AIERSFOORTSCRE COURANT. I Y&. iSzuiw-w* DONDERDAG, 6 Juli) ÖSSi. 0 Julij. Dondert). Loosdr. Paardenin.; John. Buss gcb., 1373 en verbrand, 1415. 7 Vrijd. A. B. Niematjer overl., 1828. 8 Zalurd. Gutzlaff geb.1803. 9 ZOND. Kamphuizen overl., 1626. 110 July. Maand. V. M.Utrecht kermis; Calvijn geb.1509; Willem van Oranje door 11 Diugsd. Balth, Bekker overl., 1698. (Balth. Gerards vermoord1584. 12 Woensd. Erasmus overl., 1536. 13 Donderd. VERKIEZINGEN. Den 27 Junij j.l. zijn, bij herstemming, tot Leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal gekozen: in het District Amsterdamde Heer J. C. Baud; in hel District Utrecht, de Heer Mr. IV. P. J. Kien, en in het District Dordrechtde Heer Mr. P. A. Sander. Den 30 Junij is. in het District Sneek, in plants van den Heer Mr. C. Sleeswijk Feningdie opgehou den had Lid der Kamer te zijngekozen de Heer Mr. U Buguenin. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER sa WETHOUDERS dek GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien eene missive van den lieer Commissaris des Konings in de Provincie Utrecht, d.d. 2(i Junij 1.1., N°. 5, Az. Doen tc wetendat de practischc oefeningen door de Artillerie- troepen, alhier in garnizoen, op het terreingenaamd de Vlas akkers voorloopig zijn gestaaktweshalve voormeld terrein weder geheel veilig is. Amersfoort, den 1 Julij 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd-, A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER deb GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien art. 41 der Wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad, N«. 85), llrengt ter kennis van de Ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Donderdagden 6 Julij 1854 des namiddags ten 7 ure Amersfoort, 3 Julij 1854. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. (De Punten van Behandeling zijn: Aangehoudene zaken: 1Rekening der verpleegkosten van bedelaars in de Om- merschans, over 1853. AMERSFOORT, 6 Julij 1854. In den avond van 29 Junij j.l. is, ten huize van Bart can JFijkwerkman van dc H.II. Diemont en Zn. op den weg tusschen Kokjes-Boomgaard en de bleekerij van Sleekingonder Amersfoortbevallen eene 40jarigc ongehuwde persoon, laatstelijk dienstbode bij den Heer Diemont. Niettegenstaande dc verwachting, waarin zij verkeerde, had zij niet ecu enkel kleedingstuk voor haar kind gereed gemaakt en hare verlossing in 't ge heim doen plaats hebben. Do policie, van het gebeurde onderrigt, heeft echter, niettegenstaande hare verkla ring, dat zij slechts een weinig ongesteld en er niets gebeurd was, lift door baar tusschen hare kleedercu verborgen dood kind gevondenwaarop zijin ilcii avond van den volgenden dag, gevankelijk naar het huis van arrest alhier is overgebragt. Zalurdag, den 8 Julij e. k., zal, in do zaal van het locaal Amicitia alhier, plaats hebben hel openbaar examen van de leerlingen der school van hel Departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Aanvang te 9,j ure. Z. M. heeft den Scheepsklerk F. T. Steinbuch, met ingang van 1 Julij j.l., bevorderd tot Adjunct- Adminislrateur bij dc Kon. Nederl. zeeinagt. Z. M. heeft aan D. Aalstius den Appelop ver zoek eervol ontslag verleend als Surnumerair der Registratie en Domeinen. De Heer G.J. ran der Knijp, tot dusverre cipier in hel lluis van Arrest alhier, is bevorderd tol concierge in het Huis van Burgerlijke en Militaire Verzekering Den 2 Julij j.l. is alhier gevankelijk binnengebragt Willem van Dijkbijgenaamd de Kloet, woonachtig te Soest, door den veldwachter der gemeente Soest en den aldaar gcslationeerden geregtsdienanr, in den nacht von 1 op 2 Julij overvallen, terwijl