AHERSFOORTSGHl COURANT, enu TRIJDAG, JIS 37 2 January J857 Dit Blad verschijnt tweemaal in de weck, des Dingsdags en Vrijdags. De Prijs Vu« het Abonnement is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zcgelregl. Afzonderlijke nummers, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever-Redactear A. U. van CUeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dirccteuren in het Rijk. WELKOMSTGROET AAN 1857. De demarcatie-lijn tusschen 1856 en 1857 is overschreden De vorige jaarkring met zijne vreugde en droef heid, genietingen, zorgen, ont- en inspanningen, aangenaamheden en onaangenaamheden, voordee- !en en verliezen, met al zijn voor en tegen dat de menschelyke zamenleving verheldert en ver duistert de oude jaarkring is in het niet gezonken In 1856 hebben leven en dood op nieuw zonder verademing hunnen aanhoudenden worstelstrijd voortgezethet lemmer des oorlogs werd gewet en de palmtak van den vrede gezwaaid; oude geslachten zijn weggemaaid en nieuwe zijn ont kiemd het geheimzinnige raderwerk des levens werd door den Éénigtn Bewerker geschroefd en ontwonden. Ook het nieuwe jaar brengt leven en doodin dat leven en aan de grenspaal van hetzelve is des inenschen blik naar ééne schitteringée'n lichtpunt gerigt: I)e Hoop. De Iloop leeft van den mcnsch in den mensch voort; zij is in des menschen geest geworteld; ook bij den aanvang van dit jaar, straalt de Hoop door voor al wat ademt eu denkt: De IIoop is ontsterfeluk. Onder dankend opzien tot de oneindige Almagt, ontboezemen wij, bij de intrede van het nieuwe jaar, on'.c wcnschen voor het heil van Vaderland en Koning, medeburgers, vroegere en tegenwoor dige stadgenootenvrienden en vijanden, abonnés en lezers; wij wenschen, dat hel nieuwe jaar met zijne nieuwe beproevingen voor allen een jaar des geluks zij. Wy hopen, dat dezelfde Magt ns sterken moge, om eervol en nuttig werkzaam te blyven, in de zwaarwigtige betrekking, die de onze is. Wy wcnschen, hopen en verwachten, dat met den vernieuwden lijdcirkel, misnoegdheden, vooroor- deelen, kleingeestigheden en alle andere bezwaren, die den bloei der Amers/'oortsclie Courant zouden kunnen schaden, allengskens zullen wijken, om plaats te maken voor algemeene en veelvuldige begunstiging. Gesterkt door de hoop op den goeden uitslag onzer moeitevolle pogingen wordt het eerste num mer der Amersfuorlsche Courant in het nieuwe jaar aangeboden. Het reikt onzen welkomstgroet over! Het worde met den welkomstgroet ontvangen, He Jï oiling iron lel! Arm Vaderlandriep een der groote bladen uit, toen ten gevolge van de zoogenaamde «April beweging» en van den «volkswaan van den dag» het Ministerie Thorbeche aftrad en de Koning waakte, dat Nederland, waar het Prolestantsche element met het volkskarakter vereenzelvigd is, geen ze delijk wingewest zou worden van den bovenberg- schen invloed, waardoor de mannen, die toen het Ministerie uitmaakten, bewcrkluigd werden. «Arm Vaderland!» Niet arm omdat het toenma lige Ministerie in den brief aan zijnen Koning den twijfel liet doorschemeren ivie in werkelijkheid de regcringsmagt mogt in handen houden, maar arm, omdat het Ministerie met den Koning de Regering niet kon en kan .uitmakenwanneer het volgens de tegenwoordige grondwetdoor eerie over moedige partij in de Tweede Kamer in zijne re geringshandelingen belemmerd en door haren wil overvleugeld wordt. Eene geregeerde Regering is fcene regering meer. «Arm Vaderland!» als de amerkoniugen mogen laten geldendat zij de mannen niet willen, die de Koning wil. De Koning wenscht zijn volk gelukkig te zien in net genot eener betamelijke vrijheid, doch de dwang eener thans versterkte partij moet hem niet kunnen binden. «Arm Vaderland» wanneer eenmaal onverhoopt de tijd mogt aanbreken, da» de afgevaardigden voor de Tweede Kamer zich zoodanig vereenigen, dat zij sterk door hun aantal en hunne onverwe- gende stemkracht, eindelijk den Koning zullcu toevoegen: Wy vcrlangeu dal gij de mannen neemt die wij willen, want gceuo andere dan zij mogen Ministers zijn!» «Arm Vaderland!» als de tijd ons deze slotsom van het staatkundig problema brengtDochzoo ver mag het niet komen; zoo ver zal he' niet ko men, als alle ware Nederlanders door de uiting van hun verzoekom den door hem gekozen Minis ter niet aan diens tegenstanders prys te geven, den Koning een zedclijken steun zuilen aanbieden zoodat hy in zijn voornemen om den Minister Simons te behouden, niet wankele. En waarom zou hij wankelen als zijne overtui ging en de stemmen zijner onderdanen hem zeggen dat hij wel deed, den