van DIHGSDAG, J7 Maart J857, Dit Blad verschijnt tweemaal in de weekdes Dingtdagt en VrijdagtDe Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maandenVan Advertentiënvan 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. van CJeeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en 1'ost-Directeuren in het Rijk. BINNENLAND, AMERSFOORT. 16 Maart. Bij Zr. Ms. besluit is aan mr. F. A. S. A. ba ron van Ittersum, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter te Elburg. Z. M. dc Koning heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw Mr. A. O. E. grave van Limburg Stirum, Burgemeester der gemeente Leiden; Mr. A. Schadee, Wethouder der gemeente Rotterdam, en Mr. II. F. Baron van Myevelt, II. D. Kamerheer. De landaanwinning-maatschappij op de Oos- terschclde zet hare werkzaamheden met de meeste kracht door. Men is met 600 werklieden begonnen met de indyking van een nieuwen polder, omtrent 700 bunders groot, door van af Krabbendijke een dyk te leggen in dc rigting, eerst van Halsteren en vervolgens naar deu eerst ingedykten polder. Aan het kanaal door Zuid-lleverland werken thans 2000 werklieden. Om de behoorlijke diepte te ver krijgen, moet men op dc meeste plaatseu 7 4 8 el iK'neden deu bcganen grond graven. Wauneer te Wemeldingen het stoomgemaal tot oppomping van het welwater zal geplaatst zijn, hoopt incn dezen zomer dc werkzaamheden met 5000 arbei ders voort te zetten, zoodat een groot getal werk lieden hun brood kunnen vinden. Dezer dagen ontstond er brand in de wo ning van een kolonist te Frederiksoord. De braud, door den man des huizes het eerst ontdektschijnt door onvoorzigtiglieid in den stal te zijn ontstaan, in welken zich ccnc melkkoe bevond, die, ten spijt van vele pogingen tot hulp, in de vlammen is omgekoiiieu. liet gebouw is tegen brandschade verzekerd. Door de politie tc Scheveningen zijn in de duinen zwervende gevonden en in arrest genomen drie personen, die by onderzoek bleken te zyn gedeserteerd van, het detachement koloniale troe pen te Nieuwediep. Een dezer arrestanten is het gelukt te ontsnappen en houdt zich vermoedelijk te Rotterdam op. Zijn wij wel onderrigl dan is eeu der gearresteerden genaamd Tets, een Pruis van geboorte en de andere Jensen of Meijereeu Noord - Amerikaan. Bij arrest van den Iloogen Raad der Neder landen van 12 Maart is verworpen de voorziening in cassatie, ingesteld door A. Budding, tegen ecu arrest van het hof in Gelderland, waarbij by, ter zake van brandstichting, waardoor menschenle- vens konden worden in gevaar gebragt, is veroor deeld lot dc strall'e des doods. In het Watergat nabij Benessc is de schoo ner Ilobij of Hartlepoolkapt. G Cleghorn, geladen inet kolen, komende vau Liverpool en bestemd naar Rotterdamgestrand. Van de volle ekwipaadje bestaande uit vier personen, zijn twee verdron ken; II. Cleghorn, de vader vau den kapitein, en W. Rix matroos. Van dc lading en den inventaris hoopt men nog een gedeelte tc bergen. Lotlèlykc vermelding verdient het hulpbetoon, dat schier met zelfopoffering gepaard ging, van twee ingeze tenen der gemeente Rcuesse, J. dc Bruyne en D. van der Have. Dc vrouw van J. G. tc Elburg begaf zich des morgens naar de markt, een driejarig kind aan de zorg van een vy/jarig zusje overlatende. Zij meende dit te geruster te kunnen doen, daar de marktplaats op geringen afstand van hare woning verwyderd is. Nog maar weinige minuten was de moeder afwezig, toen zij, teruggekeerd in hare woning, eene brandlucht ontwaar werd en een der kinderen miste; liet oudste was geheel verbrand ja in een vormloozen vlceschkloinp veranderd. liet is uu gebleken dat men met goed ge volg in deu herfst aardappelen in den kouden grond kan poolen, om daarvan in den vroegen Mcitijd nieuwe aardappelen le kvygen. Iemand aan de Die- versche-brug (Drenthe) heel t daarvan verleden herfst dc proef genomen, met het verrassend gevolg, dat dc toen gepoote aardappelen nu reeds eenige dagen boven den grond staan en zelfs reeds in blad ko men; hij heeft ze gedurende den winter zorgvuldig met stroo bedekt, om ze voor den nadeeligen in vloed der koude te beveiligen, terwijl hy ze nu ook nog des nachts met stroo naar vereischtc ge dekt houdt. Deze aardappelen zullen dus. by verder goed gelukken, reeds lang volwassen en rijp zyn, voor dat de gewone ziekte in dit gewas zich openbaart, althans gerekend naar de onderscheidene verloopen jaren. Door het Provinciaal Gercgtshof van Drenthe van 11 Maart, is Johannes van