R-. 37. AIHERSFOORTSCIIE COURANT. I frftd'" V fe# te DOHDERDAG 17 Juni) 0852. 17 Junij, Donderd. O N. BI.Vcrjaartlns; der Gcb. van Neerland» KONINGIN. 21 Junij, Maand. J. G. Ilamann over]., 1788. 18 Vrijd. Bunschoten paardenm.; Overwinning bij Waterloo, 1815. 122 Dingsd. 19 Zaturd. Concilie van Nicca geopend, 325. II23 i» Woensd. Faal.; C. F. von Ammon ovcrl., 1850 20 u ZOND. DANK- er BIDDAG. 24 Donderd. 3 !'-■ Kw.t. Jan Baptist; Bugenhagen geb., 1815. JAARLIJKSCII VERSLAG VAN DEN TOESTAND GEMEENTE AMERSFOORT OVER HET JAAR 1851, Opgemaakt door Burgemeester en Wethoudersingevolge art. 182 der Wel van 29 Junij 1851 (Staatsblad n°. 85), en aangeboden aan den Baad dier Gemeente den Oden Bei 1852. (Vervolg.) HOOFDSTUK X. Armwezen. De toestand van het armwezen levert, ten opzigte van het vorig jaar, weinig verandering op; in ver gelijking van vorige jaren is dezelve eenigzins gunstiger aan te merken. Bepaalde oorzaken van vooruitgang kunnen daarvoor echter niet worden aangewezen. Bij voldoende gelegenheid tot werkofschoon bij lage loonen, en de zachte weersgesteldheid in den winter hebben gunstig op de armoede gewerkt. De gelegenheid tut erlangen van onderwijs voor de armen is vrij vol doende, en wordt zooveel mogelijk bevorderd, omstan digheid, welke welligt later gunstig op den Staat van het armwezen zal werken. Eigenlijke vereeniging tot werk verschaffen bestaat hier niet; alleen vinden eenige arbeiders iri de ontginning van stadsgronden aan den Berg, gedurende eenige weken in den winter, gelegen heid om hun brood te verdienen. Als middel om den staal van het armwezen duurzaam .te verbeteren, zou Int onzes inziens wenschelijk zijn, wanneer de Inge zetenen kouden besluiten, hunne giften niet in het bijzonder aan hunne huizen uit te reiken, doch dat bedrag óf aan de armbesturen ter hand te stellen, óf te verzamelen, ten einde daaruit een duurzaam fonds tot werkverschaffing daar te stellen. Eene poging tot dit laatste, vroeger van wege het Departement tot Nut van 't Algemeen uitgegaan, en door het Stads Bestuur ondersteund, heeft echter geen gunstig gevolg mogen ondervinden, oindat de bijval niet algemeen genoeg wasom de zaak met vrucht te ondernemen. Welligt evenwel dat herhaalde pogingen gunstiger gevolg met zich zouden brengen. Het bedrag der ontvangsten en uitgaven van de instellingen van weldadigheid in deze Gemeente is ais Vlllgt: Ontvangsten. Uitgaven. a. Huiszittende armen. ƒ29441,95 ƒ29981,81' c. Godshuizeninet uitzonde ring van gast- of ziekenhui zen «42265.25 «40453,27 d. Bank van leening «88507.34' «92115,70 e. Gast- of ziekenhuizen 1744.00* 1744.00' Zieken-en begrafenisbussen. 7328.10 5052.75 k. Armenscholen2415.00 2403,75 Spijscommissie 1686,97' 1524,89 Het getal Besturen en Instellingen aanwezig op 1 Januari) en 31 December 1851 was, als volgt: Gesub sidieerde 10; ongesubsidieerde 13; zijnde er in den loop dezes jaars geene instellingen opgerigt of opge- huiMen. Door de verschillende armbesturen zijn in 1851 bedeeld geworden 2778 doorgaande en 1493 tijdelijkcn. In de Godshuizen zijn doorgaande verzorgd 230 personen. In de Gast- of Ziekenhuizen zijn verpleegd geworden 26 personen. Bovendien wordt door het ge sticht de Pot aanhoudend aan hoofden van huisgezinnen onderstand gegeven en door de spijscommissie aait een aantal personen spijs verstrekt. Behalve deze wordt nog van stadswege onderhoud verleend aan krankzin nigen, blinden, enz., terwijl ntede de kosten van geneeskundige verpleging, zoo binnen ais buiten de stad aan