DONDERDAG, 29 December d853. 29 Deo. Donderd. Joh. mklef overl.1387. |2 Jan. Maand. Lavaier overl., 1801. 30 Vrijd. 9 N. M.; Jacq. Santin overl., 1730. 3 Dingsd. Joh. v. Muller geb. 1752. 31 Zalurd. Jesaia XXI: 11 en 12. H Woensd. 1 January 1854, ZOND. NleawjnnrsdAg1 Tiin.IV10; l'lrich Zwingligeb., 1484. H 6 Donderd. R. Morisson geb., 1782. B E R I G T. De Amcrsfoorlsohe Courant, weiter Proteslanlsclie rigting, zoowel in het Staalkundige als in hel Gods dienstige, genoegzaam is bekend, wordt, onderredactie van Mr. L. Zegers Vee ekensAdvocaat te Amersfoort, eiken Donderdag uitgegeven. Als Algemeen Nieuwsbladzal daarin van het meest belangrijke binnen- en buitenlandsch nieuws berigl gegeven en van bet in de beide Kamers der Stateu- Gcneraal verhandelde een kort verslag medegedeeld worden Als Weekblad voor de Provinoie, zal de Courant inhoudende verslaggevingen van de handelingen der Provinciale Staten, hel nieuws uit de Provincie, een uittreksel uit het Provinciaal Blad en eindelijk den tekst van du door de Staten der Provincie gemaakte Reglementen en Verordeningen; Zullende in dezelve, als Slads-Couranlworden op genomen nlle Kennisgevingen en Reglementen en Verordeningen, door de Stads-Regering uitgevaardigd en vastgesteld; hel nieuws en de Burgerlijke Stand van do plaats, en, zonder aanzien van personendoch steeds niet inachtneming van waarheid en regt, alle mededcelingen, opmerkingen en betoogendie kunnen leiden tol bevordering der belangen van de ingezetenen. De abonnementsprijs op de Amersfoortsche Courant, die, op goed papier, compres gedrukt en zoo noodig, lu-'t een Bijvoegsel, zonder prijsverhoogingwordt uitgegeven, is negentig Cents in du drie maanden; zullendevoor in dezelve te plaatsen Advertunliëii gevolgd worden het onderstaand Tart eft voor cenc Advertentie van 1 tot en met-10 regels, f0,75 voor iedcren regel meer»0,05 voor cenc Advertentie van 25 regels1.50 voor iedcren regel meer0,04 voor cenc Advertentie van 50 regels2,50 voor iedcren regel meer»0.03 voor cenc Advertentie van 75 regelsu 3,25 voor iedcren regel meer0,02 daaronder begrepen het -zegclregt; met bepaling, dat, ingeval van plaatsing van dezelfde onveranderde Advertentie in drie achtereenvolgende Noinmcrs, voor de derde inanl slechts ƒ0,50 verschul digd is; dat de Adverlentiën van openbare Autoriteiten en van Besturen van Instellingen van openbaar Nut en Liefdadigheid, ooaangezien de uitgebreidheid dier Adverlentiën, voor vijftig cents worden geplaatst, en dat alle toezendingen en betalingen vrachtvrij moeten gedaan worden. AMERSF00I1T, 20 December 1833. In de op 27 Dec. j.l. gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente, is o. a. goedgekenid het Regie- munt van Orde van de Kamer van Koophandel alhier, en zulks na kennisneming door den Rand van den in houd eeuer missive van den Minister van Binnenl. Zaken, waarin Z.Exc. te kennen geeft, dat, zijns in ziens, de Kamer niet kan worden verpligt, om hare zittingen met opene deuren te houden, cii dat, van Regeringswege ill die goedkeuring zal worden voorzien, indien de Raad niogt volharden bij zijn vroeger geno men besluit, om, op grond van verschil van zienswijze in deze van den Raad met de Kamer en den Minister, zijne goedkeuring aan gezegd Reglement te weigeren. Nog is, in te gaan met 1 Januari], vastgesteld eeue belasting van 2 op eiken houd, die, eene maand oud zijnde, niet wordt gebezigd voor de uitoefening van een beroep (en zulks N.B. om de honden op Ie