AIERSFOOBTSGHK E0ÜBAIT^r> ran DINGSDAG, ■v -.V, December J856. Dit Blad verschijnt tweemaal in de weck des Dingsdagt en Vrijdagt. De Prijs van het Abonnement is /"1.50 in de 3 maanden. Van Adverlentienvan 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegel rog t. Afzonderlijke nummers, f 0,10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever-Redacteur A. II. van Oeeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dirccteurcn in het Rijk. B E K I G T. Wegens het Kersfeest zal het nninmer ▼an Wrtjdaff, in plaats van Donderdag avond, Woensdagavond worden uitgege ven. Nieuwe Ceabonneerden bekomen van heden af de Dccember-nnuimcrs gratis. De klagten uit Utrecht, wegens den ongeregel de» ontvangst der Amersfoorlsche Courantbehooren bij de post-administralie te Utrecht (het centrum der postvlugheid van het jaar 1700) gedaan te worden. Onze Couranten, voor buiten de stad, worden iederen Maandag- en Donderdag avond en 11 ure onder ons persoonlijk toezigt aan liet postkantoor alhier in ontvangst genomenop slaan den voet gestempeld en gesorteerd. De posl-administratie te Amersfoort, ofschoon onzes inziens vry lastige frankecr-uren hebbende, laat, wat accuratesse en prestesse betreft, weinig of niets te wenschen over. De poststempels op onze strookjes bewijzen trou wens ditdat de fout niet in Amersfoort maar in Utrecht te buis behoort. In ons minialuur-arlikel (er waren te weinig woorden in om hetzelve icading-artikcl te noe men) van Vrijdag 19 DecemberNo. 375waarvan onderscheidene bladen de overneming bewerkstel ligd hebben, is eene misvatting ingeslopen, die, ofschoon zij aan het kardinale punt of liever aan de ziel der vraag niets afdoet of afdingt, behoort gerectificeerd te worden. De misvatting was als volgt: «Op regel 6 en 7 staat: dat de tegenwoordige Minister van Koloniën als Secretaris-Generaal bij dal Departement fungeerde, toen de lieer Pahud Minister van Koloniën was. Zulks is zoo niet. De tegenwoordige Minister van Koloniën had vroeger eene hooge betrekking in Oost-Indië wanneer wij ons niet vergissen was hy Procu reur- of Advocaat-Generaal bij het Hoog gcregtshof van N.-Indië. Wy inoglen die misvatting niet lalen voortdu ren en voegen daar nog bij, dat, ofschoon wij de traag aan den Minister van Koloniën nn eerst ge daan hebben, wij reeds voor een jaar geleden die hadden kunnen doen, omdat de zaak alléén door ons (men was loon nog te veel in de duitenplaat jes verdiept), als dilettanten, gadegeslagen werd. Hebben verschillende bladen smaak in de over name van ons artikeltje gevonden en onzen mis slag op de koop toe genomendan zal liet, rede lijker wjjze, niet te veel gevergd zijn, als zij ook onze rectificatie onveranderd ecu niet te veel in het oog loopend plaatsje geven. Wat verwijt men den Minister Simons? Het Hoofdstuk Binncnlandsclic Zaken werd af gestemd; velen in den lande vernamen zulks met leedwezen, zoomede dat de Heer Simons zijn ont slag aangeboden had. De vele adressen, die den Koning aangeboden worden, om dezen Minister aan het hoofd van dat Departement te houden, doen hopen, dat hy die plaats zal bljjven lieklee- den. De Heer Simons is een braai' en knap man, die nuttig kan werkzaam zyn en die de onderwijs kwestie tot een goed einde zal kunnen brengen, wanneer men hem maar tijd wil lalen. De leden der Kamer, die voor het Hoofdstuk gestemd hebben, leverden het bewjjs, dat zij niet zoo voorbarig als de tegenstemmende leden waren en den tijd niet vooruit wilden loopen. Vroeger is immers wel geluisterd naar da woorden: «wacht op onze dadenWaarom nu niet Het magtwoord van regt en wet is immers geduld Waarom hebben dan de tegenstemmende leden geen geduld, om den tyd al' to wachten, dat de Minister alle gemoederen zal kunnen voldoen? Waarom heeft de compacte massade geagglome- rcerdc club, uit zoo vele negatieve hestauddeeten te zamengcslekldie het Koningschap onder hare voogdijschap wil houden, waarom heeft die geen geduldf Het is, omdat zij den lieer Simons niet wil, die Minister naar de keuze des Konings en naar de volkomen tevredenheid des Volks is. Met Volkkan geen sprake zijn van Volkdat achter het Kiezersvolk staat, maar van het rustige, wel denkende gedeelte der Ncderlandschc Natie, het welk weet, dat de Koning zijne Ministers kiest en ontslaat. De Koning verlangt, dat de Heer Simons aan blijft en