hij bezig was met het inzouten van twee geilen, door hein den vorigen nacht gestolen uil het hok van den tuinbaas van den Heer Rutgers ran Rozenburg, onder de Vuursche. Nog is ten zijnen huize gevonden eene groote hoe veelheid nieuwe aardappelendoor hem gestolen van het land op den Lazarusbcrg, onder Soest. Gezegde van Dijk was ruim een half jaar geleden uit de cellulaire gevangenis ontslagen, waarin bij een straftijd van een half jaar had ondergaan. Gedurende de maand Augustus, zuilen bij Zeijst 325 man kamperen, en van 1 tot 20 September 6500 man troepen en 80 paarden. Van 15 Augustus lot 20 September, zullen te Tilburg 500 kavalerie-pnardente Rijen,' Oosterhout, enz. 480 paarden, en te Dorst 100 artillerie-paarden vereenigd zijn, en te Twello en bijgelegene plaatsen 240 kavalerie- pnarden gekanlonneerd worden. Het Utrechtsche Genootschap van Kunsten en Weten schappen heeft, in zijne op 27 Junij j.l. gehouden 81"° nlgemeene Vergadering, de gouden medaille toegekend aan den Heer Mr. O. van Rees, te Utrecht, voor zijne prijsverhandeling over G. K. Graaf van Hogendorp. Voorts heeft gezegd Genootschap, in zijne vergadering van denzelfdcn (lag, de aanneming geweigerd van den door 't Bestuur als Lid voorgedragen welbekenden Alberdi'/igk Thijm. De Leden hebben getoond 't beter to welen dan 't Bestuur, dat een man, die onzen opstand tegen Spanje onwettig en den eersten WILLEM ran Oranje een eer vergeten huichelaar genoemd heeft, geen Lid kan zijn van een Genootschap, waarvan Neèrlands Koning Be schermheer is. Den 4 Julij j.l. is, te Utrecht, de zomervergadering der Provinciale Staten van Utrecht door den Commissaris des Konings geopend. Behalve het jaarverslag, dat in die zitting is uitgebrngt, zijn een aantal mededeelingen gedaan van verschillenden aard en zijn rle begrootingen der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten cn uitgaven cn der kosten van het provinciaal bestuur, voor zoo veel het rijksbestuur is, beiden voor 1855, ter tafel gebragt. In den loop van 1853 is aan 's Rijks Veeartsenij school te Utrceht hel onderzoek naar de waarde, aan de inenting van lungziek vee toe te kennen, voortgezet. Ten aanzien der runderen, die tot de eerste reeks van proefnemingen gediend hebben, waarvan de uitkomsten van Regeringswege zijn bekend gemaakt, valt op te merken, dat deze lot 1 Februarij 1853 bij voortduring in (le stallen der genoemde inrigting aan de smetstof der longziekte zijn onderworpen geweest. Van dien tijd af lol op 1 November werden zij tijdelijk afgestaan aan vier veebezilters in den omtrek der stad, in wier stallen de longziekte heersohte; zij werden bij voorkeur geplaatst óf naast aangetaste dieren, óf waar deze gestaan hadden en gestorven waren. Al deze runderen, in de stallen der Veeartsenijschool teruggekomen cn op nieuw aan de smetstof blootgesteld, zijn volkomen gezond gebleven. In Augustus zijn nieuwe proeven genomen met andere daartoe aangekochte runderen, welke even als die van de eerste reeks afkomstig zijn uit eene streek waar de longziekte in den lanlsteii tijd niet hcerschle. Of schoon de uitslag dezer proefneming nog niet is be kend gemaakt, schijnt hel zich vrij zeker te laten ver wachten, dat dc uitkomsten niet minder gunstig zullen zijn. Dit geeft de gegronde hoop, dat, bijaldien de inenting meer algemeen mogt worden toegepastzij zal strekken, om de veehouders le bevrijden van eene ramp, die hen sedert een aantal jaren heeft geteisterd. Den 26 Junij j.l. had te Rlienen eerie nlgemeene vergadering plaats van de aldaar gevestigde Maatschappij ter bevordering der Tabakscultuurdie door een vrij aanzienlijk