Hoezeer ook gestemd legen eene verhooging van uitgavenheeft men geineend te moeien opmerken dat de vermindering der bezoldigingen der ambtenaren bij do provinciale griffiën, waarover men zich beklaagt, in billijkheid voorziening vereischl. Men heeft aangedrongen, zoo niet op eene algeheele herziening van do Wet op de Nationale Militie, dan toch op eene partiële verbetering, vooral om den aan vang van den diensttijd der loteliiigen in verband to brengen met art. 181 der Grondwet. De politie op de groote wogen is zeer vatbaar geacht voor verbetering, en ook voor de politie op de spoor wegen is eene wettelijke verordening, die reeds voor cenigen lijd moet zijn opgesteldzeer noodzakelijk gerekend. liet besluit, waarbij de jonge lieden, die geeu bewijs van het volbrengen hunner studiën aan eene der Latijnsche Scholen of Gyinnasiën kunnen vertonnen, aan een nieuw openbaar examen worden onderworpen, is ■in al de afdeelingen besproken. Verscheidene leden hebben hunne vrees te kennen gegeven, dat dit examen op al de Academiën niet met gelijke gestrengheid zal worden gehouden. Zij zouden de voorkeur hebben ge geven aan eene en dezelfde Commissie voor al de Hoogescholenen zijn daarenboven van oordeel, dal de verordening niet zal strekken ter verbetering van den inwendigen toestand der bedoelde Scholen en Gyinnasiën. Men heeft ecuige inlichtingen betreffende den toestand van de Maatschappij van Weldadigheid wenschelijk ge acht, en met name, of de bepaling, ten aanzien van hel bedrag van hare vlottende schuldwordt nagekomen en of de tegenwoordige duurte der levensmiddelen haar niet in cenen min gunstigen toestand zal brengen. Nagenoeg algemeen is op eene herziening der Jagtwet van 1852 aangedrongen, minder betreffende het be ginsel, dan de strafbepalingen. Ook verlangt men op de iurigling der Jagt-lnspccteurs, als niet doeltreffend, terug te komen. Omtrent Hoofdstuk VI Hervormde Eeredienst) heeft men zich te leur gesteld gevoeld in het gemis van opgaven der gronden, waarop, volgens de Regering, de noodzakelijkheid berust om aan het hoofd van het Departement der Hervormde Eerediensl wederom eenen afzonderlijken Minister le plaatsen. Ecue bloote aan voering dat de noodzakelijkheid erkend is, en eene feitelijke beslissing, door het uittrekken van eene som van ƒ8000 op de Brgrooting voor het traktement des Ministers, was al wal hieromtrent werd gevonden. Van de eene zijde is er sterk op aangedrongen dat men er niet toe zou overgaan, eenen afzonderlijken Minister aan le stellen. Drie hoofdargumenten werden door deze leden hier aangevoerdhet constitutionele beginsel der afscheiding van Kerk en Staat; hel ont breken van de noodzakelijkheid van eenen afzonderlijken Minister; de bezuiniging, die het gevolg zal zijn van de afschaffing van hel Departement. Tegen deze be schouwing meenden anderendie hel gevoelen der Regering omtrent de noodzakelijkheid van het aanstellen van afzonderlijke Ministers van Eerediensl zijn toegedaan, en de belangen der verschillende Kerkgenootschappen ook die, welke hel gevolg kunnen zijn van de scheiding van Kerk en Staat in den Ministerraad wensclien ver tegenwoordigd te hebben, dat ook gewiglige bewijs gronden ten voordeele van eene tegenovergestelde meening kunnen worden aangevoerd en daarom