zal zich geene raadslieden laten ojtdringen. Wat kan den Heer Simons verweten worden Immers niet dat hij als bijzonder persoon vroe ger tot de petitionarissen behoorde? De Minister is een ander persoon als de particulier. De Heer van der Brugghen heeft zulks nog onlangs tot eene waarheid gemaakt en met de party gebroken, die hem als haar hoofd beschouwde na den Heer Groen, vroeger door hem als zijn leermeester en vriend tegenover hem gezeten, aangeduid. De Heer van der Brugghen, eender vroegere anti-revolutionnaire woordvoerders van het eerste water, wordt als Minister in bescherming genomen door zijne vroe gere antagonisten cn zijne begrooting van Justitie wordt aangenomen, ofschoon by de benoeming van het tegenwoordige Ministerie, hy de eerste op de benoemingslijst voorkwam en de liberale bla den om strijd, als niet te ontzenuwen argument, hem daarom als hoofd van het Kabinet aanmerk ten. De Heer van der Brugghen heeft politieke vrien den opgeofferd en antecedenten verloochend; hem wil men zijne plaats laten behouden, maar de Heer Simons, wicn men niet van eene dusdanige inconsequentie beschuldigen kan, wien men verwijt, dat hij eene mocijeljjk te vinden oplossing nog niet gevonden heeft, deze moet verwijderd worden en daarom slaat men diens begrooting af. Hem alleen wil men verantwoordelijk stellen, voor de moedergedachte, die hij de vorming van het tegenwoordige kabinet op den voorgrond stond. Men verwijt den Heer Simons, dat hy geen vast stelsel kan overleggen; aan wien de schuld? Tra den zijne ambtgenooten niet met hem in hun mid den voor eene Kamer, waarvan zij reeds vooraf wistendat de leden voor het incerendeel hunne personen vijandig waren en derhalve hij, tot wiens Departement de moedergedachte der optreding van het Kabinet behoordenoodwendig het redene rend en stemmend kruisvuur der kamerleden zou moeten doorstaan. Elk verwyt, dat den Minister Simons zou kunnen treilen, is ook ter verantwoording der andere Ministers. Doch waartoe meer gezegd. De Ileer Simons moest het offer zijn; omdat hij meer dan ieder Minister het Prolestantsch element vertegenwoor digt; vooral was dit vooruit te zien, toen de Hoer van der Brugghen in alles, alles toegaf, wat by de discussiën van het Hoofdstuk Justitie gcëischt werd. Toen was alle schuld, alle verantwoording van optreding door lieer van der Brugghen van zich afgewenteld en moest zoo veel te zwaarder op den Heer Simons nederkomende meerderheid in de Tweede Kamer zou den Heer Simons regteu en eenigemannen van verschillende kleuren, reaction* nairen en anti-rcvolulionnaircn sloten zich by de zoogenaamde liberale partij aan. De nederlaag van hel Hoofdstuk Binnenlandschc Zaken werd voorbeschikten by ons is een parle mentaire voorbeschikking zooveel als eene regterlij- ke uitspraak, zooveel als een vonnis, dut ten uit voer schijnt gelegd te moeten worden. Zal de Koning in die uitspraak berusteu? Zal de Koning dat vonnis bekrachtigen? Zal de Koning het benoemen cn het behouden zyncr Miuisters, dat hooge prerogatief der kroontot speelbal laten gebruiken? Zal de Koning den Minister Simons willen opofferen aan de Kamerkabaai Dat is niet te denken. Adressen aan den Koning'. Niet alleen uit Amerongcn en Gorinchem, maar ook uit Amsterdam, Utrecht en audere steden worden Adressen aan Z. M. den Koning gezonden waarin het hoofddenkbeeld vervat is: om den Meer Simons aan het hoofd van het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken te behouden. Naar wy vernemenbestaat er planom uit Amersfoort liet volgende adres te zenden: SIRE Do oadprgplcekenden, inwonen der gemeente Amersfoort, Ter- nemendo dit Hoofdstuk V, Uinnenloiidaoh# Zaken, door de Tweede Kamer dor Sisten-Generaal, bij herbaalde slaking van stemmen, ingevolge de bepalingen van het reglement van orde, verworpen ia en dat do Heer Siaoas aan Uwe Majesteit sija ontslag beeft aangeboden, brengen voor Uwer Majcstcits troon bet eerbiedig ver zoek, om den wcnsch van Uwer Majesteit» onderdanen goedgunstig gcliuor te willen geven, welke is: dat het Uwe Majesteit gelieve- te behagen, den Heer Staonadie bel wel met het Vaderland meent, als Minister van hot Departement van Hinnenlindsehe Zaken, tol waarachtig heil van Nederland niet Uwe hooge magt on kraeht to blijven beschermen tegen dezulken, die aoovert aangewend heb ben, en «iju ontslag