COURANT, Ga* M y van VRIJDAG, SO January 8857. i UA\ Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingtdag» en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het %egelregt. Afzonderlijke nummer», ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever-Redacteur A. H. tan Cletff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren in het Rijk. Hoe men het zich gemakkelijk maakt. De oppositie evenzeer binnen de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal als er buiten schijnt het zich ten taak te hebben gesteld, om allerlei beschuldigingen, aantijgingen en las terlijke insinuation den andersdenkenden naar het hooid te werpen, zonder echter de moeite te ne men, om datgene, wat door haar is aangevoerd, in «enigerhande voege te bewijzen. Immers, nie mand met gezond oordeel begaafd zal als bewijs voering aannemen do woorden: «wij hebbeu ver nomen ons is verhaaldmen zegt en dergelykc onheteekenende uitvlugten. Of dit al les met loyauteit, cordaatheid, goede trouw of waarheidliefde vereenigbaar is, laten wij ter be oordeeling van den regtschapen Nederlander. Welligt zal deze of gene Thorbeckiaau zich haas ten ons toe te voeren, dat ook ik even zoo han del. Doch, wacht een oogenblik: ik zal U be wijzen leveren. Hoe over de Luxcmhnrgsche kwestie de feilen allezins verdraaid zijn door de oppositie-bladen, behoeft geen betoog, na de brochure, waarin die zaak naar waarheid is voorgesteld en toegelicht. Men zal daar ter plaatse de passages uit de Nieuwe Rotlcrd. Cour. et tutti quanti vinden aangehaald en weder legd. Ken lid van de Tweede Kamer, wiens mede gevoel voor de karig bezoldigde ambtenaren by liet algemeen bestuur nog dezer dagen op zulk eene schitterende wijze is gebleken, heeft, bij de behandeling van het Budget van Oorlog, den Mi nister van dal Departement gemeendop zonder linge wyze te mogen interpelleren. De Heer v. II. sprak van een minder getal ambtenaren, welke bij het Belgische Departement van Üoilog zouden ge plaatst wezen, en leide daaruit af, dat er bij ons Departement van Ooi log te veel waren. Ten slotte echter bleekuil de redevoering van dien afge vaardigde, dat by niet wist, of hetgeen door hem beweerd werd wel juist was, en verklaarde, dat beni zulks ook niet aanging, want dat bet de zaak van den Minister was, naar de juistheid on derzoek te doen. Volgens dat lid der Tweede Ka mer mag men derhalve een Minister oficnlijk met allerlei aantijgingen lastig vallen, zonder dat ze in het minst waarheid behoeven te liehelzcn. De Mi nister echter moet er opantwoorden, en antwoordt hij eeniger mate scherp, dan is de Voorzitter daarom hem tot de orde te roepen. Eene zooda nige handelwijze heeft meer van parlementaire al- magt, dan van gemeen (overleg tusschen do Tweede Kamer en het Ministerie. Ken ander lid der Kamer bedreigde den Minister van Dinnenlandschc Zaken met de afstemming van diens budget, ingevulde wet op het onderwijs niet binnen zekeren termijn werd toegezegd. De Heer tl. K. ontving die toezegging, doch stemde even wel tegen het Budget, dat hij beloofd had te zul len aannemen. Schoon voorbeeld van goede trouw. Den Minister van Finaiitiéu werd verregaande fiscaliteit van zijne ambtenaren voor de voeten geworpeneen feit werd opgenoemden uit de Amslerd. Cour. van den 16 January blijkt (zie het artikel uit Roermond), hoe een lid der Tweede Kamer zich aan openlijke onnuauwkeurigheid in verkeerde voorstelling van luiten heeft sehuldig gemaakt. Hoe gemakkelijk is het voeren van zoo danige polemiek. Uit de menigte voorbeelden wil ik nog slechts een aanvoeren. In een der dagbladen, waarin men op hevige wijze tegen de adressen party terkt, wordt dezer dagen gezegd; wat aangaat het arti kel uil Utrecht afkomstig, hiermede zullen wij ons niet inlateu, omdat de schrijver toont, «niet hij zinnen te zijn.Nu behoorde men er toch wel bij te voegen waar dat artikel te lezen staat. Dit wordt echter nagelalen; doch ik verwijs daarvoor naar het llesulenlie-Ulad v. d. 8 January. Ilct is geschre ven door een man, hekend wegens zijn helder hoofd, logische wijze van redenering, evenzeer als wegens kracht van uitdrukking. De ilccrcn B. heb ben bet zich derhalve uiterst gemakkelijk gemaakt. Ziedaar de goede trouw van de oppositie zoo binnen als buiten de Tweede Kamer. Eu dan zwetst men van gehechtheid aan de Grondwet en hel con stitutionele Koningschap! Neen, de vrienden van Godsdienst, Vaderland eu Koning zijn uwe dupes niet! S. BINNENLAND, AMERSFOORT, 