ATTENTIE S. V. P. ATTENTIE. DEPOTS YAN THEE. is bereids geklommen tot zestig. Hoewel dit getal reeds zeer aanzienlijk is, zou het nog veel grooter zijn, zoo niet vele personen, die brandbrieven ont vangen, daarvan geene klagte bjj de justitie doen, omdat tij zich overtuigd meenen te houden, dat de briefschrijvers aan hunne bedreigingen geen gevolg zullen geven en ijj vreezen, dat, wanneer zjj klagte doenzy ook als getuigen zullen moeten opkomen, waartoe dikwijls eene verre reis noodig is. Bjj de behandeling dezer onderscheidene zaken voor het hof blijkt het telkens, hoe verregaand be dorven een groot gedeelte is van het personeel dat in de bedelaars-kolonien gehuisvest is. Geen misdaad bestaat er bijna of men vindt daar per sonen, die dezelve bedreven hebben, en daarby is er geen stand, die daar niet vertegenwoordigd is. Het is eene populatie, voor het grootste gedeelte naar ligchaain en ziel bedorven en waarbjj de schaamte zelfs in de verbeelding niet meer bekend is. De teregtzitting van den 19 Dec. leverde van een en ander weder een treurig voorbeeld op in den persoon van D. Romein; deze was, voor dat hjj in de koloniën kwamzeven malen uit de mi litaire dienst gedeserteerd, en verklaarde openlijk voor het Hof, dat. als hij weder op vrjje voeten kwam, hij alnog zijne bedreiging tot brandstichting tou ten uitvoer brengen. Te Groningen brak ten huize van den grut ter E. Sonius. aan het Boterdiep, een hevige brand uiL De malerij acliter zijne behuizing stond reeds in volle vlam, voordat de brandspuiten op.de plaats des onheils aanwezig waren. Met behulp van deze mogt men er in slagen de winkelbehnizing en woon kamer te behouden; doch de malerij met pakhuis en stalling zjjn eene prooi van de spoedig om zich heen grijpende vlammen geworden. Bovendien zijn bij deze ramp verbrand één levend varken. 150 mud den boekweit, 40 dito haver en 40 dito tarwe, benevens eene groot partij hooiuit de stalling heeft men het daar staande paard en de koe kunnen redden. De roerende en vaste goederen zijn tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. De kapitein Ros, voerende bet Fransche koopvaardijschip Ie Charles, heeft gedurende den overtogt van Haïti naar Havre alle zijne scheeps lieden door de geele koorts verloren, uitgenomen den equipagemeester en scheepsjongen, die mede herhaaldelijk door ziekte geen werk konden ver- rigten. Gedurende die moeyelyke reiswelke meer dan twee maanden duurde, moest de kapitein meermalen zjjn schip geheel besturen. Hij heeft twintig dagen en twintig nachteD achtereen op bet bovendek doorgehragt, ofschoon zelve ziek zijnde. Hij heeft het Kruis van het Legioen van Eer en zijne twee lotgenooten hebben eene medaille ont vangen. Be Maatschappij van Weldadigheid. De Maatschappij van Weldadigheid is in eencn uiterst ongonstigen toestand. Volgens ingewonnen inlichtingen xoude het bestuur der Maatschappij reeds in het najuar van 1855 hare klagtcn aan de regering gerigt hebben, dat de rijks bijdrage onvoldoende was voor haar voortdurend bestaan zoo dat verzocht werd verhooging van prijs der koffijzakken en van de sommen voor de besledelingen of anders eeDe jaarlijksche vermeerdering van subsidie. Daarop is bij koninklijk besluit eene staatscommissie benoemd. Zij bestond uit de lleeren