AlERSFOORTSCHE COURANT. M 109. I) 0 fl I) E It DAG, 3 November JS53. 3 Nov. Donderd. s. Hubertus. 4 a Vrijd. Amersfoort vette Beestenmarkt; de Spaanscha Furie, 1570. 5 Zaturd. Utrecht beestenmarkt; Joh. Coccejus overl.1069. 6 ZOND. Slag bij LuizenDood van Gustaaf-Adof, 1632. 7 Nov. Maand. e. WillebrordusArnhem, Tiel, Nijkerk beesten markt; Utrecht veulenm. 8 Dingsd. 3 F. Kw.; Veencndaal becatenmarkt; Puuifioalie van Geut, 1570. 9 a Woensd. 10 a Dingsd. Luther geb., 1483. AMEBSFOORT. 3 November 1853. Heden avond ten 7 ure, zal alhier, in het gebouw Amicilia, de Wimercursus over de Physica een aan vang nemen en de Heer 11. Persloot alsdan behandelen de 62sle Les van van den Burg: de Werking der magneten op het tjscr en op elkander; Polariteit; Magnetische verdeelingMagnetische geselschapsver- tHakelijkhedcn. In de op 27 Oct. j.l. gehouden vergadering van de Amersfoortsohe Nuls-Afdecling is besloten, om de beraadslaging over hel voorstel van den Heer van Rossem, de verbetering der middelen van Onderwijs bier ter stede betreffende (zie Amersf. Cour., N°. 105), aan te houden tut eene volgende vergadering. Naar wij wel zijn onderligt, zijn op dat voorstel twee rapporten uitgebragt, een, van de meerder heid der Commissieom van wegc hel Nuts-Deparlement aan het voorgestelde niets te doen en een ander, van de minderheidwaarin tol het tegenovergestelde wordt geadviseerd. Ten einde alle verkeerde beoordeeling te voorkomen, moeten wij herinneren aan de medcdceliiigdoor den Voorzitter van den Raad dezer Gemeente, in de Raadsver gadering van 25 Oct., gedaan, dat hij de welbekende zaak de medewerking van stadswege tot oprigting eener school, zoo als die door den Heer van Rossem en vele ouders wordt verlangd, in eene volgende Vergadering aan het oordeel van den Raad zal onderwerpen. Van eene zeer geloofwaardige zijde is ons medegedeeld, dat do Veld-Artillerie, thans alhier in garnizoen, niet 1 Mei e. k. naar 'sBosch vertrekken, en de Rijdende Artillerie, te Leijdeu door een bataillon Jagers vervangen wordende, alhier terug komen zal. In de nabij deze stad gelegen buurtschap Soes- lerberg zijn dezer dagen twee choleragevallen geweest. Dirkje Hoveling namelijkhuisvrouw van den arbeider Willem van Maren, voor een zestul dagen van Julphaas, waar de ziekte sleik hecrschende is, terug gekomen, werd den 21 October door de cholera aangetast en is den 26 daaraan overledenterwijl haar manden 22 aan dezelfde ziekte krank geworden, den 27 is be zweken, zijnde hun ecnig kind den 25 overleden. Ofschoon die menschen lot den stand der behoefligen behoorden, heeft het hun, door de goede zorg van de te Soest gevestigde Commissie van Weldadigheid en van den lieer Doctor Kuipers, aan niets ontbroken. Terwijl men den uitvinder van de inenting der koeijen legen de longziekte, den Heer Dr. Willems in België nu eerst de welverdiende hulde toebrengt en eerbewijzen schenkt, blijft men in ons vaderland niet achter, om de proeven voort te zetten en verder tol volmaaktheid te brengen. Aan 's Rijks Vee Artsenijschool te Utrecht zijn thans 52 koeijen gestald, welke, op last van het Ministerie van Binnenlandsclic Zaken, tut proefnemingen zijn bestemd. Men is er met die proeven zoo verre gevorderd, dat de goede uilkomsten niet meer twijfelachtig zijn. Was Dr. Willems, volgens zijn eigen gedrukt geschrift, iu de kindschheid met zijne uitvinding, en vond hij door de toepassing er van menige beschadiging aan zijne runderen, even als elke wetenschap, vordert ook deze latere verbetering. De Ulrechtsehc Veeartsenjj-Lecraren enten in, bijna gelijk aan de koepok-inenting, niet meer door insnijdingen in den staart, maar door het gebruik van een lancet, hetwelk kleine, onmerkbare openingen maakt en waarop de stof der long wordt aangebragt, of van