A1ERSF00RTSCME ■z&iy COURANT. N\ 53. DONDERDAG 7 October dSó'i. 7 Oct. Dondeid. 8 Viijd. Alkiszk O.xtzsT, 1573. 9 Znturd. Justus Jonas overl., 1555. 10 ZOND. 11 Oct. Mamid. Ztoingli overl., 15.31. 12 Dingsd. O N. M.Joh. Ziska overl., 1424. 13 Woensd. Aarssroosr Lootdog; Wijk bij Duurstede beestenmarkt. 14 Dondcrd. A«*mfoobt PaardenmarktWilliam Penn gcb., 1644. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER es WETHOUDERS v»s AMERSFOORT Maken bekend, dat de vaste Commissie, door den Raad dezer Gemeente benoemd tot het ontwerpen der verordeningi »an Bel is ziimengcstold. Amersfoort, 30 September 1852. Burgemeester en Wethouders vo A. G. W1JERS. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. BURGEMEESTER ES WETHOUDERS dek GEMEENTE AMERSFOORT Brengen bij desc ter kennisse der lngcietencn, dat de Com missie, die zich gedurende verscheidene jaren heeft belast met de Verzorging van spijzen aan de hchoeuigen, zich wederom heeft bereid verklaard, om gedurende den aanstaanden.winter hare pogingen tot leniging der armoede voort te zetten. Burgemeester en Wethouders openlijk bunnen dank betui- nidc. zoo wel aan de bovengenoemde Commissie, voor bare angclooze en edelmoedige werkzaamheid, als aan de Inge zetenen. voor hunne milddadige medewerking, maken tevens bekenddat de Commissie voornemens isom op Maandag den II October aanstaande, aan te vangen met liet openen der Inschrijvingen aan de huizen der Ingezetenen tot deel neming in de uitdccling der spijzen gedurende den aanstaanden winter, terwijl zij de Ingezetenen dezer Gemeente dringend aansporen om door ruime inleckeningen de heilzame pogingen der Commissie te ondersteunen., waaraan dit jaar groote be hoefte bestaat, uithoofde liet te voorzien is dat er voor den aankoop der levensmiddelen meerdere gelden dan in het af- geloopen jaar lienoodigd zullen zijnen daardoor hunne be langstelling te tooncn voor cenc inrigting, welke sedert vele jaren nuttig is werkzaam geweest tot verzachting der armoede. Amersfoort0 October 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. G. WIJERS. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. B I O E N I. A N D. AMERSFOORT, 7 October 1852. In de «p 5 October j.l. gehouden Vergadering 'van den Raad der Gemeente Amersfoort waren tegenwoordig <lc 11.11.Brouwer, Maas Geesteranusvan Bockom Maasvan Werkhoven, ScheerenbergWijers (Voor zitter), v. LilaarDiemontZegers Veeckens, Verloren, v. Bel en v. Beek; afwezig de H.H.Nieuwland, v. d. Bergh en Herschel. 1Worden gelezen en goedgekeurd de notulen der vorige Vergadering. 2°. Wordt ter tafel gebragt eene missive van den Heer Herschel, inhoudende kennisgeving, dat hij ver hinderd is deze Vergadering bij te woneu; aangenomen voor kennisgeving. 3°. Berigt Voorzitter: o. Dat de Rekening over 1851 van de dienstdoende Schutterij dezer Slad door Gedep. Staten is goed gekeurd b. dat de aannemer der fourages voor het garnizoen het aan de Gemeente toebehoureude hooimagazjjn beeft gehuurd voor 250 'sjaars; o. dat de manege mor den kermistijd in huur is afgestaan aan Blanus en Dassie, eigenaars van een paardenspel, voor 100, bereids voldaan; aangenomen voor kennisgeving. 4". Wordt in behandeling gebragt hel concept der verordening tut regeling van den werkkring der vaste Commissie uit den Raad, bedoeld hij Art. 106 der Gemeentewet, luidende aldus: Art. 1De Commissie bestaat uit den Burgemeester en twee leden. Op voorstel van haar, kan door den Raad het getal der leden met tweehetzij als vaste hetzij als tijdelijke leden worden vermeerderd. 2. De besluiten der Commissie worden bij volstrekte meer derheid van stemmen genomen. 3. Bijaldien een lid zes achtereenvolgende vergaderingen der Commissiezonder geldige redenen niet heeft bijgewoondzal daarvan aan den Raad worden kennis gegeven, die zoodanigen als lid der Commissie kan ontslaan. 