door de Regering hadden behooren le zijn aangevoerd. Evenwel wenschen enkele leden tot de Regering bepaald de vraag gerigt te hebben, of, naar haar in zien, de Kerkgenootschappen enkel als particuliere Genootschappen in den Staat zijn te beschouwen, dan wel als Genootschappen, met wie dc Slaat ook omtrent onderwerpen van wetgeving, die met de Godsdienst in verband slaan, in overleg behoort te treden? Brengende zij tot zoodanige onderwerpen hel onderwijs en het armwezen. Ook omtrent de herhaaldelijk besprokene riser vet, welke, volgens sommigen, met de thans aangenomc bepalingen niet wel overeen zijn le brengen, werd van de Regering eenige inlichting verwacht. Evenzoo werd de wcnsch le kennen gegeven, om le mogen vernemen, wat de meening der Regering is met betrekking tot de collalie-regten. Enkele leden wenschten meer bepaald het gevoelen van de Regering le mogen weten over de verhouding van de Kerk lot het hooger Onderwijs, en den invloed, welken zij kan geacht worden op de keuze der Hoogleerarcn in Godsdienstige wetenschappen te moeten uitoefenen. Ook de meerdere of mindere wenschelijkheid of doelmatigheid om aan de Leeraren der Afgescheidene Kerkgenootschappen uil 's Lauds middelen bezoldigingen toe te kennenwas in de Memorie van Toelichting met volkomen stilzwijgen voorbij gegaan. Enkele leden hadden hierover evenwel gaarne de zienswijze der Regering vernomen. Bij Hoofdstuk VII KatholEerediensl) werden gelijke beschouwingen in het midden gebraglnopens hel al dan niet wenschelijke, dat aan liet hoofd van elk der beide Departementen van Eeredienst een afzonderlijk Minister wierd gesteld. Aan de eene zijde beweerde men, dal het in verhand met hel beginsel der afscheiding van Keik en Slaat niet verkieslijk was, dat er afzonderlijke Ministers van Eeredienst bleven bestaanook oiudat daaruit ligt meerdere bcmoeijenis van den Staat met bloot-kerkelijke zaken kan voortspruiten, dan wenschelijk moest worden geacht. Daarentegen voerde men aandatwat cr ook van de geheele afscheiding van Kerk en Staat zijn mogt, toch nooit zou kunnen beweerd worden, dat de Staat omtrent de Kerkgenootschappen geheel onverschillig moest blijven dat altijd zekere hand zou blijven beslaan, en dal, dit aangenomen, bet nuttig inocst worden ge acht, dat, bij strijd van belangen, het hoofd van het betrokken Departement van Eeiedienst als bemiddelend persoon kon optreden. Men voegde er nog bij, dat, zoo de afzonderlijke Departementen van Eeredienst bleven bestaando be- zuiniging, die uit het niet vervullen van debetrekking van Minister voortvloeide, van luttel belang was; terwijl het opdragen der waarneming van oen Departement van Eerediensl aan een ander Minister aanleiding gaf tot raoeijelijkhcid cn strijd, en 'sKonings keuze van hoofden der Departementen van algemeen bestuur te zeer belemmerde. Er waren leden, naar wier gevoelen het beslaan van een afzonderlijk Minister van Roomsch- Kalhohjke Eeredienst in het ufgetrokkene misschien minder noodzakelijk, maar, onder de tegenwoordige omstandigheden, zeker wenschelijk was, en die dan uok zich voor het vervolg niet door hunne thans geuite zienswijzo gebonden wilden geacht hebben. Eindelijk waren cr, die met opzigt tot dit punt nader met de denkwijze der Regering bekend wenschten te