2D January. De openbare verhuring der landerijen van Amers foort op den 27 ■dezer heeft opgebragt ƒ3299 zes jaren geleden 2757 het meerdere bedrag is alzoo ƒ542. Het Amersfoortsche spoorweg-adres telt tot heden 194 onderteekenaren en blijft tot maandag aanstaande ter secretarie, om alsdan te worden opgezonden. Het Adres, betreffende den aanleg van spoor wegen in de Noordelijke provinciën des Ryks, be val uit Winschoten 162, uit Slochteren 218, uit Appingedam 158 en uit Muntendam 152 naamtee- keningen. Onlangs werd op den Gelderschen waard, aan den Ouden Rijnonder Pannerden door twee broeders in de verte een groote reebok gezien, vermoedelijk afkomstig uit de Kleefsclie.bosschen waarop door een hunner dadelijk te paard jagt werd gemaakt. Daar de jager niet in het bezit van eenig wapen was, dreef hij het wild in de rivier, waarin zich aan den kant nog wel ys bevond, maar veel te zwak, om hem of het hert te kun nen dragen. Dadelijk spoedde zich hierop de tweede broeder naar die plaats, vervolgde het hert tot in de rivier, welke in het midden geheel open lag. Daar vond alstoen de zoudcrlingste worstelstrijd plaats, die niet zonder gevaar was en zeker kracht en moed vorderde. De broeder kwam hem met een aak ter hulp en vond hem boven op het hert zwemmende. Beiden bonden het dier, niet zonder veel moeite, de pooten, legden het later op eene kar en voerden het naar huis, waar het thans docr velen jwordt bewonderd, te meer, daar het een bijzonder schoon dier is en tot de grootste soort behoort. Als een bijzonder voorbeeld van talrijk na kroost dient het volgende: De hoogbejaarde Trijntje Geerts van der Leij wed. van Koop Boels van der Velde, te Rotteval- le, algemeen bekend onder den naam van de goede oude Trijntje-moeibeeft bij baar overlijden nagelalen: 10 kiudereu, 10 aangehuwde kinderen, 50 kleinkinderen, 10 aangehuwde kleinkinderen, 22 achter-kleinkinderen, te zaïncn 102 personen. Wanneer men hierbij iu het oog houdt, dat het stokoude moedertje, ofschoon in de nederigste om standigheden vcrkecrcnde, zich evenwel hoogst ge lukkig gevoelde, omdat al hare nakomelingen in hunne verschillende werkzaamheden gals vlijtige, oppassende inenschen bekend staan, dan mogt zij zich zeker op haren ouden dag, wel te regt in den waren zin des woords beroemen op het bezit van een gezegend kroost. - Als iets bijzonders en geheel overeenkomstig de waarheid kan gemeld worden, dat iu het tijd stip der opening van de groote jagt in de pro vincie, Groningen van 25 September tot den 31 December 1856, alleen met het schietgeweer door den jager M. J. Melissen, op den Dijkstreek, ge- ineeute Oidekerk, zijn gescholen 99 hazen, 240 patrijzen, 20 snippen, (hout-, poel- en watersnip pen) 20 wilde eenden, 20 kemphanen. 20 wilsters, 10 valken, 10 kwartels, 10 wezels, 2 korhoenders 2 reitdompen. Eeu bewijs voorzeker, zegt de be- rigtgever, dat er iu den laastvcrloopeu jagttijd veel wild is gevangen en dat er in liet Wester-kwartier ook jagers worden gevonden, die hunne zaak uil- muutend verstaan. Uit Oidekerk meldt men ons bet volgende: Naar men verneemt, heeft Heintje de Vos, die ge woonlijk des winters dc landlieden in tie gemeente Oidekerk met een bezoek vereert, thans die reis weder herhaald, en moet, door zijne gehoiidene smulpartijtjes onder het pluimgedierte, menig boer to: zijn ergsten vijand gemaakt hebben. Jammer echter is 'i, dat Reintje niet in handen is gevallen van den jager Melis Melissenvan de Dijk- streek, welke, naar men zegt. pogingen heeft aan gewend om den loozen vogeldief den lautsteu adem- togt uit te blazen. Iu de gemeente Arnemuiden is eene visschers- vrouw, die aan vallende ziekte leed en alleen te huis was, op het vuur gevallen cn in dien toes tand blyven liggen tot een der hureu op haar ge kerm kwam toesnellen; er bestaat echter weinig hoop om de ongelukkige, die reeds aan eene zij de geheel verbrand was, in het leven' ie behouden; zij is moeder van verscheidene kinderen eu ver keert in zeer bchoefligcu locstand. Gisteren na den middag gingen te Haskcr- horne twee meisjes, waarvan het eene nagenoeg 14 en het andere bijna 13 jaren oud was, te za- inen schaatsenrijden, onder dc belofte vau iu de nabijheid en op het landijs te blijven, liet werd avond, zy werden gewacht, geroepen door familie en door buren gezocht, maar vruchte loos. Hel werd 7, 8 en 9 ure en nog niet terug; doch na herbaalde inspanningen en verder oader- zoek, ook buiten de bepaalde plaats, gelukte bet eindelijk