AHEItSFOOKTSCHE COURANT. IV. 84. DON DERDAG, di Mei 3853. 12 Mei.Donderd. 13 Vrijd. Abkubfoort Buotuiurkt; can Oldenbarneceld onthoofd, 1019. 14 Zalurd. Vastendag. 15 ZOND. PINKSTEREN; Thomas Münser geslng., 1525. 10 Mei, Maand. 3 E. Kw.; 2de PINKSTERDAG. 17 Dingsd. 18 Woensd. Quatert.Fred. Spanheim overl., 1701. 19 Dnnderd. VERKIEZINGEN. Tot benoeming van drie leden in de Provinciale Staten van Utrecht, uit het Kiesdistrict Amersfoortrijn den 10 Mei j.l. ingeleverd 492 stembriefjes, als 230 uit Amersfoort, 49 uit Baarn, 40 uit Bunschoten, 47 uit Eeinnes, 14 uit Hoogland, 45 uit Lensden, 10 uit Renswotide en 39 uit Soest. Ongeveer 300 kierers hebben zich aan de stemming onthouden. Van de 492 briefjes waren 2 van onwaarde, 59 slechts twee namen en 10 slechts éénen naam opgevende. Stemmen rijn uitgebragt: 1 op C. P. de Roeper, I. II. Staal, P. Methorst, A. van Veldhuizen, B. Herschel, C. van Dienenheiin Schelt us, Mr. E. Krudop, T. Kuijer, Mr. J. B. Heijmans, P. Ililhorsl, J. Elbriuk Egelijns G. C. T. van de Roemer, Mr. S. van Walchren en P. Smits; 2 op C. B. Kok, W. P. J. Maas Geesleranus, T. Smo- renbtirgMr. II. Verloren en G. Nieuwland; 3 op A. D. Methorst, 4 op G. A. M. van Ooslhuiren, Mr. H. W. van WerkhovenP. Gallenkamp Pels en T. van de Beek; 5 op Mr. L. Zegers Veeckens; 10 op A. J. de Beaufort; 04 op P. A. M. van Oostbuijse van Rijckcvnrsel 74 op Mr. A. R. van Bel; 180 op Mr. F. G. R. 11. van Lilaar; 224 op M. Logerweij, te Woudenberg; 324 op Nr. II. A. Laan; 407 op Mr. J. de Louter. Benoemd zijn Mr. J. dk Locier en Mr. H. A. Lus; herstemming lusscheu Mathijs Lagerweijte Woudenberg en Mr. F. G. li. 11. ran Lilaar. Iu hel kiesdistrict Amerongen zijn benoemd tot leden der Prov. Stalen de H.H. C. H. Conors en J. C. P. E. Mtsso; herstemming voor nog twee leden tusschen de 11.H. H. G. van der Poel, Mr. R. C. Baron d'Ablaing can GiessenburgJ. W. A. Immink en Mr. IF. D. F. Den 7 Mei j.l. was een groot aantal kiezers uit hel Sticht8ch en Gcldersch gedeelte van het voor de ver kiezing van leden van de Tweede Kaïuer der Staten- Geueraal aangewezen Hoofd kiesdistrict Amersfoortten gevolge eener oproeping, daartoe iu ecnige nieuwsbladen gedaanin het Wielsche Veerhuis nabij Amerongen bijeen gekomen, om zich, onder de leus: Ondersteunt den Koning met elkander te verslaan omtrent de op 17 Mei e. k. uit le brengen keuze voor twee Leden van de Tweede Kamer der Sinten-Generaal. Na benoeming van den Heer Mr. E. A. Sandbrink tot Voorzitter, en den Heer J. IV. A. Immink tut Secretaiis der Vergadering, werd bepaald, onteerst van gedachten te wisselen over de te stellen candidaten en vervolgens tot de keuze van candidaten over te gaan; onder uitdrukkelijke bepaling, dat niemand aan deze candidature zou gebonden zijn waarup de Heer J. IV, A. Imminkden Heer Mr. J. M. de Kempenaar als candidaat voorstellende, aan de Vergadering mededeelde, dat ge noemde Heer, in antwoord oji de aan hem gerigte vragen, of hij zich candidaat wilde stellen en zoo ja, welke zijne gevoelens zijn, heeft geschreven dat hij zich geenszins candidaat stelt, vermits hij dat houdt voor een solliciteren, door hem, als eeue vreemde plant, geheel onwaardig om in den dcgelijken Nederlandschei! grond le worden overgebragt en aangekweekt, ten zeerste afgekeurd en verworpen; vermeenende hij echter, ofschoon het lidmaatschap der Kamer en hare waar neming op zich zelf niets heeft, dat voor hem per soonlijk begeerig is, met de daad te heblien bewezen, dat hem geene opoffering te groot is, wanneer óf de Koning öf zijne landgcnoolen zijne diensten ten nutte van het Vaderland verlangen; in welk laatste geval