CODBAIT KB ran DIHGSDAG, \7.i *>Vf~s 9 December 4866. Dit Kind verschijnt tweemaal in de week des Diugtdags en Vrijdagt. De Prijs van het Abonnement is 1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan I tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het ïcgelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever-Redacteur A. U. nw Cteeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcurcn in het Rijk. lienigo Inzenders van Artikelen voor de Amersfoortschc Courant, die deze aan den vorigen Uitgever-It edacteur ter plaatsing zonden, schijnen, waarschijnlijk tengevolge van minder persoonlijke bekendheid met den tegenwoordigen Uitgever-Redacteur, met de inzeuding hunner stukken te dralen. Laatstgemelde brengt in het bijzonder ter hunner kennis, zoo mede tot die van alle Nederlandsche Schrijvers van Artikelen, dat de strengste discretieten opzigte hunner namen en standen, door hem in acht geno men wordt. Wanneer men zulks verlangt, zal hij de terugzending hunner brieven, artikelen en stukken, na eigenhandige copie neming, on middellijk aan het op te geven adres be werkstelligen. Met deze waarborgen voor de persoonlijke zekerheid en geheimhouding aan Inzenders gegeven, stelt hij zich ter opname hunner stukken in de Ainersfoortsche Courant bereid. Een Parlementair Vraag—concours De Minister van Justitie heeft in de Tweede Kamer der Slaten-Geueraal het volgende gezegd, of liever gevraagd Wist de Heer Groen niet eren zoo goed als'ik, als alle anderen, dat een auti-revolutionair Minis ter»! alleen denkbaar was met hem aan het hoofd Wis liy niet, dat toen de gelegenheid ziek aan bood om eene proef te nemen van een anti-revolut. Kabinet, mijn vriend onder degenen is geweest, die deze proef niet raadzaam hebben geacht? Wist mijn vriend niet, dat hetgeen hem zelf niet raad zaam voorkwamniet kon verwacht worden van iemand anders, het vormen en het daarstelleu van een anti-revolutionair Kabinet? De Heer Groen heeft daarop gezegd, of liever, gevraagd: Wat zal ik antwoorden, Mijnheer de Voorzitter? Ik wil gaarne zeggen, dat ik nooit der gelijke ver helling begeerd heb; dat ik bet steeds beschouwd heb, als voor mij zei ven als een byna ondragelijken last. Maar wat zal ik verder ant woorden op dergelijke vragen? Ik kan slechts het middel van wedervraag gebruiken. Weet mijn vriend dat een slellitj aanzoek geschied is? Dat er eene stellige weigering opgevolgd is? Zoudtgij mij [aan geraden hebben, de taak op te nemen? Zou' bet te misprijzen zijn, wanneer behalve elk ander be zwaar, men huiverig is, zich, zonder voorafgaand overleg en rijp beraad, met zoodanigen arbeid te belasten? Huiverig om in deze vergadering te be lijden, dat op liet punt der formatie van een Ka binet ecu zoekend Ministerie gevonden is? Op het interrogator van den Minister kan en mag ik niet anders antwoordendan in onbcpaalden zin. Als staatslieden elkander zooveel vragen, dan mag de pers liet antwoord niet schuldig blijven. Hen geleerde heeft die gordiaansche vraagkuoop aldus doorgehakt: Dat de Heer Groen wel Minister had kunnen worden, inaar geen Minister had kunueu zijn. De echtheid van het Inquisitie—Edict. Onderscheidene binnen- en buitcnlandschc dag en weekbladen hebben het Inquisilic-Kdict behan deld niettemin zijn er nog vele personen in ons land, die twijfel omtrent de echtheid van dat Edict voeden en het er maar niet door kunnen krijgen, dat de Groot-Inquisiteur werkelijk zulke woorden zoude gesproken hebben. De onderstaande inlichtingen zullen ongetwijfeld de aandacht niet ontgaan; zij zijn uit de beste bronnen geput. Het is waar, dat Pater Airaldigenoemd de Inquisiteur van Ancona, dut Edict heeft uitgegeven doch hij overschreed daardoor de magt, die uit den aard zijner betrekking de zijne is. Hel Tribunaal der Inquisitie bestaat in Rome; bet zendt zijne ordonnantiën aan de bisschoppen der provinciën, die omtrent de toepassing dezer ordonnantiën beslissen. Nu liecl't Pater Airnldi, de Groot-Inquisiteur, de door hein opgemaakte ordon nantiën laten afkondigen in diocesen, waar hij gcene 1 «welen te geven heeft. Door die handeling. welke hij zich veroorloofde, heeft hy de regten der Bisschoppen van Macerata, Osimo, Forli en andere diocesen getracht te verkorten, terwijl