van DINGS DAG,- 6 January dS57 l)it ftlad verschijnt tweemaal in de week, des Dingidagt en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever-Redacteur A. II. van Cleeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Rijk. Constitutionnele Instellingen MtrfJvera en Opmerkera t Het Rotterdamsche hoofdorgaan der zoogenaamde constitutionnele partij, geeft in een zijner artike len: «de houding der Tweede Kamer en de drij vers huilen dezelvezijnen wcnsch te kennen «dat men. zelf redenere en overwege, en het oor niet leene aan drijvers, die onze constitutionnele instellingen trachten te verzwakken en te onder mijnen. In vroegere artikelen de houding der Tweede Kamer besproken hebbende, zullen wij voor thans nagaan, hetgeen in het hierboven gemelde artikel omtrent de drijvers buiten de Kamer gezegd wordt. Gemeld blad 'wil, dat men zelf redenere en overwege. Welnu! zij, die niet in de rigting van dat blad zijn, redeneren zelf, overwegen zelf, en indien zij al door «drijvers» geleid worden, dan weten wij gecne redenenwaarom zij zich zouden onderwerpen aan den Rolterdamschen Are opagus, waarom zij gecne «drijvers» zouden mo gen hebben, zoo goed als de const.-lib.party hare opwerkers heeft. liet zal toch wel voor den minst ^ngewijde geen geheim zijn, dat deze partij veel gelijkenis van samenstelling heeft, met hel carbonarisme van vroeger; immers, er beslaat bij de leden dezer partij ecne onderwerpelyke éénheid van spreken en handelen, vastgesmeed door eene onderlinge solidariteit, die de partij zelve de kracht geeft, om de heter, gene deelen, waardoor zij tot één geheel gekneed is, naar den eisch harer inzigten gelijk matig in beweging te brengen. Een gedeelte van de ledeu dezer partij spreekt in de Tweede Kamer naar regels, in onderlinge gemeenschap vastgesteld en in overeenstemming met de besluiten, uitgaande vau den raad der geldhoofdcu, die op gezette tij den en urenonder toelichting van eene bloot ad viserende bijzitting, bijeen komt; een ander ge deelte bewerkt, de dagbladen, volgens hetgeen vau tjjd tot tjjd van de hoofden uitgaat, naar gelang van het be- of ontwolken van den politieken ge- zigtseinderde overige gedeelten bepalen zich tot het bearbeiden der handels-bureau*bijeenkomsten kiezers-vergaderingen, het invloed uitoefenen op vrienden, kennissen, kooplieden enz.; en zijn we der zoodanig gesplitst, dat vóór en bij verkiezin gen ter behoorlijker tijde op de verschillende deelen des lands, door alle haie aanhangers, in haren zin gemanoeuvreerd wordt. Een en ander getuigt van eene zeer kunstmatige organisatie, die tot op de onderste sporten der partij-ladder in een zoo danig evenwigt gehouden wordt, dat de ladder, ofschoon in eeuwigdurende beweging, door de zwaartekracht, die van hare hoogste lot hare laag ste sporten heen en weder slingert, nooit gevaar loopt om te veel van de eene naar de andere zijde over te hellen. Op zoodanige wijze wc.rden alles en allen, door door allen en alles opgewerkt, om die partij tot eene nevenmagt in den slaat te maken. Waarom zouden zijdie i t politieke denk wijze van deze partij verschillenniet gedreven mogen worden? Indien, zoo als in het bovenvermelde artikel voorkomt: «de drijvers onze constitutionnele in stellingen trachten te verzwakken of te ondermij- nen, dan ryst de vraag op: aan wien uf wat de schuld? Aan de drijvers, die deze instellingen hoogst onvolmaakt willen vinden, of aan de ver schillende hoofdgebreken van deze instellingen? Voorwaar aan de laatste; b. v. het regt om kie zer te zijnmen weet, dat alleen kiezers zijn per sonen. die geld voor 's Rijks belastingen opbrengen die niets of te weinig betaalt, mag geen kiezer zijn; aldus: het Kicsregt wordt gekocht. Doch toe stemmende dat dit koopregt ook zedelijker wijze regtvaardig is, dan stuit men dadelijk op een der cardinale orireglvaardighcden van het kiezers-koop- regt, namelijk: de census. Deze geeft niet hetzelfde regt aan alle betalers van gelijke sommen. Neen. thans geldt het kicsregt, naar gelang de plaats ligt. waar het geld betaald wordt. Men is in Amsterdam geen kiezer, als men ƒ111), maar wel kiezer in Noord-Rraband en Lim burg, als men aldaar fL2't betaalt. De boer aldaar mag deelnemen aan het hooggeprezen kieswerk maar hij, die vijfmaal meer opbrengt en begrijpt wat kiezen is, doch te Amsterdam woont, wordt daarvan uitgesloten. lieden hier wonende is men geen kiezer, morgen naar elders vertrekkende wordt inen dat. Zyn er nu nog