AHERSFOOBTSCHE CODRAIT. ran DINGSDAG, 15 November 5856. l)it Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingsdagi cn Vrijdags. Dc Prijs Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zcgelrcgt. Afzonderlijke te Amersfoort, zoomede bij alle Roekhandelaren cn Post-Dircctearen in het Rijk. het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 regels 60 ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever-Redacteur A. H. van Cleeff KENNISGEVING. De BURGEMEESTER ueb GEMEENTE AMERSFOORT Brengt ter kennis der Ingezetenendat het door den lieer Commissaris des Konings executoir verklaarde Collier n°. 7 voor de Belasting oji het Personeel in deze Gemeente dienst 1856 1857, aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld aan wien ieder vcrpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan en op dc gewone plaatsen aangeplakt te Amers- I November 1856. De Burgemeester roornoemd A. G. WIJERS. foort, den 20 f W NIEUWE BËLASTIXG. Wij lezen het volgende berigt uit 'sGravenhage: «Wij vernemen, dat een aantal inwoners dezer stad met den verkoop hunner roerende goederen bedreigd worden, wegens achter stallige belastingen, ofschoon hun onvermogen tot betalen bekend is, zoodat die vervolging niets anders is, dan eene deurwaarders-spe culatie, om een vet varken in de kuip te krijgen. wvwvwmw. Ook in Amorsfoort zal eerstdaags worden over gegaan om minvermogende ingezetenen tot de betaling van hunnen aanslag in de nieuwe belasting (hoofdelijke omslag, ter bestrijding der gemeente- behoeften) te noodzaken. Wij keuren die belasting in beginsel af, omdat wij niet alleen van gevoelen zijn. maar ook, wijl wij de overtuiging hebben, dat de hoogc standen de rijken in deze slad te weinig, de middenstand en de minvt. iiiogenden te veel door deze belasting gei rollen worden. Dat die belasting zoo zwaar op vele minvermogenden drukt, wordt diep door ons betreurd. Ware zij nog niet tot wel verheveti, dan zouden wijzonder bijzondere belangen onze aandacht te schenken, pnder de eersten zijn, die met alle onze pogingen het ontwerp en de aanneming zouden bestrijden. Ilurgerpligt gebiedt onderwerping aan de wel; eerbied voor de wetten en de overheid moeten den l ustigen burger kenmerken. liet ontwerp eener hatelijke en ongelijk druk kende wet te bestrijden, is pligt, doch liet is niet minder pligt, zich te onderwerpen als het ontwerp tot wet verheven is. als de wet toegepast wordt. liet is de eerste maal, dat wij de pen omtrent dit onderwerp ter hand ncinen; wij wenscheu, dat dit de laatste maal mag zijn. Bepaald hebben wij geweigerd stukken in be trekking tot dat onderwerp ingezonden, op te ne men; eeuigc waren in bedaarden, anderen weder in heftigen stijl. Wat zoude daarmede gewonnen worden? De overheid woel uitvoering aan de wet geven; zij kan niet terug. Eene opname zoude tot niets anders geleid heb ben, als om de reeds sedert lang opgewekte onte vredenheid onder de midden- en mindere klussen nieuw voedsel te geven. Voor hel tegenwoordige is geen middel van ont- hcHing uit te denken; voor het tegenwoordige is het te. laat; daarbij is het te bejammeren, dal de be lasting in liet ingetreden wintergetijde moet vol daan worden. Onder de aangeslagenen bevinden zich ook be deelden wjj vragen, of hij, die de hand moet uitstrekken, om voedsel en lafenis van de open bare liefdadigheid te ontvangen, in de nieuwe belasting aangeslagen mag worden liet eenigste middeldat wij aan de hand kun nen gevenis een middel voor de toekomst. Dat de Burgerij zich onderling verstadoor zieh den nog overigen tijd dezes jaars ten nutte te maken, om in bescheiden verzoekschrift, door alle middenstand en minvermogende belastingschuldigen onderteekend (de inecsle rijken zullen niet willen teekenen), de overheid op te wekken, middelen te beramen, om mor [het volgende jaar deze belasting door eene andere, den middenstand cn dc minvermogenden minder drukkende, belasting te vervangen. YFy hopen, dat de ingezetenen genoegzaam wel gezind zullen zijn, 0111, al is het ten koste van belangrijke oilers, de nieuwe belastingvoor dit jaar zonder morren, en verzet te voldoen. Zij, die geroepen zijn uitvoering aan de wet tc gevenmogen zich herinnerendat w(j hen op liet hart drukken, om bij de inning dezer belas ting, met hel oog op de drukkende tijdsomstandig heden is wit jaargetijdk gematigd te werk te gaan Onze roeping vorderde gebiedend, dat wij deze tedere kwestie aanroerden; nooit zullen wij terug deinzen, om, na rijp beraad, ter neder te schrij ven wat voor het algemeen belang nuttig en noodig is. Onze pen wordt door ons onpartijdig, onbezol digd en ongel:etend gevoerd. Aldus geven wij dit stuk der lezing en het oordeel van het Publiek over. Wie I» inconsequent? dc Wuakasuamheid. of de jÊmeroJoortMvhe Courantt In N°. 