hy tevens daarmede zijnen werkkring tot over de Ap- penijncn heeft willen uitstrekken. Vóór dat het concilie van Trente gehouden werd toen de Bisschoppen niet plaatselijk georganiseerd waren, vervulde het tribunaal der Inquisitie in werkelijkheid hunne plaats; maar thans is het an ders, want de hooge Prelaten zeggen, dat het Edict van den Groot-Inquisiteur Airaldi eene on wettige en onlogische wederopstanding van de ge bruiken der middeleeuwen in het leven roept. Het Quirinaal iswegens de afkondiging van bet Edict, zeer verbolgen op Pater Airaldi; niet alleen dat er ernstig sprake is om hem af te zet ten, maar bij wordt zelfs met opsluiting in een klooster bedreigd. Hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken). De Tweede Kamer der Staten-Generaal schijnt tegenwoordig meer den Heer Simons als wel den Heer van der Lntgghen, als het hoofd van het Minis terie te beschouwen. De leden dezer Kamer willen bij den Minister van Binneulandsche Zaken het regeeringsijsteen vinden. De beraadslagingen bij het hoofdstukBinneulandsche Zakenbewijzen dit. Nog zwakker in zijne verdediging dan zijn Colega heeft de Heer Simons zelfs niet getracht zijne mee- nigen ingang te bezorgen. Vroeger de petionnaris- sen tegen de wet van den Heer van Reenen op bet onderwijs ondersteunende, wil hij thans de hand having der gemengde scholen beloven en het bij- belsch onderwijs op de staatschool uitsluiten. Merk- waardig zijn de redevoeringen bij de beraadslagingen over Hoofdstuk V binoenlandsche Zaken gehouden; zij loopen in hoofdzaak over de politieke antecen- denten van den Heer Simons, over den val van het Ministerie Donker van Hall en over dc strekking van het tegenwoordige kabinet. Dc Heer van Zuijlcn heeft aangetoond, dat de Heer Simons vroeger op een adres uit Delft, waarin op secteuscholen aan gedrongen werd, zijne handteekening gesteld had. Dc Minister heeft geantwoord dat hl] wel is waar daarop getcekond hadmaar zonder daar veel be- lans; aan tc hechten. Zoo schijnen dan de pelitionnarissen door den lieer Simons aan hun lot overgelaten te worden. De Heer de Kempenaer heeft zich op de hem eigene meesterlijke wijze, als hij zich bij eene op positie aansluit, zich tegen het Ministerie gesteld en gevraagdop welken tijd de wet op het onder wijs aan dc Kamer zal voorgedragen wordenof de Minister zich voorloopig tot het aanbieden eener wet op het lager onderwijs dacht te bepalenen of hij die in Februarii bij het hervatten van de werkzaamheden der Lamer dacht intedicnen. Deze redevoering heeft een diepen indruk gemaakt. Op den oden December hebben de stemmen over dit Hoofdstuknamelijk 32 voor en 32 tegen gestaakt. Den G December werd op nieuw gestemdwaren dezelfde leden tegenwoordig, staakten de stemmen weder en is dus liet Hoofdstuk Binneulandsche Za ken volgens de bepalingen van het reglement van orde verworpen. BINNENLAND, AMERSFOORT, 8 December. By Z. M. besluit is bepaald dat eervol zullen worden vermeld: de luit. ter zee 2e klasse eerste oüicier P. Boodzant; de luils. ter zee 2e klasse Jhr. F. L. F. K. von Pestel en R. Star Busman mits gaders dc Machinist 2c klasse N. L. Fiirber aan boord van 'sRyks stoomschip Samarang, wegens bun gehouden moedig gedrag, gedurende een tref fen van dien bodem met de zeeroovers in de baaijeu Djiko-Sabaong cn Djiko-Sagoe van het eiland Banka (ressort Monado). De Tweede Kamer der Sta ten-Generaal heeft in hare zitting van Vrijdag 5 ^ee. over het geheele Vyfdc Hoofdstuk der staalsbegrooting (Rinnenl Za ken) gestemd; 32 leden verklaarden zirh voor cn 32 tegen liet hoofdstukzoodat bij slaking van stemmen geene beslissing is gevallen en den vol genden dag overges eind moest worden. Afwezig waren de Hoeren: S'rens, Rochussen, Elout en Slieher van Domburg. Hoofdstuk VI [Hervormde Eeredienslcn Hoofdstuk VU (Katholieke Ecrcdienst) /(jr. aangenomenhet eerste met 31 tegen i) en liet tweede met 33 te gen 10 stemmen. Te Gramsbergen ontstond brand in de woning van de wed. Olthuis. Zoodra het onheil bemerkt werd, kwamen er zoo uit dit dorp als uit de om liggende buurtschappen een aantal personen toe schieten, aan wie het door vereende krachten ge lukte, het grootste deel der meubelen uit het bran dende perceel te redden. Het op den zolder aan