behoeftige»alhier onderstandsdomicilie hebbende, van stadswege worden gedragen. Al de be doelde inrigtingen zijn doelmatig beheerden zijn ons geene bijzondere opmerkingen dienaangaande, voor gekomen. Alleen zouden wij het wenschelijk oordeelcn, ten opzigte van het Burger Weeshuis, dat er maat regelen konden gevonden worden die het mogelijk maakten, in hetzelve ook de wezen op te nemen, beneden de zes jaren, welke thans buiten dat gesticht verpleegd worden en diensvolgens aan minder goed toezigt onderworpen zijn. HOOFDSTUK XL Gemeente-Policie. a. Openbare veiligheid. Algcmeenc maatregelen of reglementen van policie zijn in het afgeloopen jaar niet tot stand gebragt. Hel personeel der plaatselijke policie bestaat, behalve uit den commissaris van policie, uit 3 agenten en i oud-agent, welkebij buitengewone gelegenheid dienst doet, terwijl dc commiezen der stedelijke belastingen van buitengewone cominissiën als agenten van policie zijn voorzien; voorts 12 nachtwachts en 2 veldwachters. Met dit personeel, ofschoon voor de behoefte der Gemeente gering, wordt, zoo veel mogelijk behoorlijk in de dienst voorzien. Als verandering in het personeel heeft alleen plaats gehad, dat de agent van policie P. tan der Veer, benoemd lol dienaar van justitie, is vervangen door J. ran Bennekom omtrent het gedrag van de aan de dienst der policie verbonden beambtenvalt geene aanmerking te maken. De brand-bluschiuiddelen zijn in behoorlijken en voldoenden toestand onderhouden. Dezelve bestaan in 5 ffroote, 1 van middelbare grootte en 5 hand-brand spuiten. Er heeft in het afgeloopen jaar slechts één brand plaats gehad op 27/28 December, waardoor schade werd aangerigt in het achterhuis van den kruidenier van Haagen en daaraan grenzende schuur van G. Verschuur afbrandde. Windstilte en de aan- gebragte hulp hebben evenwel cenen verderen^ voort gang gelukkig verhoed. Yoor de verlichting bij nacht werd zooveel de middelen strekken zorg gedragendeze echter zijn niet zoo voldoende als dezelve door velen gewenscht worden. Wij vleijen ons dat de onderhandelingen welke door ons zijn aangevangen, om daarin ver andering te brengendoor middel van verlichting door gas, lot eene gewenschte uilkomst zullen leidén. Yan ongelukken cn rampen, die melding verdienen, is men gelukkig bewaard gebleven. Behalve dat aan eenige personen, die kinderen uit het water hadden gered, zonder veel gevaar, kleiue geldelijke beloo- ningen zijn verstrekt, valt alleen te vermelden, dat door den kanonnier Klutsmet levensgevaar, een persoon uit het water is gered, en aan hem daarvoor van wege het Departement lot Nut van 't Algemeen de gewone belouning is toegekend. b. Huis van bewaring. Hetzelve is alhier vereenigd met het huis van arrest en de strafgevangenis, en zijn wij daardnor niet in staat gesteld geworden dc hier gevraagde bijzonderheden daarvoor afzonderlijk te kunnen opgeven. Wij nieeuen ons, ten opzigte van berigt omtrent deze vereenigde inrigtiug, te moeten refereren aan de ons door Regenten van dezelve ver strekte staten, welke als Bijlagen hierbij worden over gelegd. Veranderingen in het personeel van Regenten hebben niet plaats gehad. De knecht van den cipier, met name C. van JUaurik, is wegens begane over tredingen ontslagen en vervangen door IV. van Meeleren. De voeding der gevangenen was zeer goed; de ge zondheidstoestand voldoende. Hun gedrag heeft geene reden tut beklag opgeleverdterwijl aan henzoo veel mogelijk, de gelegenheid tot het verrigten van werk is verschaft. Dc kustenvan stadswege aan dit gesticht rerslrekt, hebben bedragen 50, als toelage aan den cipier, en ƒ12,28' voor voeding en ver warming van policie-gevangenen. (Wordt rertolgd.) KENNISGEVING. Ds BURGEMEESTER dm STAD AMERSFOORT Brengt ter kennis der Ingezetenen, dat het door den Heer Commissaris des Konings executoir verklaarde Cohier N°. 