aantal leden werd bijgewoond. Behalve de discussie tusschen de leden onderling over eenige be langrijke punten, den bouw cn de behandeling van den tabak betreffende, deelde de vice-President (Dr. L. Mulder) het resultaat mede zijner onderzoekingen van verschil lende roetsoortenalsmede de wijze, om de verval- schingen dezer ineslsoort te kennen. Hierna werd de gewiglige vraag behandeldin hoever een landhet welk eenmaal goed bemest is, bet andere jaar al of niet wederom dezelfde hoeveelheid van dezelfde inesl soort zou behoevenen zoo neenmet welk middel men dan do verloren vaag zou kunnen herstellen. Dr. Mulder kon hieromtrent geene stellige uitspraak doen, doch heeft aan de leden zeer uitvoerige tabellen ter hand gesteld, om daarop hunne proeven aan le teeke nen en zoo doende later lot eenig resultaat le komen. Niet alleen dc bijdrage van den Heer Mulder, maar ook de wisseling van denkbeelden over polen, toppen enz. enz. zijn gunstige voorleekens van de ontwikke ling, die deze nuttige Maatschappijwelker getal leden niet den dag grooler wordt, allengs te gemoet gaat. Sedert 1 Julij is de nieuwe grindweg van Hil versum op Laren voltooid en berijdbaar gesteld. Deze weg geeft aan do bezoekers dezer omstrekenin dezen tijd, nu het veldgewas zoo uitstekend gunstig staat, en de boekweit reeds begint te bloeijen, eene nieuwe gelegenheid tot een aangenaam rond rijden. Z. M. dc Koning is den 27 Junij j.l., des avonds ten 8 ure, te Assen gearriveerd, zijnen intrek nemende bij den Commissaris des Konings aldaar. Na den 28"™ de Koloniën der Maatschappij van Weldadigheid, le Veen- huizen, en de Hiinnebeddentc Rolde, in oogenschouw te hebben genomenen den 29"™ de opening van het Laiidhuishoudkundig Congres bijgewoond en de ver schillende tentoonstellingen bczigtigd te hebbenis Z. M. in den avond van laalsgezegde.i dag naar het Loo terug gekeerd. Te Veenhuizcn zijnde, en kennis hekomen hebbende van de bitter armuedigo omstandigheden van zekeren Post aldaar, gewezen militair, die in 1831 voor Leuven eenen arm heeft verloren, heeft Z. M. aan Hoogstd. ge volg belast, dien man mede te nemen. Genoemde Post is dien ten gevolge achter op een der rijtuigen geplaatst, eerst met den Kuning naar Assen en vervolgens naar hel Loo gereisd. Vermoedelijk zal het 's Vorsten voor nemen zijn, dien man eene kleine bediening te schen ken, waardoor hij in zijn onderhoud zal kunnen voor zien, zonder dat hij weder zijne toevlugl tol de Kolonie der Maatschappij van Weldadigheid zal behoeven te nemen. Den 29 Junij j.l., des avonds ten ure, is te Vloardingenals eerste haringjager, aangekomen Z. M. stoomboot Cycloop, met 56 ton maatjes- en 17 ton volle haring. Tol Predikant te Koudekerke is beroepen de Heer W. van den Bijtel, thans te Voorthuizen. Tul Leeraren aan de te Kampen voor de Chris telijk Afgescheidenen op te riglen Hoogeschoolzijn gekozen de II.H. T. F. de Baan, te Groningen; S. can Fe/zen, te Amsterdam; A. Brummelkampte Arnhem, en J. Bavinkle Hoogeveen. In den namiddag van 1 Julij j.l. is le Amsterdam in de grooto Oostenburgerstraat, een huis ingestort, dat bewoond werd door den anrdappelkoopman de Bois. Eene vrouw is daarbij ernstig gewond en haar dochtertje van vijf maandendat zij op den arm had zoodanig door het vallend puin getroffendat het spoedig daarna is overleden. Do overige bewoners van liet huis hadden nog genoegzamen tijd om hel le ver laten. Den volgenden morgen ten 5 ure is er brand ont staan iu het puin van deze ingestorte perceelen. Twee spuiten zijn ter blussching in werking gebragt; men was den brand spoedig meester. Bij de korpsen is thans de officiële lijding ont vangen, dal bij Zr. Ms. besluit d.d. 15 der vorige maand, N°. 