ABERSFOORTSCHE van VRIJDAG, c2d November d856 Dit Blad verschijnt tweemaal in de week, des Dingsdugt en Vrijdag*. De Prijs van het Abonnement is f 1.50 in de 3 maanden. Van Advcrtentiënvan I tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers, /'U.IO. Itricven franco. Bestellingen bij den Uitgever-Redacteur A. 11. van Cleeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Oost-Directeuren in het Rijk. k K x x I s i; v i x r. li x. BURGEMEESTER es WETHOUDERS deb GEMEENTE AflJillSFOOIlT Doea te weten, dat op Maandag, den 21 November aanstaande, des voormiddags ten Elf ure. ten Raadhuize val plaats hebben de uitloliiig van Een Aandeel in de Geldicciiing van ƒ6000 voor eene bijdrage in de kos ten der herstelling van de doorbraken in de Grebbe- en Slaperdijken aangegaan blijkens proces-verbaal van den Julij 1855. Amersfoortden 18 November 1856. Burgemeester en Wethouders voorn. A. G. WIJERS. De Secretaris. W. E. SC HEl/rÜS. BURGEMEESTER es WETHOUDERS oer GEMEENTE A11EHSF00RT Gelet op art. 265 der Gemeentewet, Doen te welen, dat de Aauvtillings-Kohieren der Plaat selijke Belasting op de Honden en der Plaatselijke Directe Belasting, over het jaar 1836, door den Raad vastgesteld zijn en gedurende acht dagen te rekenen van heden (de in te vallen Zondag uitgezonderddagelijks van 10 tot 1 ure. op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zullen liggen. Amersfoortden 19 November 1856. Burgemeester en Wethouders voorn A. G. WIJERS. De Secretaris W. L. SCllELTUS. Levensmiddelen. De poging van sommigenom door valsclie niarkthcrigten of Jobstijdingen de prijzen der levens middelen kunstmatig te verhoogen. zijn tot nu toe met een gmisligcn uitslag bekroond. Ofschoon alle dringende levensbehoeften in ruime male gewonnen zijn, ofschoon er overvloed is, zijn de prijzen niet aanzienlijk verminderd. De speculation der geldwolven leiden altijd daar heenom veel geld voor hunne producten te ver krijgen. Alles komt hen daartoe gelegen. Dan is de wind te fel, dan de droogte te lang, of de regen te aanhoudendal naar male de goede God in zijne liooge wijsheid de elementen bestuurt: alles komt hen gelegen, als hunne beurs er slechts bij welwaar!. liet Ministerie heeft verklaard: «tic materiele be langen tier nalie le zullen bevorderen», welnu, wij verklaren het van materieel belang, dat de natie goedkoope levensmiddelen heeft. Indien die verklaring der regering ernstig ge meend is, kan zij, niet langer lijdelijk toeschou wer blijvenmaar moet zij handelend persoon worden, niet door den vrijen handel le belemmeren of de vervaardiging van eenigc dranken en meelcn hinderpalen te leggen, maar door een eenvoudig en oil: ieël onderzoek in loco van den toestand des oogstens, de officiële bekendmaking van de resuiiaten van dat onderzoekbenevens den zoo naauwkenrig mogelijk gcraamdeu voorraad en de als behoefte gekende consumptie. De eerlijke han del zou daardoor niet gedrukt worden, alleen de woekerhandel zou er ouder lijden en dat lijden zou een zegen voor de natie zijn. Wij weten zeer goed, dat de commissarissen in de provinciën jaarlijks een verslag van den oogst hunner respectieve provincie leverenmaar die verslagen komen als mostaard na den maaltijd, als de kogel door de kerk is. Als de groothande laars tegen hooge prijzen accoord gemaakt hebben, kunnen de kleinhandelaars niet goedkoop verknopen, inanr als die kleinhandelaars officieel ouderrigt worden, dat er voldoende voorraad is, zullen zij geen accoord tot hooge prijzen sluiten. Het beste middel om tot geringe prijzen te ge raken is voorzeker de concurrentie van liet buiten land. Ons halfslachtig vrij handelsstelsel sluit die concurrentie uit, door de inkomende region en honderd li scale omslagligheden en is het dus meer dan ooit de pligt van liet bestuur om voor kunst matige prijsverhooging le waken, vooral als dat bestuur de materiele belangen der natie behartigen wil. Op eene vrijgevige wijziging in ons handelsstelsel is nu niet te hopen, voortstellen is het kenmerk der Nederlandsche politiek, die, zoo zij al eens ccnc vaart zet, echter niet ver komt, omdat te voren niet gelet was op een stroomzonder dade lijke middelen lot overzetting. Die hopeloosheid sluit echter geene middelen tot leniging uit en daaronder ineenen wij te mogen en te moeien rekenen, hot door ons