Jhr. Ridder ran Rappard. oud Minister, lid der Tweede Kamer, president; ran Beech Follenhovtn Mr. Dirks, Blaupot ten Cate, Borrel, allen leden en Jhr. Mr. ran der lleijmcomm. griffier bij de Eerste Kamer, als secretaris. Deze commissie besloot dat tij niet kon treden in het voorstel van het bestuur. Zij verlangde eene scheiding, waardoor de Maatschappij de koloniën en de staat de gestichten xoude bekomen; bet rijk xoude dan door het overnemen van de bestaande schuld der Maatschappij, de som van ƒ1.884,341 als ver lies dragen. Het bestuur der 3Iaatschappij sloeg echter dit redelijk aanbod der staatscommissie af. l)e Regering wilde niet verder gaan als de staatscommissiewelker beslissing sij volkomen goed bevond. Zoo voortgaande xal bet tijdstip met ver meer af xijndat de Maatschappij van Weldadig heid in staat van kennelijk onvermogendoor de reglbank uitgesprokenxal geraken. De Tweede Kamer zal waarschijnlijk van oordcel zijn dat de staatscommissie zoo juist mogelijk, niet het oog op bet belang van den staat en op dat der Maatschappij van Weldadigheid de zaak behandeld heelt. Te betreuren is het dat het thans zoo verre met de Maatschappij van Weldadigheid gekomen is, dat tusschen haar bestuur en de Regering geene betere verstandhouding plaats kan hebben. Onze aanvallige vriendin en buurvrouw, de Vtrechlsche Courant, zy er niet ongehouden over, dat wy niet zoo als zij: 4®. Afkeurenswaardig vinden wanneer onderda nen adressen in yoegzamen styl aan hunnen Koning zenden; en of zulks in Engelanddat constilutioneele land, par excellence, niet geschiedt? 2". Is eene kleine party zeer dikwijls eene goede pertij, kwaliteit geldt boven kwantiteit. 3°. Js nog geene enkele party door de wet op het onderwys gereleveerd, om de afdoende reden dat niemand nog weet wat in die wet zal te lezen zyn. Met deze kleine teregtwijzing zal de buurvriend- acbap tusachej de Ulrechtsche en Amersfoortschc Couranten wel niets te lyden hebben. Zy vergeve deze vrypostigbeidentre amies on ne se géne pas. Eencr welbekende party? Wat wil die party? Wat zoekt, wal dryft zy? Wat is haar schibbolelh? Dit: de Koning niets, de Kamer alles. De Kamer de Staat en de Koning deezelfs loontrekkend die naar. Natuurlijk de tijdelijk bovendrijvende party in de Kamer, als waaruit de Koning genoodzaakt moet worden H. D. ministers te nemen. Doet hy zulks, dan handelt hy constitutioneel, dan grond wettig. Maar doet by zulks niet, gebruik makende ran bet regt hem by de grondwet toegekend, gaat hy voort met ministers te benoemen buiten de tydelijk bovendrijvende party in de Tweede Kamer omdan matigt hy zich eene magt aandie zyn stamhuis ten val zal brengen. De koning mag voor zich zeiven een wil hebben, maar de inagt moet hen» niet worden verleend om zynen wil te doen gelden. Hy moet niet staan boven, maar onder de tydelyk bovendrijvende party. (Varia Fakkel.) Amsterdam, 17 December 1856. Mijnheer de Redacteur Alleriins teregt werd door U in zake de nieuwe belas ting a Costi gezegd: adat het eene betrekkelijk zoo kort gedomicilieerde uniformiteit niet voegt een plaatselijk ini tiatief te nemen, a Wij mogen dus vooral de ruimte in uw blad thans niet vergen voor aan- of opmerkingen ten deze met betrekking tot andere plaatsen; maar zouden toch gaarne