voorwerpen, die zijn afgemaakt, of door slof, van ingeente koeijen verkregen; daardoor lijdt het vee geenszins en ondergaat geen verlies aan zuivel of vlcesehhel geeft eene onbeduideude zwelling, waarna het in weinige dagen genezen is. Sedert ceoigen tijd ismet het doel om hier te lande, in navolging van hetgeen in Frankrijk geschiedt, de visch-cultuur tot eland te brengen, op 's Konings last, eene Handleiding tot de Kunstmatige Vermenig vuldiging Van Pisschen uitgegeven, die, in vijf afdee- lingen (1°. over de wijze van bevruchting der eijeren en de kruising der soorten2°. over de uitbroeijings- toestcllen; 3°. over de veranderingen en ontwikkeling van het ei en de voorzorgen, gedurende deuilbroeijing der eijeren in acht te nemen4°. over do verdere behandeling der visschcn, en 5". over de wijze van vervoer der bevruchte eijeren en visschen), de voor schriften bevat, om lot eene gewenschle uitkomst te ge raken. Mogtcn onze landgenooten zich opgewekt gevoelen omdoor liet nemen van proevente onderzoekenin hoe verre die voorschriften opgevolgd, gewijzigd of door andere vervangen moeten wordendal visch toch inderdaad tol de goede en bovendien ligt verteerbare voedingsmiddelen behoort, waaraan inzonderheid de arbeidende klasse behoefte heeft, zal wel door weinigen betwijfeld worden. Ten overvloede herinneren wijdat het vooral de ciwitachtigo sloffen zijn, welke de waaide ccncr voedingsstof bepalen en dat deze in ruime hoe veelheid in het vleesch der visschen worden aangetroffen zoodal liet te dien aanzien niet voor dat van runderen en andere zoogdieren behoeft onder te doeniets waar van trouwens de bewoners onzer eilanden Urk, Schokland, Marken, enz., die zieh bijna alleen met visch, aardap pelen en brood voeden cu daarbij stevig gebouwde en sterk gespierde menschen wordenlu i beste bewijs leveren. De kunstmatige vermenigvuldiging van visch kan dus een voedsel worden oin den armen en be hoefligen een onkostbaar, smakelijk en deugdelijk voe dingsmiddel iu overvloed te verschaffen een voe dingsmiddel, veel heter geschikt lot herstelling van de door den arbeid verloren krachten dan de aaid- appclen, die thans te uitsluitend het voorname, ja dikwerf schier eenige voedsel der minvermogende volksklasse zijn. Bij het onderzoek in de sectiën van de Staatsbe groting voor 1854, is liet aan de aandacht der leden niet ontgaan, dat van de ƒ150000, voor jaarwedden aan Onderwijzers en Onderwijzeressen bij de lagere scholen gevraagdnagenoeg een derde voor Noord- Brabant is bestemd. Te Noordbroek, in de Provincie Groningen, zijn dezer dagen geslagl twee varkens, die, 31 weken oud, ieder 564 pond (halve Ned.) wogen. De Raad der Gemeente Staphorst heeft besloten, dal voorlaan in de zoogenoemde tapperijen geene ge zelschappen zich mogen ophouden van des avonds 5 tol des morgens 5 uur, en dal aan personen onder de 18 jaren geen sterke drank zal mogen verkocht worden. Nadat bij arrest van bel Prov. Gercgtshof van Zeeland, van 16 Oei. j.l. tegen den Burgemeester te Colijusplaal, levens Kautoiiregter-PIaalsvervanger, A. A. Mooijaart, wegens misbruik van vertrouwenregtsin- gang was verleendmet bevel van gevangenneming van deszelfs persoon, is genoemde ambtenaar, bjj vonnis der Arroodissemcut.s-Rt'glbnnk te Goes, van 24 Oct. j.l., verklaard in staat van kennelijk onvermogen. Den 26 Oct. j.l. is te Uuogeveeu eene geregtelijke huiszoeking gedaan bij Doctor 11, G. Amshoff, voor malig President der Provinciale Commissie van Genees kundig Onderzoek en Toevoorzigt in Drenthe, cn is genoemde persoonbeschuldigd van valschheid in authentieke stukken, rakende genoemde zijne vorige betrekking, vervolgens gevankelijk naar Assen vervoerd. Laalslgeinelde omstandigheid, de arrestatie van Dr. Amshoffwordt echter tegengesproken. Te Helmond, in