deze golven, deze heuvelen-, deae sleenen gezien, of liever deze zee, deze heuvelen), deze sleenen zagen hein.» bl. 10: «Maar wal waren toch uwe profeten? Eene klasse van dichters en zangers. altijd in opstand tegen dc Koningen, gewijde leidslieden des volks, hetwelk zij met gezang of gelijkenissen opruiden of beteugelden die partijschap|ien in Israël vormden, even als de sprekers eu de drukpers nog heden ten dage tc weeg brengen.» Reeds genoeg; wij zwijgen van nog meer ergerlijke dwaasheden, proeven tevens als de boven vermelde van onkunde en van valschen smaak. Het doel heiligt de middelen,» is eene spreuk, wanrincdu som migen zicli gaarne plegen te verontschuldigen maar waarlegen wij in naam der waarheid protesteren. En daarom protesteren wij ook legen zulk een opstel van uieiischelijke dwaasheid als in dit geschriftal is het ook tot een weldadig doel, wordt aangeboden. Wie zijne giften nog voor de tingelukkigen te llerwijnen wil schen ken doe het zonder er dit boekje voor te verlangen wie het reeds gekocht heeftbespare zich de ergernis en liet tijdverlies, dat hem het lezen daarvan zou kos ten, en late van den titelopdat niemand er door misleid worde alleen de woorden staan menechelljke dwaasheid. ADVERTENTIE N. COMMISSIE-HANDEL IN EFFECTEN. alhier, maken hier mede bekend, dal zij zich van af heden belasten met hel Hoopen en Verknopen van EfTeetenhel Inenoscrcn van Wissels en wal verder tot het vak behoort. Ouder beloflo van eene «oliede cn reële bediening recommanderen zij ziuli in de gunst en het vertrouwen hunner geëerde Slm'gcnoolen beleefdelijk aan. KANTOOR: Langestraatin de Pergulden Pij tel. ALGEMEENS UTRECHTSCHE MAATSCHAPPIJ ter verzekering van geldelijke uitkecringen na over lijden van bepaalde personen, ten bedrage van 40 tot 125, en van geldelijke voorschotten tegen geringe interest, onder behoorlijke borgstelling, gewaarborgd aanvankelijk door ruim zestig Personen in onder scheidene oorden van het Rijkvoor een Kapitaal van y95000, bestuurd door JNT. TJBNT MOLT, als Directeur, onder toezigt van de door de Aandeel houders gekozen Commissarissen Mr. H. WALLER en W. A. VAN D1E8T, Ie Utrecht, D. BUKMAN KIKKERT en W. J. CREMERS, te Amsterdam, en J. F. BARENDS, te Delft. Nadere inlichtingen zijn, op franco brieven, te bekomen en Verzekeringen kunnen dagelijks worden ingeschreven aan hel Hoofdkantoor te Utrecht, Breeslrant, N". 400, en bij den Ondergctcekenden Correspondent voor Amersfoort en omstreken, alwaar mede de Staat van Ontvangst en Uitgave, over hel 1* Kwartaal 1852, ter visie ligt. Voor Amersfoort en omstreken kunnen nog* Agenten geplaatst worden. Voor Deelnemers en Agenten van do geliquideerde Maatschappij Gedenk te sterven, te 'sHoge, wordt de gelegenheid tot overgang in bovenge noemde Algemeene lltrechiaehe Mnat»eh«ppl|, gedurende eene maandopengesteld. Amuuooit, 25 Mei 1852. H. A. HAMELBERG, (122) LangestraatN°. 139. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Vau 16 tot eu met 22 Mei 1852. BEVALLEN: 16 Mei, Jenncke Kok, geb. Mulder»; Z. Antje Verhoef, geb. Kool, Z. 17 Mei, Gerritje Danlmeijer, geb. Kok, Z. Maria Steen boekgeb. Evers, D. 10 Mei, Mijntje Rouendaal, geb. van Renswou, D. 20 Mei, Willeiniiia van Leden, gel». Gerrehout, D. Alijda Kobuste Vivié, geb. Verbij, D. 21 Mei, Henriette Louise Elconore HulshofT, geb. de Rocheinont, D. Elisabeth, Scheuniiig, geb. Putman, D. Johanna Agues Potmnn, Z. Clnsina Welling, geb. Tolboom, Z. 22 Mei, Alida Lantiuga, geb. Gerth, Z. Te zoiuen 12. ONDERTROUWD: Gcene. GERUWD: Joann Henrich Wensing met Richards Scltoonderbeek. Cornelia van Wagcningen met Calhnrina Margaretha Racké. OVERLEDEN: 16 Mei, Maria Borman, 18 j. Ja cobus Rcnes, 18 m. 17 Mei, Johanna Ehrisinnnu, 18 j. Hendrik van den Heuvel, 5. in. 18 Mei, Rijk Rijnholt, 18 in. Cornelia Vial, 21 j. Aart Jansen, 42 j., gehuwd met Jannetje van Beek. 20 Mei, Gcrardus Hof, 1 in. 21 Mei, Maria Willielmiua Fitskie, 10 d. 22 Mei, Heiltje van den Berg, 27 j., gehuwd met Wilhelmus Cornelia van 'I Hoogland. Te zaïnen 10. 217de STAATSLOTERIJ. TtKEEDE KLASSE. Prijsen eu Premltn van 100 en daarboven, 3de Lijst. N'. 16605 ƒ400; N'. 12273 f200. VERTREK DER BEURTSCHEPEN, van Amersfoort, '«morgens ten 6 ure: Vrijd. 28 Mei Koekoek. Zond. 30 Houtsaagcr. Wocnsd. 2 Junijde Wecrd. van Amsterdam, 1 uur vóór boomsluiter. Dond. 27 Mei de Wccrd. Zaturd. 20 Bos. üingsd. 1 Jiinij Koekotk. Van Amersfoort op Rotterdamover Haarlem Le.ijden 's Gravenhage e» Delft, Maand. 24 Mei; ci. van Rotterdam op Amersfoortover Gouda, Ley den en Haarlem terug Dingsd. 1 Juuij; Schipper J. Houtshsi*. Van Amersfoortover Kampen Sneek en Leeuwarden naar Groningen, eiken Zalurdag, morgens ten 0 ure; van Groningen, over Kampen en Harderwijk, naar Amersfoorteiken Woensdag, 'snamiddags ten 2 ure; Schipper 11. Kostzs. Dc Aasasroorracuz Coubant verschijnt iederen Donderdag tegen den abonnementsprijs van ƒ0,00 in de drie maan den. Do prijs der Adverlentiën van 1 tol 6 gewone regels is, niet het zegelregt0,05; voor eiken regel meer ƒ0,10. Afzonderlijke Nomniers worden voor ƒ0,15 afgele verd. Bijdragen, waarvan de inzenders moeten bekend zijn bij de Redactie, die in elk geval het regt van niet-plaatsing zich voorbehoudt, te bezorgen dea Woens dags vóór den middag; Adverlentiën dienzclfden dag vóór vijf ure '«avonds, in dc Huurhuizen N". 241, to Amersfoort. Te AazMFooKT, bij VEECKENS VAN KU1JKU0F.

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 2