AHERSFOORTSCHE CO DRA KT, van VRIJDAG, d Mei mi. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week de» Dingsdags en Vrijdags.De Prijs van het Abonnement i» f\ Cent», elke regel meerder 10 Cent», behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0, 10. Brieven franco. te Amersfoort, zoomede hij alle Boekhandelaren en l'ost-Directearen in het Rijk. dé 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 regel» 60 Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. 11. van CUeff, K E M N I S G E V IN G. BURGEMEESTER E» WETHOUDERS deb GEMEENTE AMERSFOORT Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat een rfselirilt van den iiominativen staat van alle tot deze gemeente hchoerende, en door den Militieraad finaal of voor één jaar vrijgestelde of afgekeurde personen van de ligting dezes jaarsaan de Waag is aangeplakt, en dat liij die meent genoegzame bewijzen te hebben dat iemand op verkeerde gronden van de dienst is vrijgesteldzich overeenkomstig art. 152 der Wel van 8 Januarij 1817, (Slaateldad No. Ij, dienaangaande aan het Gcmecntrbe- tiuur of wel direct aan de Gedeputeerde Staten dezer l'rovincic kan adresseren. Amersfoortden 27 April 1857. liurgenm '.er en Wethouders voomd., A. G. W1JEIIS. De Secretaris, W. L. SCUELTUS. De Alkmaarache Verkiezing» [SU) Toen de tijd der herstemming naderde, werden geene middelen, hoe verraderlijk ook, door de Liberalen, Ultra-liberalen en Ultrainontaneu ge spaard, om zieli bij de herstemming van de zege praal te verzekeren. Vooral de laatste, die in het bijzonder bij verkiezingen, maar nog veel meer bij herstemmingen hunne geestelijke helpers bezi gen, spanden hunne krachten zamen, om in dén herstemmingstrijd te overwinnen. Van tie Tijd, iV. II. Cl., zullen wij zwijgen; het lag in dcu aard harer polemiek, om de kuiperijen der Jezuïten bij de herslemming te ondersteunen; eveneens moest het voor dat blad eene behoefte zijn, om naar de kleur, die door hetzelve uitgehangen wordt, den Heer Poortman bij de kiezers aan te bevelen. Die Heer kon er echter ongetwijfeld niet zeer mede gediend zijn, voor haar begunstigde door te gaan. Eindelijk trad onder meerder ook bet Handels- bind, vooruit. Moest liet niet ieder braaf Vaderlan der grievente lezen in welke onaangename kleuren de lieer Schimmelpenninck die geene politieke antecedenten heeft en wien dus in geenen deele iets aangetijgd mogt worden, hetwelk zijne candi- datuur in een ongunstig oordcel bij de kiezers kon plaatsen door dat blad aan de Nederlandsche Natie en de kiezers iu liet Alkinaarsche kiesdistrict voorgesteld werd.De Kamkriiegr Srhimmelpentünck, «mogt geen lid van de Tweede Kamer zijn; hij was niets meer dan een imfleambiewij vragen - met alle achting voor de bekleeders van be>de deze ambten of een Notaris-Wethouder, die ge vol gelijk principalen en een bezoldigd ambt heeft, niet meer afhankelijk is. dan een Kamerheer des Konings die geene bezoldiging geniet?) «liet werd hem zelfs bijna tot eene misdaad aangerekend dat liy een beroemden naam droeg. lly had «niets van zijn grootvader, dan diens naam! «Als de candidaat der Alkmaarsehe kicsverecni- «ging Vaderland en Koning en aanbevolen door tie Ulrechlselie factie, moest bij, «zoo meende inen» «iedere aanspraak derven, op liet mandaat, dal «doorde Alkinaarsche kiezers zou begeven worden. «Ily behoorde lot tic party der Oligarchen! lly was tie vyuud van vooruitgang!Die taal was meer dun bitter, nicer dun liutdjjk; zjj was do taal der onwaarheid. Waarom voerden de bladen der liberalen en liberulistcn zulke taal? Zy vreestien te regt. dat de lieer Srltimmelpeuninrli bij de herstemming zou worden gekozen. En waarom? De lieer S. zoude in de 2de Kamer, als echt Vaderlander en Konings gezinde, tie tegenstander zijn der imrlemk.maiiik Oligarchen; hij zoude de vijand zijn van die Ka- iticrlciders, welke zich, aangevoerd door hunnen Hoofdleider, reeds in de toekomst in volkstribunen herschapen wanen; de vijand van een heersch- -•ichli" eedgespan, dat de regten ccner dynastie •u-u-» ■fcueude en met de voeten tredende, zicli <'U-.'e,regelt, door aanhoudende ondermijning eener sedert eeuwen gevestigde volksliefde, eindelijk zijn vloei het daarstellen van een Hollattdscli Dim' .Jorium te kunnen bereiken. Ja, de lieer N. zoude |ye vijand zyn van dien vooruitgang, van die vrij heid welke door de Lihcralistcn beoogd wordt; t cue bandelooze vrijheid tlie tol niets anders leiden "kan, dan lot volksregering of regeringloosheid. Ja, de