1 voor de Belasting op hel Personeel (wijk Blocmrndaal) in deze Gemeente, dienst 18521853, aan den lieer Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld, aan wien ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wei bepaalden voet, te voldoen. Gedaan en op de gewone plaalsen aangeplakt te Amersfoort, den 15 Junij 1852. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. VERGADERING var der RAAD der GEMEENTE AMERSFOORT, Donderdag 17 Junij 1852, des na middags ten half zeven ure. Punten van behandeling: 1°. Rapport der Commissie, omtrent dc geloofsbrieven van den Heer Mi. L. Zegfrs Vecckens. 2°. Missives van de Heereu Blr. J. de Louter en IV. P. J. Maas Geeslerattus. 3°. Rapport der Commissie, omtrent de rekeningen van hel Eem- en Slapcrdijksgeld. 4°. Vroeger aangehoudene punten: a) Rapport der Plaatselijke Geneeskundige Coin- b) Verpleegkosten in de Ommerschans. cOntslag als Ambtenaar van den Burgerlijken StandMr. J. de Louter. 5°. Request van den portier Smit. 6°. Benoeming van den Secretaris. 7°. Missives, betrekkelijk de verlichting met gaz. 8°. Voorstel, betrekkelijk de verhuring van deJagtop stads gronden. BINNENLAND. ABIERSFOORT17 Junij 1852. Z. BL de Koning heeft laatstleden Zondagden Verjaardag der geboorte van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, met dezen zijnen Broeder, bij H. M. dc Koningin-moeder, teSoestdijk, gedineerd, dien dag, des namiddags ten IJ- ure, van het Loo komende, cn is dienzelfden dag ten 11 ure 's avonds deze stad doorgereisd, naar hol Loo terugkeerende. Den 14 Junij j.l., des morgens omstreeks 9, ure, zijn de Russissche Grootvorsten Nicolaas en Michael met gevolg, te Arnhem aangekomen; alwaar dc,Baron van Lijnden zich reeds bevondten einde hen te ontvangen. Na een uur oponthoud in het Logement de Zonzijn de Grootvorsten in een van Koning? rijtuigen doorgereisd naar het Loo, alwaar zij, vergezeld door een talrijk gevolg, ongeveer ten 12 ure, zijn aangekomen. H. D. werden door Z. M. allerminzaamst aan den ingang van het Paleis ontvangenenbinnen geleid. onverwijld aan H. BI. de Koningin voorgesteld. Z. M. de Koning is met genoemde Vorsten, den vol genden dag, des voormiddags ten 11 ure, zich be gevende naar Soestdijk, deze stad gepasseerd en werd builen de Utrechlsche poort opgewacht door Z. K. H. Prins Hendrik. L. BL is te 9}- uren 's avonds deze 6tad weder doorgereisd, terugkeerende naar het Loo. Van de vier en dertig Leden van de Tweede Kamer der Staten Generaalin wier aftreding (op 20 September 1852) den 8sten Junij j.l. moest worden voorzien, zijn seven en twintig leden herkozen, met name: G. Ileinders, uit Zuidhom; Dr. R. Westcrhoff, uit Appingadam; Blr. P. van der Veen, uit Assen; Mr. 11. W. Uugucnin, uit SneekJ. T. ten Bruggen Hugenholtz, uit Dockum ;,Dr, W. R. Baron vanHoëvell, uit Almelo; Mr. J. P. P. Baron van Zuijlen van Nijevelt, uit Zutphen; Mr. A. Baron Blockaij, uit Arnhem; Jhr. G. E. G. C. K. Dommer van Poldersveld, uit Nijmegen; E. W. van Dam van Isselt, uit Tiel; Mr. A. W. En gelen, uit Amersfoort; Mr. J. K. Baron van Goltstein, uit Utrecht; Blr. A. S. van Nierop, uit Hoorn; Mr. Ui J. Smit, uit Alkmaar; Mr. W. II. van Voorst, uit