63, de miliciens der ligling van 1853, bij het wapen der Infanterie cn bet Dalaillun Mineurs en Sappeurs ingedeeld die, krachtens Hoogst deszei fs besluit van 21 Maart 1,1., N°. 91, aanvankelijk voor den tijd van vier maanden in werkelijke dienst zijn opgeroepen, gedurende den tijd van één jaar onder de wapenen zullen worden gehoudenzij zullen, zoodra zij de exercitie kennen en dienst doen, even als de staande armeeten volle gekleed en uitgerust worden. De Kapitein van der Zee, wiens naar Sleenwijk gedestilleerd en op de terugreis van Riga door do Engelscticn aangehouden kofschip bemand was niet Engclsche matrozen, die hetzelve naar Slieerness moesten opbrengenheeft dat Engelsch personeel aardig bij den neus gehaddoor zijn schipin plaats van in de Eugelsehe haven Sheerness, in het Nederlandsclie Barliiigen te huis le brengen. Door de scherpzinnigheid van gezegden Gezagvoerder zijn alzoo schip en lading (hout, hennep, enz.) voor zijn Patroon behouden gebleven. De Raad der gemeente Leeuwarden schijnt als beginsel te hebben aangenomenom de onderwijzers voor een vooraf gestelden lijd te benoemen. Moge men allerwege zich daarmede niet kunnen vereenigenvelen echter zullen 'l erkennen, dat die maatregel zijne nuttige zijde heeft, daar toch door denzelvciizonder eenigerlei bezwaar voor den be kwamen, met den lijd meegaanden en ijverigen onder wijzer, de beslaande moeijelijkhcid, oin bereids aan gestelde, doch later ongeschikt bevonden personen te v .-rvvijderenwordt voorgekomen. Uil de bij het Departement van Binnenlandschc Zaken ingekomen opgaven, is gebleken, dat een groot aantal aangevraagde jagt- en visoh-aclen (400), door de belanghebbenden niet zijn afgehaald. Dit heeft den Heer Minister doen besluiten tot het geven van instruc tion aan dc bezoldigde opzieners der jagt en visscherjj, o. a. hierop neerkomende, dat deze beambten, bij het doen hunner surveillance, zich altijd vergewissen of de jagenden of de visschenden wel degelijk drager eener acte zijnen zich alzoo niet moeten vergenoegendat het hun bekend zij, dat die personen acten hebben aangevraagd doch soms niet gcligt. Het verloonen der jagt- of viscli-acle aan de opzieners behoeft maar een maal plaats tc hebben. In 'l Zondagsblad van 2 Julij, worden voor Bergen op Zoom gevraagd twee Secondante», de een tegen ƒ150 salaris, mits hij 't Fransoh en Engelsch versta; de andere tegen ƒ80 salaris, waarvoor alleen bekendheid met 't Fransch vereischt wordt. Een heereiiknechl heeft meer loonl Omtrent den staal der veldgewassen worden uit alle gewesten des Vaderlands do gunstigste berigten medegedeeld. Al de granen staan sterk cn krachtig, en in vele jaren zijn de vooruitzigten op den oogst niet zoo veelbelovend geweest als tegenwoordig. Ook ten aan zien van dc aardappelen zijn de berigten zeer gunstig. Het Zondagsblad van 2 Julij, dat met een zeer goed stuk over de Armoede aanvangt en zich voorstelt, om in een volgend artikel de middelen lot trapsgewijze vermindering van het pauperisinus te bespreken, naar aanleiding van 't dezer dagen to Groningen, over de oorzaken van en de middelen tegen de armoede, van gedachten gewisselde, bevat een Raadsel, voor welks juiste oplossing, vóór den achtsten October e. k. franco in te zenden, een prijs van 50 wordt uitgeloofd. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is, tot hervatting barer werkzaamhedenbijeengeroepen, tegen Dingsdag 11 Julij e. k. Den 13, ii en 15 Julij e. k. zal, te Rotterdam, tot viering van bet vijf en twintigjarig bestaan der

Amersfoortsche Courant | 1854 | | pagina 1