voorbeelden noodig, om duide lijk in het oog te laten springen, dat zij, die met den naam van drijvers buiten de Kamerbe stempeld worden, de gebreken onzer constitution nele instellingen niet door de schoonklinkende en gezwollenc woorden van de zelfzoekerslaten wegcijferen, maar ten volle in hun regt zijn, wanneer zij het ophemelen der constitutionnele instellingen te keer gaan. Waren er geene opwerkerser zouden geene drijvers zijn. In het voorgaand artikel werd door ons een begin gemaakt, te wyzen op de gebreken in onze constitutionnele instellingen, doch zou eene veran dering daarin, die met geweld gepaard gaat, zoo als in Luxemburg plaats vond, in ons hare tegen standers vindenen dient diensvolgens in dien zin het onderstaande artikel: De Lcxemuurgscue Kwes tie, opgevat te worden. De Iiuxemburgsche Kwestie. I. Het is met zekeren schroom, dat wij ons aan het bespreken eener Kwestie zettenwelkeofschoon in het wezen der zaak aan Nederland en zijn con- slitutionoel leveu vreemd, evenwel één punt van aanraking heeft, dat in de behandeling de hoogste omzigtigheid en den meesten eerbied vordert. Dat punt van aanraking wordt daargesteld door de vereeniging der beide kroouen op hetzelfde hoofd, op dat van onzen veelgeliefden en geërbiedigden Vorst. Wy stellen echter op den voorgrond, dat wijhoe ook ons oordeel over de kwestie in Luxem burg moge wezen, niet over den regeerder, niet over den Groothertog, niet over het opperhoofd, maar over de beginselen zullen sprekeu, welke aan eene gebeurtenis ten grondslag liggen, die bij niet ééue partij in Nederlaud sympathie heeft ge vonden, althans waarvan niemand den moed had zijne goedkeuring openlijk in het licht te stellen. In deze omstandigheid meenen wij een verblijdend bewijs te zien van den eerbied, dien men in Ne- deilaud algemeen voor elke zedelijke verpligting, voor de opregte naleving eene onder eede op zich genomeue taak, voor de trouwe nakoming van heilige beloften heeft Wij gelooven zelfs, dat de mare van de wederregtelijke ophelling der Luxem- burgsche constitutie niet zonder invloed is gebleven op de jongste en wij mogen er gerustelijk bijvoe gen: merkwaardige discussiën iu de Tweede Kamer der Staleu-Generaal over de Begrootingswetten van 18j7, ja, wij kunnen de verzekering geven, dat de indruk, dien deze mare op onze volksvertegen woordigers van elke rigtiug en kleur maakte, van zoo pijnlijken aard was, dat zij, op enkele uitzonderingen na, stilzwijgend overeenkwamen, dien in hunne houding tegenover het Ministerie bloot te leggendat menhoewel geheel ten onregte eenigermate verdacht hield, de hand in deze be treurenswaardige gebeurtenis te hebben gehad. Men wantrouwde, inzonderheid met het oog op de heer- schende spanning der gemoederen de raadslieden der Kroon, men vreesde de naaste toekomst, men duchtte het ergste, zonder zich echter van die vrees en dat wantrouwen een helder en wat meer zegteen onpartijdig denkbeeld te vormenen welke vrees eerst eindigde toen bij monde van den rondborstige.! en bekwamen Minister van Finantiëu de afkeuring van dien coup d'état werd uitgespro ken. Wij houden ons vast en heilig overtuigd, dat hoe men ook over onze Grondwet en hare gevolgen denke, wat men ook van de in 1848 bestaan heb bendepressie, die ten deele aan onze tegenwoordige constitutie het aanschijn schonk moge zeggen en welk oordeel men ook over de verborgene bedoe lingen én van de liberalen én van de anderen partijen moge vellen, geen Nederlander, althans zoo hij dien eerenaam waardig is, zijne c!:er.sten zou aanbieden tot do gewelddadige terzijdestelling eener plegtig bezworen Grondwet. Tevens zouden wij ieder inajestcits schennis ten laste leggen, die hel wagen durfde onzen beminden Vorst van zoo- danigen toeleg, al zij het in de verste verte, ver dacht te houden, en hem geen waarachtig vader lander noemendie ecu toestand als thans in Luxemburg heerschl. op onzen bodem zou wenscben te zien overgebragt. In een constitutioneel land zyn partijen, geene partyschappen weliigt noouig en nuttig, eensdeels, om gelyk in de muziek door verscheidenheid vau toonen, dat is: door verschei denheid van inzigten, ineeningen cu rigtingeu een harmonisch geheel te vormen en anderdeels, om door wrijving van denkbeelden en gevoelens de belangstelling in de aangelegenheden des lands te voeden eu levendig te houdenvermits een unisono in het staatkundig leven even afmattend en doodeud is voor elke ware belangstelling in de openbare