Welt, kleermaker', wonende te Coevorden, schuldig verklaard aan dé misdaad van een tweede huwelyk te hebben aan gegaan vóór de ontbinding van het vorige, en mits dien veroordeeld tot vyf jaren tuchthuistraf. Voorts is David Meijer Drees, bcdelaarskolonist te Veenhuizen, schuldig verklaard aan schriftelijke bedreiging met brandstichting onder voorwaarde, en mitsdien veroordeeld tot vyftien jaren tuchthuis straf. Naar aanleiding van het berigt, dat de ter mijn verstreken is binnen welken de Heer Dull het waarborg-kapitaal moest storten voor de uit voering der spoorwegen in de Noordelijke Provin ciën des rijks, waarvoor hern voorloopig concessie is verleend, zegt de Drentsche Courant, dat de concessionarissen het onmogelijke beproeven om zich de noodige fondsen te verzekeren voor de op tc rigten maatschappij, alvorens het definitief waar- borg-fouds te storten; dal zy hierin niet kunnen slagen, deels wegens de minder goede financiële relatiën welke zij in het buitenland bezitten, deels wegens de weinige onderstcuuing van de kapita listen in ons vaderland en dc lijdelijkheid van het gouvernement, die weder bij dc buiteulandsche kapitalisten wantrouwen in dc ouderneming opwekt; dat in onderscheidene Engelsche dagbladen de ka pitalisten zijn opgeroepen tot deelneming aan deze onderneming, 't welk echter niet schyut gebaat te hebben. «Willen echter, de concessionarissen de voorge stelde voordeelen niet verliezen en alle kans zien verdwynen oin de aanzienlijke voorschotten terug te bekomen, dan hebben zy volstrekt verlenging noodig van den voorgesteldeu termijn. «Hiertoe nu is al de groote invloed, waarover men kon beschikken, aangewend en men is geslaagd. «Wij hopen niet dat zy op nieuw zullen slagen. «De daarstellingdes noordelijkeu spoorwegs behoort niet vertraagd le worden om particulier winstbejag in de baud te werken. En in allen gevalle, men zy billijk. De Heer Dull en de zjjuen hebben een behoorlijken termijn gehad om te beproeven, of zy de zaak in orde konden krijgen; het is, na herhaald uitstel, gebleken dat zy het niet konden. Welnu, dat men nu anderen, die ook aanvragen hebben gedaan, in de gelegenheid stelle om hunne krachten te beproeven. Misschien zijn zy gelukkiger! «Wij voor ons gelooveu, dat de noordelijke spoor weg, vooral nu hy door twee mislukte pogingen in discrediet is gekomen, niet zal kunnen worden daargesteld, tenzij het rijk zulks doe of althans de rente waarborgc. Men schrijft uit Capelle (Langstraat) 12 Maart. Trokken de landbouwers in den laatsten tijd niet zooveel van hun bouwland, als sedert eenige jaren, naardien hoofdzakelijk alle veldgewassen aanmer kelijk in prijs zijn gedaald, zulks is echter niet hel geval met het weiland. De levendigheid in den hooihandel blijft voortduren, en het is gansch niet overdreven, wanneer berigt wordt.dat inde laatste drie weken ruim 400,000 pondenuit deze gemeente in het naburige Sprang en Vryhoeven-Capelle. zijn ingescheept. Voor de puike kwaliteit werd 25 por 1000 Ned. p. besteed; de miiidcrc soorten deden /'20 a ƒ22 af. Wanneer men nu hierby nog in aanmerking neemt, dat het weiland voor het aan staande saizoen weder buitengewoon duur wordt verpacht en datsedert de laatste drie weken 150 paarden, tegen plus minus 48,000 alleen uit bovengenoemde gemeenten, aan Fransche en Saksi sche paardenkoopers zijn verkocht, dan gewis mag men inet alle regt aannemen, dal het den land lieden daar goed gaat. INGEZONDEN STUKKEN. De Thorbecklaansche Partij EN De Minister Simons. De Kamper Courant heeft, in een zyner laatste nummers, een artikel getiteld: «De welgezinden» dat gerigt is tegen hen, diezoo heet hetwaren zy vroeger gekant tegen de Mlnisteriën, thans, nu zij in liutiue schatting een bewind hebben, hetwelk zjj met den klinkenden naam van nationaal betitelen, het blaadje, zoo als men zegt, hebben omgekeerd. Een paar opmerkingen, ter zake van dat artikel, laten wy hier volgen, enkel om te doen zien, hoe onbeduideud, hoe nietig de argumeuteu zyn, in dat stukje voorkomende. Uit dal artikel blijkt, dat dc welgezinden, èn in 1853 èn in 1856, het optredend Ministerie, met goedkeuring hebben begroet. Dit nen drplaise aan de Kamper, is edel gehandeld cn zoo als het Ne derlanders onverschillig óf in hooge óf in lage betrekking geplaatst betaamt. De welgeziudeu heb ben daardoor getoond, eerbied te hebben voor het prerogatief des Konings. Of heeft Z. M. niet het regt te vorderendat èn de natieèn even zoo zeer hare vertegenwoordigers, de Raadslieden