Dit Blad verschijnt tweemaal in de weck des Dingsdags en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers, f0,10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever-Redacteur A. B. van Cleeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcurcn in het Rijk. Hel Protect van den Deer MApmau Zonder cenigen twijfel behoort do Amstcrdamschc Advocaat Lip man tot onze meeat bekwame rcglagelcerden, mogelijk ook staats huishoudkundigen zoodat alleswat uit zijne pen voortvloeit "verwaardig ia gelezen en overwogen te worden. In zoo verre dezen bekwamen man de hulde brengende, welke hem toekomt, volgt hieruit evenwel niet noodzakelijkdat het raadzaam is hem een onbekend gezag toe te kennen, wanneer dit schijnt uit de lucht gegrepen en zich op te lossen in cenc bespottelijke vertooning. Als zoodanig beschouw ik het protest vau den lieer Lipman tegen een adres van notabele Amsterdammers, aan den Koning gezonden, vermeld iu de l'rov. Gron. Courant van den 27 December. Dat de lieer Lipman zoodanige adressen niet goedkeurt en niet wil onderteekenen dal hij ze niet ter zake afdoende viudt, ze af keurt, als in bepaalde tegenspraak met den uilgcdrukten wil van 32 manucn, mogelijk of waarschijnlijk van zijne kleur, laat zich hooreumaar dat hij verneemt daartegen Ie moeten protesteren, dit moet ik erkennen niet te vatten. Wat is er gebeurd? tei, aantal notabele ingezetenen van Amsterdam en elders gevoelen zich als staatsburgers, dat is, als leden van het grcolc Staats-gczin cn daarin belangstellende, gedrongen aan den Koning hunne denk wijze kenbaar te maken, ten aanzien cciicr hoogst gewigtige zaak, de houding van een groot getal leden van de Tweede Kamer der Statcn-Gcncraal tegenover een Minister, op wiens behond zij prijs stellen. Waarom zouden zij dit niet hebben kunnen en mogen doen? Als staatsburger cn volbloed [Nederlander, bij liefde voor het Huis van Oranje de meest mogelijke belangstelling in bet welzijn van ons Vaderland parende, komt bet mij voor, dat de bedoelde adressen niet alleen niets onwettigs vertoonen, maar ook eenc nut tige zijde hebben, wanneer dezelve, gelijk ik hoop, mogten mede werken tot behoud van een man, wiens kennis en geschiktheid hij mij boven allen twijfel staan, cu wiens eerlijkheid, trouw, vader landsliefde cu braafheid in ieder opzigt ik, gcdurcndcu meer dan 30 jaren, ruime gelegenheid heb gehad te lecren kennen. Het verschijnsel moge vreemd zijn bij ons, weinig of nooit ge bruikelijk elders, ik goof dit toe, hieruit, wat ons betreft, voor mij, afleidende, dal bij ons tot nog toe nimmer een Minister ge kozen is, zoozeer naar genoegen cn overeenkomstig de wcuscncn van een goed gedeelte van het Nedcrlamlschc Volk, als de Heer S.maar, om die adressen strijdig 1c achten niet alleen uiet onze Crondwct, maar ook vol te houden, dat er eene schennis van de zelve uit voortvloeit, had, dunk mij, de Heer L, ten minste een artikel dezer wet moeten aanwijzenonvereenigbaar met dezelve. Met tevreden met onze vroegere Staatsinstellingen, hoeft men dc directe verkiezingen gewild, het bclastingbillct als een rekeren maatstaf van kennisdoorzigl cn belangstelling aangenomenen vroeger cn later geklaagd over gebrek aan politiek leven onder de grootsto massa des Volks, aan welke deze wijze van handelen op gedrongen is. Nu een groot getal notabele ingezetenen, ontevreden over de verguizing van een man, op wiens behoud zij prijs stellen, in een eerbiedig adres aau den Koning heeft te kennen gegeven, dat zij het gedrag ook hunner vertegenwoordigers afkeuren, en zieh daarover verheugen, dat aan diens verzoek tot ontslag niet ia voldaan, roept men au ecandale'. noemt men dc handeling onwettigschennis ran de Grondwettot onheil van Oranje en Nederland.' Zoude de Heer L. evenzoo denken, wanneer Z. M. goedgevon den had een Minister te benoemen,, algemeen in minachting en wantrouwen staande; wanneer de meerderheid der Tweede Kamer dezen, oogcnhlikkclijk hij zijne verschijning, terug gestuuten, de Koning bij hoogstdcszclfs verlangen tot behoud volhard had, en er