iHHSFOORTSCHI COURANT, va» VRIJDAG, 5 Junif dS57 Dit Blad verschijnt tweemaal in dc week des Dingsdags en Vrijdags. —De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden.Van Advertentiënvan I let 6 rebels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelrcgt. Afzonderlijke nummers, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. van Oetff te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Kijk. KENNISGEVING. De Commissaris des Koning» in de Provincie Utrecht Gezien het besluit van 11.11. Gedeputeerde Staten dezer irovincie, d. d. 28 Mei 1857, No. 15; Gelet op art. 11 der wet van den 6 Maart 1852 (Staalsblaa No. 47) Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de Visscherij inet alle geoorloofde viscbluigcn, opge noemd in art. 4 van het Reglement op de uitoefening Jngt en Visscherij in dc provincie lltrecht. zal geo- jcnd worden op en met Maandag den 8 Junij aanstaande. En ten einuc niemand ecnige onwetendheid hiervan voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen .gebruikelijk is. Utrecht, den 28 Öci 1857. JJe Commissaris des Konings voornoemd S. VAN HEEMSTRA. BINNENLAND, AMERSFOORT. 4 Juny. Ecnige boterboeren te Bodegraven hebben vaten boter direct naar Engeland gezonden, zon- ler tusschenkoinst der groothandelaars, aan wie zij liet vcrvalschcn der boter toeschreventen einde den goeden naatb der Ilollaudsche boter in eere te houden. Moge dit hendie door bet vermengen der beste boter mei mindere soorten of andere bestanddeelen inderdaad den handel hebben bena deeld tot nadenken brongen. In de bad- en zweminrigting te Delft iscer- gister vermoedelijk tijdens een onbewaakt oogen- blik en zonder dat zijue kameraden zulks bemerkten cell jongeling van 16 jaren onder bet zwemmen gezonken, cn eerst na verloop van vier uren dood uit het water opgehaald. Te Zwolle nam een gehuwd man met kin deren. een verroest mes e:i beproefde zich den keel af te snijden; toen dit moordtuig niet diep genoeg doordrong, brak bij een bord en bragt zich niet een scherf daarvan diepe wonden in den bals toe. Hoewel hij nog niet dood is, bestaat er liter weinig hoop op bet behoud van den onge- ukkigen man en vader, te minder, nu bij beden hardnekkig weigert, zich naar bet gasthuis te doen overbrengen. Be geestelijke toespraak schijnt van [eeiien invloed op hein te zijn, en toch wordt de irzaak dezer wanhopige daad toegeschreven aan ;odsdienstige ideën. Tengevolge van bet hoogc loon hetwelk de ^cenlicden te Stéenwijk hebben moeten uilloven, join het gebrek aan vreemde arbeiders door inland- jSclie aan te vullen, is eeno zoodanige schaarschte 'Van arbeiders in die en de naburige gemeenten i ontstaan dut vele hoogst noodige werkzaamheden niet kunnen verrigt worden. Zoo ziel men daar «thans, in plaats van mannen, vrouwen en meisjes - aan liet heiblok staan, en andere werkzaamheden ..igtentol welke men vroeger uitsluitend mannen Kfeegde te gebruiken; terwijl de meeste boeren geenfc knechten kunnen hekomen. Het is meer dan Jruaiscbynlijk dat niet alle verkochte houlbosschen bij gebrek aan banden zullen kunnen geveld wor den. Dientengevolge oulrooven de koopers dier bos- :hen elkander de arbeiders, door hoogcr loon te doven dan waarvoor geconlrakteerd is. Deze ver- toging van arbeidsloon werkt dan ook zeer na- deelig op de consumenten terug, want de prijzen van bet hout, die in bet verleden jaar voor bet mossel hout 50 Cent per 4000, voor de eikenboscb- jes ƒ1,40 per 1000, voor l.et berken voerhout ƒ2,50 per duizend, voor liet eiken geldersch hout ƒ3,25 en het duizend hout ƒ1.50 bedroegen, zijn tbaus tot 70 Ct., 2, 4 en 2 Gulden gestegen. Te Odoorn werden dc ingezetenen door mid del van liet zoogenaamd boerboom opgeroepen, om onverwijld zich naar den zijtak van het kanaal At begeven, ter blussching van brand in den daar aanwezigen turf. Men zegt, dat reeds acht of tien idagwerken drooge truf in den aseh ligt, terwijl Jj öt-k nieuw gegraven turf, die reeds in ringen stond, Wcggv.sineuld is. T Zal met den nog al vrij hevigen noordoosten wind mocyelyk gaanom terstond .den brand te iblusschcn. Een nog al vrij lievi«en regendie juist invaltzal zeker gunstig medewerken. De brand schijnt ontstaan Ie zijn door 't afbranden ecuer keet, maar boe deze in brand is geraakt, MK'hynl nog onbekend te zijn. Dc schade voor den eigenaar van den turf js nu reeds aanzienlijk. vreemde liandel heeft te lloogeveen tus- gehen twee ingezetenen plaats gehad. De een ver- i ®30I>' namelijk aan den ander al zync koeijen, Mi en in getal, die hij op stal heeft staan, voor een prijs van acht cent bet ons. en werd de tijd van aflevering en ontvangst door hen bepaald, aan dc plaatselijke waag. Öp den bestemden tijd was dc verkooper aldaar tegenwoordig, doch de Icooper was en bleef abseut .die thaus misschien sein \belo hooi zijn verkeerden koop inzag. De koeijen werden door den waagmeester, in tegenwoordigheid van den verkooper, twee getuigen, die bij den verkoop wa ren tegenwoordig geweest en eene nieuwsgierige menigte, gewogen en hadden eene gezamenlijke zwaarte van 2864 Ned. zoodat dezelve, berekend waar bovenstaande koopprijs, opbrengen ƒ2231,20. De koeijen zijn door den verkooper bij den waag meester iu bewaring oFliever ter voeding gelaten, tot tijd en wijle deze handel, hetzij in der mime, betzij gercglelijk zal zijn beslist of geëindigd. De afloop wordt door velen met belangstelling tege moet gezien. In den Rozenstraat te Groningen verwijderde zich het Ojarig zoontje van van Rolde, van zijne woning en begaf zich naar de digt daarbij gelegene gracht om te visscben. Niet lang had hij daar ver toefd of hij viel in het water't welk evenwel gelukkig door eeu anderen knaap werd opgemerkt, die daar van kennis gaf aan den arbeider Swart- Deze mogt nog tydig genoeg komen oin het genoegen te smaken den drenkeling weder jbeboudeu aan de ouders terug te geven. Te Antwerpen heeft de procureur des Konings zich 11. Zondag naar de bureaux van het dagblad l' Avenir begeven, teu einde te weten te komen, wie de schrijver uit Brussel is van de aan den Avenir gerigle correspondentie, betreffende de al daar plaats gehad hebbende onlusten. Noch den hoofd-redactcur, welke dien dag zich naar het land bad begeven, noch ecnige der medearbeiders op dal oogenblik in de bureaux viudeude, verliet de procureur dezelve, na bevorens de uitgangen gesloten en de sleutels medegenomen te hebben. Ecnige uren later kwam bij echter terug, verge zeld van een regter van instructie, een griffier, een commissaris van policie en eeu der medear beiders van tiet blad, wien hij, nadat deze opge spoord was, het duel zijner komst te kennen gaf. Onder reserve opende deze zijnen bijzondereu les senaar cn toonde hem alleswat zich daarin be vond. Op de verklaring des procureurs, dal bij ook de andere laden wenschte geopend te zien, gaf bij ten antwoord, dat bij de sleutels darrvan niet bad. Hierna liet dc procureur de laden door een sloten maker opensteken en doorzocht de papieren. De hoofd-rcdacteur beert daarop bij zijne terugkomst aan den procureur des konings een brief gerigt, waarin hij tegen deze zijne handelwijze protesteert. In dien brief verklaart bij, dat hij in die zaak niets anders is dan een getuige, en dat overigens de wet aan ecu uilgever het regt toekent, om de verantwoordelijkheid van een door hem openbaar gemaakt geschrift op zich te nemen, zoodal de procureur eene daad licel't begaan, wier wettigheid hij als twijfelachtig erkent, en die in allen gevalle niet zoo noodig was, daar de procureur eenmaal de sleutels medegenomen hebbende, verdere maat regelen kon nemendal niets uit de bureaux ge haald werd eu alsdau zyue terugkomst kou af wachten. Een Fransch reiziger aan de Kaap merkt op, dat van al de Europeanen dc Hollanders alleen in Zuid-Afrika eene ware kolonie gesticht hebben, dat is, zich aan liet klimaat te gewennen, zich te vermenigvuldigen en het land te behouwen zonder het gebruik van slaven. De landbouwers van Hol- landsch ras, of, gelijk men hen noemt, de boeren, hebben wel de hulp van llotteulotteu en Kall'ers ingeroepen; maar zij hebben toch doen zien, dat zij, aan hunne eigene krachten overgelaten, in slaat waren, oin die uitgestrekte en brandende woestijnen vruchtbaar te maken en te bevolken. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat hunne vorderingen, mogelijk meer langzaammeer zeker zoude geweest zijn indien zij niet met zulke wilde helpers haddeu te doeu gehad. Er zijn andere dienaars, waarover de landbouwers zich slechts liebbcu te beroemen maar die zich niet alzoo over hunne meesters hebben te beroemen: groote bonden, zeer kwaadaardig en moedig.' die tegen hyena's on luipaarden vechten. Deze honden zijn zeer lastig eu gevaurlyk voor vreemdelingen, maar tot groot voordeel voor de kolonisten. Zij verdedigen hen niet alleen tegen de wilde dieren, maar ook tegen de Boschjesinauuen, Men weel dat deze soort van menscheii, die men voor het