AHEBSFOORTSCHE GOÜRAÏT, rnii VRIJDAG, d% December d856 Dit Blad verschijnt tweemaal in de weekdes Dingtdagt en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, f0,10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever-Redacteur A. H. van Cttefif, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Direcieuren in het Rijk. Uitgeklonken cu Ingescherpt, den G December 1856. Er ia Verloren eene door eene April-speciali- teit vervaardigde Circulaire, welke geheimhouding vordert en openbaarheid verkregen heeft. Die haar te Nijmegen, met den titel: potestas judiciaria, aan de woning van eene thans nog be staande Uitmuntendheid terug bezorgt, zal door hem en zyne vrienden Collegialiter genereus be loond worden. Er is Gevonden te 's Ilagevoor de deur van een zwaar beladen Nederlaudsch pakhuis, een om- vergevallen boom. nog groen van kleur, die, het hout gedroogd zijndeevenwel nog voor goede brandstof kan gebruikt worden. Van buiten en van binnen beschouwd schijnt het, dat hij nooit in vollen bloei was. Zijne bladeren moeten voor wei nige dagen geleden, afgevallen zijn. Degene, die een bepaald kenteeken van dien nog groen gekleurdeu boom zal kunnen aangeven, kan dezen zeer zcldzamen boom, mits de berging- kosten betalende, naar Leijdenvan waar men denkt dat hij onlangs zal afgezonden zijn, terug laten transporteren. Er is Verloren een Catalogus, bevattende de Verslagen van een aantal Commission, die hunne rapporten nog moeten in het licht geven, om bunnen schepper voor te lichten. Die dat dikke document, vrij van eet- en wijn vlekken, aan een voor alsnog gepatenteerd binnen- landsch sly ter terugbrengt, kan de vergunning van hem en zijne confraters bekomen, om zich zelve ongemoeid uit eenige gevulde rijksvaten te be dienen Er is Gevonden een foliant, wegende, sedert het bestaan des Koningrijksp. m. 43 Ned. pon den, met eenige duizende aanhangsels en uitleg gingen mede van jaar tot jaar een pond zwaarder gewordenzijnde de originele copie voor ruim 50 jaren door een Corsikaan ter wereld gebragt. Het is een onbegrijpelijk zamenweefsel van verbuigin gen, dat menig sukkel aan een warmen rug en menig ileschduikclaar aan een plenum dominium (volkomen eigendom) geholpen heeft. De vinder is genegen, zonder er iets van uitge pluisd of zonder er aan getornd te hebben, alles bijeen aan reglgevcnden en regthebbenden terug te geven, inits tot belooning de nooit te chinaueren verzekering verkrijgende, om, des noodig, ten eeuwigen dage voor zich en zijne afstammelingen kosteloos door een gepromoveerden advocaat zijue belangen te kunnen laten bepleiten. Er Is Verloren een bewys van burgerregt, dat de bevoegdheid toekent, om knoeijerijen door in vectieven en citaten aan het licht te brengen, en tevens het regt geeft, op gezette tijden met eenige liefhebbers over openbare-belangen te haarkloven. Die hetzelve aan een met echt Jordaausch water overgoten philosophist terugbezorgt, zal eene som ter belooning bekomen, gelijk staande met het tolaal bedrag zijner sedert jaren geplaatste adver tentiën. Er is Gevonden een gesloten kislje, met een daaraan gehecht visite-kaartje, dat aan meer dan zestig acteurs (waaronder ook kamer-figuranten), ter ontvangst gepresenteerd is, die, vernemende dat er zich eene roldoor vele handen onderteekend in bevindt, hetzelve geweigerd hebben, als zijnde eene dusdanige ouderwetsche rol niet meer met den tijdgeest in overeenstemming te brengen. Een goed onderrigt Phlogisticus zegt. dat hij deze rol een te Delft gefabriceerd wapentuig behoort, doch waaraan sedert het inpakken eenige roestvlekken gekomen zijn. Hij, die den sleutel van dat kistje heeft en hem in het slot kan omdraaijenzonder het kistje en het deksel te beschadigen, kan hetzelve met zijnen inhoud terugbekomen en behoeft daarvoor slechts aan den vinder ter belooning te geven, een in de residentie-stad te vervaardigen Bijbel, waarin het Oude en Nieuwe Tesjament in dooree'ngemengde Romeinschellebreeuwsche en ook te Dordt ver vaardigde letters, in drie kolommen per pagina, voor schoolgebruik, gedrukt wordt. Er wordt Afgeslagen in den omtrek van het strand te Scheveningeneene lading binnenland- sche vischmet Nederlandsche netten gevangen. Te lievragen hl] de twee en dertig