ruimen. Mug dal 'l beginsel zijn van belastingen?); zijnde een rekwest van Harthoorn, 0111 van de Stad in huur of koop te mogen hebben het gebouw, van ouds de Polmolen, nabij do Koppelpoortom daarin eeue fabrijk of tra fok op te ligten, aangehouden tot eene volgende vergadering. Hit Concert, den 21 December j.l., door de Quartet Pereeniging alhier, ten behoeve van de Alge- meene Armen gegeven, heeft een zuiver bedrag van ruim ƒ200 opgeleverd. Is deze opbrengst gering te noemenmen bedenke echter, dal de Protestantenna in de onlangs door armverzorgeren hunner Gemeente gehouden collecte bijzonder veel te hebben gegeven, ook don 17 Dcc. j.l., bij wijzo van de welbekende Loterij, ƒ930 lol leniging van den nood hunner armen hebben bijgedragen, en dat de Roomschen eerstdaags zullen moeten offeren aan de Vereeniging van Pincentius a Paula. Het alhier gevestigde Departement der Ned. Maatschappij tot bevordering van Nijverheid heeft onlangs bedacht, om soo mogelijk in hel volgende jaar alhier eene Tentoonstelling van voorwerpen, den Landbouw en de Nijverheid betreffende, te houden, en zich, met het verzoekom een daartoe bruikbaar locaal van de Stad te mogen hebben, gewend tut den Raad, welk verzoek, in de Raadsvergadering van 5 Dec. j.l. ter tafel gebragl, in cenc volgende vergadering in beraad slaging zal worden genomen. Tot voorziening in de vacature van Regter-Plaats- vervanger in de Arrondissemciits-Regtbank alhier, ont slaan door de benoeming van den lieer pari Lilaar tol Subst.-Griffier, zijn aanbevolen de 11.11. Mrs. 11. A. L. HamelbergA. G. Wijers cii J. van Voorlhuijsen. Werden, gelijk algemeen is bekend, tot dus verre door de Afdeeling Amersfoort van de Ni-derlaudsolie Vereeniging tul Afschaffing van Sterkeu Drank, kaartjes van 3 en 5 centen waarde verstrekt, waarop, bij de op dezelve aangeduide winkeliers, brood, kruideniers waren en brandstoffen kon worden gehaald en zulks opdat die kaartjes als aalmoezen zouden worden uitge reikt en de giften der liefdadigheid niet in de herbergen of slijterijen zouden kunnen misbruikt worden, dezer dagen is nug door gezegde Afdeeling besloten, om, gold tot op heden de regel, dal die kuuitjcs van niemand anders dan van de daarop aangewezen win keliers tegen betaling van liet daarop gestelde bedrag mogtcii ingewisseld worden, die kaartjes in den ver volge ook aan te ueinen van hel Bestuur der alhier gevestigde Spaarkas; zijnde door de Afdeeling der Ncd. Vereeniging tut Afschaffing van Sterken Drank bovendien, met het oog op den aanstaanden Nieuw jaarsdag aangenomenom niet slechts kaartjes van drie en vijf, maar ook van tien cents verkrijgbaar te stellen, en zulks bjj den Heer P. van Absop den tingel alhier. Nemende wij deze gelegenheid Ie baat om, ofschoon de Spaarkas genoegzame deelneming reeds ondervindt, den minvermogenden te herinnerendat het Bestuur der Spaarkas eiken Zalurdag-avond van 8{- tot 10 ure zitting houdt ten Ruadhuize dezer Slad, tot ontvangst van spaarpenningendie men, minstens ten bedrage van tien centen wil doen bewaren, en dat de ingebragle penningen met eene rente vnu een half ten honderd in de maand, in Mei en November, maar ook lusschen- tijds, in dat geval echter zonder rente, wordcii terug gegeven. Mogen zoo luidt het slot der circulaire van 10 Mei j.l., waarhij de oprigting der Spaarkas is aan gekondigd, «alle ingezetenen van Amersfoort onze pogingen ondersteunen: de minvermogendendoor te touncn, dat zij kunnen en willen sparen, eu