AMERSFOORTSCHE CO-ÜRÏNT: IV. 80. DONDERDAG, i 34 April 3853. 14 April 15 16 17 Donderd. Prins Willem I geb.1533. Vrijd. Aherspoort Beestemurxt Zege op Zaturd. 3 E- Kw.Jan Luiken geb., ZOND. Jubilate; Benj. Franklin overl.. Balie, 1849. 1649. 1790. 118 April,Maand. Luther te Worms, 1621. (en België geteekend1839. 19 Dingd. Philippus Melanchton overl., 1599; Vredeslraclaat tusschen Nederland 20 Woensd. Wijk bij Duurstede Beestenmarkt; P. Abaelardut overL, 1140. 21 Dond. Reg. Heber geb., 1783. AMERSFOORT, 14 April 1853. In de op 6 April voortgezette vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort van 5 April, waren tegenwoordig de II.H. Brouwer, Maas Geesteranus, ScheerenbergWijers (Voorzitter), Herschel, Zegers Veeckens, Perioralv. Bel en e. Beek; afwezig de 11.H. e. d, Bergh, v. Bockom Maas, v. Werkhoven V. LilaarUiemont en Nieutoland. Worden voortgezet de beraadslagingen over het Reglement voor de Algemeene Begraafplaats, en wel oyer art. 9. Op voorstel van den Heer Verloren, wordt, zonder hoofdelijke oinvruge, besloten, oiu dit artikel te laten wrgvallen. Daarop doet de Heer Verloren het door den Heer Zegers Veeckens ondersteunde voorstel, lot opneming van een nieuw artikel, luidende: Geeno overboeking zal geschieden, dan nadat alvorens de bewijsstukken, door Borg. en Weth. deugdelijk bevonden, door den nieuwen verkrijger zijn overgelegd, ten blijke dat hij geregtigd is lot do overboeking ten zijnen naam. Nadat de Voorzitter in bedenking had gegeven, of het niet beter zou zijn, die bepaling in de instructie van den daartoe geslelden Ambtenaar op te nemen en de H.H. Verloren en Zegers Veeckens hadden te kennen gegeven, dat die bepaling, als voor 't publiek, in dit Reglement behoort te worden opgenomen, draagt de lieer Scheerenberg eene wijziging voor in het door den Heer Verloren gestelde artikeldat hij aldus wenscht te lezen: «de overboeking zal niet kunnen gevorderd worden, dan op vertoon der wettelijke titels van aan komst ii, waarmede de Raad zich, zonder hoofdelijke omvrage, vereenigtmet in de plaats stelling echter van wetlige bewijzen, voor wettelijke titels van aankomst. Hierop stelt de Heer Verlorcn nog een nieuw artikel voor, luidende: «Aan de belanghebbenden, die zulks inogten verlangen, zal, tegen betaling der leges, vast gesteld bij de verordening op het heffen van leges binnen de Gemeente Amersfoort van 12 Aug. 1852, een uiltreksel uit bel Register worden afgegeven, ten bewijze der inschrijving of overboeking van grafsteden of grafkelders ten hunnen name. Dit uiltreksel zal door den Commies bij den Burg. Stand en den Secretaris worden geteekeuü 't welk de Heer Scheerenberg, als strekkende den regtverkrijgenden lol besparing van kosten, met name van die aan koop- en verkoop-acte» verbondenondersteunt. De Voorzitter begrijpt dal de sl\ekking van het artikel niet zal worden bereikt} zijns inziens zal toch altijd eene acte van reglverkrijging moeien opgemaakt worden. De Heer Zegers Veeckens vereenigt zich met de meening van den Voorzitter, en zegt, dat een regt op onroerend goed niet is over te dragen, zonder acte en daarop volgende registratie en inschrijving ten kantore van de hypotheken; de lieer Verloren repliceert, dat deze kwestie kan in bet midden gelaten wordenals willende hij slechts zijn amende ment, zoo als hel daar is, aan liet oordeel der verga dering onderworpen zien, met overlating aan Burg. en YVelh. van de wijze van naleving van hetzelve; waarop de Heer Zegers Veeckens zegtdat bij de wet niet bloot de bewoordingenmaar ook de bedoelingen derzelve gelden, en dat het evenmin billijk als juist is, dat, nu de bedoeling van het voorgeslelJe ai tike! bepaaldelijk is uitgedrukt, aan Burg. en Weth. worde overgelaten, om, bij de toepassing van dat artikel, die bedoeling al dun niet in aanmerking te nemen; voor