JIS. 435a AMERSFOORTSCBE COURANT. DONDERDAG, 20 April J854. 20 April. Dond. L. Kw.Ier. PasohenAiiisfoost Paascb-Pmsdw- en BitttUUMtT (roei PremiëD); Moord op de Waldenten in Provenoe, 1540. 21 Vrijd. AniarooiiBimnuMT; Reg. Heber geb.1783. 22 Zaturd. Tiel Paardenmarkt; Gregorius Vil wordt Paus, 1073. 23 April. ZOND. Quasimodo. 24 Maand. Ph. F. Beller over!., 1769. 35 Dingsd. (1024. 26 Woenad. Wijk bij DuurstedeBunschotenTiel Beestenm.H. Muntinghe overl. N". 30 van het Provinciaal-Blad van Utrecht, van 11 April 1854, bevat het besluit van den Commissaris des Rollings in de Provincie, waarbij de lijd en de wijte der beschrijving voor de personele belasting en het patentreglvoor het dienstjaar 18| Jworden bepaald. AMERSFOORT, 20 April 1854. Volgens het in het Nieuws- en Advertentieblad voor komende verslag van de op 28 Maart j I. gehouden titling van den Araersfoortschen Raad, welk verslag, naar wij vernemen, door een paar Leden van dien Raad wordt opgemaakt, en dos, vooral ten aantien van 't geen door de Reeren Verloren (Protestant) en van Lilaar (Roomsch) is medegedeeld, wel juist zal tijn, isop het voorstel van den Voonitler, om den marktdag, invallende op Goeden Vrijdag, te houden op Woensdag, den 12 April, door den Heer Scheeren- berg gezegd, dat hij had gewenscht en verwacht, dat, indien hel eenc nuttige taak ware, om geene markten le houden op Goeden Vrijdag, de Synode telve zulks geprovoceerd had bij de Regering, en wel, als alge- ■neenen maatregel door het gansche landdoch het niet goed vindt, dat nu de plaatselijke Kerkelijke Besturen treden in hetgeen bij algemeenen maatregel had moeten geschied tijn, doch hetgeen de Synode telve, ooi welke reden dan ookheeft nagelalen. De aanschrijving toch gewaagt slechts van het houden van godsdienst gedu rende dien dag. Nog minder wenschehjk acht hij het. dat Gemeentebesturen bij plaatselijke maatregelen tich daarmede inlaten, te meer daar onderscheidene ge meenten, uil welke vertoekschriflen tijn opgetonden, voor verrpweg het grootste gedeelte bestaan uit inge zetenen, die niet behooren lol de Hervormde gezindheid. Zijnde, op de bemerking van den Voorzitter, dat het voorstel niet uitgaat van de Kerkelijke Besturen, maar van Leden van den Raad; dat. al mogen nu alle omlig gende gemeenten niet uil Hervormden bestaanhet echter niet ia le ontkennendat de Goede Vrijdag door alle Christenen gevierd wordt, zoodat, ook voor do ïiiel-llervoriiiden eene versohikking van denmarktdag, als strekkende tot eene meer gepaste viering van dien dag en alzoo ter bevordering van godsdienstzin, wen- schelijk is te achten door den Heer Verloren aangevoerd dat niet alle Christenen dien dag vieren; dat, zonder dat hij wil onderzoekenin hoeverre de andere Proles- tanlsche gezindten dien dag in meerdere of mindere mate als feestdag, of liever gedenkdag, erkennen, hel zeker is, dat de Afgescheidenen dien volstrekt niet vieren noch zelfs godsdienstoefening houden op dien dag. Zij volgen daarin de inzigten van de Hervormde Kerk, zoo als die vroeger hier te lande was, toen men den Goeden Vrijdag evenmin als den voorafgaanden Witten Donderdag, beide Roomsche heilige dagen, vierde; waarschijnlijk omdat men van de Passie, zoo als die in de Cathnlieke Kerk gevierd werd, met de daaraan verbondene ceremoniën, processiënvasten en wat dies meer zij, niets wilde weten. Als Lid vnn den Raad, en als zoodanig alle ingezetenen vertegen woordigende, zal hij niet treden in eene beoordeeling tusschen de vroegere eu tegenwoordige inzigten om trent deze zaak, en het voorstel verwerpen, daar een Gemeentebestuur, zijns