adressen bij do Kamer ingezonden waren van ingezetenen, in houdende betuigingen van daukbanrheid voor de trouwe behartiging hunner belangen en aansporingen om vol te houden? Waarschijn lijk zoude zoodoning verschijnsel ongewoon en vreemd gevonden *ijn; maar of dc Heer L. ook hierin eene schending van dc Grondwet zoude gevonden hebbenkomt mij lang niet zeker voor. Tot troost, gelijk voor kinderen, welke ondeugend geweest en zoo wat teregt gezet zijn, voegt de lieer L. cr in zijn zoogenaamd protest bijdat de adressanten zeker de gevolgen hunner handel- wijze niet begrepen hebben. Bedrieg ik mij niet, dan zijn die adressanten zoo onnoozcl niet geweest. Natuurlijk onbekend met hetgeen zij zich voorgesteld hebben, komt het mij voor te bchoorcu tot het gebied der moge lijke zaken, dat zij zich hebben voorgesteld, op deze wijze, ge volgd door vele andere ingezetenen, mogelijk mede Ie zullen wer ken lot cenc gcwciiscbtc ontbinding van eene Tweede Kauicr, hun vertrouwen niet genietende. Hoe hel zij, dc Koning zal op de ingezonden adressen al of geen aelil slaan. Vermeent hel geëer biedigd Hoofd van den Slaat liet daarvoor 1c moeten houden, dat het behoud van den Heer S. in hel belang van het land is, cu dat cr met den hooggcaehten man kan geregeerd worden, mits de Tweede Kamer veranderd worde, zoo de meerderheid zich le gen hem verklaren niogten dal cr uilzigt op zoodanige veran dering beslaat, don mag men zich, dunkt mij, coitc ontbinding van de Tweede Kamer voorspellen; gelooft ilaarcuicgcn 'L. M., dat zoodanige ontbinding goone andere uitkomsten zoude opleve ren, wol nudm zal dc uitgedrukte mooning van de meerderheid der Kamer zonder twijfel voldoende zijn, om hel ontslag vau den Heer S. te verzekeren. Dit en niets anders of meer ligt, dunkt mijin den aard der zaaken kan atloopen zonder gevaar voor Oranje of Nederland. Dal nicuwo verkiezingen vrij wal opschudding zullen verwekken, twiat, tweed ragt cu nijd cr uit zullen voortvlocijen, geloof ik; maar wat nood! dit alles immers ia bewijs van een politiek leven, hetwelk men gewild heeft, en ia bij ona, Cod dank, tot nog toe, niet bijzonder gevaarlijk. liet ccnigc gevaar, in mijne scbaltiug denkbaar, zoude bestaan voor het onveranderd behoud der tegenwoordige Tweede kaniT, van welke mogelijk ecu goed getal afwijzende leden afgewezen Nog eenmaal; de Heer L. moge afkeuren, hetgeen gebeurt, het Vaderland cn Oranje in gevaar achten; daartegen ijveren cn schrij ven, naar hartmlust; dit allot ia goed cn welen komt te pas in een Staat, in welken men heeft aangenomen, dat ieder over re geringszaken moet meilcdoukcii cn modesprekenmaar een pro leet! hiervan begrijp ik niets, lulutschcn, wclligt bedrieg ik mij en handelde de Heer L. zeer gepast. Kan ieder alzoo in alle za ken, ook in die, voor welke luj bij de uiterste gevolgtrekking niet verantwoordelijk ia, protesteren cu heeft in het bijzonder het hel prolcat van dun Heer I.. tegen liet Amslcrdamsche cn allo an dere gelijksoortige adressen cenc goede houding, welnu, dan verklaar ik te protesteren tegen liet stilzwijgen van ieder, welke met mij op liet behoud van dcu Heer S. prijs stelt en iu deze dagen niet van zieh laat lioorcn. Hatism den 29 December, 1857. van ITTERSUM. Hot bovenstaande stuk van den Baron van Itter- suin uit llattom ons geworden cn dat reeds iu dc Prov. Gron. Courant van 1 January li. voorkomt, wordt in weerwil der lieperk te ruimte van ons blad in dit nummer gaarne opgenomen en (bij exceptie) de eerste plaats ingeruimd, omdat door de zakelijke argumentatie des talentvollen Schrijvers tegen het Protest vun den lieer Lipman, als gecompleteerd kunnen worden geacht, de argumenten door ons vóór het petitionnement aangevoerd in onze laatste artikelen: Wat verwijt men den Minister Simons No. 376 Petitionnement, No. 377 en 378, de Koning waakt! No. 379. Welke partij men zij toegedaan, welk oordeel men over deze artikelen moge vellen, zoo zal zelfs de meest bevooroordeelde lezer moeten erkennendat onze schrijfstijl ten deze in niet een opzigt de perken eener bezadigde