ziet mendat dit artikel aanleiding tot kwestién zal geven, men voorkome die dan, maar late ze niet in het middenwaaropnadat de Heer Scheerenberg ge zegd had, het motief zijner ondersteuning in te trekken en de Heer Zegers Veeckens betoogd had dat zulks eene onmogelijk huid is, de voorgestelde nieuwe bepaling wordt aangenomen, met 8 tegen 1 slem Zegers Veeckens). De beraadslaging over art. 10 geopend zijnde, stelt de Heer Verloren voor, om dit artikel aldus Ic lezen: «Indien, na het overlijden van dengene, die op het Register te koek slaat als eigenaar van het regt van grafstede of grafkelder, zijne erfgenamen of regthel benden verzuimen de overschrijving in het register bewerkstelligen binnen drie jaren na het overlijdt van den laatst overgeblevene, zal de Gemeente, zoodra er 30 jaren zijn verloopensedert de laatste begrnving in de grafstede of grafkelder heeft plnals gegrepen zich weder in het bezit stellen en daarover kunnen beschikkenu; welk voorstel, als niet ondersteund, niet in behandeling wordt genomen. Dien tengevolge stelt He Heer Verloren voor, om art. 10 te lezen: «Indien dc overboeking gedurende meer dan drie jaren 'mogl verzuimd zijn, zal de reglhebbende vervallen zijn van zijn regt, zonder daarvoor eenige schadeloosstelling le kunnen vorderen»; welk voorstel, ondersteund door den Heer Zegers Veeckens, zonder hoofdelijke omvrage wordt aangenomen. Als een nieuw artikel wordt door den Heer Verloren voorgesteldBurgemeester en Wethouders zijn echter bevoegd aan hen, die bewijzen kunnen, buiten de mogelijkheid te zijn, om de overschrijving binnen den lermijti van drie jaren te bewerkstelligen, daartoe, op -bun verzoek, ecu uitstel te verlecuen, gedurende het welk de bepaling van het voorgaand artikel zal opge schort blijven»; 't welk, ondersteund door de 1I.H. o. Beien Scheerenberg, wordt aangenomen, met vervallen verklariug, op de bemerking van den Heer Zegers Veeckens, van de tweede zinsnede van 't door de Commissie voorgestelde art. 10. Art. 11 en 13 worden aangenomen zonder hoofdelijke omvrage; zoo ook art. 12, met bepaling, en zulks op voorstel van den Heer Verloren, ondersteund door den Voorzitter, dat in stede van eigenaar zal gelezen worden hem, die op hel Register als reglhebbende vernield staal. De Heer Verloren doet een, door den Heer Zegers Veeckens ondersteund, voorstel, om eene nieuwe be paling in het Reglement op te nemen, luidende: «de lengte van eene grafslede is en de breedte die van eenen grafkelder en en van eene dubbele en met overlating van de invulling der cijfers aan de Commissie. De Voorzitter zegtdat zulk eene bepaling wel goed zou zijn, indien het gold de daarstelling eener nieuwe begraafplaats, maar nu niet meer noodig is, daar de grootte der graven reeds is van algemeene bekendheid, en de regeling va» dat punt, in allen gevalle, als maatregel van politie, aan Burg. en Weth. is toekomende. Nadat deze meening, vooral de laatste, door de H.H. Zegers Veeckens en Verloren was bestreden, dringende eerstgenoemde aan op de aanneming van het amendement, omdat nergens is bepaald, hoeveel lijken iedere grafstede mag be vatten, wordt hel amendement aangenomen met 5 tegen 4 stemmen [Brouwer, Maas Geesteranus, Wijers en v. Bel) en daarop ook, zonder hoofdelijke omvrage, een amendement van den Heer r. Bel om levens eene bepaling le maken, ten aanzien der diepte. De Heer v. fVerkhoven komt binnen. Art. 14, 15 en 17 worden zonder hoofdelijke omvrage aangenomen. Ten aanzien van art 16 slelt de Heer r. Bel voor, om de 2e zinsnede te doen wegvallen, en daarvoor een nieuw artikel te stellen, luidende: «Geen lijk zal door den doodgraver worden ter aarde besteld, alvorens de kwitantie van betaalde reglen of bet bewijs van onvermogen daartoe hem is ter hand gesteld; welk amendement,, door de H.H. Wij er s en Zegers