Heer S. zoude do vijand zijn der aanhangers van het Deïsme, het Materialisme, het Indillëreu- time zoowel als van het Ultrainonlunisme, en voor- 1 namelijk de vijand der Libertinisteud. z. de vrij geesten op godsdienstig en kerkelijk terrein. Daar om moest hij geweerd worden; de voorvechters der monstrueus» coalitie van Jezuïten, dweepers ai vrijgeesten hadden het vonnis geveld. In zijne plaats moest een man zitting neinen, die naar den oogwenk des politieken grootmeesteis» spre ken en stemmen kou. Wij willen niet lang stilstaan, bij hetgeen ge schreven werd om den lieer Schimmelpenninck te declineren en den lieer Poortman te releveren. De ban en de achterban der liberalen en hunne bond- geuooten werden tot den herstemmingstrijd opgeroe pen zelfs bevelschriften om de stemmen op den Heer Poortman uit te brengen gingen van eene priesterbende uit. Is het te verwonderen, dat de Liberalen met zulke bondgenootendie geene middelen sparen, hoe verachtelijk ook, om het doel te bereiken, de kans voor zich hadden om te overwinnen? Met de schoonste kleuren werd de candidatuur van den Heer Poortman gesierd, en zwaaide men hem den meest uitbundigen lof toe, omdat bij zich altijd aan de zijde der constitutionele partij geschaard had. Tsvens voerde men aan, dat zijne redevoeringen in de Tweede Karner, gedurende den tijd waarin hij zitting had, voldingend zijne geschiktheid bewezen, lly was, zeide men verder, uitstekend regtsgeleerdegehecht aan de constitutio nele instelliugenzuiver liberaal, zelfs economist; en wat al loftuitingen vielen hein niet ten deel? In zijn eigen kiesdistrict was echter vroeger die Heer niet gekozen en nu werd alles aangewend om hem te doen verkiezen in een kiesdistrict hem geheel onbekend en waar ouk hij niet bekend was. Bevreemden moet bet niemand, wanneer der gelijke aanbevelingen vooruit geze' worden, want de liberale bladen prijzen altijd die personen aan, welke door hunne antecedenten bewezen hebben, de meeste geschiktheid te hebben om den «onfeil- baren meester» in spreken en stemmen te onder steunen, en dat had de Heer Poortman altijd gedaan. Bij de herstemming verkreeg de Heer Poortman 888 en de Heer Schimmelpenninck 845 stemmen, zoodat dc eerste met eene meerderheid van slechts 43 steuuncn lid der Tweede Kamer werd. -wwvwwi öv/ww Een woord tot slot Men zegt, dat de partij, die den lieer Schimmelpenninck aanbevolen heeft, zwak is. De cijfers bij de verkiezing en herstem ming te Alkmaar bewijzen het legeudeel. Die partij telt onder bare leden de edelslen der Natie, de meest regtgezinde burgers. Moge zij al kleiner in zielental zijn dan de inonstrueuse coalitie, die het land aan den rand eens afgrouds poogt te bren gen, zij meent het wel met Vaderland en Vorst, en zal ongeacht hare numerieke miuderheid, ge sterkt door de kracht harer beginselenonwrikbaar den strijd volhouden tegen die vijanden des Va derlands, welke onder hel masker der vrijzinnig heid landverraad durven plegen om hunne heersch- zucht bot te vieren. BINNENLAND, AMERSFOORT, 30 April. In de zitting van de Tweede Kamer der Slaten- Generaal van Diugsdag 28 April zijn ontvangen twee wels-outwerpenbet eerste tol goedkeuring eener ruiling lussclicn den Slaat en de gemeente Amersfoort, cn bet andere nopens dc nationale militie. Men is in de vorige week begonnen met het spannen van een tweeden telegraafdraad, die van Groningen naar Arnhem zal doorloopen. Naar men vcrnecutis die tweede lijn tusscheu eerstgezegde plaats en Assen reeds gelegd. Uit Midwolde schryl't men van den 27sten liet volgende: De dug van gister was voor velen een dag van verschrikking. Naauwclijks was de voormiddag- goddicnsloefening begonnenof de opgekomeue menigte werd door het kleppen der brandklok iu bare overdenkingen gestoord en drong zoo spoedig mogelijk de kerk uil. Ruilen gekomen zijnde ver- iiuiii men, dut een schoorsteen vuur had gevat, maar nog voor dat men de plaats des ouheils be reikt had, was men de brand meester. Des avonds ongeveer ten 7 ure geraakte weder alles iu rep en roer, doordien het huis bewoond door 11. Huiniiigu cn J. A. Tuin in volle vlam stond. Aan bliisscheu was niet te deuken, en wel dra lag liet geheele huis in puin. Naar ineu ver neemt, zyn de meubelen geborgen en is het huis voor brandschade verzekerd.» Bij ecu landbouwer te Garshuizen werden dezer dagen des morgens vier schapen en zes lam meren dood in het laud gevonden; gedeeltelijk waren ze dood gebeten en gedeeltelijk iu de sloot