door ons hun vertrouwen te scheuken; de meergegoedendoor hunnen invloed op de eeratgciioenideii te bezigen lot bevordering van bel goede doel of door hel schenken van kleine bijdragen tol bestrijding der onvermijdelijke onkosten en renten, die wij, hoe gering ze ook zijn, gaarne zullen ontvangen. Z. M. heeft benoemdtot Kapitein 3e kl. hij de Veld-Arlillerie. den 1 en Luitenant G. J. Maris, van de Rijdende Artillerie, en lot len Luitenant den 2en Luitenant Jhr. C. C. A. van Rappard, van do Veld- Arlillerie. Donderdag, 5 Jan. e. k., des voormiddagsten 11 ure, zal, voor de Arrondissemciits-Regtbank alhier, worden behandeld de taak van het O. M. tegen A. ten Knlce, boerenarbeider, wonende Ie Amersfoort, thans gedetineerd in het huis van Arrest en Justitie, beklaagd van iu den nacht van 5 Deo. j.l., eeoe zware verwonding te hebben toegebragl nau Ernst de Bree, wonende nabij Kokjes Boomgaard; zijnde zeven personen, als getuigen in deze, gedagvaard. Pan Wermeskerkcn, tc Amersfoort, heeft eindelijk uitgegeven de lang reeds geannonceerde nieuwe Courant. Dundcidag, 22 Dec. j.l.heeft hij aan cenigen ge zonden hel eerste nummer, eu zulks als een pruef van bewerking. Zij heet Nieuws- en Advertentieblad voor de steden Utrecht, AmersfoortIJsselsteinRhenen en Wijk bij Duurstede, en zal 's Woensdags uitkomen. Daardoor zal van Wermeskerkeu voorzien in eene behoefte, die juist in de Provincie bestond want tot heden ontbrak, volgens zijn zeggen, een Blad vuur de gnnscbe Provincie. Eii dan de Provinciale Utrechtsche Courant, die, wel cn gunstig bekend, overal wordt gelezen? Dat nieuwe Blad debuteert dus met leugens. Het stelt zich nlzoo voor, de Provinciale Courant te verdringen? De llecren Bosch schijnen echter hunnen concurrent niet te vreezen, wout de Utrechtsche Courant zol voorlaan eiken werkdag worden uitgegeven. De Redactie er van is onbekendze belooft zich neutraal lo zullen houden, en alle stukken, die haar worden toegezonden, voor en legen (voor en tegeu wat? ze heeft immers geen beginsel), onder verantwoordelijkheid voor dezelve van de inzenders, Ie zullen plaatsen. Dio nieuwe Courant zal du6 rijp en groen, als er maar wat koiut, opnemen. Liefst echter over de verkiezingen. Dat toch staat in 'l programma, oindatde Kiezers nog niet zi|n op do hoogte van den lijd. Dc Krant van Joh. van Wermeskerkcn zal, ten aanzien van dat punt, allengs ze brengen op de hoogte, waar zij komen eu blijven moeten. En dat, door al die diverse stukken, voor en tegen, die voor zijne Krant worden ingewacht? Waarom niet liever gezocht en aangewezen de mid delen, om Amersfoort op te beuren uit zijn verval? Nog zal zij de verslagen van het verhandelde in dc Gemeeiileraads-Vergaderingen plaatsen; bij voorkeur die van de correspondenten. Waar zal ze die plaatsen? Met één verslag toch kan de Courant vol zijn; ze is immers gedrukt op klein formaat papier, met groote letter en veel wit. Eii waar zullen dan de officiële publication van al die vijf Stads-Besturen blijven? «Wel, de groote publicatiën plaatsen we niet», zegt Joh. van Wermeskerken, «zie maarin ons nummer van 22 December hebben we, om toch zoo wat te geven, een oude Amersfoortsche Kennisgeving van 8 Dec. gezet en die groute, over de Militie, van 17 December, niet geplaatst; bovendien zijn wij niet voornemens om de publicatiën van Utrecht, IJsselstein, Rhenen en Wijk bij Duurstede te plaatsen, dat kan immers niet in een zoo'n klein blad. En waarom heet gij dan uwe Courant een Nieuwsblad voor al die steden? Om ook van de ingezetenen dier plaatsen een abon- neiueutje tc krijgen; het doel immers heiligt de mid delen. Wat kost die nieuwe Courant? Dc prijs is matig gesteld negentig cents en een gulden tien in de drie maanden. 