4. Bij het ontstaan cener vacature, wordt door den Raad zoo spoedig mogelijk in de vervulling daarvan voorzien. 5. De leden der Commissie treden jaarlijks af op den eersten Dingsdag der maand September. Zij zijn dadelijk weder benoembaar. 6. De Commissie maakt voor zich zoodanige bepalingen van orde en bestuur barer vergaderingen en verrigtingenals meest dienstig zijn voor de behandeling van haar opgedragene zaken. 7. Zij is belast met het ontwerpen der verordeningen, be doeld bij Art. 166 der Gemeentewet, zoo dikwijls zoodanige door den Raad of Burgemeester en Wethouders worden noodig «7.ït jaarlijkscli verslag, vermeld in art. 177 der Gemeen tewet. zal door de Commissie worden ingediend in de vaste vergadering van den Raad. in de maand Julij. De Heer Zegers Veeckens, het woord erlangende, zegt, dat Arl. 54 der Gemeentewet bepaalt dal de Raad voste Comroissieëu kan belasten met de voorbe reiding van hetgeen, waar over hij heeft te besluiten; <lat tot dus verre door den Rand dezer Gemeente geenerlei gevolg werd gegeven aan die Wetsbepaling, <-n dat hij, bij de ervaring, dat de redactie der thans voor deze Gemeente geldige polieie-verordcningen veel te wcnschen overig laat en met het oog op Art. 201 der Gemeentewet, den 12 Aug. j.l. het voorstel heeft gedaan tul benoeming der Cuiutnhsie, bij Art. 160 der Gemeentewet vermeldaan wfelke de herziening der beslaande pulicie-reglemcnleii en de nmpliatie derzelvo zon worden opgedragen; dat zijn voorstel voor een gedeelte slechts is aangenomenen wel in zoo verre, dat de Raad eeno vaste Commissie zou benoemen tot het ontwerpen van verordeningen tegen wier over treding straf is bedreigd; dat hij in die gedeeltelijke aanneming van zijn voorstel heeft berust, omdat hij van meerling was dat men in die Commissie zou be noemen werkzame meiisohen, regtsgeleerdendie do wet niet slechts naar den letter: vaste Cummissicëu kunnen, maar ook naar hare bedoeling: vaste Coniniis- sieën tullen benoemd worden, zouden opvolgen; dat, kwam de Raad lot dus verre nog niet tol het besluit, om vaste Cominissieên te benoemen voor die zaken, welke in Mr. S. A. VertoeijBeknopt Overligt van de Gemeentewet, worden medegedeeldhij zich had voor gesteld dat de CuinmiBsie, den 7 Sept. benoemd, zou gewezen hebben op het noodzakelijke van het gevolg geven aan Arl. 54 der Gemeentewet, dat zij daartoe zich zou gedrongen hebben gevoeld, toen zij eene verordening moest voordragen, ingevolge Art. 55 der, Gemeentewet, welk Art. spreekt van vasteCoraiiiissieê'i» en juist, om den werkkring van iedere Commissie af le bakenen, eene Verordening voor nl die Cummissicëu heeft gewild; dat hij zich echter ziet te leur gesteld, daan do Commissie, zich niet wagende op dal ijsgladde terrein, slechts eene verordening heeft voorgedragen, zoo als zij meent, lot regeling der vaste Commissie, bij Art. 166 der Gemeentewet vermeld; dat zijns inziens die Verordening moest inhouden eene bepaling, een enkel artikel waarin aan die Commissie wordt opge dragen: het maken van verordeningen, in het belang der openbare orde, zedelijkheid, en gezondheid vcr- eischt (Art. 135); lot regeling van de dienst bij brand (Art. .189); en liet in overeenstemming brengen met de voorschriften der wet van alle bestaande plaatselijke verordeningen tegen wier overtreding straf iB bedreigd (Art. 291 el. 2); of, wilde men deze omschrijving niet bezigen, een enkel Art.: «de commissie is belast met hel ontwerpen der verordeningenbedoeld bij Arl. 160 der Gemeenlewetdal van het ontwerp slechts één of liever een half' artikel (Art. 7 al. 1), ter zake is dienende, de andere zeven echter overbodig zijn, daar Art. 1 tot 6 geenerlei bepaling inhouden, die den werkkring der Commissie speclcert; dat zulks