afslagers, da gelijks in eeneu Binnenhof op hunnen post zijnde. BINNENLAND, AMERSFOORT, 11 December. Het lot van het budget voor de Binnenlandsche Zaken is beslist; men moet daarbij niet uit het oog verliezen, dat de Heereu Westerhoff, Blaaupot ten Cate en Reinders vóór gestemd hebben, die, te dien opzigte, zich niet bij hunne staatkundige vrienden aangesloten hebben, omdat een provinci aal belang zwaarder opwoog. De antwoorden van den Heer Simons aan de Leden der Tweede Kamer hebben niet voldaan, maar de oorzaak dat hij schipbreuk geleden heeft bij de verdediging van zijn budget, moet voor een groot gedeelte aan den Minister van Justitie ge weten worden. De Heer van der Brugghen heeft, wat zich betreft, in alles toegegeven; ofschoon hij naderhand al het mogelijke in het werk stelde, om zijnen ambtgenoot te reddenwas de zaak niet te verhelpen en zijne welsprekenheid mogt niet baten. Sedert bet bijna halfjarige bestaan van het Mi nisterie en vooral bij de discussion liet het zich reeds aanzien, dat het Ministerie zich niet zoude kunnen staande houden; uit de afstemming van het Hoofdstuk Binnenl. Zaken blijkt, dat de ver tegenwoordiging den geest der optrediDg van het Ministerie in den Heer Simons heeft willen aan vallen. Het ontslag van den Heer Simons kan aan gee- nen twijfel onderhevig zijn, tenzij dat het Ministe rie tot eene ontbinding van de Kamers mogt over gaan. Men zegt, dat de portefeuille van Binnenl. Zaken aan den Heer Mackay, Lid der Tweede Kamer, aangeboden is, maar dat deze haar ge weigerd heft Wij deelen zulks mede, zonder voor de waarheid te kunnen instaan. Dit is zeker, dat het Ministerie, zoo als het thans nog 'zamengesteld is, zich niet zal kunnen in den zadel houden. Den 9 Dec. zijn de beraadslagingen over Hoofdstuk X der begrooting (Oorlog) in de Tweede Kamer ten einde gebragt. Een en dertig leden stem den vóór en een en dertig leden tegendus hebben de stemmen gestaakt. Afwezig waren de Heeren v. d. Linden, Wijbenga, Strens, Slicher van Dom burg, van Rappard eu Kien. In de zitting der Tweede Kamer van 10 Dec. is liet bubget van oorlog bij herstemming aangeno men met eene meerderheid van eene stem34 tegen 33; alleen de Heer Slicher was afwezig. Z. M. heeft benoemd: bij den provincialen staf tot majoor cu adj. in bet prov. komm. van Zuidh. den ridm. 1 kl. II. N. C. baron van Tuijll van Serooskerkenadj. bij het 4 reg drag.; bij het wapen der kav.bij het 5 reg. drag, tot 1 luit. den 2 luit. E. Visser, van het korps; bij het 4 reg. drag., tot ridm. 3 kl.den 1 luit. II. L. Le Clercq, van het 2 reg. drag.; en bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, tot paarden-arts 2 kl. den paarden-arts 3 kl. A. F. van Gbert, van gemeld personeel. Tot regter in de ar rond. regthank te Amersfoort Mr. P. F. A. Ketelaarthans kantonregter te Wychein. Het prov. geregtshof in Noord-Holland heeft den 10 Dec. ten 10 ure uitspraak gedaan in de zaak van A. A. Pfeiller, geneeskundige te Bussem, beschuldigd van moedwilligen doodslag met voor bedachten rade, of moord. Het hof heeft, hij een breedvoerig arrest, overwogen, dat de beschuldigde heeft begaan eenen moedwilligen doodslag op de persoon zijner huisvrouw, doch dat hier niet ge handeld is met voorbedachten rade. Dien ten ge volge is de beschuldigde veroordeeld tot eene tucht huisstraf voor den tijd van twintig jaren en in de kosten. Op Schokland zijn twee kinderen van de wed. J. Ruiter van honger omgekomen. Behalve de aanzienlijke giften der koninklijke familie en andere belangstellenden die ingekomen zijn voor de stichting eener kerk in den Haarlein- mermcerpolder ten dienste van de Hervormden aldaar, is het aangenaam te berigten, dat daarbij onlangs is gevoegd de belaugrijke som van duizend guldendoor II. K. II. Mevrouw Prinses Marianne der Nederlanden. liet standbeeld van Koning Willem II was den G December weder met drie kransen versierd Men verzekerddat de heer W. P. de C. Vrugt een der dankbare dienaars isdie den verjaardag van den grooten V'lein niet vergeten hebbeu en den te vroeg ontslapene eene lauwerkrans gewijd heeft. Eene der drie kransen moet weggenomen en naar het jwleis gebragt zyn. Uitliet Achterom le 's Hagc is naar het gast huis vervoerd eene meid, die door