93 van de Waakzaamheid komt een Ar tikel voor, getiteld: Wie is consequent de Waakzaamheid of de Amersfoortschc Coiuant De Waakzaamheid tracht daarin ons gevoelen, dat wij haar in eene harer volzinnen niet conse quent vonden,» te bestrijden. Onze plaatsruimte, die wij voor zoovele rubrie ken moeten afmeten, gebiedt ons, dat wij ons antwoord zoo beknopt mogelijk inrigten. u De Waahzaamheid zegt, dat wij voorbijgezien of niet verstaan hebben hare woorden, voorkomende in het Algemeen Edict van den Inquisiteur-generaal van Rome (zie Amersf Cour. N°. 304), «zoo lang hij werkelijk nog tot zulk een kerkgenootschap behoortenz. Wij hebben deze woorden zeer goed verstaan, maar zijn die mH voordacht voorbijgegaan, omdat in deze woorden, volgens onze opvatting, iets lag opgesloten, dat wij zachts genomen, te pretentieus vonden. Volgens de Waakzaamheid kan men geen Room- sclie vertrouwen, zoo lang hij werkelijk nog tot zulk een kerkgenootschap behoort. Wil zij dan, dat om vertrouwd te kunnen worden, de Room- schen hun kelkgenootschap verlaten? Wij, voor ons, zeggen, dat er genoeg Roomschen zijn, die zich niet door hunne priesters laten leiden; daler velen zijn, die de heersehzucht hunner geestelijke hooiden moede zijnen onder deze ook vele brave menschen, welke men wel vertrouwen kan, al blijven zij tot hun kerkgenootschap behooren. Wij houden het er voordat deze onze redene ring consequent is. Overigens dicht de Waakzaamheid ons eeue slot som toe, van onze Priester-schildering (door haar overgenomen doch niet afzonderlijk overgedrukt), juist tegenovergesteld aan de slotsom, welke in onze bedoeling ligt. Onze werkelijke slotsom is, dat. wanneer een kerkgenootschap heerschzuchtige priesters heeft, zulks niet uitsluit, dat welke woe lingen die priesters ook op politiek terrein (het godsdienstige blijft buiten onze polemiek) voeden en aanwakkeren, zulks de braafheid niet uitsluit van vele ledematen van dat kerkgenootschap, die zich niet onder den invloed dezer priesters buigen en zich niet lol hunne werktuigen laten gebruiken. Noch de Waakzaamheid noch wij, kunnen, als onpartijdige regters, de beslissende uitspraak doen, wie onzer bet meest of het minst consequent was onze minzame wederzijdsche wisseling van denk beelden kan niet anders dan weldadig gedijen voor de goede zaak dwaalt de een of de ander in uiteenzetting van begrippen of stelliugen, dan vindt eene bezadigde polemiek en onderlinge teregt- vvijzing altijd bijval bij beschaafde lezers, die dan zeiven wel het best zullen beoordeelen wie van beiden in het gelijk mag gesteld worden. De rig- tiug der Waakzaamheid is meer op kerkgenoot- schappelijk (wij zeggen niet godsdienstig) gebied terwijl onze rigting, waarschijnlijk met liet oog op op dezelfde gcziglspunten gevestigd, meer op po litiek gebied gaal. Niettemin zal liet ons altijd aangenaam zijnop eene wijzezoo als thans plaats hadde Waak zaamheid te outmoeten. Van meer dan eene xijde is ons gezegd. dat de overzetting van het Algemeen Edict niet alleen tegenstrij dig is met den zoo originelen tekstmaar ook dat som mige woorden juist het tegenovergestelde mecnen. XVij hebben daar eenvoudig op geantwoorddat wij het Edict niet vertaald, maar eene vertaling overgenomen hebben, dat evenwel eens een of ander Koomsch geestelijke de handen uit de mouwen moest stekenom togen de verta ling cn onze beschouwingen op te komen, cn dat wij, al ware het maar ter wille der variatie, een paar kolommen voor een Rooiusch antwoord openstellen. BINNENLAND, AMERSFOORT, '24 November. Volgens ingewonnen b rinl belooft de Soiree Mu- sicale le» oordeele tier atgemcenearmen dezer slad, up Zulurdag aanslaandein het locaal Amicitia een waar kunstgenot. Aan te vangen door een sextet, zullen de meest geliefkoosde muziekwerken van Rosinivon