Noord-Brabant, hebben oproerige bewegingen onder hel werkvolk plaats gehadten gevolge waarvan, den 31 Oct. j.l., een detachement troepen derwaarts is gezonden. De Tweede Kamer der Sinten-Generaal is, tot hervatting van hare werkzaamhedenbijeengeroepen tegen Dingsdng den 8 Nov. aanslaande. Den 27 Oct. j I. heeft te Elburg plaats gehad de openbare aanbesteding der verbetering van de haven dier stad, zijnde de uilvoering van dit hoogst belangrijk werk aangenomen voor liet bedrag van ƒ41300. Men berigl, dat onlangs te Leijdeu is opgcrigt eene afdceling Nederland, van de iu Duilschluud gezetelde Gustaof-Adolf -Pereenigingen dat het Hoofdbestuur dezer afdeeling voor 's hands te Leijdeu is gevestigd. Duor het lluofdbestuur zijn dezer dagen circulaires rondgezonden, om tot algcineene deelneming op te wekken, benevens de statuten, die den aard en het doel, de inrigling cn het bestuur van de afdeeling Nederland der Gustaaf-Adolf-Pereeniging betreffen. Den 12, 13 cn 14 Oct. j.l. zijn de voorlonpjge verslagen van de Commission van rapporteurs der Tweede Kamer, betreffende het onderzoek in de afdee- lingen van de Hoofdstukken der Staatsbegroting voor de Buitenlandsehe Zakende Justitie, de Binnenlaudsche Zaken, de beide Eercdienslende Laudmagt en de Ko loniën, vastgesteld. Bij de meeste Hoofdstukken werd geklaagd over de dorheid der Mcmoriën van Toelichting, die meestal niets dan eenige cijfers bevatten. Vooral gold die klagt het Uoofdsluk van Builen). Zaken. Men meende, dat de Kamer, zoo zij, bij bet bcoordcclen der jaarhjksche geldelijke behoeften van een Departement van Algemeen Bestuur, aan hare roeping beantwoorden zal, beter op de hoogte behoort te worden gesteld. Billijkerwijze kon men vergen, dat de noodzakelijkheid der aangevraagde belangrijke geldsommen voor de buitenlandsehe zendin gen ten minste eenigermate gestaafd wierd door een vlugtig overzigt van hetgeen die zendingen in 't belang onzer staalkundige bclickkingcn cn in dat van handel, nijverheid en wetenschap verrigten. Omtrent Hoofdstuk III BuitenI. Zaken) wordt onder anderen de aandacht der Regering gevestigd op de betrekkingen van bet Hertogdom Limburg tot het Duitsch verbond, en gevraagd, of er geen uitligt be staat, dat die betrekkingen op eene met het wel be grepen belang van Nederland meer overeenkomstige wijze zouden kunnen worden geregeld. Ook is aange merkt, dat, daar hel zich laat aanzien, dat de Spoorw.eg naar Oberhausen, van de Pruissisohe zijde, niet vuor Augustus 1856 in gereedheid zoude kunnen komen, en er derhalve een kostbare tijd zoude kunnen vcr- loopen, alvorens de aansluiting aan den Ncderlandschen weg zoude kunnen plaats hebben, hot wenschelijk is, dat men zich van de bestaande overeenkomst bcaienc, tot afwending van dit gevaar. Vrij ulgcmeen is do vraag gedaan, of, na regeling van hel R.-K. Kerkgenootschap hier te lande, nog wel do aanwezigheid van eenen Nedcrlnudsohcn Gezant te Romo noodig is. Vrij algemeen geloofde men zelfs, dat, ver mits nu eenmaal de missiën van Rome en Sardinië vereen igd zijn, de Gezant meer bepaaldelijk zijne residentie te Turijn moest vestigen. Ook werd vrij algemeen gevraagd, of wclligt de tegenwoordige Neder- luudsche diplomaat Ie Rome wegens ouderdom of andere redenen minder goed dan te voren voor zijne dubbele laak berekend is. Omtrent Hoofdstuk IV Justitieheeft men eenige opgave verlangd ten aanzien van do aanvankelijke werking van liet cellulaire strafstelsel. In nl de nfdec- lingen is het Kon. besl. van den 24 Sent. j.l. besproken, waarbij eene Staatscommissie is ingesteld, die, iu over leg met den Minister van Justitie, eene Wet op de samenstelling der Regterliike Magl en het beleid der Justitie, benevens daarmede in verband staande ver beteringen in de Wetboeken van Burgerlijke Regtsvor- dering