door uw orgaan, dat thans op zoo zeldzame en waardige wijze het goede en ware, gematigd maar krach tig puntig maar toch niet kwetsend, geestig en toch ernstig voorstaat, de vraag wenscben te opperen: «Oi door droogmaking van het IJ en ac Zuider Zee, geëxploiteerd voor Rijks rekeningmet het oog op de enorme winsten door particulieren nu reeds uit de Haarlemmer meer gerealiseerd, niet eene zoo belangrijke bate aan 's lands schatkist zou te verzekeren zijn, dat daaruit zoo wel de opcenten ter equivalering van den afgeschaflcn Rijksaccijns, als den door die afschaffing ontstanen i.ood aller gemeentekassen, kon gelenigd worden? Icings dien weg zou 's lauds regering ook eene solutie voor het nijpend problema in zake de Maatschappij van Weldadigheid kun nen vinden. Dezelfde handen en hetzelfde kapitaal niet zoo ongelukkig gevolg gelijk thans blijkt voor die kolonie aan gewend zouden immers tot het opgegeven doel hooghecrlük en met heilzame vrucht geutiliseerd kunnen woiaen. En waarom ook zou eene Zuider Zee- en IJ kolonie met een verstandig gewijzigd Cultuurstelsel, niet even mild vruch ten kunnen opleveren als thans onze overzccsche bezit tingen? a In elk geval, gij Mijnheer de Redacteur, zult het gewis met ons eens zijn, dat het woord «onmogelijk» niet meer van onzen tijdden tijd van ontwikkeling en voor uitgang is. Uwe cordate wijze van redigeren, de moed die u door de kracht uwer onwrikbare beginselen bezielt het zeldzame voorregt van onafhankelijkheid dat hel uwe is, zie daar zoo vele gegevens, waarom wij verwachten dat gij niet aarzelen zult het door ons hier geopperde denkbeeld, door uw veel gelezen blad, ter publieke dis cussie te brengen. Ontvang, Mijnheer de Redacteur, de verzekering der hoogachting van- Uwen bestendigen lezer. G.. C Hel plan if grootichbijna onoverkomelijk moeijclijk; evenwel mei lijd, inipasning, gedold en geld is bel uitvoerbaar? Voldoende aan hel verzoek van den Uooggcplaaittca inzender, hebben wij zijnen brief volgaarne opgenomen en meenen daar nog bij te moeten voe gen, onze veronUenuldiging Ie uiten, dat wij verpligt waren, ten einde het atuk niet te verminken, de onze eigenliefde (en wie beeft die niei?j lireelende bewoordingen op te nemen. Red. Mijnheer de Redacteur! Ik heb 11. vrijdag gezien, dat gij van bet sterfbuia af eene be grafenis gevolgd zijt en ook op net kerkhof waart. Dit leidt mij er toe u te vragen: of het niet zaak ware, dat op den weg door de atad, bij dergelijke gelegenheden meer orde en aanzien bij den lijkstoet zouden beerschen eu of alles bijeen genomenzoodanige be grafenissen niet op meer indrukwekkende wijze konden geschieden? Daarbij, of niet, ook met bel oog op de wet op de kerkgenoot schappen, de plegtighedcn op hel kerkhof, zouden behooren ten uitvoer gebragt te worden ia eene overdekte plaats op of nabij bul kerkhof? lk bepaal mij tot deze beknopte zamenvattingzonder meer, en ofschoon ik dezelfde onregelmatigheid reeds lang herhaaldelijk gadegeslagen bcb, vond ik uen weg der publiciteit toen minder voegzaam als thans, nu gij, die welligt wenkeu ter verbetering zult kunnen geven, U. vrijdag ooggetuige waart. Ik verzoek plaatsing voor dit sclirijvcuzonder er iets in te ver anderen, in uw eerst uitkomend nummer en beb de eer mij to noemen. mei