genoemde onderzoek enz. enz. Of de regering deze wenk zal behartigen Weten w[j niet, het is ons genoeg, dezelve gegeven te hebben. De natie mag intusschen evenmin lijdelyk toe schouwer als de regering zijn, beiden moeten elkan der helpenzal de staalswagen een geregelden gang hebben. Waar een van beiden achterlijk blijft, moe ten er herinneringen en aansporingen plaats hebben. De wet geeft ze der nalie aan, het regt van petitie is een krachtiger! hefboom, een magtigeu prikkel. Dat de natie dan ook hier, waar het geld haar materieel behing, dat de regering wil behartigen, niet achterlijk blijve, maar bij niet genoegzame doortasting der betrokkene Ministers, zich tot hare vertegenwoordigers wendetot verkrijging eener wet, waarhij een jaarlijks tijdig onderzoek, verslag enz. enz. wordt bevolen; de woekerhandel zal er door lijden, maar het materieel belang der nalie zal er zeer veel door winnen. BINNENLAND, AMERSFOORT, 20 November. Z. M. heeft, hij besluit van 4 Sept., No. 90, bepaald, dat de 2de luitenants van liet regiment veld- en van het regiment rijdende artilleriedie tot rangsbevordering in aanmerking komen, bij gemis van vacatures in den rang van Isten luite nant bij die korpsenechterin den verhoogden rang, daarbij zullen kunnen verblijven op hun vorig tractement van 2dcn luitenant; zullende zij in liet genot van tractementaan hunnen rang verbondenworden gesteldnaar gelang er vaca tures in dien rang bij het korps mogten komen te ontstaan. Den 18 Nov., des avonds ten zeven ure, zijn twee wachtmeesters van het regiment Yeld- Arlillerie, te Amersfoort in garnizoen, door twee officieren, buiten de Kamppoort aldaar, gearres teerd; een der wachtmeesters vervoerde een zak met haver, waarschijnlijk afkomstig van de gar- nizoens-fourrageterwijl de andere wachtmeester er bij liep, zoodat er zwaar vermoeden van dief stal bestaat. •Ieder afzonderlijk gevangen gezet, heeft een hunner getracht, zich door ophanging van het leven te beroovendoch werd dit toeval lig ontdekt, voor dat de levensgeesten geheel uit- geblusclit waren zoo dat men er thans bijna zeker van is. dat hij in het leven zal behouden worden. Hel onderzoek in deze zaak wordt voortgezet. Een der beurtschepen tusschen Amsterdam en Amersfoort, de Rivier de Eein bevarende, is, in den nacht van Zaturdag op Zondag aan land vastgeraaktop ruim elf uren afslands van de luatstizenoemde stad. Rij het ter perse gaan dezer Courant, was het schipingevolge ingewonnen inlichtingennog niet los. ofschoon daartoe ijverige pogingen aangewend worden. Aan de Jloogeschool te Utrecht is tol Doctor in de regten bevorderd de Heer J. van der Leeuw, van Amersfoort, met theses. Naar men verneemt, is hel der justitie ge lukt, de twee misdadigers, die voor eenigen tijd bij het transporteren op een behendige wijze van de kar hebben weten te ontkomen, en in de bos- sclicn nabij Dieren zich verscholendezer dagen te Maastricht weder in handen te krijgen. Den 14 Nov. heeft in het dorp Illadel t in vreeselijke brand gewoed. Ontstaan in de schuur van den burgemeester dier gemeente, is niet slechts dal met den binueugchaalden oogst gevuld pand, maar zijn ook de belendende stallingen vernield. De schade is zeer aanzienlijk, doch het vernielde was tegen brandschade gewaarborgd. Als eene bijzonderheid der vermelding waar dig. deeld men mede. dat een kolonist uit Veen- lmizen, beschuldigd een brandbrief geschreven te heltben. door hei hof van Drenthe wegens onvoldoend bewijs is vrijgesproken. In plaats over de vrijspraak verheugd te zijn. komt hij tegen zijne vrijspraak in cassatie. De kolonisten wenden thans alles aan om inde gevangenis le komen, vermits zij denken, dat liet voedsel daar beter is dan in de kolonie. Den 13 Nov. had de landbouwer Jan Krol, te Bergumzijnen arbeiders last gegeven13 koeijen uit de weide naar den stal te brengen, waartoe zij een vaarwater: de Langemeer genaamd, moes ten passeren. In plaats evenwel vangelijk hun bevolen was, de koeijen in twee par tijen jover te brengendeden zij ze allen te gelijk in een praam. Rij bet overvaren werden de beesten, door eene opgekomen hagelbui, cenigzins onrustig, waardoor liet reeds te zwaar beladen vaartuig omsloeg en 11 van de 13 stuks vee verdronken; de oppassers zijn gered, Den. 18 Nov. was de vcrwcrsknecht A. Be- remise in de Nieuwe