AMERSFOORTSCHE IK 41. DOKDERDAG S Augustus J852. 6 Aug. Donderd. G. J. Zollikofer geb.1730. I 9 Aug. Maand. Vastend.; Ulreobt paardenmarkt; Coccejue gel)., 1003, 0 Vrijd. Tranafig. Chr.; Feneton geb., 1651. ulO n Dingsd. s. Laurentius. 7 Zaturd. Nijkerk paardenmarkt; Pitta VII heratclt de orde der Jezulten, 1814.fl 11 n Woensd. Nicolaua Cuaanua, overl., 1404. (dig£, 1537. 6 ZOND. C L. Kw.; Hieronymua van Alphcn geb., 1740. 12 Donderd. Christiana III, Koning van Denemarkenals Evangelisch Vorst gehul- VERKIEZINGEN. Bij de herstemming op 4 Augurtus 1852, ter ver kiezing van een Lid van den Ainersfonrlschen Gemeente raad aijn uilgebragt op den Heer L. A. van Beek 124 en op the» Heer Mr. E. Krudop 120 stemmen, zoodat de Heer L. A. vas Bbek is benoemd tul Lid van den Raad der Gemeente Amersfoort. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER ES WETHOUDERS der GEBEENTE AMERSFOORT Gezien Art. 219 der Wet van 29 Junij 1851 Staats blad N®. 85), Brengen ter kennissc der Ingezetenen, dat de Gemeente- Rekening over het Jaar 1851, door hen aan den Ge meenteraad aangebodenop de Secretarie voor een ieder ter lezing is gelegd en gedurende veertien dagen te rekenen van lieden, dagelijks, des voormiddags van tien tot een ure (de Zondagen uitgezonderd), ter inzage zal voorliggen, kunnende men van voorzegde Rekening afschriR bekomentegen betaling der kosten. Amersfoort, den 2 Augustus 1852. Burgemeester en IVethouders voornoemd A. G. WIJERS. De Secretaris W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER dee STAD AMERSFOORT Brengt ter kennis der Ingezetenen, dat het door den Heer Commissaris des Konings executoir verklaarde Collier N®. 5 voor de Belasting op het Personeel (Schattingen), in deze Gemeente, dienst I85}, aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld, aan wie» ieder verpligt is zjjneu aanslag, op den bij de Wet bepaalden voel, lo voldoen. Gedaan en op de gewone plaatsen aangeplakt la Amersfoort, den 4 Augustus 1852. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. BINNENLAND. AMERSFOORT, 5 Augustus 1852. In de op 31 Julij j.I. gehouden vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort waren tegenwoordig: de H.H. Nieutoland, v, Bockom Maas, v. IVerkhoven SckeerenbergIVtjers (Voorzitter), v.Lilaor, ncrschel, Diemont vu Zegers Veeckens afwezig: de 11.11. Methorst, Brouwer, de Louter, Maas Geesteranus, v. d. Bergh en v. If'alchren. 1®. De notulen der vorige vergadering worden gele zen, en, na wederlegging door den Yuorziller van eene daarop door den Heer Sckeerenberg gemaakte aanmer king, goedgekeurd, 2®. De geloofsbrieven der nieuw benoemde Leden, Mr. II. Verloren en Mr. A. R. van Bel, worden, ten fine van onderzoek, gesteld in handen eener Commissie, bestaands uit de H.H. v. Bockom Maas, v. IVerkhoven en Sckeerenbergdie, detelvu onderzocht en iu orde bevonden hebbende, ndvijseert tot toelating van beide Heeren; dienovereenkomstig wordt besloten. 3®. Wordt in behandeling gebragt het rekwest van J. IV. Smit, poorlier aan de Bloemeiidaalsclie jwnrt, strekkende oin over 1851 en 1852, een bedrag van ƒ25 'ajaars te erlangen boven zijn tractenient, en zulks om redenen in dat rekwest aangevoerd (zie Amersf. Cour., NJ. 41). De Heer Sckeerenberg geef', als zijn verlangen te kennenom deze zaak te behandelen met gesloten deuren, 't geen door de H.H. Diemont en Herschel wordt ondersteund. Daarop stelt de Heer Zegers Vee ekens als motie van orde voor, om, ten respecte van het talrijk publiek, deze zaak in behandeling te neineu na de overige aan de orde gestelde en te stellen zaken; deze motie, door den Voorzitter ondersteundwordt aangenomen. 