alle achting Amersfoort, Uwen toegenegen abonné 21 December 1856. N. Nabij of op bijnn alle kerkhoven, zelfs 'van de kleine Me denzijn huisjca voor dergelijke lijkplegtigheden. ADVERTENTIE N. Van de Dienst CONCORDIA, Ondernemer A. VAN N1MWEGEN, gebruik makende, met het doelom op den Trein tc Utrecht gebragt te wor den, [en beide Ondergcteekendeutot Utrecht lie- taald hebbende, komen in Amersfoort, waar zij, tot hunne groote verwondering, van den Kastelein A.SCHIMMEL vernamen, dat bet onmogelijk was, op den Trein te komen, tenzy de Hecren een by- zonder rijtuig namen, waarvoor ƒ3,50 moest be taald worden. Wij kregen elk 0,75 terug, hetwelk de vracht prijs tot Utrecht was, door ons reeds te Ilardcr- wyk voldaan. Nood breekt wet; dit werd dus door ons in acht genomen, doch naauwelyks zitten wij echter in dit «r/ro-rijtuigof het geschreeuw der Inwo ners verwittigt ons, dat wij gevaar loopen, met rijtuig en al, het onderste boven te gaan; door eene toevallige omstandigheid weigerde het paard vooruit te gaan, en ziet, men ontdekt, dat een vreemd rad met een touw aan het rytuig was vastgebonden. Zoo ontkwamen de ondergeteekeude Reizigers, door vlug uit het rytuig te springen, het ongeluk, dat ben anders boven het hoofd had gehangen. Een ieder dicne dit dan tot waarschuwing! Amersfoort, 21 December 1856. KOOPS, 2de Luit 0.1. Leger. R A T U (1722) Kapt. Éuitenl. Leger. Men vraagt op alle plaatsen in het Ryk AGEN TEN voor eene ZIEREN-MAATSCHAPPIJzy die vele Relation hebben en in de gelegenheid zyn, Onder-Agenten aan te stellen, zullen de voorkeur genieten. De MAATSCHAPPIJ heeft ten doelden Am bachtsman en Daglooner, die door ziekte belet is in het onderhoud van zyn gezin 1e voorzien, voor dien tijd eene geldelijke toelage te doen genieteu, geëvenredigd aan zyne gewone verdiensten. Aanvragen onder letter IJmet eigenhandig geschreven franco brieven, by den Uitg.-Red. van deze Courant. (1732) By de Ondergeteekenden zijn voortdurend ver krijgbaar de Theeën, uit het Magazijn van van IIouweninge Visser afgewogen in verzegelde pakjes van 2{ Ned. pond, 1 Ned. pond, 5, 2j en 1 Ons, waarop numtner en prijs, die zich bepaalt Tan af 80 Cts. en hooger, zijn vermeld. Prys-Couranten zyn gratis te bekomen. W. HUBERS, Krommestraaite Amersfoort. A. BUDDING1I, Vreeburg, te Utrecht. A. VAN DER FLIER, te Nijkerk. Mej. ARNTZEN, te Harderwijk. T. W. LAMMERS, te Hilversum. ysg» Door de goedkoopere Thee-pryzen zyn de Kwaliteiten van alle soorten op nieuw aanmerkelyk verbeterd. (1724) Een Philanthroop, Rijks Ambtenaar in de Provincie Ulrechttlic zeer gunstig over tie Revalenta denkt, bcrigt ons dal hij sedert jaren niet het 1 teste succes Revalenta aan arme Zieken uitgedeeld heeft en het genoe gen heeft ntogen smaken het harde lot dier ongelukkigen veel te verbeteren. Vereoopims. Van een der respectabclste ingezetenen onzer stad heb ben wij een uitstekend gunstig herig over de Revalenta ontvangen. De Echtgenoote van dezen lieer, die sedert gcruitnen tijd aan eene ziekte sukkelde, die men niet kende, was zoo vervallen en zwak, dat ze opgegeven werd en men haar spoedig overlijden voorzag. Men hield op met medi cineren, nam de tocvlugt tot Do barrt's Revalenta en de uitkomsten waren zoo gunstig, dal zij reeds in de eerste dagen gegronde