der kroon enkel beoordeelen uit hunne daden als zoodanig? Volgt daaruit niet, dat, zoo lang er geene daden zyn, de vertegenwoordiging zoo wel als de natie tot pligt heeft af te wachten Hebben dit de Thorbeckiancn, heeft dit de partjj van de meerderheid der Tweede Kamer gedaan? In geenen deele. Z(j zeggen: «Die optreding» (van het July-Miuisterie) «men mogt het niet ontvein zen, heeft hij velen ongerustheid doen ontstaan.» Dit reeds is onjuist. De dagbladen dier party hebben met allerlei kunstenarijongerustheid opgewekt. Wil men het bewijs: «Eene ongerustheid» zoo leest men verder in «het staatkundig overzigt» van liet Handelsblad van den 27 Febr. II. voor namelijk daaruit outsproten, dat men over de rig ting, door het nieuwe Ministerie te volgen, onzeker was, en, naar sommige verschijnselen te oordcelen zich daarvan een ongunstig denkbeeld vormde.» Dit zeggen heeft in allen deele den schijn als van de leiders der Thorbeckiaansche partij tc zyn uitgegaan en overgroote aanmatiging aan te duiden. Wjj houden tot op het bewjjs, waartoe wy uittarten het daarvoor, dat in de Grondwet van 1848, nergens gevonden wordt, dat «onzeker heid omtrent de rigting, door een nieuw opgetreden Ministerie te volgen* aan de oppositie of aan hen, die op de Grondwet beweren te steunen, het regt zou toekennen, dat Ministerie, te bemoeyelyken alvorens het gehandeld heeft. De woorden, welke in de aangehaalde passage volgen, zijn zóódanig beneden alle eerlyke discussie, dan dat incn zich met de beantwoording, ook maar een oogenbiik zoude inlaten. Wat de partij eigenlyk bedoelde met de uitdruk king: «onzekerheid omtrent de te volgen rigting,» blykt eenige regels verder in het bedoelde «Over zigt», waar het heet «Niet eens heeft de kamer lot nu toeafdoende opheldering ontvangen omtrent de inzigten der Regering, ten aanzien der rege ling van het lager onderwys. Zonder ook slechts stil te slaan bij het woord afloeiul, dat zoo rekbaar isen zich zoo zeer in allerlei zin laat plooyen, vragen wij: van waar ontleent de Tweede Kamer het regt, opheldering te ontvangen omtrent de inzigten der Hegering F Immers, niet uit de Grondwet van 1848. Wanneer het een voor te dragen wetsontwerp geldt zoo als hier het geval is dan bovenal vordert de billijkheid, af te wachten tot het wordt aange boden. Zelfs toen bet algemeene regeringsdadem gold, heeft de «Groote Meester» in de Tweede Kamer op eene geljjke vraag geantwoord: wacht op onze daden. En dit regt, dat men voor zich zeiven heeft ingeroepen, weigert men aan zjjne tegenstanders toe te kenncu! Men inoet het verre gebragt hebben in schaamteloosheid, of wil men liever dc uitdrukkiug: op den weg van parlemen taire alrnagt, om opeulyk met zoodanige vordering op te tredenen dezelve als een wapen te gebruiken. Heeft zoodanige handelwijze van de party iu de Tweede Kamer ook zweem of schyn van hetgeen ergens genoemd is: gesard, gemarteld en op de pijnbank uitgerekt F Wy zullen aantooncn de waarheid, van hetgeen door «de urgurien der welgezinden» is beweerd dat bepaaldelijk de Minister Simons in de Tweede Kamer zoodanig is mishandeld. De Heer van Zuijlen van iïijevelt begon zyn aanval tegen dien Minister met te sprekeu van verwachte aanvallen eu verdachtmaking» derhalve van aanvallen tegen zyue party, welke nog niet hadden plaats gehad. Hoe edelmoedig van zijne zyde van be reids te beantwoordeubeschuldigingen, welke uog niet waren geopperdwelligl niet zouden worden uit gesproken! Even edelmoedig, even ridderlijk, gaat hy voort in de zitting van de Tweede Kamer met de verzekering, dat de overweging van die mogelijkheid hem niet wederhouden zul, andere evenzeer uit de lucht gegrepcu iusuuiatiëncn met groote kunst iu woorden gebragte en voorgedragene hypothesenwelke geene regtstreeksche beschul digingen behelzen, en zoo veel te minder voor regtstreeksche beantwoording vatbaar zynden Minister naar het hoofd te werpen. Men hoorezyne woorden. «Deze overweging zal uiy niet terughouden, om hier opeulyk te zeggeu, wal misschien reeds te lang is verzwegen, dat. indien door de optrediog van dezen Minister werkelyk eene zege vrarc behaald door de kerkelyke-politieke rigting, welke de gods dienst misbruikt, om daar mede politieke doelein den le maskeren, eene rigting, die den geestelijken iuvloed, ten haren behoeve, ezploiteert, die zelfs de hulp van ongeloof en rationalisme niet versmaadt, wanneer deze zich slechts naar bare eischen wil

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1