Weber, von Beethoven, Mozart, Men delssohn Bartholdijonzen Frans Coenenvoor zang, piano, viool, bas en fluit uitgevoerd worden. De Heeren commissarissen, J. de Fremerij, J. Soutendam en F. Knoote, die zoo bereidwillig eene moeitevolle taak op zich genomen hebben, wen den alle inspanningen aan om kunstliefde, doelma tigheid cn bovenal liefdadigheid met elkander in verband te brengen. Mogen de bewoners van Amers foort en de omgeving, het zegel op hunne eervolle onderneming drukken, dooreenealgemeene produc tieve inteekening en getrouwe opkomst. Kunstgevoel aan liefdadigheid te paren kenschetst eene beschaaf de en cdeldenkende burgerij, De zegen des Allerhoogsten rust op dit werk der liefde. De acte van beschuldiging tegen Antonie Augustus Pfeitfer, oud 36 jaren, geboren te Rot terdam laatst genees- en verloskundige te Bus- sem, luidt in het slot als volgt: Dat Pfeiffer, in den morgen van Vrijdag 3 Sept. 1856 tusschen acht en negen ure in zijne woning te Bussummet het destijds en ook reeds vroeger uit zijue voormelde gezegden en handelingen on twijfelbaar gebleken voornemen om zich van zijne wettige huisvrouw, Sara Thijssen, te ontdoen en haar het leven te benemen, zich heeft begeven uit zijne kamer naar zijne apotheekmede in die woning gelegenten einde uit een aldaar voorhan den instrumenten-kastje tot uitvoering van zijn op gevat voornemeneen puntig tweesnijdend en scherp amputatiemes te nemen; dat hij met dit mes, het welk hij achter zijn been verborgen heeft gehouden naar achteren in de keuken zijner woning zich heeft begeven, waar gemelde zijne huisvrouw, zoo als hij had gehoord, zich bevond, staande op een trapje tusschen het fornuis en den ingang van haar slaapvertrekdat hij aldaar toen die vrouw heeft aangesproken en nog een antwoord van hoar be komen; dat hij de dienstbode, die hem ouder den uitroep: «Mijnheer, heb je daar een mes!» het voormelde mes wilde ontnemen, daarin verhin derd en haar afgekeerd heeft, en vervolgens aan zijne huisvrouw, die hij wist ongeveer vijf maanden zwanger te zijumet dat voorbedachtelijk invoege voormelddaartoe medegenomen amputatie-mes moedwillig en wreedaardiglijk een aantal gestokene en gesnedene wonden heeft loegebragt, waaronder eene in de buikholte tusschen huid en spieren, eene in het aangezigt ter linkerzijde op de helft van de onderkaak, eene aan den linkerschouder, eene aan den linkervoorarm, eene aan den duim der linkerhand en in de ruimte tusschen duim en voorsten vinger, allen getuigende van den we derstand van zijn slagtoffer, en eindelijk drie diepe doordringende wonden aan de regterzijde van den hals. waarvan eene juist boven het regter-sleutelbeen en daarachter omgaande arteria subclavia heeft aangesneden en de vena subclavia doorsneden, door alle welke verwondingen van grootere en kleinere bloedvaten en voornamelijk door de laatstgeinelde halswondenwaarvan twee onvermijdelijk doodelijk en met zulk een kracht aangebragt zijn. dat de punt van het mes in den hals is afgebroken, zoo danige aanmerkelijke verbloeding veroorzaakt is. dat liet slagtoffer ten gevolge daarvan onmiddellijk gestorven is, en alzoo van moedwilligen dood slag met voorbedachten rc.de of moord. in deze zaak heeft de beschuldigde tot zijn raads man gekozen advocaat van Hees; terwijl het open baar Ministerie zal worden waargenomen door Mr. F. F. Karseboom, adv.-gen. Deze zaak zal bij het provinciaal geregtshof in Noord-Holland worden behandeld op Dingsdag 2 December aanstaande. Met nieuwe jaar zal aan het Postwezen een meerdere uitbreiding worden gegeven en zal er eene groote bevordering onder de beambten plaats hebben. Den 19 Nov. is in de nabijheid der gemeente Oudenbosch, van een schip in het water gevallen, dc 17jarige zoon van den schipper van der Pol, wonende te stad aan 't Haringvlietin Zuid-Holland met het gevolgdat hij verdronk en den dag daarna uit het water is opgevischt. Den 19 November is te Wilhelminadorp een bakkersknecht in het water gestort. Door zjjn zwak gezigt en de rnist misleid, is hjj bezijden eeue brug gdoopen en niettegenstaande de pogingen van de arbeiders eencr fabriek om hem te reddenver dronken. Ter verkiezing van drie leden voor de Kamer van Koophandel to Bergen op Zoom zjjn slechts opgekomen vijf kuiers.

Amersfoortsche Courant | 1856 | | pagina 1