Veeckens ondersteund, evenzeer als een amendement van den Heer Verloren, om de begraving van onvermogende» verpligtend te stellen tusschen 8 en 10 uren, en een van denzelfden Heer, ondersleund door den Heer Zegers Veeckens, luidende: «Alle geschillen over de uitvoering en de bepalingen van dit Reglement ont staande, welke eene onverwijlde beslissing vereischen zullen door Burg. en Weth. voorloopig worden beslist,» zonder hoofdelijke omvrage wordt aangenomen. Eindelijk wordt bepaald, dat van de buiten werking stelling van bet vorig Tarief aan het hoofd van bel nieuwe Tarief zal worden melding gemaakt, en, naar aanleiding van daaromtrent door den Heer Zegers Veeckens gevraagde inlichtingen dat het onderscheid van de baar zal wegvallen en den onvermogenden evenzeer als den meergegoedeneene zwarte baar ten gebruike zal worden gegeven. 3". Is aan de orde de in de vergnderiug van 15 Maart voorloopig vastgestelde Verordening, tot het weren der Hondsdolheid, waarvan de nadere redactie aan de Commissie ad hoc was opgedragen (zie Amersf. Cour. N°. 77). Alvorens tot de definitieve vaststelling dier verordening over le gaan, brengt de Voorzitter ter tafel en leest de Secretaris vervolgens voor een rekwest, door een 19tal ingezetenen aan den Raad in gediend, inhoudende de niededeeling, dat rekwestranten zich met de aanneming van bet voorstel der Commissie, om, als maatregel legen het ontslaan en de verbreiding der Hondsdolheid, den Ingezetenen de verpligting op te leggen0111 hunne honden bestendig vast te houden of wel eenen dusgenoeusden muilkorf te doen dragen, zeer bezwaard zouden vinden, 1°. uithoofde bet aan deskundigen voorkomtdat dergelijke voortdurende maatregel zeer nadee'.ig op den gezondheidstoestand der honden zal werkpn en de gevallen van hondsdol heid eerder zal bevorderen dan tegengaan, en 2°. om dat het voortdurend vasthouden of muilbanden van honden onmogelijk door de eigenaren bestendig te surveilleren is, en hun derhalve voortdurend zal bloot stellen aan vexatiën en bc-boctingen, weshalve zij. den Raad indachtig makende op de middelen, legen liet ontstaan en de verspreiding der hondsdolheid door den Minister van Biiinenlandsclie Zaken aangegeven (zie aanschrijving van den Commissaris des Koiiings in de l'rov. Utrecht d.d. 17 Jail. j.l. in Prov. blad N°. 8), en zeggende, dat het uit geen dezer punten blijkt, dat het van wege het Gouvernement nuttig of noodig wordt geoordeeld, om maatregelen te nemen in den zin, zoo als zulks door de Commissie is voorgesteld, verzoeken, dat gemeld voorstel niet in aanmerking worde genomen, maar bepalingen worden vastgesteld in den geest van voormelde Minislerieele aanschrijving. De beraadslagingen hierover door den Voorzitter geopend zijnde, zegt de neer Zegers Veeckens, dat zijns inziens het rekwest te laat is ingediend, daar het door de rekwestranten aangevallen beginsel reed» door den Raad is aangenomeu, en de beraadslagingen op heden slechts de redaatie der Verordening ten onder werp zullen hebben; waarna de Voorzitter het voorstel doetom als beginsel aan te nemenom dergelijke stukken niet in behandeling te nemeu maar van dezelve nederlegging te doen ter Secretarie, ter inzage van de Raadsleden, opdat deze, des verkiezende, naar aan leiding van dezelve, een voorstel zouden kunnen doen, of wel de punlen, in dergelijke bezwaarschriften voor komende, des geraden, als de hunne ter vergadering voordragenwelk voorstelondersteund door de H.H. e. Bel en Verloren, en vervolgens de Verordening zonder hoofdelijke omvrage, wordt aangenomen. 4°. Wordt goedgekeurd de voordragt van Burg. en Weth, tot af- en overschrijving van eenige posten op de Begrooting (zie Amersf. Cour. N°. 77). 