oil Ie lokken. Hetwelk doende, Uwer Majcsteila getrouwe Onderdanen. Onder meerdere wordt uit Utrecht het volgende Adres aan den Koning gezonden: SIRE! De ondergetekendeninwoners van Utrecht, hebban mat hooge belangstelling en ingenomenheid kennis genomenvan Uwar Ma- jestcita Besluit, om den Minister van Binnealandsche Zaken, op verlangen vsu een stelselmatige tegenpartij in de Tweede Kamer der Staten-Generaalniet te ontslaan. Sire! het grootste en welge zinde gedeelte van Uwer Majesteits getrouwe onderdanen verheugen - Uwe Majesteita wijae beschikking. Dit Uwe Majesteit to is behoefte r BINNENLAND, AMERSFOORT, 22 December. Gister avond omstreeks 7 ure, geraakte een 9ja- rig jongentje in den Cingel, op de hoogte van de St. Andriesstraat. De Ie. luit. Broers, van de Veld artillerie, sprong, zelfs zonder zijn mantel af te werpen, in het water om den jongen te redden, doch verkeerde weldra zelf in gevaar in den mod der te zakken. Gerrit Molschoorsteenveger, en diens huisvrouw, schoten toe en hadden het gelukdoor behulp van eene ladder en lantaarn, met bedaardheid, teiden te redden. De schoone daad van zelfopoffering om aan de roepstem van den in levensgevaar verkeerenden jongen gehoor te geven mogt niet onvermeld blij ven; zy siert den edelen mensch en den ofllcier. Ook de spoedige en krachtdadige hulp van Mol en zijne huisvrouw, zyn ruimschoots der vermelding waardig Het sluisgeld voor het varen door de Sluis aan het Spuiis voor den tyd van drie achtereen volgende jaren gepacht door J. A. van Wyland, voor f 171 'sjaars. Tot klerk ter plaatselijke secretarie te Amers foort is benoemd W. Frans. In de Vtrechtsche Courant van heden leest men het volgende: olntusschen blijven enkelen, plus royaliste que Ie roi, zich l>eyveren, om het dwaze, onverdedig bare denkbeeld van zydelingschc aanranding van 's Konings regt» tc blyven vasthouden. Indien geest toch, zegt het Hesidenlieblad zijn er te Utrecht twee adressen aan Z. M. den Kouing in omloop. Wjj behoeven hier niet. vooral na hetgeen in de zitting van Vrijdag is voorgevallen, op het afkeurenswaar dige dier pogingen te wjjzen. De kleine party, die zich in de laatste dagen door de wel op het ou derwijs een weintg gereleveerd zag. wil nu alles in het werk stellen otn zich krachtiger te toooen dan ze is.» (Men leze ommezijde.) De Provinciale Drenthsche en Asser Courant bevat een particulier schrijven uit Ikz.Jerwyk, waarin erkend wordt, dat le Harderwjjk in de baby Ionische kazerne en in de herbergen cosmo- politaansclie vechtpartijen plaats bubbcn onder de nieuwaangeworven vrijwilligers voor het O. I. leger, dat dolken en messen niet gespaard worden, enz. Evenweleindigt zijis tol heden nog niemand zoo erg verwond, dut bjj aan de gevolgen van slagen of steken is overledenzoo als uil Harder wijk aan het Handelsblad is vermeld. De Prov. Drenthsche en Asser Courant schjjot uit het oog te verliezen, dat te Hurderwjjk veel geld verdiend wordt, door de aanwezigheid onzer aanstaande 0. I. strijders; dat allesaangewend wordtom de woeste tooncelen voor de openbaarma king te vrijwaren, en dat particuliere berigten van dien aard als het hare, dikwijls van baatzuchtig- beid niet vry te pleiten zjjn. Den 12 Dec. is uit het kiesdistrict Gorinchem een adres aan L. M. opgezondenwaarin adressan ten de afstemming van het hoofdst. Binnenl. Zaken aan den Gorincheinschen afgevaardigde, Jhr. Mr. P. J. Elout ran Soeterwoude wijtendie met ken nelijk opzet twee dagen achtereen vermeden heeft mede te stemmen. Tevens hun grievend leedwezen betuigende, dat aldus voor hun kiesdistrict niet voor dat hoofdstuk gestemd is. Dat aan het hoofd van het Min. van Binnenl. Zaken een man is, voot wiens benoeming zij Z. M. dankbaar zyn, daar zjj inde vaderlandsliefde, trouw en bekwaamheden van den Heer Dr. Simons, eenen waarborg hebben, dat de belangen van Nederland zullen behartigd worden. Het prov. gcregtshof van Dronthe heeft den 18 Dcc. de vier jonge lieden uit Echlen, gemeente Ruinen, schuldig verklaard, en mitsdien elk hun ner veroordeeld tot ccne tuchthuisstraf van drie jaren en in de kosten. Het aantal zaken wegens het schrijven van brandbrieven door bedelaar-kolonisten uit Veenbui- ten, die voor hot Provinciaal Gereglshof van Dren- then behandeld zyn of nog behandeld zullen worden,

Amersfoortsche Courant | 1856 | | pagina 1