hem echter nog onverschillig zou zijn, indien die Verorde ning niet inhield de bepaling dat de Commissie eerst dan zal wciken, wanneer zij daartoe den last ontvangt, indien die Verordening niet inhield de bepaling van Art. 7 al. 2, waarbij aan haar wordt ontzegd het initiatief tot werken; dat zijns inziens de Raad, tot dit laatste, tot werken, is geroepen, en dal iedere poging daartoe door hem ten sterkste zal worden ondersteund, maar dat le lang reeds deze Raad is inactief geweestom eene verordening te behoeven waarbij de lust lot werkenbeslaat zij ook bij enkele leden, wordt onderdrukt, eeu principe dat in deze verordening uitkomt, en dat hem dringt om zich tegen de aanneming derzelve te verklaren. De Heer Verloren zegt, dut de vorige spreker het heeft doen voorkomen, als ware de verordening voorgedragen door de in deze benoemde vaste Commissie, die daar aan echter geheel vreemd is, als hebbende Burg. en Weth. zich daarmede belast; dat hij, hij gemis van eenige andere bepaling, niet overbodig vindt de arti kelen door den vorigen spreker als zoudanig opgenoemd en dal zijns inziens dc werkkring van alle vaste Com- missiecn niet hij éénc en dezelfde verordening behoeft geregeld te worden. De Heer Wijers zegt dal hij het ontwerpen van die vei ordening wel op zich wil nemen; dat wel degelijk eene bijzondere verordeningvoor iedere vaste Commissie, moet worden vastgesteld; dat inde aangebodene verordening dc Commissie niet wurdt beperkt in dour haar (e venigten werkzaamheden, en dal liet volstrekt niet de bedoeling des Wetgevers kan geweest zijn, om in alle Gemeenten, voor al die onderwerpenals duur den lieer Zegers Veeckens zijn opgenoemdCumiuissieëii le benoemen. Nadut laatstge- geniiemde bad te kennen gegeven, dat hij niet heeft gezegd, dal voor al de onderwerpen, in Verweij op genoemd, vaste Cominissieên moeten benoemd worden, maar dal hij eene opsomming dier onderwerpen sleohls heeft gedaan, om le doen opmerken voor welke onder werpen vaste Cuiuniissiccii zónden kunnen benoemd worden, en zulks bij de omstandigheid, dat de Raad er tot dus verre nog maar eene heeft benoemd, en dat bij persisteerde bij zijne meening, ten aanzien van ééiie algeuieene verordening vooralle Coiumissicën indien uien len minste in eene verordening, naar aan leiding van Art. 55 der Gemeentewet, bepalingen wilde opnemen, als Art. 1 lot 6 in deze, is de algemceuc strekking der verordening aangenomen met 11 legen 1 stem (dïe van den Heer Zegers Veeckens). De arLikcIsgewijzo beraadslaging geopend zijnde, zegt de Heer Zegers Veeckens, dat art. 1 al. 1 beval ccnc bepaling, die reeds bij art. 100 der Gemoentewet en bij Raadsbesluit van 7.Sept.j.l. is vastgesteld, weshalve deze alinea is overbudig; eu dat hij in o). 2, waarbij bepaald wordt, dat eene vermeerdering van hel per soneel dier Commissie alleen kan plaats hebben op voorstel van de Commissie, ecno beperking ziel van het regt, aan ieder Raadslid toekomende, om voorstellen le doenweshalve hij zich verklaart legen dat artikel. Du Heer Wijers zegt, dat al. 1 zou gezegd kunnen worden overbodig te zjjn, indien men dezelve op zich zelve nam, maar dat zij moet worden beoordeeld in verband met nl. 2, bij daarstelling van welke men zich hel wenschelijke in enkele gevallen heeft voorge steld van eene vermeerdering van het personeel der Commissie, mits die Commissie telf erkenno, dat hare krachten te gering zijn. De lieer e. Lilaar voert als bezwaar aan, dat dit artikel in strijd is met art. 27 van het Reglement van Orde, waarbij bepaald wordt, dat de Cuiuinissiën zullen beslaan uit drie leden, 't welk door de H.H. v. Bel en Zegers Veeckens wordt wederlegd, met betoog, dal art. 27 van het Reglement van Orde, waarin gehandeld wordt over Commissieënin handen van welke in beraadslaging