staatsdienaar, die niets anders misdeed dan dat hij tijd vorderde voor hetgeen tijd vereischt, het ontslag niet toe te slaan? Onwillekeurig ryzen de vragen op: wat willen de leden der Tweede Kamer met de oppositie die zij tegen een Minister voerenwien toch wel niet alléén zal mogen aangerekend wordenhetgeen oor zaak was van de optreding van het tegenwoordige Ministerie? Wat zal het gevolg zijD van de houding welke de Tweede Kamer tegen den Minister aange nomen heeft, die de bescherming des Koniugs ge niet en ten volle waardig is en die hem in de laatste dagen zoo vele ondubbelzinnige blijken van zijner genegenheid gaf? Laat ons zien; de houding der oppositie in de Tweede Kamer is zonderling. De Minister van Ju stitie wordt door baar geduld, maar voor den Mi nister Simons hebben zij geen geduld. De Minister Simons verklaarde rondborstig, dat de aanneming vau zijn Hoofdstuk als blijk van vertrouwen door hem beschouwd zoude worden, dat hij de openingen gaf die hij met mogelijkheid geven konde en uiets toegaf en beloofde dau hetgeen toegegeven mogt, en waaraan voldaan kon worden. De Minister van Justitie daarentegen vroeg niet of de aanneming van zijn Hoofdstuk op «vertrouwen» gegrond was; hij verlangde aanneming d tout prix, leverde zich geheel en al aan de oppositie overliet zich door haar in de kluisters klinken en liet toe dat de gansebe zwaarte der oppositie opzijn colega zoude uedervallen. Is de blinddoek nog niet genoegzaam opgeheven, dat de vet sterkte zoogenaamde cousti- tutionneele partij in de Tweede Kamerden Minister van Justitie ondersteund heeft, om de kloof tus schen hem en zijn ambtgenoot grooter te maken, het vuur der tweedragt in den boezem van het Ministerie te werpen en die oneenigheid te doen strekken tot voorbereiding van den val van het Ministerie, ten einde zoodra het gevallen is, een Ministerie te verkrijgen, zocT als het door haar gewild wordt. Verdeel en gij zult heerschenDat is het geloofs formulier, hetwelk onder den geest van woeling in du Tweede Kamer verscholen ligt. Wie zal niet doorzien dut de zoogen. constitution- neelu partij onmogelijk den Minister van Justitie, den Heer v. d. Brugghcn ter goeder trouw onder steunen kan? Heeft zij dan zijne vroegere redevoe ringen en houding in de Tweede Kamer vergeten? Of zal zij hem heden vieren, om hem mor gen zooveel te beter te doen gevoelen, dat hij den ministerieelen zetel voor een ander moet inruimen zoodra hij niet in hare rigting is? Men misleide zich niet. Hare ondersteuning zal zoolang strekken, tot dal door hare manoeuvres het Ministerie inwendig verzwakt en uitwendig in de achting der Natie zal gezonkeu zijnten einde als dau ook tot de Ministers v. d. Brugghcn en Vrolili te kunnen zeggen: «ook gij moet heen!» En wat dan? Een Ministerie Thorbeche'! Kan de Koning een Ministerie onder zich hebben, dat weldra boven hem zal willen rijzen Zal het grootste gedeelte der Natie, het Protestautscüe gedeelte, rustig kunnen blijven als een Ministerie van die rigting hel staatsroer in handen krijgt? Hijdie derhalve den tegenwoordigen locstand met bezadigheid gadeslaat, de mogelijkheden wikt en weegt en de onzekerheden der Toekomst niet onvoorbereid wil te gemout gaan, zal tot de slot som komen, dat op dit oogenblih, het bestaande Ministerie v. d. Brugg hen- Simo ns- Vrolik moet geste uud worden. De instandhouding van dat Ministerie kan het Vaderland nog heil aanbrengen, de geschokte gemoederen kunnen bedaart! worden eu daardoor zal de optreding van een Ministerie onder of iu do rigting van de leiders (het Rollerdamsche woord drijvers, is ons te hard) der zoogen. const, party vermeden worden. Treedt ecu zoodanig Ministerie op dan gaat Ne derland eene duistere toekomst gemoet Laat ons op den Koning vertrouwen, die den Minister Simons niet aan zijne tegenstanders zal opolVercn, het tegenwoordige Ministerie behouden en het Yaderland voor woelingen zal vrijwaren. K E X N I S G K V I G. BllltC.EMEF.STF.il r.» WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT, Doen tc weten, dat door dcu Raad dier gemeente de involgende besluiten zijn genomen: VERORDENING tot heffing eener Plaatselijke Directe Belasting, De Ruud der gemeente Amersfoort Gezien de artt. 232, 240, 243en244 der Gemeentewet, Besluit Art. 1. Er zal, te b ginnen met den Isten January 1856, geheven worden eene plaatselijke directe belasting, ten bedrage van ho.gstens 25000, in welke zullen wor den aangeslagen de bewoners of gebruikers van gebouwen of gedeelten van gebouwen eener huurwaarde van 40 'sjaars en daarboven, percentsgewijze afdalende, naar ge lang van bet meerder getal leden van een huisgezinin dier voege, dat door het hoofd van een huisgezin van: 1 en 2 personen zal worden betaald 27 pCt. V 3 a 4 -t 25 u van 5 6 (i a 22 a de huurwaarde 7 8 a a 20 1 der woningen. 