4'. Wordt benoemd lot Curator der Latijosclie School de Heer Mr. A. R. von Bel, en zulks, bij eene tweede vrije stemming, niet 5 stemmen, zijnde de 4 overige uilgebragt op den Heer C, Karaten. 5°. Wordt benoemd lol Lid der Plaatselijke School commissie de Heer Jhr. Mr. J. E. Pesters, en zulks, bjj de eerste stemmingmet 5 stemmenzijnde de 4 overige nitgebragt op drie verschillende personen. 0°. Wordt voorlezing gedaan van een Rapport, door Burgemeester en Wethouders uitgekragt op de aan schrijving van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 27 Mei 1851. De conclusie van dal Rapport strekt, om over te gaan tot de beding van 10 opcenten op du grondbelasting van ongebouwde, 15 opcenten op de grondbelasting van gebouwde eigendommen, in Ie gaan 1 January 1853, en de hoogstmogelijko opcenten op de personele belasting, naar de tabel bij art. 242 der Gemeen tewet behoorcndc. Wordt besloten tot nederlegging ter Secretarie en behandeling in eene volgende vergadering. Iln dit Rapport wordt begroot: let verliesdoor de afschaffing van het var kens- en schapenvlceschopƒ1380,00 Transportccre ƒ1380,00 per Transport ƒ1380,00 5 opc. op do grondbelasting, tot dusverre geheven, op11 913,00 7 opc. op de pers. belasting, tot dusverre gehevenop1565,00 ƒ3858,00 liet te heffen maximum ad 15opc. van dc grond belasting. wegens gebouwde eigendommen, op ƒ1941.90 ld. ad 10 opc. van de grondbelasting, wegens ongebouwde eigendommen, op531,70 ld. ad 5 tot 35 opc. van de pers. belasting, van 1 Mei tot uit. December 18533615,52® ƒ6089,12' Afhet verlies en do opcentendie tot dus verre geheven werden3858,00 Blijftƒ2231,12® waarmede, volgens het Rapport, zouden moeten gedekt worden 1°. De aan de poortiers te geven tegemoetkomingwegens afschaffing van bet poortgeld; 2°. De subsidie voor den weg naar Doorn.) 7". Wordt voorlezing geduan van een door Burge meester eu Wethouders opgemaakt concept-Tarief lot heffing van leges ter Secretarie, enz. 'Wordt besloten als boven. 8®. Wordt door Burgemeester en Wethouders over legging gedaan van de Rekening eu Verantwoording over 1851. Overeenkomstig het Reglement van Orde, wordt, tot onderzoek derzelve, de Raad bij loling ver deeld in twee Commission, waarvan de eene, door den Burgemeester bij te wonen, is zamengesteld uit de H.H. Zegers Veeckens, Sckeerenberg, v, Li laarDiemont, v. Bockom Maas en Nieutolandde andere, door den Heer c. IVerkhoven, als Wethouder bij te wonen, uit dc II.H. r. d. Bergh, Herschel, Brouwer, Meihorst, de Louter cn v. If'alchrenterwijl voorts is bepaald, dat ge zegd stuk, sluitende meteen batig saldo van 15005,75, op de Secretarie voor een ieder ter lezing gelegdin afschrift, tegen betaling der kostenverkrijgbaar gesteld en van de nederlegging en verkrijgbaarslelling open bare kennisgeving gedaan zal worden. 9°. Doet de Voorzitter niededeeling van de opneming op 19 Julij j.I. en de in orde bevinding door Burge meester en Wethouders van de kas van den ontvanger; het destijds aanwezig saldo in kas bedroeg 11820,10s. 10®. Wordt ter tafel gebragt én, ten fine van onder zoek, gesteld iu handen eener Commissie, bestaande uit de 11H. r. IVerkhoven, Herschel en Diemont, dc Rekening der Stedelijke Schutterij over 1851. 11°. Wordt voorlezing gedaan van een Rapport, door de Commissie uilgebragt op hel voorstel der plaatselijke geneeskundige commissie lol daarslelling eener Sluds-Apolhcek ten behoeve der armen. De con clusie van dit Rapport strekt lot de oprigling eener Slads-Apotheck. Wordt besloten tol nederlegging ter Secretarie en behandeling in eene nadere vergadering. (Dit stuk zal in een volgend Nommcr worden opgenomen.) 