polemiek is te bu'ten ge gaan. Kunnen wij zóó de goede zaak van Vaderland en Oranje niet bevorderlijk zijn, dan zouden wij niet voortgaanop aanzoek van invloedrijke mannen van echt 1'rotestantsclien sin aan dat onderwerp en in die rigting in het vervolg onze krachten te wijden. Coiistitutioxmele Instellingen F e r ki einge n. Het voorgaande artikel «drijvers en opwerkers» werd door ons geslotenmet te wijzen op een der cardinale ouregtvaardigheden van het kiezers-koop- regtde census. Wij zullen dit artikel beknopt wijden aan verkiezingen. Wat behooren verkiezingen te zijn? De kenbaar- making van het gevoelen, dat de persoon die kiest, van de geschiktheid heeft dergenen, welke gekozen zullen worden. lly moet dus ten volle overtuigd zijn, al is zyn verstand nog zoo bekrompen, dat de namen der- genen welke op het stembriefje voorkomen, dat hij zelve naar de stembus moet brengen en niet geleekend mag zijn, namen zijn van personen, die hij acht op voldoende wijze in 's lands vertegen woordiging zitting te mogen nemen. En nu vragen wij of niet bijna alle kiezers bij de invulling der namen op hunne stembriefjes (van de pakjes in gevulde stembriefjeswelke de opwerkers bij zich dragen spreken wij niet eens) op de aanprijzing van dezen of geenen persoon iu adverteutien te werk gaan? Wij laten ongeteekende aanbevelingen zelfs ter zijde liggen, omdat ons onderzoek geens zins ten deze streng behoeft te zijn en nemen de kiezersvereenigingen. Deze bestaan meestal uit een dertigste a veertigste gedeelte van bet aantal kie zers van een district. Neem nu eene gemeente met 2000 kiezers; eene kiesvéreeuiging bestaande uit een zestig- of zeventigtal leden is geconstitueerd daaronder bevinden zich weder vier a vijf kampen voor even zoo vele candidaten. Men stemt en her stemt zoolang tot eindelijk met eene kleine meer derheid de candidaat geproclameerd wordt. Aldus wordt door een dertigtal kiezers de vertegenwoor diger van het kiesdistrict bepaald. Nu is alles iu de weer, want thans geldt het niet meer wie geko zen zal moeten worden; neen, de eigenliefde van de leden der Kiesvereeniging duit niet, dat een ander de overwinning zal hchalen boven de can didaat der kiesvereeniging, tot welker instandhou ding de leden p. in. 50 Cents p.j. ieder bijdragen. Over de middelen, welke aangewend worden oen tot de meerderheid van stemmen te geraken op de kiesdagen, zullen wij voor deze gelegenheid maar niet uilweiden, maar zulks lot later uitstel len. wanneer wij de slot-arlikelen der N. Hottcrd. Cour., getiteid: de middelen der rcaclionnairen door een artikel van onze handgetiteldde hulp middelen der liberalen, zullen trachten af te spie gelen. Maar nu vragen wijbijaldien de Natie zoo veel waarde aan de constitutionnele instellingen hecht (die Natie bestaat toch, volgens de stellingen der zoogen. constit. liber. partij, uil het geldige deel der kiezers), waarom dau zoo weinig prijs gesteld op de kieswet? Deze moest dan het punt vau uit gang zijn, waarmede zich de geest der Natie ver- cenigten waarop iu hare toepassing het meest moest prys gesteld worden; van hel uitvloeisel der kieswet, de handelingen volgens de kieswet, moet dc geest der Natie geoordeeld worden, of zij be lang stelt in de tegenwoordige wijze van Regering- verdeelingen of zy met het tegenwoordige stelsel om in die regering te voorzien, is ingenomen. In een volgend nummer zullen wij aantoonen dat de Natie niet rijp blykt te zynvoor eene dergelijke kieswet. Pieter, Baron Melvill van Carnbee. Pietcr, Baron Melvill van Carnbee werd den 20sten Mei 4816 uit een oud atlclijk geslacht le 's Gravenhage geboren. Zijn vader was Isaac Au gust, Baron Melvill van Carnbee en zijne moeder J. J. W. L. Baronesse de Salis. Up zyn lïkle jaar werd hij als Adelborst te Medeublik geplaatst en werd op 48jarigen ouderdom als Adelborst 4e kl. by Konings zeedienst aangestelddeed als zooda nig in 4835 verschillende zeereizen en keerde in 4838 naar Nederland terug. Met buitengevronen lust zich op de hydrographie toeleggende, maakte hjj reeds op zijne eerste