Haarlem; Mr. M. U. Godefroi en Mr. F. A. van Hall, uit Amsterdam; Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest, uit Leijden; Blr. K. A. Poortman, uit Delft; Jhr. W. Boreel van (Ingelanden, uit 's GravenhageMr. P. Blussé van oud Alblas, uit Dordrecht; Mr. J. J. Slicher van Domburg, uit Middelburg; Mr. S. H. Anemaet, uit Zie- riksee; Mr. L. D. Slormuit Br—U; Us. 1. B. Bots, uit Eindhoven; Blr. P. L. de Lom de Berg, uit Roer mond, cn Dr. J. H. II. de Poorter, uit 's Hertogenbosch. Eene nadere keuze, bij herstemmingop 22 Junij aanstaanden, zal plaats hebben: te Leeuwarden, uit Blr. S. A. Verweij en Blr, J. Bieruroa Ousting; le Zwolle, uit Blr. G. Groen van Prinsterer en B. P. G. van Diggelen te Amsterdam, uit H. Stolte en J. J. Rochussen; te Gouda, uit Mr. G. BI. van der Linden en Mr. G. Groen van Prinsterer, en te Tilburg, uil Mr. P. Gouverneur en C. C. A. Beens. Nieuw gekozen Leden zijn Jhr. Mr. W. T. Gevers Deijnoot voor Rotterdam, cn Blr. E. van Winlershoven, voor Maastricht; zijnde het nu reeds uitgemaakt, dal op gezegden 20 September e. k. zullen ophouden Leden der Kamer te zijn: Mr. A. F. II. Hoffman, en Mr. E. J. H. Borrelterwijl eindelijk, ter vervulling der buitengewone vacature, wegens het door Mr. J. S. Lotsjjuit Dordrecht geno men ontslag, eene nadere keuze, bij herstemming, zal plaats hebben uit Mr. A. G. de Randt cn A. Vogelsang. Op den lieer Mr. G. Groen van Prinsterer zijn uitge- bragl: in het Kiesdistrict Amersfoort 540, Zwolle 520, Gouda 332, Leeuwarden 330, Middel burg 275, Amster dam 213, Delft 80, Appingadam 75, Leijden 71, en Assen 69 stemmen. De iiiel-rerkiezing van den Heer Groente Amsterdam de niet-verkiezing van den Heer Hoffman te Rotterdam zegt het Handelsblad leve ren sterke bewijzen opdat die partijin de twee grootste steden des Rijksvolstrekt geen overwigt beeftdie uit slag is belangrijk voor de bestendiging en verzekering van de tegenwoordige orde van zaken. Zij strekt lot bevestiging van het stelsel, dat door de overgroote meerderheid der Ingezetenen wordt geschraagd, en leidt tot handhaving van orde en vrijheid in het land;» terwijl men, in dc Kölnische Zeitung van 9 Junij j.l., een over de verkiezingen in Nederland lot dus verre niet tegengesproken, uit 's Hage ingezonden artikel, vindt, waarin het volgende feit wordt vermeld, als een staaltje van hetgeen men le wachten heeft van de partij van den Heer Groen van Prinsterer, die zich de anti revolutionaire noemt, als het haar ooit zou mogen geluk- de teugels van het bewind.in handen le krijgen, i de revolutie van 1830, zoo luidt het daar, wist zij aan Koning Willem I een besluit te doen on- derleekcnen, waarbij in iedere provincie eene geestelijke Regtbank werd ingesteld'aan welke de bevoegdheid gegeven werd, om ieder Protestant, beschuldigd van onzedelijkheid of veronachtzaming zijner kerkelijke pliglen, ter verantwoording te roepen, en hem, naar bevind van zaken, met geldboeten en zelfs met gevan genis te straffen. Alleen den loenraaligen Minister van Justitie van Maancn moet het gelukt zijn, den Koning van de onwetlighcid van zulk een inkwisitorialen maatregel te overtuigen, liet Besluit moet nog in het Rijks Archief berusten. De Kamper Courant van 13 Junij j.l. berigt: «Men verneemt van goeder hand, van een oorgetuige dat Ds. Hogerzeilberoepen Predikant naar Scherpenisso en Westkcrk, van den kansel zijner tegenwoordige standplaats Doornspijk, met sterken aandrang geijverd Kort i

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 1