oorspronkelijk ras van het land houdt, in de bosschen van wortels, insecten en kruipend gedierte leeft. Iu een brief van den onderwyzer Kleinen berg, voor ecnige jaren naar de Kaap de Goede Hoop vertrokken, wordt hieromtrent nog het volgende gemeldEr bestaat groote vrees dat er welligt spoedig een Kaffer-oorlog staat uit te breken, die een oor log op leven en dood zal worden. Onze grenzen zyn thans tamelyk goed bezet, en zoo men kan bel letten dat de Kaffer geen buit maakt van eenig belangdan zal het waarschijnlijk uitloopen op de vernietiging van onderscheidene Kafferstammen daar zij zich op de roekelooste wijze ontdoen van de middelen van bestaan, op aandrang van eenen onder hen zoogenaamden profeet Er zijn reeds stammen onder hen, die de scherpte des hongers in nadruk gevoelen, ja zelfs, die van gebrek zyn omgekomen. Men ziet met gespannen verwachting de ontknooping te gernoet, schoon er weinig vrees bestaat voor bet gelukken van des'Kaffers bedoe lingen; de grensboeren zijn uitmuntende schutters die onderscheidene keeren den Kaffers bloedige lessen hebben geleerd. De Kaffers hebben dus voor hen ook groote vrees, meer voor ée'n boer dan voor tien Engelsche soldaten. GEMENGDE BERIGTEN. Dc Sardiniscbe senaat heeft het wetsontwerp ter beteugeling van den woeker met 40 tegen 31 stemmen aangenomen. De Turkschc financiën bevinden zich in hoogst neteligen toestand. Te Parys is eene oproeping uitgevaardigd om eene vereeniging op te rigteu van horologiemakers welke zich ook over andere landen zal uitstrekken. Te Savkany in Zevenbergen zijn door het inslaan van den bliksem 30 woningen afgebrand. De grootvorst Konstantijn heeft zeer kort Osborne bezocht, maar Londen niet willen bezoeken. Hy is dus enkel de gast van koningin Victoria geweest Het bal dat de stad Parijs ter eere van den ko ning van Beijeren op het stadhuis gegeven heeft, kostte 400000 francs. Het Journal de Bruxelles is tot eene geldboete van 1500 francs en openbaarmaking van het von nis veroordeeld, wegens laster tegen het bestuur der godsbuizen te Brussel. Te Alberlillery(Engeland) is op nieuw eene mijn ontploft, die aan twaalf mcnschen het leven kostte. Men verneemt dat de vereenigde Staten van Noord-Amerika het eiland Cuba van Spanje voor honderd inillioen dol Iers zullen koopendoor tus- schenkomst van liet huis Rotschild, terwijl Spanje alsdan de Engelsche schuldeischers zal kunnen betalen. Te Kopenhagen (Denemarken) zullen eerstdaags teregt slaan 58 personenbeschuldigd van diefstal len uit de rijks militaire magazijnen, van verduis tering van slaats-gelden enz. Ónder de beschul digden zijn een majoor, twee luitenant-kolonels, ambtenaren bij bet oorlogs-departemeut enz. Te Athene heeft eene vechtpartij plaats gehad lusschcn de Redacteur van het dagblad de Hoop eu eeu Fransch officier. Vier negers, beschuldigd van moord waren te Louisville (Noord-Amerika) vrijgesproken daardoor kwam het volk iu opstand, beschoot de cevange- nis, baalde de negers naar builen en lung drie hunner op, terwijl de vierde zich zeiven van kant maakte. Op den spoorweg van Straatsburg naar Parys heelt eene botsing tusschen een goederen-trein en den pust-trein plaats gehad, bij welk ongeval een machinist, eeu stoker eu twee arbeiders vau den weg gedood en acht reizigers gekwetst werden. liet buis der lords hoeft bij de tweede lezing met 78 tegen 26 stemmen het wetsontwerp verwor pen, waarbij gescheiden echtgenoolen een tweede huwelijk zouden mogen aangaan. De groote beiden brand te Koningsbergen (Prui sen) is eerst na verscheidene dagen, met behulp van 700 militairen, gebluscht; ongeveer 800 mor gen land zijn daardoor verwoest. Bij Bern (Zwitzerland) geraakte in eenen nog niet geheel voltooiden tunnel het houtwerk in brand. Een gedeelte stortte in en 54 werklieden eu 8 paarden bevonden zich daarin. Men twyfelt er aanof ze allen gered zijn. Sir. Cb. Green heeft het voornemen om met den lieer Taylor iu een grooten luchtbol, waaraan zich eeu voortsiuivende schroef bevindt, het bin nenland vau Australië te bezoeken. Dr. Lander, te Athene, heeft de ondervinding gemaakt, dat tien of twaalf druppels chloroform iu een weinig water een onfeilbaar middel zyn tegen zeeziekte. Besloten Plaatsen. Eene wetbovenal eene Grondwet tooet too duidelijk, mogelijk zijnopdat allendie de taal de» land» verstaan niet kunnen twijfelen aan dc bclcekeoi» en de bedoeling der woorden de» Wetgever».

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1