5°. Brengt de Voorzitter ter tafel: a. De Rekening over 1852 van de dienstdoende Schutterij; gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de H.H. Herschel, Zegers Veeckens en o. Beek. b. Eene missive van den Heer P. J. Laan, inhou dende verzoekom ontslag ais Curator der Latijnsche scholen, en zulks op grond, zoowel van den stoot, door eene zware ongesteldheid onlangs aan den 6laat zijner gezondheid toegebragt, als van zijne aanhoudende doofheid wordt besloten het gevraagd ontslag te verleenenmet dankbetuiging aan Z.Eerw. voor de gedurende 33 jaren in die betrekking aan de Gemeente door hem bewezene diensten. 6°. Wordt overgegaan lot de benoeming van eene Regentes vau het Burger Weeshuis en wel van Vrouwe C. Scheltus, wed. Thomas, met 5 tegen 4 stemmen, uitgebragt op Vrouwe van Bel, wed. de Bock. 7°. Worden benoemd lot leden van het stembureau de H.H. Verloren en v. Bockom Maas, en lot derzelver plaatsvervangers de H.H. v. d. Bergh en v. Lilaar, met bepaling, dat de leden zullen zitting hebben bij de verkiezing van leden der Prov. Staten, en de plaats vervangers, bij de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. 8°. Brengt de Voorzitter ter tafel a. Het Jaarlijksch Verslag van Burg. en Weth. aan den Raad van den toestand der Gemeente over 1852nederlegging Ier Secretarie. b. Het advijs van Burg. en Weth. op het rekwest van /V. van Dijk, oiu vergoeding, ten bedrage van ƒ100, wegens schade hem toegebragt, door bet wegwerpen op 7 Maart van de straatvuilnis, door heu» gepacht; gevende Burg. en Weth. daarin te kennen, dat er, naar hunne meening, geene ter men bestaanoiu gevolg te geven aan het verzoek nederlegging Ier Secretarie, oiu te worden behan deld iu eene volgende vergadering. c. Het Rapport der Commissie op de door de Arm besturen iiigczondeue Rekeningen en Begruolingeii met de conclusie, om 1°., met het oog op de verwacht wordende Armenwetvoor ditmaal die Rekeningen en Begroolingen goed te keurenmet uilnoodiging aan de Hervormde Diaconie, om in het vervolg het vastgestelde model meer naauwkeurig te volgen; 2°. aan het Armbestuur der Bisschop pelijke Klerezie den wensch kenbaar te maken om alle (Kisten van dat model over le nemen, en 3°. het Luthersche Armbestuur aan te schrijven, om zijue Begrooling over het loopeude jaar alsnog binnen een bepaalden termijn aan dezen Raad in te zenden nederlegging enz. als boven. d. Het Rapport der Commissie, betrekkelijk de aan gelegenheid der Stads-Teekenschool (Dit stuk zal doorons latercopijeljjk worden medegedeeld.) nederlegging enz. als boven. e. Het voorstel, door de H.H. ScheerenbergZegers Veeckens en e. Beek, tor vergadering Van 15 Maart bij monde gedaan, doch op verzoek tanden Rand in geschrifte gebragt, luidende als Volgt: De ondergeteekendenzich niet verecnigende raet het door de Commissie uit den Raadop de missive d.d. 18 Sept. 1852 van het Departement Amersfoort der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid op 2 December 1852 uitgebragt Rapportom zoowel het door gezegd Departement tot verle vendiging der Weekmarktenden Ilnad der Gemeente Amers foort ter ernstige oserweging aaobevoleneals ket door de epaaldelijk aan de voorjaars-rundermarkten zou zijn te geven door dc zoogenaamde magere beestenmarkten op eenen anderen dan den tot dus verre daarvoor geslelden dag te doen houden hebben ter Raadsvergadering van 15 Maart j.l. gedaan bet navolgende VOORSTE!. ii Dat de Raad het besluit neme om eeue verandering te brengen in den voor eenige marktdagen bepaalden dag en wel om de voorjaars-rundermarktende zoogenaamde magere Beestenmark ten gehouden wordende na de Puaseh-Paardenmarkt tot aan het einde der maand Mei niet meer gelijk tot dut verre des Vrijdagsmaar m den vervolgt des Woensdags of des Dondtrdags te doen houden. Ofschoon de Raad bepaaldelijk bovengesteld voorstel ter overweging heeft aangenomen, en mlks nadat daaromtreul het

Amersfoortsche Courant | 1853 | | pagina 1