AEERSFOOBTSCHE COURANT, van DINGSDAG, 30 December 3856, I)it Iliad verschijnt tweemaal in dc weekdes Dingsdags en Vrijdag». De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegclrcgt. Afzonderlijke nummers, f0,10. Brieven franoo. Bestellingen bij den Uitgever-Redacteur A. U. van Cleeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcuren in het llijk. B E R I G T. Wegens den Meun-Jaarsdag zal de Cou rant van Vrijdag 2 Januarij Dcudcrdag worgen vroegtijdig uitgegeven worden. Advertentiën in te zenden vóór Woens dag middag 2 ure. KENNISGEVINGEN. De COMMISSARIS des KONINGS in de PROVINCIE UTRECHT Gezien het beslnit van HH. Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, in dato 18 December 1856. N°. 34; Gelet op art. 11 der wet van 6 Maart 1852 (Staats blad No. 47], Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat de sluiting der jagl voor de provincie Utrecht is bepaald op Woensdag den 31 December 1856, met zons ondergang met uitzondering echter van liet te vangen Waterwild aangeduid in art. 17 der voornoemde wet, met slagnettenen hel vangen van eendvogels in cene eendenkooi of een daarmede gelijkstaand toestel, alsmede het schieten van Waterwild, aangeduid in voornoemd artikelin dc localileiten alwaar het schieten van Wa terwild geoorloofd is. van welke jaglbedrijvcnvermeld in art. 15. lilt. d, feu h, dc sluiting nader zal wor den bekend gemaakt. En ten einde niemand ccnigc onwetendheid hiervan voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 1!) December, 1856. He Commissaris des Konings voorn. S. VAN HEEMSTRA. BURGEMEESTER es WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT Doen te wetendat door den Raad dier gemeente dc navolgende besluiten zijn genomen: VERORDENING tot heffing eener belasting op het gebruik der Marktplaatsen. De Raad der gemeente Amersfoort Gezien dc arlt. 232, 238 en 254 der Gemeentewet Besluit: Er zalte beginnen inct den 1 Januarij 1857worden gelieven cene belasting op het gebruik der Marktplaatsen hij gelegenheid der jaarmarkt of kermis, ten brdragc afs volgt: Art. I. Voor een spel of cene kraam- van elke strek kende el veertig centsgedeelten voor het geheel gerekend. Art. 2. Voor kramen kleiner dan vier strekkende ellen of zoogenaamde stalletjes, zal verschuldigd zijn tachtig cents in eens voor den gcheclcn duur der jaarmarkt. Aldus gedaan in de openbarr vergadering van den Raad der gemeente Amersfoortvan den 23 Junij 1856. De Voorzitter, De Secretaris, GetA. G. W1JERS. (Get.) W. L. SCHELTUS. Welk besluit is goedgekeurd bij dat van Z. M. den Koning van den 10 September 1856, N°. 61. VERORDENING op de invordering der belasting op het gebruik der Marktplaatsen. De Raad der gemeente Amersfoort Gezien art. 257 der Gemeentewet Besluit vast tc stellen de navolgende verordening op dc invordering der belasting op bet gebruik der Marktplaatsen gedurende dc jaarmarkt ol kermis. Art. i. Al wie wensebt van dc marktplaats gebruik tc maken zal daartoe aanvrage doen aan den marktmeester en welvoor zoo veel dc spellen en groolerc kramen be treft uiterlijk acht dagen vóór den aanvang der jaarmarkt met opgave der verlangde uitgebreidheid. Art. 2. Dc betaling van het verschuldigde wordtvóór dat met het opzetten van het spel of de kraam een aan vang wordt gemaakt, voldaan aan handen en tegen kwi tantie van den marktmeester. Art. 3. De betaling geeft regt op het gebruik der aan gewezene uitgebreidheid gedurende den gcheclcn duur der jaarmarkt. Art. 4. De marktmeester maakt eenen staat op van zijne gedane ontvangsten, en stort dezelve, onder overleg ging van een duplikaat van dien staat, op den laalsten «lag der jaarmarkt, ten kantore van den ontvanger. AnT. 5. De arlt. 258 tot 264), 270 en volgende der Gemeentewet zijn ten deze van toepassing. Aldus gedaan in de openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort van den 23 Junij 1856. Dc Voorzitter, De Secretaris. Get.A. G. WITERS. (Get.) W. L. SCHELTUS. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aan geplakt te Amersfoortden 22 December 1856. E urge meester en Wethouders voorn., A. G. W1JKRS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Afscheidsgroet aan 1856. Ilct jaar 183(5 spoedt ten einde, liet laatste nummer dezes jaars neemt weder de vruchten van een paar dagen arbeidens op de winterreis van de openbaarheid mede. Wij gevoelen ons gedron gen een gevoelvol woord lol onze a bon nés in het bjjzondor en tot onze lezers in hut algemeen te rigteu bi) het eindigen van eenen jaurkring, die ons de beproeving bragt geboortestadbetrekkingen vrienden te moeten verlaten, om eenc nieuwen, inoeijelijken werkkring, te aanvaarden, waaraan wy thans drie maanden achtereen, bijna dagelijks van don vroegen morgen tot diep na middernacht, on der eenen afmattenden arbeid, onze krachten ge wijd hebben. Bij den terugblik daarop maakt zich eenc treurige gewaarwording van ons meester. Zon der de minste hulp, geheel aan eigene inspanning overgelaten, niemand bij ons, om ons met goeden raad en daad te ondersteunenniemand naast ons en niemand boven ons verliezendetraden wij op en hebben eene taak vervolgd, die onzen voorgan ger (door veler hulp geschraagd), aan ons overge dragen had. l)e wenteling was plotseling, zoowel voor abonnés en lezers als voor ons. want men zal de bevinding gen.aakt hebben, dat de Amers- foortschc Courant van thans in verschillende opzigtcn de Amersfoortsche Courant van vroeger niet meer is. De tegenwoordige heeft trots bedreigingen en verwijten, het terrein der per soonlijkheden trachten te vermijden. liet is waar, zij wa« minder pikant, doch 't is niet mogelijk, op den duur met deze schrijfwijze door te gaan, zonder tot persoonlijkheden af te dalen, en voeden wij de overtuiging, dat in onze driemaandelijksche zklfoefe.mkg do Amcrsfoorlsclte Courant in de schatting van fatsoenlijke en beschaafde abonnés en lezers eene waardige plaats ingenomen heeft. En toch, het einde van 1856 wekt by ons een treurig gevoel op. In ieder abonDe erkennen wij een belangstellend vriend, die ons leest, beoor deelt onze goede en verkeerde hoedanigheden ga deslaat, onze zwakheden verontschuldigt en bovenal ons door zyue stoffelijke hulp schraagt in de in standhouding van een fatsoenlijk orgaan. Wij ge- loovendat onderscheidenen niet tevreden omtrent ons zijn! Mogen zij, die niet altijd ons werk goed keurden en gestemd waren, ons niet meer te schra gen, van hun voornemen teruggaan. Mogen zij de Amers foortsche Courant blijven ondersteu nen. Hoe mocijclijk het valt, duizenden aan duizen den lezers de lectuur te verscMhffeudie naar aller smaak is, kunnen alleen zij beseffen, die op de doornenbaan der journalistiek gewandeld hebben. Wij hebben verschillende betrekkingen aangeknoopt die den inhoud der Amers foortsche Courant door goede artikelenverbetering kunnen aanbrengen. Wij doen een beroep op de welwillendheid onzer abonnés, om tot den voorldiirenden bloei der Amers foortschc Courant hunne ondersteu ning niette ontzeggen, de belofte alleggende onze beste pogingen aan te wenden, om de Amers- foorlsclie Courant eene eervolle plaats onder de rei der beschaafde en nuttige bladen te verzeke ren. Onvermoeid zullen wij steedsongeacht gerezen en rijzende moeijeiijkhedon, blijven arbeiden en geene magt ter wereld zal of kan ons dwingen of lokken om van het pad der honorahiliteit af te wijken. Zóó luidt onze afscheidsgroet aan 1836. Petitionnement. Dc Katsitsg waakt! Be repliek in ons vorig nummer aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant wordt thans door ons ver volgd; cu staan wij legen baar over,4 in heigeen zij omtrent liet petitiouuemeut der laaistc^dagen zegt. 1°. Petitiën worden georganiseerd vóór een Minister, omdat hij, meer dan een ander, wil, hetgeen tot heil van het Vaderland kan strekken en niet moet opgeoll'erd worden aan de thans ver sterkte partij, welker hoofden, onder den schijn van constitulioneel-liberalismc, allc'cn zich zeiven zoeken. 2". Men organiseert geene bewegingenmaar op zeer rustige wijze worden petitiën geteekend; het woord «bewegingen», van de N. Rottcrd. Cour. klinkt wel wat bard; «verzoek» en «dwang» zijn juist tegenovergesteld. 3°, Ér zullen geene bewegingen tegen bewegiu- gon worden georganiseerdomdat zijdie het te genwoordige pe'tionnement afkeuren, wel ver- staudig genoeg zullen zijnom den Koning niet te verzoeken, den Minister zijner keuze weg te zouden; dut zou «dwang» zyn, die men op 's Konings oordeel zou willen uitoefenen. 