worden gemaakt. Dij Hoofdstuk X [Oorlog) werd aangemerkt, dat men uit de Memorie van Toelichting heeft gemeend te moeten opmaken, dat er nog eene suppletoirs Begrooting voor dat onderwerp te wachten zoude zijn; dat men nog hel cijfer van het Hoofdstuk opeen bedrag van 10400000 heelt willen houden, niettegenstaande men dit bedrug np den duur als onvoldoende beschouwt. Dergelijke handelwijze is vrij algemeen afgekeurd, up grond, dat men, om tol eene eindbeslissing te koiueii, bepaald behoort te vveteu, waaraan zich le houden. Velen hebben, dc bedoelde strekking afkeurende, tevens verklaard, dat zij bepaaldelijk tegen eenige ver hooging van hel cijfer van dit Hoofdstuk gestemd waren. Naar hun inzien, behoorde de verdediging des lauds in verband te staan met onze financiële krach ten; mogt daarbij de druk van den rentelast niet uit bel oog worden verlorenen behoorde er een einde le komen aan de gedurige organisation en reorganisation. Eenige leden hebben inlussclieu begrepen, dat, in dien de noodzakelijkheid duarvau voldoende werd be wezen, men toch aan de Regering de middelen niet koude onthoudenom 's lauds verdediging in een voldoenden toestand te brengen, vuural in de tegen woordige staatkundige gesteldheid van Europa. Up eene bedenking legen het verbenen van pensioen, is van die zijde aangemerkt, dat men welligl nog te veel Officieren in dienst behield, die, bij het uitbreken van oorlog, zouden bevonden wurdeu de geschiktheid lot de dienst niet meer le bezitten. Ook de meerdere oefening van de miliciens is dezen leden zeer wenschelijk voorgekomen, maar zij hebben gemeend niet te kunnen iustemmen met bet gevoelen, in de Memorie vooruilgezet, alsof de prijzenswaardige houding der schutterijen in 1830 en 1831 alleen hel gevolg zoude zijn geweest van liet langer onder de wapenen verblijven der miliciens. Sommige leden meendeu bij de Regering er op te moeten aandringenom niet dan in de hoogste nood zakelijkheid er toe over te gaan, oiu de jonge miliciens, langer dan thans geschiedtouder de wapenen le houden. Ten aanzien van het muleriëel is almede opgemerkt dat in dat opzigt de ware staal van zaken niet wordt blootgelegd; dat er wel minder wordt aangevraagd dan Voor 1853, maar dal deze vermindering slechts schijn baar is, gemerkt bel cijfer van bet bedrag van hetgeen waarop uit het fonds der verstrekkingen wordt gere kend; welk cijfer voor 1854 202510 bedraagt, zoo dat schijnbaar ƒ84000 minder wordt gevraagd, dan voor 1853 is toegestaanmaar deze vermindering inderdaad niet meer dan ƒ28350 beloopt. Bij het onderzoek over hoofdstuk XI Koloniënis gevraagd of de Regering voornemens was de vacante plaats van vioe-Presideul van den Raad van lndië weder te vervullen. Men wensehle ook liet vervolg der llege- rings-Vers lagen over de Koloniën le ontvangen. Men zou gaarne de wijze van beheer en verantwoording der Indische geldmiddelen tut een einde zien brengen. Aangaande het te wachten Regei ings-Reglemeut voor de W.