hij, vooral in de tegenwoordige oogeiiblikkeuwaarin de nieuw opgetreden Ministers bewijzen hunne taak zoo wel te bcgrijjien en op te zetten, even dienstwillig blijft, daar zijns inziens ieder, die Vaderland en Koning lief heeft, de pogingen van dat Ministerie moet helpen bevorderen. Zulks voor kennisgeving aangenomen zijndebragt de Heer Sandbrink ter tafel eene aan de kiesvergaderiug met het postmerk Amersfoort gerigte missive, inhoudende verzoek om den Heer Engelen niet te stellen als can didaat. omdat hij in de Tweede Kamer heeft gezegd, dat de Fakkel is een pamflet; wordende echter omtrent dat schrijven, oji grond dat het anoniem was, besloten, om hetzelve niet iu aanmerking te nemen, en zulks nadat de Heer Mr. L. Zegers Veeckens had betoogd dat de grief in dien brief vervat op geenerlei wijs was gejiistifieeerd, en dat in geen geval op naamloos geschrijf acht kon worden geslagenwaarmede de Heer Mr. E. A. Sandbrink verklaarde zich volkomen le vereenigen, daarbij voegende, dat hij dezen hiief slechts had ter tafel gebragt, oindat dezelve aan de vergadering was geadresseerd. Alsnu overgaande tot het aangeven van bij de stemming in aanmerking te nemen personen, werdei: op de can- didaten-lijst gesteld de navolgende namen: Mr. J. M. do Kempenaarte Arnhem; Mr. J. F. Baron van Ree de can Oudtskoorn, tc Utrecht; Mr. A. IV. Engelen, te Tiel; Mr. IV. L. F. C. Ridder canRappard, te Arnhem; Mr. F. 11. C. Drieling, te Utrecht; Mr. J. K. Banm ten GoltsUin, le Utrecht; Jhr. Mr. II. A. M. van Asr.h can IV ijkle Utrecht; J. C. E. Menso, le Rhenen; Mr. R. C. Baron d'Ablaing van Giessenburg, te Leersuni J. Leemans en Mr. B. G. A Pabst, le Utrecht, en daaruitnadat op de bemerking van den Heer Mr. L. Zegers Veeckens, dat het stellen lot candidaat van den Heer Mr. J. F. Baron van Reede van Oudtskoorn waar schijnlijk weinig zou baten, duar gezegde Heer weinig is bekenddoor den Heer J. I). C. C. IV. Baron d'Ablaing van Giessenburg, van Doorn, was gezegd, dat de Heer Baron can Reede beliuort tot eene van ouders tot ouders bekende Utrechtsche familie, dat hij ten jare 1848 is lid geweest van de dubbele Kamer en dat er op hem niets is te zeggendoor den Heer J. IV. A. Immink nog was aangevoerd dat de Heer van Reede eertijds Commies-Griflier te Amersfoort later Regler te Utrecht eu thans Raadsheer aldaar, te Amersfoort wel bekend een ernstig Protestant is, en door den Heer Zegers Veeckens was gerepliceerd dat de Heer d'Ablaing door aan te voerendat er op den Heer can Reede niets wa9 te zeggen, zijne bemerking verkeerd had opgevat, daar die bemerking alleen gold de vraag, iu hoe verre de Heer van Ileede bekend stond, als de voor liet lid maatschap der Tweede Kamer vereischte geschiktheid te bezitten, bij de eerste stem mingmet pene overgroole volstrekte meerderheid van stemmen, tot eersten candidaat de Heer Mr. J. M. de Kempenaerte Arnhem en, daar bij de eerste stemming voor den tweeden candidaatniemand de volstrekte meerderheid had verkregen, bij herstemming, tusschen de Heeren Mr. J. F. Baron van Reede van Oudtskoorn en Mr. A. IV, Engelen, tot tweeden candidaat de Heer Mr. J. F. Baron ran Reede ran Oudtskoorn, te Utrecht; zijnde alzoo tut candidaten dezer vergadering voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld de Ueeren: Mr. J. M. DE KEMPENAER, Mr. J. F. Baron VAN REEDE VAN 0UDTSH00RN. (De beschuldiging, tegen den Heer Engelen ingebragt, dat hij de Fakkel een pamflet genoemd heeft, is valschx Het woord pamflet is door hem noch tegen de Fakkel, noch tegen ccnig ander ProtestanUch Tijdschrift gebezigd. Toen in 1851 jen na dien tijd is de lieer Engelen inge- kozen] door