Ebbingestraat te Groningen aan het werk en had door het verliezen van zjjn evenwigt het ongeluk van eene hoogte van 20 voet uit een luik op de straat te vallen, bij welken val hij zeer ernstig aan hoofd en hand werd verwond. In bcwusleloozen toestand geraaktduurde het een geruimen tijd voordat men leven in hem konde be speuren. Dadelijk werd hem geneeskundige hulp toe gediend en is hij naar het akademisch ziekenhuis gebragt, waar hij zich heden naar omstandigheden vrij wel bevindt. De man is gehuwd en vader van twee kinderen. Te Katwijk aan zee is den 13 November, des namiddags omstreeks 1 ure, het Kofschip de Eeiulragt, van New-Castle naar Groningen zeilende, gestrand. Dat schip, in de hevige branding komende, is de reddingsboot, onder beleid van den koopvaar ders-kapitein W. van der Plas, in zee gebragt en is, met behulp van eenige visscherliedeude equi page, die in doodsgevaar verkeerde, gered. Den 13 Nov. wilde zich de persoon van W. .Striekers, van Urmond, knecht op een schip, dat in het Luiker-kanaal, onder het dorp St. Peter, nabij Maastricht, aan wal lag, aan boord van het vaartuig begeven, hetwelk hein echter door zijn Kameraad en neef, J. Mierchel, knecht op het zelfde schip, werd belet, vermoedelijk o ndal Strie- kers in beschonken toestand verkeerde. Ten teeken dat Mierchel zijn neef niet aan boord wilde heb ben, wierp hij al diens kleederen op den dijk, waaruit hevige twist en al spoedig een gevecht met het mes ontstond, met het noodlottig gevolg, dat Striekers aan zijn neef eene diepe wonde in het regterbeen toebragt. Door het verzuimen van spoedige hulp is Miercheldoor het groole bloed verlies, bezweken. Striekers is naar het huis van verzekering overgebragt; hij is slechts 20 jaren en de overledene was 23 jaren oud. In het Polilieblad komen weder 25 namen voor van personenafkomstig van het Engelsch vreemden-legioen, die op last van den burgemees ter van Harderwijk zijn verwijderd. Zij konden, bij gebrek aan de noodigc papieren, niet voor de ko- louiale dienst worden aangenomen. De valscbe na men van sommigen hunner geven reeds voldoenden grondom met naauwgezetlieid voor het verwij deren le zorgen. Een zevental lieelï zich in stille verwijderd toen de bevelen waren gegeven om hen onder geleide over de grenzen te brengen. De smokkelhandel in zout, die te Harden- berg zelfs door kinderen gedreven werd, heeft ge heel opgehouden. De Hunnoversche grensbewoners mogcrop straffe van intrekking van hun patent, geen zout verkoopendan alleen aan huune land- genooten, terwijl zij tevens genoodzaakt zijn, alle de door hun verkochte hoeveelheden te boeken, welke aauteekeniugen bij de peilingen met de be wijzen van inslag moeten overeenkomen, leder weldenkende verblijdt zich daarover, niet alleen omdat die handel tot vele bekeuringen aanleiding gaf. maar vooral, wyl dat bedrijf eene bron was van zedeloosheid en ongebondenheid. Sedert 13 Nov. verkoopt men te Schiedam het zuiver tarwebrood, weder 3 cents lager, daar de prijs tot 19 Nov. was bepaald op 34 cents de 13 ons. In veertien dagen aldus zes cents, de 13 ons, minder. Verscheidene bakkers verklaren, ^niet tegenstaande deze belangrijke vermindering der prijzen), op de bepaalde voorwaarden der acht lleercn, te willen bakken en te verkoopen. Men bemerkt daaruit, dat de voordcelen der bakkers te overdreven waren. De onlangs uit de ontdekte kolenmijn te Bentheim gegraven kool is door den Heer G. J. Mulder, lloogleeraar te Utrecht, scheikundig on derzocht en bevonden gewone steenkool, of zoo genoemde pcchkool te zijn van uitmuntende hoe danigheid en brandbaarheid maar van welke men alleen vreest, dat, zoo als gewuonlijk met die soort liet geval is, slechts weinig zal worden ge vonden BUITENLAND, 20 November 1830. De kassier van den lerlandsclien spoorweg. Little genaamd, heeft zicli den hals afgesneden, ten gevolge van de ontdekking van door hein ge pleegde verduisteriug vau gelden. Te Parys heelt le regtbauk van policic een kruidenier veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf en 30 francs boetewegens het verkoopen van vervalschte peper. Vele wijnkoopers, slagters en bakkers zijn tot straffen verwezen, omdat tg hunne kalanten iu maat cu gowigt bedrogen luid den. Iu ccp.dorp nabij Parijs heeft zich iotnauA

Amersfoortsche Courant | 1856 | | pagina 1