regerings-rigtiug, als het vervelend, stuitend en on aangenaam is in de toonkunst. Maar geene party mag zoo ver gaanmag zich niet zoo zeer door harts- togt laten medeslepen dat zij gewelddadig slaat aan het dierbaarste, dat wij naast bet Stamhuis Oranje bezittendat zjjal kon aan hare handeling goede trouw niet worden ontzegd, de orde, de rust en het welzijn des lands op het spel zet, om haar doel te bereikenen dat zijmogt zij ook op de meerderheid kunnen rekenen, aan politieke overtui ging zedelijke beginselen ten ofler brengt. De beste staatkunde, die, welke geene tjdelijke maar duur zame overwinningen en uitkomsten verkrijgt, is zedelijkheid, de beste rigtin" opregtheid, het beste regeringsbeleid liefde tot Vorst en geboortegrond. Daarenboven ligt een voorname grond van gerust heid in de kalmte en gematigdheid, den Nederlander inzonderheid als aangeboren. Wars van alle uiter sten, haat hij elke overdrijving, heeft hij een af keer van iedere eenzijdigheid en van elke scherp- getcekende rigting. Opwinding en aandrijving lijden op den duur schipbreuk op zijne bedaardheid en kalme stemming, op zijn gezond verstand en ge voel van billijkheid. De partij, die het wapen zou, de natie hetzij in liberalen of reactionairen zin voort te dringen, zou te schande worden. Zij zou op den nationalen onwil stuiten en een tegenstand ontmoeten die haar geheel zou dooden. Wat in Luxemburg geschiedde kan in Neder'and geene plaats hebben, omdat de rigting welke daar de overwinning behaalde, hier, in dien zij hier ware, wegens hare scherpe kleur geene deelneming zou de vinden en geene wortelen heeft in de geneigd heid, den bedaarden aard en het verstandig over leg der natie. Wij houden ons ten volle verzekerd dat uit den strijd der staatkundige partijen in ons vader land geen zoo door zijne geweldadigheidbedroe vend gevolg, zai ontstaan, als wij in de beslissing der Luxemburgsche kwestie hebben ontwaard; als veranderingen eu verbeteringen noodzakelijk zijn dan bebooren deze zonder gewelddadigheid verkre gen te worden. Dc aftreding der Coolsche Courant Een woord aan de Lezers der Amersfoortsche Courant en de Inwoners van het Gooiland.) In het nummer van 31 Decembejl. der Gooische Courant berigt de Uitgever aan de Inteekenaren op dat blad, dat het hemna zich een zevental jaren vele moeite en tevens kosten getroost te hebben, oin ook voor het Gooiland een orgaan te bezitten, waarin de belangen der Ingezetenen zou den worden behartigd en de nieuwsberigte"pu- blicatiën, advertentiën enz. der verschillende ge meenten voorkwamen, niet is mogen gelukken, dit blad eene algemeene deelneming te doen vin den, en hij zich alzoo genoodzaakt ziet, hen, die door medewerkinginteekening of het plaatsen van anuonces het hunne tot instandhouding der Gooische Courant hebben bijgedragendank te zeggen voor het genoten vertrouwen, en bij deze te melden, dat, na de uitgave van dat nummer, geen volgend meer verschijnen zal. Eene treurige waarheidwaarvan het publiek te weinig doordrongen is, rijst weder op den voor grond, bij het slaken van de uitgave der Gooische Courant. Gecne algemeene deelneming mogt den Uitgever, na zeven jaren arbeiden, geworden. Behalve Provinciale Couranten, die ia de Hoofd steden der Provinciën uitkomenlijden de meesten der fatsoenlijke courantenwelke iu kleine steden of gemeenten uitgegeveu worden, een kwynend leven. De oorzaak daarvan ontspruit daaruit, dat over het algemeeu de inwoners dezer gemeenten, namelijk zij, die daartoe de middelen en de ge legenheid bezittenniet in genoegzaam aantal de courant hunner woonplaats nahouden; het prac- tisch nut der courant niet genoegzaam erkennen de noodzakelijkheid somtijds ,uiet inzien van een stedelijk of gemeeute orgaan, dat voor gemeente belangen en ingezetenen spreekt en dikwijls han delt, al blijkt niet altijd op het papier het goede en nuttige, dat in stilte van hetzelve uitgaat; vaak wordt aan andere bladeu de voorkeur der protec tie vau abonnementen eu aankondigingen gegeven; daarvan afgescheiden behoort ook de protectie in vcelzydigeu zin te zijn, hoofdzakelijk vau de zijde dergenen, welke doer vrijwillige opgaven en be- rigten, het intellectuëele gedeelte der couraut kun nen bevorderlijk zijn. Zonder algemeene deelneming, van de zijde der gemeentenaren, kati geene dergelijke courant, ho norabel geredigeerd, 'olijven Itestaan. Voor de Amersfoortsche Courant ryst de treurige

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1