reizen aanteekeningen om trent hetgeen hem op de zeekaarten onjuist voor kwam en schiep toen de eerste grondslagen van het groote werkdat tot in latere geslachten zijnen naam in hooggeschatte herinnering zal houden. Op den 4 Junij 4839 tot luit. ter zee 2e kl. bevorderd, kwam hij metZ. M. Korvet Boreas voor de tweede maal in Indië aan en werd toen belast met het beheer van het dépót van zeekaarten, boeken enz. Reeds vroeg, in 4842 verrijkte hij de zeevaart met de vruchten van zijuen arbeid. De uitgifte der kaart van Java in vijf bladen met vele andere kaarten zag toen bet licht. Iu 1843 kwam hij in Nederland terug; gedurende een tijdvak van drie jaren was zijne werkzaamheid aldaar gewijd speciaal aan het zamenstellen van de geschiedenis der hydrographie van den Neder- landsch-Indischen archipel. Hij werd toen benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw; in 4848 tot ridder der Fransche orde van bet legioen van eer, met geanexeerd vereerend schrijven van den Hertog de Montebello. Tot in de maand Augustus 4836 wijdde hij zich aan het zeewezen en de zeevaartkunde en bewees daarin schitterende diensten, waarna hij zich be noemd zag tot kapt.-luit. ter zee. belast met de betrekking van directeur van het Marine-Etablisse ment op bet eiland Onrust. Eene plotselinge onge steldheid voerde hen naar hel hospitaal te Welte vreden en daar overleed hy na een kort doch zwaar lijden. Nederland verliest in hem een zyner waardigste zonen. Uit edel bloed gesproten was hy ook in den volsten zin des woords een edel mensch. Hij heeft eene Europeesche vermaardheid aan den naam Melvill van Carnbee gegeven door zijne arbeid op een hoogst moeijelijk wetenschappelijk terrein. Zijn gebeente moge nedergedaald zijn in den schoot der aardede zeeman zal zijnen naam van geslacht tot geslacht in dankbare herinnering houden. Te Batavia heeft zich eene Commissie geconstitueerd, om door algemeene bijdragen te trachten een monument ter eere van Melvill van Carnbee, op te rigten. Zij be staat uit tien Heeren, waarvan de Heeren N. Baron Cans- neL pen. Tengnagel, als President en G. F. de Bruin Kops, als becrctaris. l'ungeeren. De Heer Jb. Swart te Amster dam is door deze Commissie uitgenoodigd geworden otn zich in bet Moederland te belasten niet den ontvangst der gelden welke ongetwijfeld in ruime mate voor dat doel zullen toevloeijen. BINNENLAND, AMERSFOORT, 8 Januarij. Te Amersfoort hebben in 4836 de volgende hu welijken, geboorten eu sterfgevallen plaats gehad: Gehuwd: 37 jonkmans met jonge dochters; 40 joiigmans met weduwen; 42 weduwnaars met jonge dochters, en 2 weduwnaars inet weduwen. Geboren: 202 jongens en 179 meisjes uit wettig huwelijk; 46 jongens en 42 meisjes buiten echt; totaal 218 jongens en 491 meisjes. Levenloos aangegeven10 jongens en 9 meisjes uit wettig huwelijk4 meisje buiten echttotaal 10 jongens en 10 meisjes. Er zijn 3 tweelingen geboren, waarvan 3 jon gens en 3 meisjes, zijude 1 jongen en 2 meisjes levenloos aangegeven. Overleden: ongehuwd 91 inanncl. en 116 vr. gesl.ongehuwd 46 mannel. en 36 vr. gesl. weduwnaars 30; weduwen 44; totaal 467 manneL en 496 vr. gesl. Met leedwezen moeten wy berigten, dat de Eerw. Hesr J. J. van Vollenhovenpredikant by de Remonstrantsche gemeente te Utrecht, ernstig ongesteld is en sedert den aanvang des jaars bui ten de mogelijkheid zyn dienstwerk te verrigten, zoodat Z.Eerw. den 11 Jan. e. k. ook niet voor de Amcrsfoorlsche gemeente zal optreden. Den 4 Jan. is te Terheiden een 80jarig grijs aard, het beroep vaii hovenier uitoefenende, bijna geheel ontkleedin eeue sloot nabjj zijne woning verdronken gevonden. Door het provinciaal geregtshof in Drenthe zyn 7 personen uit Vceubuizenwaaronder 3 vrou wen. wegens het schrijven van brandbrieven, elk tot lOjarige tuchthuisstraf eu in de kosten ver oordeeld. Dezer dagen vonden eenige werklieden in het nabjj Doesborgh gelegene Dicrensche boschonder een door hen gevelde boomverscheidene zee schelpen vau meer dan gewone grootte. Naar men

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1