erachlens, zich in deze kerke lijke zaken niet nioet moeijen. Hij wenschl zich te houden aan de sedert eeuwen algemeen erkende feestdagenop welke, volgens de bepalingen der daartoe betrekkelijke wet, geene markten mogen gehouden worden. Gaat men daarvan heden af, op verlangen der Hervormden, zoo kunnen morgen de Calhulieken, Oud-RoomschciiIs raëlieten of andere gezind ven met hetzelfde regt ver zoeken, dat ook, op hunne feest- of heilige dagen, de markt verschikt worde, waardoor die ten laatste geheel iu de war zal raken, of, ingeval van weigering, zulks teleurstelling en misnoegen verwekken zal. Hij ziet niet ip, dat zij, die den Goeden Vrijdag vieren, daarin ge hinderd worden, wanneer andersdenkenden op dien dag ter markt komen. Die voor zich dit ongepast vindt, behoort uit eigen beweging te huis te blijven en zijne zaken eene week vroeger of later ter markt af te doen maar behoeft zijne opinie niet, op eene indirecte wijze, door middel van het Gemeentebestuur, aan anderen le laten opdringen. De schade, die hij daardoor lijdt, is ook onbeduidend, daar deze markt juist eene van de minste is, doordien de Calholieken die niet bezoeken. Deze heb ben zich dit eeuwen lang getroost, zoo op dezen hei ligen dog als op andere, waarop het hun verboden is le werken, even gelijk de Israëlieten op hunne feest dagen van de markt wegblijven. Waarom moet nu, omdat de Synode thans bepaald heeft, ook den Goeden Vrijdag le zullen vieren, ten geooege der Hervormden, de markt dadelijk verschikt worden? en doorden Heer van Lilaar gezegd, dal het niet zoo zeer het verschikken van eenen enkelen marktdag is, waarin hij bezwaar ziet, als wel de gevolgen, waartoe dit leiden kan, in dien ook andere Gezindheden, op hunne feestdagen, verandering van den marktdag vragen. Wordt dit alsdan geweigerd, dan kan bet niet missen of daaruit ontstaat misnoegen en spanning. Hij is er tegen, dat Besturen zioh bemoeijen met hetgeen den Geestelijken aangaat, maar verlangt dan ook wederkeerig, dat dezo laotslen, van welke gezindheid dan ook, de zaken, betreffende Gemeentebestuur, aan den Raad over laten. Hel voorstel wordt wel is waar niet door de Kerkeraden gedaan, zoo als de Voorzitter zegt, maar is toch onmiddellijk voortgevloeid uit do ingediende rekwesten. Wanneer andere Kerkelijke Besturen dergelijke verzoeken doen, zullen er ook wel Leden zijn die daaruit voorstellen ontlecnen. De Heer pon Bel, na den Heer can Lilaar het woord voerende, heeft gezegd, dal hij de bezwaren der vorige Sprekers niet deelt, en dat. indien de Voorzitter de verschikking niet had voorgesteld, hij zulks zou gedaan hebben, als strekkende het tol bevordering van gods dienstzin bij hel Volk en tot eene meer waardige viering van eenen dag, die door bijna alle Christenen pleglig wordt herdacht; met welke zienswijze de Heer ran TVerkhocen verklaard heeft zich to vereenigen, onder bijvoeging, dat hij niet bevreesd is voor spanning of mocijelijklieden (het ran Lilaar3s oproer), die uit de aanneming van het voorstel zouden kunnen voortspruiten. Op de den 13 April j.l. alhier gehouden Rundvee- Markt, met toekenning van premiën, zijn 107 stuks vee aangevoerd. De premie van ƒ20, voor den eigenaar van het grootst aantal aangevoerde runderen, is uitbetaald aan de wed. G. Verschuurvan Amersfoort, die 30 stuks had ter markt gebragtdie van 10, voor den eige naar van de daarop volgende grootste partij, aan K. Versteeg, van Nijkerk, die 22 stuks had ter inarkt gebragt; die van ƒ3, voor den eigenaar van het grootst aantal aangevoerd rundvee, beneden den ljjarigen leeftijd, aan de wed. G. Verschuurdie 3 