ophanging een einde aan haar leven heeft trachten te makendoch door spoedige ontdekking tijdig is afgesneden. Te Zaandijk heeft een treurig voorval plaats gehad. Zekeren J. T.vader van een huisgezin, iets op een dak hebbende te verrigten, treft het ongelukdat zijne handen uitglijdenwaardoor hij nederstortte. Hoewel niet dadelijk doodgaf hij toch eenige uren daarna den geest, eene bedroefde weduwe met 4 kinderen achterlatende. De stormdie den 7 December zoo erg woedde heeft te Hoorn aan schoorsteenenschuttingen en hoogstaande gebouwen veel schade toegebragt De windstooten waren zoo geweldig dat men onderschei dene malen de zware klokken in den kerktoren hoorde aanslaanals of er werkelijk van dien toren geluid werd. In de gemeente Udenbout is in den nacht van den 7 Dec. brand ontstaan aan den standaard- windkorenmolengenaamd Kreitte molen, welke door den hevigen wind aangevuurd geheel vernield is. De molen was tegen brandschade verzekerd. Door de Synodale commissie der Ned. Her vormde kerk is het besluit genomen, dat de can- didaten van dat kerkgenootschap ter hunner voor bereiding voor eene vaste betrekking als predikant, in dienst der gemeenten, in welke zy verblijf hou den, ter hunner aanbeveling, moeten werkzaam zijn. Later zullen daaromtrent nadere bepalingen vastgesteld worden. Men verneemt dat het polderbestuur van het Doeveren in verschil is gekomen met eenige land eigenaars, waardoor de polderlasten onbetaald zyn gebleven. Met belangstelling ziet men den afloop dier kwestie te gemoet. De metalen kabel voor den telegraaf van Kam pen naar Zwolle is dezer dagen in den IJssel voor eerstgenoemde stad neergelaten. BUITENLAND, 11 December 1856. 1.1. Maandag heeft een soldaat den Koning van Napels met eene bajonnetsteek gewond, toen de Koning het feest der onbevlekte ontvangenis bij woonde. Nabij Glasgow is dezer dagen een stoomvaar- tuig van geheel nieuwe bouworde te water gelaten, hebbende een groot rad onder in bet midden der boot en een zeer klein aan den boeg, de vervaar diger gelooft door dezen bouwtrant vele voordeelen iuzonderheid meerdere ruimte boven de tot dusver in gebruik zijnde stoomschepen te zullen verkrijgen. Men schryft uit Brée, (België) 30 November. Dezen morgen ten 4 ure, riep de klepperman of nachtwacht brandin de straten van onze gemeente; maar alhoewel ik toeu aansneldezag ik niets meer dau eene vuuroven. Het was de pacht hoeve genaamd Kleistukkendie in vollen brand stond; alles is vernield; oogst, hoornvee, tot zelf de kippen. Wetendedat de pachter vijf kleine kinderen heeft, vroeg ik oogenblkkelijk of deze gered waren, eu men antwoorde my, dat zij gelukkiglijk zich in veiligheid bevonden. Men legde my uit hoe de oudste meid er drie in hun hemd van tuschen de vlammen gehaald had, met een moed en eene zelfopofferingwelke alleen door menschlievendheid ingeboezemd kunnen worden. Het Fransch stoomschip der keizerlijke ma rine Duroc, is op de reis van Nieuw-Caledonië naar deslraat van Torres op de blinde klip van Millisch slootende, verongelukt; de bemauning is gered; de kommandaut de Lavaissière is op een zand- cilandje met 30 man en vier maanden levensmid delen terug gebleven, om met de overblijfselen van het schip een klein vaartuig te maken. Een ander detachement van 34 man met twee oflicieren heeft zich in drie booten begeven om land te kun nen bereiken. Na acht en twintig dagen van ont beringen verinoeijenissen en gevarenis dat de tachement door den Heer Magdetaine aangevoerd, te Timor aangekomen. Zoodra de gouverneur van Nederlandsch-Indië daarvan kennis kreeg, heeft hij eene stoomboot afgezonden om die lieden naar Batavia te brengenalwaar zy alle hulp welke hun nen toestand vercischte, bekwamen. Er leeft in de gemeente IJvetót (Frankrijk) een man van negen en negentig jaren, die zeven ach tereenvolgende malen gehuwd is geweest, eu zyne zeven vrouwen en al zijne kinderen verloren heeft. De Keizer en Keizerin van Frankrijk hebben een tweede bal hygewoond, dat II. Zaturdag avond ten voordeele der armen van het Ge arrondissement gegeven is. Zy werden ten 111 ure door den Mairc van het Ge arrondissement en zyne adjuncten om vangen. De Keizer was in burger tenue; de Keizerin

Amersfoortsche Courant | 1856 | | pagina 1