gebragte.onderwerpen zullen gesteld worden, in deze niet is van toepassing, waarop de Heer e. Lilaar een voorstel doet, tol wijziging van al. 2, 't welk echter, als niet ondersteund, niet wordt in bernadslaging gebragt. Hel voorstel daarop door den Heer Verloren gedaan en door den Heer v. Bockom Maas ondersteundom al. 2 aldus te lezen: «Zij is bevoegd aan den Raad le ver zoeken, dat haar getal met twee, hetzij rast» hetzij tijdelijke leden vermeerderd weirdo, wordt, nadat een voorstel van den Heer Zegers Veeokensondersteund door den Heer Scheerenbergurn de geheele nl. 2 le laten wegvallenverworpen was met 9 tegen 3 stem men (die van de 11.11. ScheerenbergZegers Veeckens en v. Beek), aangenomen met 9 legen 3 stemmen (die van de H.H. Wijers, Zegers Veeckens en r. Beek)-, waarop ar». 1 alioo gewijtigd, wordt aangenomen niet 10 tegen 2 stemmen (die van de U.ll. v. Lilaar en Zegers Veeckens). Op art. 2, zegt de Heer Zegers Veeckens, dat het is overbodig; dat deze bepaling, de ciseh van volstrekte meerderheid, wel te pas komt bij vrije stemmingen over personen, maar niet over zaken, en dat eeno Commissie van drie of vijf personen toch nooit anders dan bij volstrekte meerderheid een besluit kan nemen. Nadat de Heer Wijers had gezegd, dat dit artikel alzoo is gesteld, omdat hel gebeuren kan, dat er slechts twee leden van de 3 of 5 opkomen, wordt dit artikel aangenomen met 11 tegen 1 stem (dio va» den 'Heer Zegers Veeckens). Op art. 3, zegt de Heer Zegers Veeckens, dat het is overbodig en verlangt hij, dat het niet in deze Verordening worde opgenomen, on> dezelfde reden, waarom de vervallenverklaring van het Raadslidmaat schap niet ia bedreigd bij de Gemeentewet. Die bepa ling kan (zie Memorie van Toelichting op art. 49 der Gemeentewet) voor hem, die door goede redenen ver hinderd werdniet geschreven wordenen tegen den onwillige niet baten. Deze zal, zoo de vervallenverkla ring van hel lidmaatschap op het wegblijven uil zes vergaderingen volgt, na vijfmaal niet te zijn opgekomen, ééns verschijnen, om daarna weder afwezig te blijven.» De Heer Wijers zegt, dat lijj die bepaling, al ware die overbodig, wenscht te behouden, en dat hel niet goed is eene Verordening, van zoo weinig belang als deze, zoo kritisch te beoordeelen. Nadat dc Heer Zegers Veeckens had uiteengezet, dat zijns inziens iedere handeling van den Raad als hoogst belangrijk moet worden beschouwd, en dut er geeno Verordeningen door den Raad moeien vastgesteld worden, die niet dc scherpste kritiek kunnen weerstaan, en de Heer Wijers gezegd had, dal hij deze Verordening beschouwde als van ondergeschikt belang, wurdt dit artikel aan genomen met 11 legen 1 stern (die van den Heer Zekers Vceckens). Art. 5 cn 6 wordert, zonder daarover gevoerde be raadslaging, aangenomen. Op art. 7, zegt de Heer Zegers Veeckens, dat hij voorstelt, oin de woorden «zoo dikwijls» cn volg. te luien wegvallen, omdat de Leden der Commissie daarin eene wettelijke verontschuldiging zullen vinden legen iedere beschuldiging, die men legon hen zou kunnen inbrengen, indien zij niets deden; welk voorstel, als niet ondersteund, niet in beraadslaging wordt gebragt; wordende art. 7 aangenomen met 11 legen 1 stem (dié van den Heer Zegers Veeckens). Nadat art. 8, zonder daarover gevoerde beraadslaging, was aangenomen, wordt de geheele Verordening aapl genomen met 10 tegen 2 stemmen (die van de 1I.1L f. Lilaar en Zegers Veeckens). 5°- Zegt de Voorzitter, dat het voorstel van den Heer Zegers Veeckensden 12 Aug. j.l. gedaan, slechts gedeeltelijk is aangenomen, zijnde alstocn niet iu be handeling gebragt, liet voorstelin zoo verre dat strekte, tut herziening der bestaande polieie-Verordeningenwes halve hij Voorzitter hetzelve alsnu zou in behundeling

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 1