stuks had ter markt gebragt; die van ƒ15, voor den kooper van het grootst aantal runderen, aan K. Versteeg, die 7 stuks had gekocht, en die van ƒ7, voor den kooper van het daarop volgende grootste aantal, aan TV. P. Dijkmanvan Soestdie 8 «tuks had gnkoohl. In den namiddag van 18 April j.l. is alhier binnen gebragt liet lijk van M. van Gelder, uit de Utrechlsche straat, die, in den vropgen morgen van dien dag uitgegaan voor zijne negotie in oud ijzer, Todden beenderen ent.op den Arnhemschen straatweg nabij de ilertekop, subiet was overleden. Z. M. heeft den Heer P. Schouten eervol ontslag verleend, nis IJker van het vaatwerk van Wijk bij Duurstede en Ameroiigen, niet bepaling, dat die be trekking voorloopig wordt opgedragen aan den Arrond.- IJker van Amersfoort. Naar men verzekert, zullen dit jaar niet bij Zeijet maar bij Rcijenin Nnord-Drabanttroepen worden gekampeerd, en kavallerie in de omstreken worden ingekwartierd. Naar men verneemt, zal M. dc Koningin-Moeder waarschijnlijk eerst in Jiinji te Sorstdijk komen. Haar Aalmoezenier, de Heer S. Bogomoloff, is den 12 April le 's Hnge overleden. Z. M. heeft benoemdtot Subst.-Grifficr bij het Hoog Militair Geregtshof, te Utrecht, den Heer Mr. T. van Dam van IsseltGriffier bij liet Kantongeregt te Delft, en den Heer C. IU. H'ijncnNotaris te Nijkerk, overgeplaatst naar Goor, met bepaling, dat de daardoor te Nijkerk openvallende tweede nolarisplaats onvervuld zal blijven. De op de Vischmarkt te Utrecht wonende slagter T. van Byn heeft dezer dagen een os geslagl, die 2380 oude ponden zwaar was, waaronder 327 ponden vet. De Ministers van Marine en van Oorlog hebben, ieder voor zoo veel hem aangaat, ter keunis gebragt van ouders en voogdendie verlangen moglen dal hunne zonen of pupillen te dezen jare als adelborst of als kadet op de Kou. Academie voor de zee- en land- magt worden geplaatst, dal zij, ten einde bedoelde hunne betrekkingen worden toegelaten lot het verge lijkend examenhetwelk omstreeks het midden van de maand Junij a, s.le Breda, tusschen de adspiranlen naar gezegde plaatsing zal worden gehouden, een adres aan het Departement van Marine of aan dat van Oorlog zullen behooren in te zenden, naar gelangde toelating bij de Zee- of Landmagl wordt verlangden wel vóór den 12 Mei n. s.zullende na dat tijdstip geene ver zoeken ter admissie tot voorschreven examen meer worden aangenomen. Nopens de te vervullen vereisohlen om te kunnen worden toegelaten, zie men de Staats courant van 14 dezer. De belanghebbenden worden voorts verwittigd, dat de navolgende plaatsen ter ver vulling zijn opengesteld, als: van Adelborst: 85 voor de eigenlijke Zeedienst. Voor de scheeps-oonstructie en voor het corps Mariniers worden dit jaar geene adel borsten geplaatst; van kadet voor dc dienst hier te lande: 20 voor do infanterie, 8 voor de kavallerie, 24 voor de artillerie en 5 voor do genie. En van kadet voor de dienst in de koloniën: 14 voor de infanterie in Oosl-lndiê; 2 voor die in West-lndié; 22 voor de artillerie in Üost-Indië en 2 voor die iu West-lndië, en 11 voor de genie in Oost-lndië. De tiende nlgemeene vergadering van het Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap tal gehouden worden te Tiel, den 11 en 12 Aug. e. k., onder voorzitterschap van Prof. Hofstede de Groot, van Groningen. De ver gadering tal geopend worden met eene aanspraak van D. TV. Bosch Dz., hoofdonderwijzer te Amsterdam. Men schrijft uit Wecsp, dal aldaar sedert cenigcn tijd eene bijzondere school voor Roomsche meisjes is «pgerigt, onder het bestuur van Mej. Kisters en ccnige haar adsisterende dames. Deze