12°. Wordt voorlezing gedaan van een Rapport, door de Commissie uilgebragt op de rekening van de Bank van Leening over 1851. Daaruit blijkt: dat de werk zaamheden aan die iurigtiug gedurende gezegd jaar, hebben geloopen over 90908 pandennis beleend: 46714, gelost: 44104, dus eene verwisseling van 300 panden per dag; dat de minste werkzaamheden in Janunrij en February, dat is in die maande», waarin de liefdadig heid zich hel meest werkzaam betoont, de meeste in Junij, waartoe de schnnrschte en duurte der gewone voedings middelen welligt aanleiding geven, zich geopenbaard hebben; dot het gebezigd kapitaal van ƒ28000. waar uit aan renten is veikregen j 3277,75 van d>' hoogste, ƒ140,09 van de tweede, eu ƒ183,54' van du laagste rentc- hefling, voldoende is geweest oin op ieder der ingebrngte panden gemiddeld 1,90 voor te schieten, zijnde door de meest behoeftige» hel meeste gebruik gemaakt van de Bank en de hoogste renten betaald; en eindelijk, dat vele inbrengers van panden, ofschoon geregtigd, 0111 het bedrag dat het niet geloste pand hij verkoop ineer heeft opgebrogt dan hun bij inbreng, plus de renten eu onkosten, verstrekt is, op te vorderen, zulks hub- ben verzuimd, zoodal de bank over gezegd jaar heeft gehad eene toevallige bate van ƒ309,10', waarvan 200 als toelage aan Directeur en klerken zijn uitbetaald; strekkende de conclusie van het Rapport, waarin ten slotte wordt in overweging gegeven, om geenc toelage/ tenzij uit de gewone inkomsten te bestrijden, den Di recteur en klerken toe te kennen, lot goedkeuring van die naauwksurig en in orde bevonden rekening. Wordt besloten tot nederlegging enz. als hoven. (De rente-heffing bij deze Bank is 15% 'sjnars voor kapi talen yn 50 cents tot beneden ƒ60; 12% voor kaplUlcu van FöO tot beneden ƒ100, cn 7voor kapitalen van ƒ100 cn daarboven.) 13°. Brengt de Voorzitter tor taful eene door Bur gemeester cn Wethouders opgemaakte Concept-Veror dening van drie artikels, opliet vastleggen der honden, up grond van hondsdolheid, van weersgesteldheid, of om andere redenen, met verzoek aan den Raad om dezelve onverwijld in behandeling Ic nemen, waartoe beslotencn de Verordening, voor zoo ver betreft hare strekking, wordt goedgekeurd. Daarop overgegaan zijnde tot derzei ver arlikelsgcwjjzc behandeling, stelt de Heer v. 'Lilaarop Art. 1waarin bepaald wordtdat de vcrpligting tot vastleggen der houden bij omroeping zal worden bekend gemaakt, voor, om zulks ook to doen bij aanplakking, welk amendement hij echter uade bemerking van den Voorzitter, dat die maatregel do uitvoering zou vertragen, en de thans reeds be langrijke drukloonen verhoogen zou, terug neemt, omdat het door geen zijner medeleden wordt onder steund; gezegd Artikel iu rondvraag gebragt, wordt eerst en daarop ook Art. 2, zonder eeuige discussie, beide onveranderdaangenomen. Op Art. 3 merkt de Heer Zegers Veeckens aan, dat de boete van 1 tot 25 gulden, als straf op liet niet vastleggen der honden te hoog, en het personeel (de policie-beambten) aan 't welk de last cn bevoegdheid, om de honden van niet-bekende eigenaars te dundente beperkt hem voor komen. De Burgemeester geeft daarop te kennen, dat, wat betreft de boete, men die tot zoo hoog een bedrag beeft gesteld, om daardoor noodeloos te maken eene strafbepaling voor het geval van herhaling van over treding, en, wal betreft de ambtenaren inet de surveil lance belast, dat daartoe ook behooreu de commiezen, die allen zijn buitengewone policie-agenten. Nadat do Heer Sckeerenbergop hetzelfde artikelnog had gezegd dal de verpligtiug tot onderzoek naar den eigenaar van den hondals tut vele mocijelijkhedcn*aanleiding kun nende geven, hem niet gepast voorkwam, en de Bur gemeester hierop