ten half elf ure, beide bij elkander te vinden en doch levenloos, uit het water te halen. Twee huisgezinnen, naast elkander, werden alzoo op hetzelfde oogenblik in diepen rouw gedom peld ieder over het verlies van eene jeugdige bloem. Door opstopping van den ijsgang in de ri vier de Vecht, is eene doorbraak veroorzaakt van den Vechtdijk by Gramsbergen, waardoor de waterstand in de environs dier gemeente tot eene buitengewone hoogte is gestegen. De postbode van Coevorden op Gramsbergen is door de strem ming by het Veer te Ane, op nieuw genoodzaak- de route te nemen langs een gedeelte der Dedems- vaart over den Lutterkerkdijk. Overeenkomstig het requistoir van den heer Proc.-Generaal heeft het Provinciaal Geregtshof van Drenthe de bedelaarskolonisten Johannes Severs, oud 22 jaren, geboren te Linschoten, en Francis- cus Servaas Wessels, oud 22 jaren, geboren te Utrecht, veroordeeld ieder tot 15 jaren tuchthuis straf, wegens het schrijven van brandbrieven. Ten raadhuize te IJsselstein heeft maandag 11. de plegtige installatie plaats gehad van den on langs nieuw benoemden burgemeester Baron van Reede van ter Aa, inplaats van den afgetreden heer D. Voortman. Zoo als vroeger door ons gemeld heeft de hoofdelijke omslag in deze gemeente eeuige wijziging ondergaan. Die wijziging bestaat hierin, doordien de gemeenteraad in eene harer vergade ringen besloten heeft, de huurwaarde gelijk die op het kohier der rijks personeele belasting voor komt met ƒ20 te verminderen. Had men nu die ƒ20 slechts in mindering doen strekken op de perceelen van miuvermogendendaar die toch geheel of gedeeltelijk oninbaar zyn, dan ware het verschil in ontvangsten slechts zeer luttel geweest, doch dit schijnt door den gemeenteraad niet inge zien tc zyn. Men zal nu als het ware eene equiva lentsbelasting moeten hellen, ten einde in het kort te voorzien en wel 100 opc. op het binnenlandsch en 60 opc. op het buitenlandsch gedisteleerd. Naar alle waarschijnlijkheid zal men zich hierover aan II.II. gedep. Staten adresseren. Het instituut voor jonge jufvrouwen is thans door de welwillende medewerking van het gemeen tebestuur als het ware iu een nieuw gebouw her schapen en liet strekt ons tot genoegen te kunnen mededeelen dat de betrekking van Institutrice wel dra waardiglijk zal vervuld worden. De verkiezing van een lid der provinciale staten van Utrecht in het kiesdistrict IJsselstein, ter yeryauging van den beer D. Voortman die de provincie met der woon verlaat zal zoo in het hool'd-kiesdistrict als de onderkiesdistricten plaats hebben op maandag 16 February. Een inwoner der stad Hoornscharenslijper van beroep eu vader van een talrijk gezin, doch, zoo als algemeen gerucht looptzwaar aan den drank overgegeven, werd reeds sedert eenige dagen ver mist. Deu 26 Jan. vond men zijn lijk tusschen Wester- en Oosterblokker, waar hij in het water den dood gevondeu heeft. Vermoedelijkdus weder eeu oiler van den sterken drank, die, helaas! nu en dan zoodanig oller eischt. Door den landman Louw Schaap te Ursem is dezer dagen gekocht tien vierkante roedea bouw land voor de enorme som van ƒ1400, dit is p.m. tegen de verschrikkelijke som van veertien duizend gulden het bunder; en te gelijker tijd door den landman Klaas Jonker twee vierkante roeden voor de nog hoogere som van ƒ500.' Prijzen die in de geschiedenis van landverkoopingeu nog nimmer gehoord zijn. Sedert eenige tijd werden Leydens ingezete nen verontrust door minder of meer ware geruchten vau diefstal en inbraak. Nu vijf weken geleden werd eeue som van ƒ800 ontvreemd ten huize van den kommandant der militaire strafgevangenis, onder de bijzondere omstandigheid dat deze ge vangenis en de daarbjj behooreude gebouwen door eene gracht omringd en door eene sterke wacht bewaakt zijn. Dezer dagen mogt het aan de ijverige bemoeyingen der policie gelukken twee personen op boeter daad te arresteren teu huize van een welgesteld winkelier, die zich met de zyncn ter kerk had begeven. De dieveu kwamen met een valscheu sleutel de wouiug binnen en werden daar door vier policie-beatnblen na lievige worsteliug gekneveld. De derde die de wacht moest houden is ontsnapt, door dat de pistool van den Heer Hendriks, commissaris vau policie, weigerde. Naar men verneemt is de persoon van Kerk- hoff, die, ten gevolge van de inbraak in den nacht van 15 op 16 Jan. by de wed. II. de Kinderen te Verrenhout gepleegddoor de gebroeders Vullers

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1