dames, die ook de directie hebben over de Roomsche Bewaarschool, dragen allen een gelijk kostuum van zwarte stof en een zwarten hoed ■net zwarten nederhangenden sluijerzullende, naar men verneemt, aan hun verblijf eene eigen kapel verbonden worden en ook do Bewaarschool aldaar worden overge- brogt. liet geheel verkrijgt nlzoo iets Uloosterschtigs. Waarschijnlijk behooren de inriglingen, in dat be- rigt bedoeld aan dezelfde firmadie van van TVerkhoven en Comp.die ook te Amersfoort en elders dergelijke Roomsche scholen heeft. Proteslontenwaakt! Uit 's Rertogenbosch wordt gemeld, dat eerlang zullen worden aanbesteed de aldaar door de Paters-Re- demptoristen te slichten Klooster en Kloosterkerk. «Het Klooster en de Kerk (dos meldt de Prov. Noordbr. Courant verder) zullen worden opgetrokken in byzan- tischen stijl; het Klooster zal uit drie vleugels beslaan, welke nog dit jaar »óór den aanstaanden winter zullen moeten onder dak zijn. De Kerk, die in 1855 zal worden gebouwd, zal den vierden vlengel uitmaken en ract de drie andere een langwerpig vierkant daar- stellen; het front zal eene breedte van 28 en eene diepte van 37 ellen hebben. Wij vernemen voorts, dat binnen deze slad de Provinciaal der orde voor Neder land zal resideren, cu daarom ook hel noviciaat der orde alhier zal gevestigd worden. Te Amsterdam is een Tijdschrift aangekondigd, getiteldDe Christelijke Onderzoeker. Daarin zullen under anderen voorkomen: klaglen, van welken aard ook tegen Kerk of Kerkgenootschapen protesten legen besturen en hunne weikzaamhedenhetzij bij bcruepiugen van Predikanten of andere kerkelijke be dieningen. Dc opstand in de Hervormde Kerk is alzoo formeel georganiseerd. De partij, wier leus het is: verdeel en heersch.'n wordt niet weinig sterker er door. In Frankrijk zijn in het vorige jaar acht Evan gelische kerken gebouwd, waaronder eene te Alen^on, de hoofdstad van hel departement de l'Orne, alwaar sedert de opheffing van het Edict van Nantes, in 1685, geene Protestantsohe godsdienstoefening was ge houden, en welke kerk den 28 Sept. LI. daarvoor is geopend. In de Fransche bezittingen op de noordkust van Afrika zijn thans reeds acht Evangelische Gemeenten gevestigd, als twee te Algiers, twee te Oran, eene le Philippevilleeene te Duerah, eene le Bona en eene te Constantina. Ook is onlangs in de slad Algierti een Protestanlsoh weeshuis gesticht, waartoe het Gouver nement een gebouw heeft beschikbaar gesteld. De Bisschoppen in Piemont hebben aan den Koning een adres ingediend, waarin gezegd wordt, dat het onderwijs dienstbaar wordt gemaakt om tot ongodsdienstigheid te leiden; dat dc wetenschap van hel inwendige der aarde (geologie) slechts een voor wendsel is, om het stelsel der erkenning van het Heelal als God (pantheïsme) ingang te doen vinden; de geschiedenis slechts twijfelzucht (scepticisraus) eu de teckenkunst onzedelijkheid voortbrengt. STAAT der wettig gedomicilieerde bevolking, op 1 Januarij 1854, van de onderscheidene gemeenten in de provincie Utrecht. Nunrn. Vrouw». Tolul. Abcoude Baambrugge 666 683 1349 Abcoude Proostdij 680 564 1144 Aohtboven61 50 101 Achttienhoven221 207 428 Amerongen1032 1030 2062 Amersfoort5858 6502 12360 Baarn1024 1058 2082 Benschop710 693 1403 de Bilt876 796 1672 Breukelen Nijenrode802 866 1727 Breukelen St. Pieter. 351 306 717 Bunnik446 430 870 Bunschoten692 604 1296 Cabauw00 58 124 Colhen301 307 728 Darthuizen127 114 241 Doorn659 50» 1128 Driebergen697 547 1144 Duist- 109 102 211 Eemnes732 730 1408 Gerverskop88 71 159 'sGraveeloot62 47 99 Haarzuilens182 150 338

Amersfoortsche Courant | 1854 | | pagina 1