4°. Het voik, «lat achter het Kiezersvolk staat, blijft geheel buiten de kwestie, want de inmenging van dat volk in regerings vraagstukken, bestaat enkel in bet brein van don Heer Groen, en nog geen Nederlandse!» orgaan heelt ten gunste ge sproken van dat kind der verbeeldingskracht van den man, die thans alléén staat met zijn stelsel van «afbreken,» zonder stelsel van «opbouwen.» 5°. De N. Rolterd. Cour. misprijst de Amsterd. Courant, dat deze een Ingezonden stuk vóór het petitionnement opgenomen heeft. De N. Rotterd. Cour. schijnt uit het oog te verliezen, dat een dagblad soms in verhoudingen geplaatst is, die eene opname vcreisschen, zonder dat het lezend publiek vonnis mag vellen, waarom die opname geschied is. 6". De N. Rotterd. Cour. had, onzes inziens, billijker gehandeld, namen te noemen, in plaats van zoo als thans van kleine schandblaadjes te spreken; het is zeer voorzigtig, om in algemeenhe den zoo doend 2 gemeenheden te brandmerkenmaar rondborstii/ is zulks niet. Eenc waarschuwing voor eene schanddaad meet geene ontschuwing wordenom te noemen wie zich aan de schanddaad schuldig maakt 7°. De N. Rolterd. Cour. bent zich de bevoegd heid toe, gif van tegengif te onderscheiden; zjj van hare zijde heeft daartoe het regt, doch dat zelfde regt hebben ook andere bladenin beschou wingen baar tegenoverstaande. 8°. Laster en logen zullen wel nimmer ophou den in de wereld aanwezig te zijn; zij zijn van gister, heden en morgen; <le N. Rotterd. Cour. verwoudere zich daar niet over, dat is altyd zoo geweest, wie heeft dat niet ondervonden? 9°. Dat echter N. Rotterd. Cour. de competente regt- bank is, om het vonnis te mogen vellen, over hetgeen andere bladen in hunne kolommen opne men, mecnen wij te moeten betwijfelen; daartoe zijn hare leden niet door dc Regering en niet door de Natie benoemd, maar constitueert zij zich zelve. 10°. De N. Rotterd. Cour. noemt de Grondwet: een kleinood. Een kleinood moet niet altijd ten toon gespreid en gedragen worden. Wij geloovcn niet, zoo als de N. Rotterd Cour., dat door het ondermijnen of verzwakken der tegen woordige Grondwet de toekomst van Nederland gevaar loopt, in stikdonkeren nacht gehuld te worden. Er zal licht blijven, want De Romng Waaet! BINNENLAND, AMERSFOORT, 29 December. De Eerw. Heer van Vollenhoven heeft, den 26 Dec. jl., voor de Remonstrantsche gemeente te Amersfoort opgetreden, bekend gemaakt, dat er, te beginnen niet I Febr. c. k.voortaan eiken Zon en Feestdag, des voormiddags te 10 ure, bij ge zegde gemeente openbare godsdienstoefening zal worden gehouden en dat het dienst- en herder werk zal worden waargenomen door den Eerw. lieer Theol. Doet. J. W. Bok. Dezer dagen ontstond er, onder Voorstondeo, nabij Zutplien, brand in eene daghuurderswoning, welke bet gevolg haddat huis en inboedel ver leerd werden en vier stuks vee in de vlammen omkwamen. Het was aan de toeschietende hulp van eenen voorbijgaanden marskramer te danken, dat eeu zich alleen te huis bevindend kind aan de vlammen ontkwam; de oorzaak is onbekend. Den 23 Dec. is buiten de Kranepoort te Groningen bet lijk eener vrouw opgehat d, hetwelk reeds ecu geruimen tijd daarin gelegen had. Men gist, dat het eene naaister is, die te Hoogezand in het water is geraakt, door dat men eene schaar en eenig gareu by haar gevonden heeft. Den 23 Dec. wilde te Rijswijk een man, die niet kan loopen en met een handwagentje moet voortkomen, naar de vroegkerk gaan; ten gevolge der duisternis werd hij overreden en bekwam eene wondedie zich eerst belangrijk liet aanziendoch thans buiten gevaar is. Naar het curieuse gebruik der jonge land lieden iu Drenthe, van op het hooi te vrijen, wa ren te Schoonerbeek een jong paar op een hooge schelf geklommen, om niet beluisterd te worden, toen de vryster het ongeluk had, in den donker er af te storten en op het hoofd neder te komen, waardoor zij eene gevaarlijke wonde aan hetzelve bekwam en aan verstandsverbijstering lydende is; men vreest voor huar behoud. Een landbouwerwonende nabij het dorp Deurne, heeft zich. door eene wonde aan den bals toe te brengen, van het leven trachten te beroo- ven; de ongelukkige leed aan vlagen van zins- verbii *ing. boer met een geladen kar vau Voor burg naar 's llage komende, bemerkte, toen hy reeds tot op de brug der poort gereden was, dat er de lijn eener schuit op lag; hy wilde terug-

Amersfoortsche Courant | 1856 | | pagina 1