eu van Strafvordering, moet ontwerpen. De meerderheid der leden heeft zich ten slotte vereen igd in het uiten van den wensch, dat deze regeringsdaad geene vertraging mogt te weeg brengen in het tot stand komen eener hervormingwelke sedert zoo langen tijd reikhalzend wordt te geinoet gezien. Enkele leden meenden do vraag te moeten doen, of de be noeming der Staatscommissie niet als onniiodig cn zelfs als schadelijk was aan te merken? Indien cono her vorming onzer Slraf-Wetgeving cu eene verbetering der Struf-Vordering nog lang achterwege mogt blijven, verlangen deze leden, dal door eene partiële verbetering in de meest iu het oog vallende leemten worde voor zien. Men heeft gewezen op de voorloopige afschaffing van art. 291 en volgende van hel nog bestaande Wetboek van Strafregt, cn inen heeft gemeend, dat eene aanzienlijke besparing van gereglskosten zoude kannen worden verkregen, indien geringe misdaden correctioneel zouden kunnen worden behandeld. Indien de samenstelling van een militair Strafwetboek te veel tijd vordert, hebben velen geineend, dat aan do kost bare inrigling van het Hoog Militair Gercgtshof een einde kon worden gemaakt, en dat zelfs eene dadelijke verbetering en bezuiniging tc dien aanzien niet mocijelijk zoude zijn in te voeren. Verder is aangemerkt, dat er in ons land behoefte is aan wettelijke verordeningen, betreffeude de tucht op de koopvaardijschepen. Men verlangt ook vermindering van proceskosten. Deswege is echter aangemerkt, dat, om deze te ver krijgen, er noodwendig eene vermindering van zegel en registratiereglen zal gevorderd worden. Vele leden hebben, ter verbetering van de politie in de grensprovinciën, eene uitbreiding van de inrigling der marechaussee over geheel hol Vaderland verlangd. Enkele leden hebben echter, uit hoofdo hel reeds zeer bezwaarlijk valt, toestemming voor uitgaven te ver krijgen welke volstrekt tot verdediging des lands worden vereischl, gemeend op dergelijke uitbreiding niet te mogen aandringen. Eene verlangde verhooging op art. 2 van dit Hoofd stuk heeft afkeuring ontjnoet en aanleiding gegeven tot de vraag of, met minderen omslag, de zaken niét even goed met het tegenwoordige pcrsoneol ep zelfs met ipindcr zouden te behartigen zijn. Omtrent Hoofdstuk V (Binneul. Zaken) is aangemerkt, dat in meer dan eene afdeeling leden zijn geweest, die zich hebben beklaagd, dal men in de ïlemoric van Toelichting wel heeft uitgeweid over te ondernemen openbare wei ken, maar met geen woord ovep den zedclijkcn en stuffclijken toestand des Lauds, waarop het Departement zoo veel invloed |iau uitoefenen. Door verscheidene leden is aangedrongen op peno verbetering van de Kieswet, die thans, gelijk gebleken is, aaulciding kan geven tot hel optreden van fictive cn den census niet betalende kiezers. Ook door verscheidene leden is bezorgdheid te kennen gegeven wegens de steeds vermeerderende uitgaven voor open bare werken. Zonder het nut d.crzclva te willen be twisten, meenden dezo leden, dal het welligt nuttig zoude zijndeze werken over een zeker aantal jaren te verdeden. Hunne bedenkingen hebben echter ook tegenspraak gevonden van do zijde van joden, «Jjo overtuigd warendat de in de laatste jaren voor water staatswerken besteedde gelden zqor goede vruchten hadden gedragen, en hot in dat opzigt even noodig als nuttig is geweest, dc hand afin 't werk tc plaan. Men heeft begrependat do (lijdrage voor den Rijn-Spoorwegdie onvermijdelijk eerlang zal jvordtyi gevorderdniet op do Begroeting had behooren le ontbreken, en dat ook, indien do tegenwoordige Re gering, even als do vorige, gestemd was (en aanzien van het uilwaterings-kanaal van Noord-Brabant, daarvoor op de Reg rooting eene zekere pom Had belhoren tc ajjn uitgetrokken.

Amersfoortsche Courant | 1853 | | pagina 1