-Indische Koloniën hebben eenige leden dei- Regering in bedenking gegeven, om liet vraagstuk der emancipatie niet daarin op le nemen, omdat daardoor welligl, ten gevolge van hel verschil der gevoelens deswege, bet lot stand komen van hel Reglement zou worden vertraagd. Men wensehle wijders van de Regering te vernemen of bij tiaar iels bekend is over hel lot der slavenbevolking in Suriname. De Protestanten genieten in deze dagen eene ongewone vrijheid van bandelen in Turkijë; het Zen delinggenootschap beeft onlangs een Magazijn van Bijbels en Traktaatjes opgeriglin het binnenste zelf van Stamboul, hel kwartier der Turken in Konslanliiiojiel alwaar tot dien tijd hel aan de Franken (ketters) ver boden was hun verblijf te houden. Dit magazijn is gelegen bij de bazars (verkoophuizen), cu de Turken kunnen cr gemakkelijk van de Heilige Boeken kennis bekomen. De Sultan heeft eene groote uitgestrekt heid gronds le Koustantinopel aangewezenom le dienen tot kerkhof voor de Christenen van alle gezindheden, en hij is voornemens, zegt mener een muur rondom te laten bouwenop zijne eigene kosten. De Heer Depierris heeft het middel gevonden, om uit beetwortelen een alcohulischeu drank te ver vaardigen, die veel overeenkomst heeft niet den wijn, en dezen des noods zou kunnen vervangen. In het Badcnsche nemen de geschillen met de R.-K. geestelijkheid thans eene zeer ernstige houding aan. De Aartsbisschop heeft aan dc leden der Hoofd commissie voor de Roorosch-Katholijke aangelegenheden doen aankondigen, dal, indien zij hunne liinctiën niet binnen den tijd van 14 dagen zouden nederleggenhij hen allen in den kerkelijke» ban zou doen. Na afloop van eene buitengewone zitting, heeft de Huofd-Couiiuissie, door een stellige weigering aau den Aartsbisschop, ge antwoord. Iu meer dan 50 Gemeenten zijn de pastorijen onbezet, omdat de Aartsbisschop weigert de door hem gedane benoemingen aan de goedkeuring der Regering te onderwerpen. Diugsdag 1 Nov. j.l. is, in de St. Joriskerk der Ned. Gereformeerden alhier, gehouden de Vergadering van de leden der Daghuurders-Bus, ten einde bij loling le zien aangewezen twee personen voor de betrekking van üusschafter, in plaats van de twee, die op dicn- zélfden dag als zoodanig moesten aftreden. M Hebben we reeds meermalendoch zonder gevolg, het onvoegzame van het houden van vergaderingen van dien aard in een kerkgebouw betoogd, wij achten ons verpligt bij deze op dat betoog terug le komen, daar op 1 November j.l. de onvoegzaamheid zich niet slechts heeft bepaald tot geraas en gevloekmaar lot hand tastelijkheden, tot vechterij, is overgeslagen. Indien Kerkvoogden van eene gemeente, gelijk die van de Nederduitsch-Gereformeerde le Amersfoort, door het in gebruik geven van het aau hunne zorg toever trouwde kerkgebouw, lol het houden van vergaderingen, die niets gemeens hebben met godsdienst of zedelijkheid geen begrip toonen le hebben van de bestemming eener kerk, dan behoorden de lidmaten der gemeente als één man daar tegen op te komen, opdat hun ten minste geen deel worde gegeven aau schandalen, ten gevolge van de onverschilligheid der Kerkvoogden gepleegd. ADVERTENTIE N. WORDT TE KOOP AANGEBODEN, voor TWEE DERDEN van den Inkoopsprijs I. Hel WEEKBLAD VAN HET REGT; II. VAN DEN UONEKT, Verzameling van Arresten van den Uoogen Raad der Nederlanden III. DEN TEX en VAN HALL, Neder!. Jaarboeken van Reglsgeleerdheid en Wetgeving, met het Regis- geleerd Bijblad; IV. BROCX en COHEN STUART, de Nederl. Regls- spraak V. OUDEMAN en D1F.PUUIS, Opmerkingen en Mede- deelingen, betreffende hel Nederl. Regt; alles