een Lid in de kamer hevig werd geklaagd dat de Katholijkcn in rondgestrooide blaadjes voor oproer makers cn vijanden van Oranje werden uitgescholden, is door hem gezegd, dat dit toch waarschijnlijk in geen fatsoenlijke Dagbladenmaar in 't een of ander pamflet zou geschied zijn.) In eene kiesvergaderiug, te Lienden gehoudenis de Heer Mr. A. IV. Engelen als eersten candidaat gekozen. Ofschooji in de op 7 Mei j.l. te Eek en Wiel ge houden Vergadering van Kiezersde Heeren Sir. JM. de Kempenaer en Sir. J. F. van Reede van Oudtskoorn gesteld zijn als Candidaten voor het Lidmaatschap van de Tweede Kamer der Slalen-Genernallaatstgenoemde bij herstemming tegen den Heer Sir. A. IV. Engelen blijven wij toch bij onze reeds geuite ineeningdat geene andere keuze wenschelijk is dan die van de Heeren Mr. A. W. ENGÈI.EN en Mr. J. SI. DE KEMPENAER. Vermeenden wij iu ons vorig Nommer laatstgenoemden als nieuw te bcnuenicn Lid, den kiezers bijzonderlijk to moeten aanbevelen en vooronderstelden wij geeuerlei oppositie tegen de benoeming van eerstgcnoemdeii sedert dien tijd is het ons gebleken, dal de benoeming van den Heer Mr. A. IV. Engelen door eene partij wordt tegengewerkt, die al het mogelijke aanwendt, om zijne plaats door den Heer Mr. J. F. Baron van Reede van Oudtskoorn te doen innemen en ontziet men zich niet, ten aanzien van den Heer Sir. A. IV. Engelen, geruchten uit te slrooijen als, dat hij even goed Thorbeckiaon als Ministerieel, even Roomsch- nis Proleslantschgezind is, terwijl inen vergeet, dat hij zich openlijk een tegenstander heeft verklaard zoowel vnu de ingediende Wet op liet Armbestuur nis tegen eene zoodanige wettelijke regeling van liet onderwijs, die scheiding van onderwijs eu opvoeding ten gevolge zou kunnen hebben. Engelen, op 8 Junij 1852 bij eene eerste stemming met volstrekte meerderheid van 8tenmen gekozen, zou thnuself maanden later, het vertrouwen der kiezers niet meer waardig zijn! En die opjuisilie wordt alleen tegen hem gevoerd om eenen van Reede van Oudtskoorndaartoe uit Utrecht aangewezen van waar men hem echter niet wil committeren, zijne plaats te doen innemenNoudigden we, geheel ter goeder trouw, de voorstanders van can Reede uitom iets teil bewijze der geschiktheid van dien Candidaat voor hel Lidmaatschap der Tweede Kamer ons mede te dccleumen heeftna eerst le vergeefs le hebben getracht alle discussie over Candidaten te voorkomen, ons gewezen op zijne patricische afkomst, op zijn kortstondig Lidmaatschap van de Dubbele Kamer in 1848, op zijne intacte moraliteit, op de regterlijkc betrekking door hem bekleed; al to gaar bombast! Ook de Heer van lValckren is een man op wiens moraliteit niets valt te zeggen die langen tijd Lid is geweest van de Kamer en eene regterlijke betrekking jaren lang met ecre heeft vervuldmaar wiens be noeming we noode zouden zien omdat hij nooit eenig bewijs van parlementaire geschiktheid heeft gegeven. Evenmin ook de Heer van Reede. Men heeft ons, tut het inwinnen van information omtrent den Heer van Reede verwezen naar Amersfoort; daar is hij Commies-Griffier geweestaltijd de borst hoog dragende, nooit iets presleerende; evenmin heeft men ons van den Regler of Raadsheer eenig afdoend bewijs van geschiktheid voor het Lidmaatschap der Kamer kunnen geven, integendeel den spot gedreven met zijne Candidature. De verwijzing der kiezers naar Amersfoort of Utrecht, om inforinaliën omtrent den Heer van Reedeis eene schreeuwende onbeschaamdheid en het is waarlijk een aanslag op het gezond verstand der kiezersals men beweert dat een Raadsheer of llegter een kundig, een vour het Lidmaatschap der Kamer geschikt