'l ls wal veel voor zoo'n slappe kost, als uw Pro gramma doet verwachten en ge in N". 1 gaaft. Maar, a propos, gaat do Courant door? «Wei zeker, ik heb er a! genueg bestellingen op. En waarom dan N°. 1 gratis verspreid op 22 Dec. en N". 2 eerst tegen 11 Januurij toegezegd? Weetje wel, Johannes van Wermeskerken, wat ik er van deuk Dat ge u door Meester Johatsiset bij den neus hebt laten nemen; dat ge weldra zult onder vinden de waarheid van 'l gezegde: «Die een put graaft voor een ander valt er ligt zelf in», en dat van uwe 9puaAO|3q|aoA onderneming liet einde al heel gaauw den last u zal doen dragen. 1" de op 19 Dcc. j.l. te Amerongen gehouden vijfde les van den cursus over den Landbouw en daarmede iu verband staande Natuurkundige Weten schappen, las de Heer Mulder over de bestanddeelen der planten, en splitste zijne voordragl in twee deeleu: ouverbrandbare cn verbrandbare bestanddeelen. De ouverbrandbare stoffen, of de aschdie eene plant achterlaat, werden opgenoemd en gedeeltelijk aange toond, en daarna gewezen op het verband lusschen grond- en pluuten-ascli, terwijl hierbij werd uitgemaakt, dat de grond de eenige bron is van de onverbrandbare stollen iu de planten. Verder werd opgegeven, waarvan •liet verschil iu de hoeveelheid asch der planten afhing, vooral met betrekking tol verschillende planten, ver schillende variëteiten van dezelfde soort, verschillende deelen van dezelfde plant enz., alles door voorbeelden opgehelderd. *1 hans kwam iu behandeling de hoedanig heid der plantenascli-soorlenalsmede het verschil hiervan naar de soort der plant, naar het deel, naai den aard van den grond enz. Spr. wees bij deze ge legenheid op het liouge gewigt van de kennis der unbraudbare sloffen voor den landbouwer en hoe men, juist door deze kennis, doelmatig mesten kan. Van de verbrandbare bestanddeelen werd medege deeld, dal ze kunnen verdeeld worden in nlgeiueenc rn bijzondere. Spr. kon hier alleen de eerste behandelen, cn trad dus in eene nadere beschouwing van cellenstof zetmeel, eiwitachlige ligchamen, gom, suiker, vetten en oliën, harsten, plantenzuur en kleurstoffen, welke sloffen gedeeltelijk werden vertoond en sommige harer eigenschappen door proeven opgehelderd. Na deze proeven werd de zamenstclling der ligchaincn opgegeven cn gewezen op het groote versohil lusschen slikslofvrije en stikstofhoudende ligchamen; terwijl hierbij het be lang der planten-vettoii voor hut dierenrijk werd in het licht gesteld. Teil slotte werd gewezen op het ver schil in voorkomen en hoeveelheid der genoemde stoffen, afhangend van verschillende planten, ver schillende deelen der plant enz. Vooral belangrijk iu deze lezing was, dal de Spr., handelende over de bestanddeelen van plaiilcu-asch over de stoffen die daarin, naar gelang der plant voorkomen en die zij derhalve ook weder tot hare voeding behoeft, als voorbeeld nam de tabaksplant, die daar de Bchicr ecnigsle tak van landbouw uitmaakt'. Te Utrecht is, den 20 Dcc. j.l., tot Predikant bij de Ned. Herv. Gemeente beniepen de lieer N. Beets, Theol. Doctor en Predikant te Heemstede. In Utrecht is den 18 December j.l., voor de derde maal in vier weken tijds, in de Jnnskcrk gecol-

Amersfoortsche Courant | 1853 | | pagina 1