wezige hooi en stroo is echter geheel verloren ge gaan. De omstandigheid, dat het geheel stil was, en de aangrenzende woningen alle met pannen ge dekt zijn, heeft veel bijgedragen, om dezelve te behouden, hoewel de bewoners reeds ijverig bezig waren hunne goederen naar veiliger verblyren te brengen. De Burgemeester dier (gemeente heeft o. a. dadelyk maatregelen genomen om dien nacht by het nog smeulende perceel behoorlijk te doen wa ken. Alleen het huis was tegen brandschade ver- waarborgd. Den 3 Dec. is ter civiele teregtzitting van het prov. geregtshof van Gelderland in hooger be roep behandeld de zaak tegen den Eerw. Heer H. te Vaarwerk, thans R. K. priester en kappellaan te Amersfoort, vroeger te Arnhem, beklaagd we gens overtreding der Grondwet en der Wet op de Kerkgenootschappendoor het verrigten van kerke lijke plegtigheden bij de begrafenis van een lijk op de R. C. begraafplaats bij die stad. Het open baar Ministerie reqtiireerde tot bevestiging van het vroegere vonnis, bij welke de appellant is schuldig verklaard aan overtreding der wet en veroordeeld in de kosten. De verdediging werd wederom voor gedragen door den advocaat Jhr. Mr. H. J. C. van Nispen. Het hof zal heden over acht dagen uit spraak doen. In het nabij Breda gelegen dorp Ginneken. is door A. Appels, arbeider, wonende te Meerlo (Belgie), ouder die gemeente, tusschen Notzel en Strijbeek, het lijk gevonden van Martinus Jaspers, oud 52 jaren, geboren te Hoogstraten, wonende te Meerlo, landbouwer van beroep. Deze verslagene was in den vroegen morgen naar Breda gegaan om een varken te koopen en in den namiddag huis waarts gekeerd. Het schijnt, dat hij door drie per sonen aangerand en om het leven is gebragt, daar hij gevonden is, door zijn halsdas verworgd met het ronddraaijen van een hout, dat in dc heide is gestoken, en, ontdaan van liet weinige geld, dat hij welligt bij zich had, daar hy des morgens slechis drie gulden van huis had medegenomen. Aan de in den omtrek ontdekte kenteekenen ver moedt men drie daders, die echter bij de ijverigste pogingen, door de justitie, het bestuur van Ginne ken en de marechaussees uit Breda in het werk gesteld, nog niet zijn ontdekt Een droevig voorval had den 21 Nov. tusschen Blijham en Winschoten plaats. Zeker persoon, C. Meijer genaamd, kwam van Winschoten, alwaar bij zich als knecht op een op te rigten cichorei- fabriek had besteed. Onderweg bevond hij zich niet wel en besloot eenigen tijd op eene schutting uit te rusten. In dien toestand werd hij door eenen man aangetroffen, welke hem vroeg, of hij zich niet goed bevond, waarop hij antwoordde: neen. Oogen- blikkclijk daarna sloeg hij achterover en was csa lijk. Al weder een bewijs, hoe spoedig liet met den mensch gedaan kan zijn. J. II. Geerties te Laar (Hannover) wilde eenig hout, waaronder vrij groote boomen, om klompen uit te maken, van den wagen beuren, en mogelijk te veel op zijne jeugdige krachten vertrouwende, poogde hij alleen een der grootsten over de wagen ladder te lillen, gleed uit, met dat ongelukkig ge volg, dat het stuk hout, 'twelk hij nu niet meer kon regeren, hem achterna viel en hem letterlijk bet hoofd verbrijzelde. Slechts even maakte by nog eene beweging als om op te staan met de linker arm en de ongelukkige was een lijk. Te Wouw is een zware brand ontstaan by den broodbakker Hosten, waardoor de woning ver nield is. Alleen de woning was geassureerd voor f 4000de inboedel niet De oorzaak van den brand is onbekend. Te Donkerbroek licleefde men eene jammer lijke historie. Zekere II. 0. aldaar kreeg met zijne echtgenoote zulk een hevig dispuut, dat het einde lijk schier op moord en doodslag dreigde uit te ioopeu. Ten minste de vrouw van het huis kwam daarover uiet groote ontsteltenis bij de buren kla gen. De naburen waren uog te bed, maar spron gen, de een na den ander, het bed uit, kle^lden zich in allcryl aan, en kwamen, op aandrang van de liedreigde, ter plaatse vau liet oulicil. Akelig zag hel er uil! Dc geheele huishouding was cr in vroesselijke verwarring. Het bleekdat het gan- sclie oproer uit trouwoloozo echtbreuk was vourt- vlocid. De man bekende dit ten volle ten aanboore van allen, dat hy namelijk op zulk een voet al

Amersfoortsche Courant | 1856 | | pagina 1