Compleet en goed Geconditioneerd. En voor eenen zeer geringen prijs VI. Eene Verzameling van meer dan duizend ver schillende en van de beste JURIDISCHE D1SSEK- TATIëN, in 8°., met Catalogus. Zullende hel bovenvermelde, ingeval van Verkoop aan een en denzelfden Persoon, voor de helft van den Inkoopsprijs worden afgestaan. Brieven franco ami het Bureau dezer Courant. (8'0) NIEUW PAPIER-MAGAZIJN. Wij hebben de eer door deze le herigien, dat ons MAGAZIJN van PAPIEREN, KANTOOR-, SCHOOL- en SCHRIJFBEHOEFTEN, GALANTERiëN, enz. enz. op 1 November is geopend. Door de voornaamste, zoowel Binnen- als Buiten- landsclie. Fabriekanten in staat gesteld de prijzen van alle artikelen uiterst laag le iioteeieu, zal het ons ijverigst 6treven zijn, om het ons le scheuken ver- trouwen steeds waardig te blijven. (3") IIENKENS COMP. ig'en, dat ik ontvangen heb de nieuwste MODEL-MANTEl.S, een groot assortiment CllaLES en CIlaLES-LONGUESin alle Genres en Kwaliteiten, benevens PELTERIJEN, als MOFFEN, BOA«ONS, enz. enz., en NIEUWE ZIJDEN en andere STOFFEN, tot Kleedjes voor hel Saizocn geschikt. (318) I. n. PIEPER. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Van 23 tot en mei 29 October 1853. BEVALLEN: 23 Oct. Everarda Mol, geb. tan'1 Kloos ter, Z. 24 Oct. Anna Pel, geb. van Essen, Z. Caliiarina de Groot. geb. van Nimwegen, D. Cor nelia Nuhii, geb. Verschuur, Z. 25 Oct. Willemina Elich, geb. BoevijD. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Joseph Boeissen met Neeilje van de Hoef. Jacobus Tijssen met Jannetje van 'l Hol. OVERLEDEN: 23 Oct. Jan van Wandelen, 8 j. 25 Oct. Wilhelmina Piins, 31 j., gehuwd met Johan nes Teuthof.28 Oct. Hendrik van Kampen, 5 w. 29 Oct. Thomas de Neeliug, 42 j., gehuwd met Jansje Mol, Wilhelmina van Zwol, 73 j., gehuwd niet Adrianus van den Uuijsen. 221ste STAATSLOTERIJ. Prijzen en Premiën ran f 100 en doorboren, IJJFDE KLASSE. 7de Lijst. N°. 9209 ƒ50000; N°. 1355 en 4811 ieder ƒ1000; N5522 en 15638 ieder 200; N°. 23953205, 4471, 6528, 7742, 15429, 15709, 17819 en 19055 ieder 100. 8ste Lijst. N°. 5969 ƒ1000; N°. 11827 en 14315 ieder ƒ400; N°. 10402ƒ200; N°.4Ö71, 7470, 7530, 11307, 15421 en 17175 ieder ƒ100. 9de Lijst. N°. 19318 ƒ1000; N°. 911 en 3951 ieder ƒ400; N°. 5102 en 11510 ieder ƒ200; N°. 69, 359, 1133, 1309, 1708. 1813, 2841, 3034, 3890, 4839, 7022, 7522,7616,7849, 14689,16992,17231,18768, 19432 en 19473 ieder ƒ100. 10de Lijst. N°. 10008 en 10560 ieder 1000; N°. 16318 400; N°. 10335 en 12390 ieder 200; N°.2738, 2892, 7389, 8562, 9444, 13677, 15631 cn 19332 ieder 100. VERTREK DER BEURTSCHEPEN. van Amersfoort 's morgens ten 6 ure: Vrijd. 4 Nov. de Weerd. z.md. 6 Koekoek. Wuensd. 9 lloutsaager. Amsterdam 1 uur vóér Boomsluiten Dond. 3 Nov. Houtsaager. Zat. 5 Bos. Dingsd. 8 de Weerd. Van Amersfoort op Rotterdamover Haarlem, Leijden, 's Gracenhage en Delft, Maandag 31 Oct.; cn van Rotterdam op Amersfoortover Gouda, Leijden en Haarlem terug, Dingsdag 8 Nov.Schipper J. Hovtsuger. Van Amersfoortover KampenSneek en Leeuwarden naar Groningen, eiken Znlurdag, 'smorgens ten 9 ure; van Groningen, over Kampen en Harderwijknaar Amersfoorteiken Woensdag, 'snamiddags ten 2 ure; Schipper 11. Koster. Te A«ERsrooBT, bij VEECKENS VAN KU1JKU0F.

Amersfoortsche Courant | 1853 | | pagina 2