had aangemerkt, dat door dezen maat regel den eigenaar, wiens hond bij ongeluk los liep, de gelegenheid werd gegeven om zijn beest te behouden en zulks met ecnig voordeel voor de stads-kas, is ook dit artikel en vervolgens de geheele Verordening aan genomen, met bepaling, dat zij in afschrift aau Gede puteerde Slaten zal worden medegedeeld, 14®. Stelt de Voorzitter voor, 0111, aangezien er nog geen besluit is genomen, om du stad op eene andere dan de tot dusverre gebruikelijke wijze te verlichten, eene aanbesteding te doen plaats hebben van de eerst daags voor de stads-verlichting benoodigde olieen wel om de regeling der voorwaarden van die aanbesteding en ook die van de levering van eenige vóór 't garnizoen benoodigde dekens, over te laten aan Burgemeester en Wethouders, waartoe wordt besloten. 15°. Stelt de Burgemeester voor, dat de Raad besluite, om over te gaan tot de aanbesteding der aan de schoeijing aan de Melin benoodigde reparatie, en voegt daarbij, dat, ofschoon vroeger dc vcrpligting tot onderhuud dier schoeijing kwestieus is gesteld, hij echter vermeent tot de bedoelde reparatie te moeten ad vijseren, omdat de stad die reeds gedurende 40 jaren heeft gedaan, en daarbij ook belang heeft, als wordende door die schoeijing ook hel trekpad in goeden staat gehouden. De Heer Scheerenberg vraagt, of ook lot onderhoud van den steiger aan de Melm door andere gemeenten, wier ingezetenen daarvan gebruik maken, wordt bijge dragen, en verzoekt, daar deze vraag door den Burge meester ontkennend wordt beantwoordaan Burgemeester en Wethouders, om deze niel-bijdrage door andere ge meenten wel to willen ad notam nemen. 10®. Worden, daur de aan de orde gestelde zaken lijn afgedaan, de deuren gesloten, ten einde te beraad slagen over hel voorstel van de H.H. Scheerenberg, Diemont en Herschel, om het verzuek van den poortier Smit te behandelen met gesloten deuren. Daar de Raad zich met dat voorstel niet heeft vereenigd, worden de deuren geopend, on zogt de Heer Zegers Veeckens daarop, dat dc rekwestrant liet heeft doen voorkomen, als ware hij aangesteld als poor'ier, under voorwaarde, dat door hem jaarlijks uit de stads kas een bedrag van ƒ175 eu daarenboven van do lsraëlietische Gemeente een bedrag van 25 zou worden genoten; dat, luidens het rapport der Commissie, dit voorgeven is in 6trijd met de waar heid, daar du bedoelde poorlier den 3 Januarij 1828 is aangesteld onder voorwaarde, dat hij genieten zou eene jaarwedde van 175, en niets meer; hebbende dc Raad, bij den afstand van het terrein ter begraaf plaats aan de lsraëlietische Gemeente, uila. ikkehjk gesteld, dat gezegde kerkelijke Gemeente, zoo lang Ver- meulen het pourliers-ambt vervulde, aan desenjaarljiks zou uitkceren 25, maar zoodra hij afging, jaarlijks ain de stad dus niet aan den poortier 15 zou betalen; dat wel de Gemeente, aangezien, niettegen staande Inalstgezegde bepaling, die 15 aan den rekwes trant ztj» uitbetaald, en door dezen teruggehouden, hetgeen moet worden toegeschreven aan do betrekking waarin de rekwestrant tot zekere, liefst niet te noemen personen, stond, het regt zou hebbenom alsnog van de lsraëlietische Gemeente gezegde erfpacht over de laatste vijf jaren te vorderen, maar geenszins geacht kan worden aan don rekwestrant een regt te hebben gegeven, als dat, waarop hij zich'thans beroept; dat, daargelaten de onjuiste opgaven van den rekwestrant, du ongunstige toestand der gemeentekas en iedere ver gelijking vooralsnog van dc Iractemeuten der poorliert met die van andere ambtenarendc grondwaarop do Commissie advijscert, om aan «len rekwestrant een be-

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 1