hoop op herstel gaven; de zieke werd dagelijks rustiger en gevoelde zich hoe langer boe beter, zij won in sterkte en is God dank nu geheel gezond en opgeruimd. Dezelfde Heer verhaalt ons ook dat een Kind in zijne Familie de gezondheidnaast God aan de Revalenta te danken heeft. Wij hebben vergunning den aanvrager met naam en adres van onzen bcrigtgevcr hekend te maken, die gaarne verdere bijzonderheden mededeelen wil. Rotterdam, 12 Januarij 1856. J. A. Klirger Co. Het Kindje van ANDR1ES DOMBURG, Landbouwer te Sloten, aan de Haarlemmer-meer, heeft erg aan de En- gclsche tiekle geledencn is zonder vrucht twee jaren onder geneeskundige behandeling geweest; het kwam niet* vooruit. Door veelvuldig aanraden heeft de Moeder het Revalenta laten eten en het is daardoor veel gebeterd het is veel vrolijker cn begint al aardig te loopen. Be langstellenden kunnen zich zclven overtuigen, daar Vrouw DOMBURG gaarne nadere uitkomst geeft. Amsterdam, 9 December 1856. VERKOOPHUIS* V DE PILLEN VAN IIOLLOWAY zijn onwaardeer baar voor borstkwalen cn longziekte. Jan Meljer, te Para maribo, bevond zich voor ruim 7 maanden in ccnen be- klagcnswaardigen toestand, zijne longen waren, volgens verklaring der genecshccren bijna geheel verteerd cn hij was zoo uitgeteerd, dat als het ware geen zweem van vleesch meer aan hem te zien wasen zijn hoest was on lijdelijk. Thans heeft hij aan den Professor llolloway ge schreven dat hijna deszclfs pillen gedurende bijna twee maanden Ie hebben gebruikt, zich volmaakt gezond be vindt. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt Doosjes Pillen a ƒ0,80, ƒ1,85. ƒ3.00, ƒ6.75, ƒ13.50, ƒ20.50. Potjes Zalf a /0,80, ƒ1,85, ƒ3,00, ƒ7,05, ƒ13,85, ƒ20,95. Zijn op franco aanvragen a contant tc bekomen hij L. J. GROOTKNDORST, te Utrecht; hij G. C. T- tab de ROEMER te Amersfoorten hij J. STRAAT je MAN. hoofd-Ilcpóthouder te 's Bosch alsmede te o) Londen. Strand 244, en te New-York80 Maiden Lane, IIOLLO IP AYS ÉTABLISSEMENTEN. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. BEVALLEN: 9 Dec., Bartha Dashorst, geb. Hilhorst, Z. 10 Dcc.Gerarda van Scijl, gch. van Groningen, 1). 12 Dcc., Anlje Vcskes, geb. Bosboom. Z. Klasinn Scboonderbeck gch. de GoedeZ. Johanna Sukkel geb. StaalZ. Gerretjc Blokgeb- van OmmenD. Gerarda Zwier. gch. van Esvcld D. 15 Dec.. Wil- helniina van Munster, geb. van Loo, Z. 16 Dcc., Aaltje de Zoete, geh. van Tijn. Z. 16 Dec., Sophia Husie. geb. Bosterdijk, Z. 17 Dcc., Dorothea Carolina Fredrik van Kampgch. EndeD. ONDERTROUWD: 18 Dec., Hendrik Voorncveld met Petronclla Jacoha van der Gouwe. GEHUWD: 10 Dec., Hcrmanus van Meeleren met Bar bara van Plaleringen. 17 Dcc.Hendrik Dijkstra tnet Maria Frcdrickc van Hecck. 18 Dec.Jacobus SoiVrc met Wilhelmina Mariana van der Plaats. OVEI.LEDEN: 9 Dec., Johannes Hasselaar, 76 j.ge huwd met Catrina Hcndrika Ras. Willem van Steen beek, 82 j., wed. van Johanna Bot. 12 Dec.llichar dus Groolwede49 i.wedr. van Aletla van Kootcn. 14 Dec.Bernard Blcumcrs, 33 j., gehuwd n.ct Willc- mijntje van Wijlond. 16 Dec., Gijskcrt Hossevoort, I j. 18 Dec., Johanna WollT, 55 j., gehuwd met Meijer Salomon Akrahanison. Gedrukt ter Boek- en Courant-Drukkery van A. H. van CLEEFF, te Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1856 | | pagina 2