gejaagd en verdronken. By onderzoek is gebleken, dat twee honden, in een naburig dorp te huis beboerende, zulks hadden gedaan. Naar men ver neemt, is] de eigenaar van de honden voor 120 gulden met den eigenaar der schapen afgeaccor- deerd. Te Stadskanaal is wederom diefstal gepleegd en wel ten huize van den landbouwer R. A. Maar- sing. De dieven hebben eene ruit uit bet venster genomentoen een gat in de blinde geboordten einde den ijzeren boom er af te krijgen, en zijn zoo in de voorkamer gekomen, waar het kabinet door hen is geledigd en al de kleederen er uitge nomen; maar wat ze zochten, vonden ze niet, n.l. geld. Maarsing is er dan ook zonder schade afgekomen, daar de dieven de kleêren hebben la ten liggen. Door den Stedelyken Raad te Purmerend is in deszelfs zitting van jl. Zaturdag besloten, ook deze gemeente door steenkolen-pijp-gaz te doen verlichten. Tevens is bepaaldom onder opgave van de plaats waar de gaz-fabriek kan worden ge steld aan Z. M. den Koning de vcreischte concessie te vragen, terwijl die verkregen zijnde, op het voor beeld van andere gemeenten tot de publieke aan besteding zal worden overgegaan. Het is thans zoo goed als zeker, dat te Breda eene gaz-fabriek zal worden opgerigt op eene der lunettes. Deze zaak heeft sedert geruimen tijd een punt van overweging uitgemaakt. Repasseerden Zaturdag reden te Hoorn, zoo als dit onder den boerenstand gewoonte is, onder scheidene bruidegoms met hunne bruiden op ver schillende soorten van karretjes, chaiseu en ook op oud Noord-Hollandsche hooge chaisen. Een van dezelve tegen den avond naar huis rijdende, had het ongeluk, door wildheid of onvoorzigtigheid met zijn paard tegen een boom aan te loopen, met het gevolg, dat de boel onderste boven en het paard voor de chais dood nederviel. Gelukkig is bet bruids paar nog met den schrik vrij gekomen, ofschoon, zoo men verhaalt, hier en daar een weinigje ge wond. In den avond van jl. Donderdag is op het Aardsche Veld te Emmen een meisje, dat zich naar huis wilde begeven, aangerand, geslagen en in een sloot geworpen. De lafhartige daders zijn nog onbekend. Te Zuidlaren oDtstond er brand in de wo ning bewoond en toebehoorende aan zekeren H. Folkers. Bijna al het huisraad, benevens vijf run dereu van een bij hem inwonenden koopman in vee, J. Martens genaamd, zijn eene prooi der vlainmeu geworden; het huis was alleen vërwaar- borgd. De oorzaak van den brand is onbekend. Men zegt, dat Folkers ook nog f75 aan papier verloren heeft. Te Almkerk brak des nachts een hevige brand uit, in de woning van den broodbakker \V. Koinbout, die zoodanig toenam, dat de bewo ners zich naauwelijks konden redden. Vier stuks hoornvee eu een paard, benevens de geheele in boedel zijn eene prooi der vlammen geworden, terwijl de bakker Rombout, daar hij de vlugt moest nemen door uit het raam te springen, zoodanige wouden bekwam dat bij iu geiaarlijke toestand verkeert. Sooedig werd ook de bouwmanswoning vau L. Couibëe aangetast, die ook totaal is afge brand benevens vele inboedels. Het laatstgenoemde gebouw is legen eene kleine brandschade verzekerd. De norzaak van den brand is onbekend. Uit New-York is te Parijs bcrigt ontvangen, dal Carpentier, de hoofddader van den diefstal enz. ten nadeele der Noorder-Spoorweginaalschappyzich als gevangene naar Frankrijk zal laten overbrengen, en wel op raad van zijnen advocaat, dis hein op hel voordeel van verzachtende omstandigheden by de behandeling zyner zaak heeft doen hopen. Vol gens de Presse zou Carpentier reeds te Parijs zyn aangekomen. Eene vrouw die dezer dagen voor der. regter te Wigan in Engeland gedaagd was,omdat zy eene buurvrouw slagen bad locgebragt. levert een uiterst zeldzaam voorbeeld van vroegtijdige huwbaarheid op. llaar man, de kleedermakcr Patrick Casey,telt 40. zij zelve 21) jaren. Zy huwde alvorens den vollen leeftijd van 14 jaren bereikt te hebben, was lang voor haar volle vijftiende jaar moeder, eu bragt later nog elf andere kinderen ter wereld. Het vreemdste is dat hare oudste dochter, die nu eene week geleden vQftieu jaren oud werd, nog vroeger dan hare moeder huwde en reeds twee kinderen heeft, het oudste van welke bijna twee jaren is, Jufvrouw Casey is dus, in haar dertigste jaar moe der vau twaaf cn grootmoeder van twee kinderen. Het Zondagsblad levert weder eene beschouwing over deu spoorweg door de noordelijke provinciën des ryks, waarin bepaaldelijk wordt aangedrongen

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1