man moet zijn. Hoe is het mogelijk zóó iets in goeden ernst te durven beweren Van Reede is de man eener factie; hem wil men gekozen zien1 om eene verbroedering tot 6tand te brengeneene verbroedering tusschen enkelenten koste van het algemeen belang. Wij vertrouwen echterdat de kiezers zich niet op dergelijke wijze zullen laten bij den neus nemen. Van Roede is Protestant, Engelen ook; waren wij niet als zoodanig hunne broeders, we zouden meer hebben gezegdmet meer kracht tegen de verkiezing van van Reede ons hebben verzet, eu juister hebben aangewezen door wie van Reede den Auiersfoorlschen kiezers wordt opgedrongen. Mogen de kiezers begrijpen, dat ze bekwame mannen moeten kiezen van Reede kan onder de zoodanigen namelijk voor liet Lidmaatschap der Tweede Kaïuer niet worden gerangschikt; brenge daarom op 17 Mei e. k. ieder zijne slem uit op Mr. A. W. ENGELENen Mr. J. M. DE KEMPENAER. KENNISGEVING. BURGEMEESTER i* WETHOUDERS v« ZEIJST Brengen bij deie ter kennis der daarbij belanghebbenden, datvolgens besluit van den Raad dezer Gemeente .net plaatsen van kramen gedurende de Pinksterdagen alhier verboden is en dat geene uitstallingen, van welken aard ook, zullen worden toegelaten. Zeijst, den 6 Mei 1853. Burgc -oester en IFethouders ran Zeijst, W. D. F. SCHAS. de Secretaris LIEDERMOOU. AMERSFOORT, 12 Mei 1853. Iu de op 9 Mei j.l. gehouden vergadering van den Raad der Gemeente Amcrsfourt waren tegenwoordig de H.H. Maas Geesleranusr. Bockom Maas, v. Werk hoven, ScheercnbergWxjers (Voorzitter), v. Lilaar, Herschel, DiemontZegers Veeckens, Verloren en r. Bel; afwezig de H.H. Brouwer, o. d. Berghv. Beek cil Nieuioland. 1°. Worden gelezen en goedgekeurd de notulen der vorige vergadering. 2". Wordt het Reglement oji de Algcmeene Begraaf plaats, op 5 en 0 April j.l. arlikelsgewijze gearresteerd en der Commissie ad hoe ter redactie in handen ge steld, zonder hoofdelijke omvrage, goedgekeurd. 3". Wordt, op voorstel van den Heer Zegers Veeckens, beslotenom het aan de orde zijnde rekwest van r. Dijk na de overige zaken in behandeling te nemen. 4°. Besluit de Raaden zulks zunder hoofdelijke omvrage, om zich te vereenigeu niet dc conclusie van het Rapport der Commissie op do door de Armbesturen ingetondene Rekeningen Begrootingen (zie Amersf. Cour. N°. 80); met bepaling echter, op voorstel van den Heer Verloren, om, ter bevordering van de goede verstandhouding van het Burgerlijk Bestuur met het Armbestuur der Ev. LulhersclieGemeente, laatstbedoeld Bestuur under iu le lichten omtrent zijne op de wat gegronde gelioiidenheid lot het geven eener Begrooting. 5°. Besluit de Raaden zulks zonder hoofdelijke omvrage, om zich te vereenigen inet de conclusie van het Rapport der Commissie, betrekkelijk de aangelegen heid der Stads-Teekcnsehool (zie Amersf. Cour. N°. 81). 0'. Wordt, un voorlezing van eene missive van de Kanier van Koophandel en Fabrijken le Amersfoort d.d. 16 April j.l., waarbij den Raad iu bedenking wordt gegeven, om het voorstel van de H.H. Zegers Veeckens en v. Beekbetreffende te dezer stede te houden Runderraarkten voorloopig aan le houden ten einde de Kamer in staat zou zijn, om na verder onderzoek daaromtrent eene bepaalde regeling voor te dragen, daar uit bereids ingewonnen inforinatiëii is gebleken dat de meeniitgcn en zienswijzen omtrent dit onderr werp zeer uitecnloopeiide zijnlot de voorgestelde aanhouding besloton. 7°. Wordt met 10 stemmen (hebbende de Voorzitter zich vnn de stemming onthouden) beslotenom Bur gemeester en Wethouders een aandeel in het den Randsteden toegelegde presentiegeld toe tc kennen.

Amersfoortsche Courant | 1853 | | pagina 1