9 meer u 17 a Door de huurders van kamers of een gedeelte van bui zen niet als zoodanig op het Rijks-kohier der huurwaarde voorkomendezal worden betaald uaar den maatstaf van en vierde der huurwaarde van het geheelc huisvoor zoo veel zij ééne kamer bewonen zonder afzonderlijke slaap plaats; van een derde der huurwaarde door hen die eene kamer met afzonderlijke slaapplaats of twee kamers, en van de halve huurwaarde door hen die meer dan twee kamers bewonen. Art. 2. Tot grondslagen dezer belasting worden genomen a. de huurwaarde, waarvoor de percelen op de kohie ren der Rijks personele belasting zijn aangeslagen; b. het getal der leden van een huisgezin, bekend op het bevolkings-register, bij den aanvang van het dienstjaar. Art. 3. Als leden van een huisgezin, voor de toepassing van art. 1, worden alleen beschouwd de bloed- en aan verwanten in de regte lijn en zijdlijn in den 2den graad. Echter zullen de voormelde personen niet als leden van het huisgezin beschouwd wordenwanneer -.ij eene open bare bezoldigde betrekking bekleeden, pensioen genieten van meer dan ƒ60 'sjaars, ot, meerderjarig zijnde, een eigen bedrijf uitoefenen en daarvoor als patentpligtig zijn aangeslagen voor eene hoofdsom van ineer dau drie gulden. Art. 4. Van deze belasting worden vrijgesteld de be woners der Godshuizen en liefdadige gestichten. Aldus gedaan in eene openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort, van den 26 Sept. 1855. De Voorzitter De Secretaris, Get.) A. G W1JERS. (Get.) W. L. SCHELTUS. Welk besluit is goedgekeurd bij dat vau Z. M. den Koning van den 22 Maart 1856, N°. 51. VERORDENING op de invordering der Plaatselijre Di- recte belasting. De Raad der gemeente Amersfoort Gezien art. 257 der Gemeentewet, Besluit vast tc stellen de navolgende verordening op de invordering der plaatselijke directe belasting: Art. 1. Het dienstjaar loopt van den I Januari) lot deu 31 December. Art. 2. Verandering door geboorte of overlijden in den loop van bet dienstjaar voorvallende, gever geene reden tot vermeerdering of vermindering van den aanslag. Art. 3. Het kohier der belasting wordt opgemaakt in de maand Januari); daarmede wordt gehandeld overeen komstig de arit. 264 tot 266 der Gemeentewet. Art. 4. Het kohier wordt na de goedkeuring gesteld in banden van den Ontvanger, welke binnen veertien dagenna de ontvangstde aanslag-bitleltcn opmaakt en aan de belastingschuldigen doet bezorgen. Art. 5. In de aanslng-billetten worden vernield: do dagteekening der afgiftede naam van den belastingschul dige, bet bedrag van den aanslag, tijd en plaats van betaling, de dagen en uren waarop de Ontvanger zitting houdt, niet uilnoodiging tot betalipg vóór of op de ver valdagen op slralfe van vervolging. De betaling zal moeten geschieden in tien termijnen, waarvan de vervaldagen worden bepaald op den laatstcn dag van iedere maandaanvang nemende met den laatsten dag der maand Maart van het dienstjaar. Ast. 6. Van hen. die, na de opmaking van het kohier, in de gemeente zich met der woon vestigenwot den één of meer aanvullings.kohieren opgemaakt, waar.nede gehandeld wordt even als met het primitief kohier. Art. 7. De artt. 245, 258 tot 260 der Gemeentewet zijn ten deze van toepassing. Aldus gedaan in eene openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoortvan den 26 Sept. 1855. De Voorzit'.er De Secretaris Get.) A. G. WIJfcRS. (Get.) W. L. SCHELTUS. Gedaan cn op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aan geplakt tc Amersfoortden 22 December 1856. Burgemeester cn Wethouders voorn., A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Visitekaartjeann de Vtrechtsche Courant. Onze lieve vriendin, de Utrechtschc Courant. niet verzadigd daor eene eerste ontmoeting, levert in haar nummer van Zondag II. het onmiskenbaar hewijs, dat zij hare huurliefde niet kan onder drukken, maar op nieuw naar den kus der weder ontmoeting haakt, liet zij zoo! Dc illrechtsche Courant neemt een yuasi'-schrjj- ven uit Amsterdam op, tegen een ingezonden ar tikel voorkomende in dc Amersfoortschc Courant van den 23 December, No. 376. De eerste zeven regels der Vtrechtsche Courant gaan wy met verachting voorby. In een dusdanige modderpoel of mestvualt wroeten wij niet.

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1