AflERSFOORTSGHE COURANT, M WW"** ran VRIJDAG, ól Junij dS57. <V-->v Dit Blad verschijnt tweemaal in de week de» Dingsdagt en Vrijdags. - De Prijs van het Abonnement i» ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, van 1 tot 6 regels 60 Cento, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. m CUeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directeuren in het Rijk. Op heden 9 Juni} lezen wij in het leading-arti- kei van de Nieuwe Rolterdamsche Courant van dien datumdat deze tot de Amsterdamsche Courant het verwijt rigt, nog niet voldaan le hebben aan hare uitnoodiging van 27 Mei, om in discussie te treden, over de punten door de N. II. Cl. onder den titel «Beschuldigingen» opgegeven. DeN. R. Cl. op heden de repetitie barer uitdaging, met te zeggen, dat zij de Amsterdamsche niet verder zal hard vallen, dewijl deze tot heden nog niet geantwoord heeft. De taal der zelfbegoocheling van de N. R. Ct. mag niet onbeantwoord blijven; wij dralen dan ook geen oogenblrk, en vatten, ofschoon onvoor bereid, de pen op, oin geheel onverzocht, in de plaats van de Amsterdamsche te antwoorden. Hieronder het eerste gedeelte onzer repliek. Beschuldigingen. Onder den titel Beschuldigingennoodigt de Redactie van de Nieuwe Rotterdamse/ie Courant, zeer beleefd de Amsterdamsche Courant tot discus sie uit, omtrent verschillende uitdrukkingen, welke in een artikel der laatste voorkomen. De Amster damsche schijnt tot heilon uici genegen te zijn aan dat verzoek le voldoen. Daarin handelt de Amsterdamsche, volgens onze opvatting, zeer juist, omdat de antecedenten der Nieuwe Rolt. Cl.die het stilzwijgen bewaarde wanneer zij soms tot spre ken nitgenoodigd werd, het regtvaardigendat de Amsterdamsche thans gcene notitie van haar ver zoek neemt. Als een voorbeeld van dergelijk zwij gen der Nieuwe Rolt. CL, voeren wij aan, dat de Ileei van Dam van Issett in eenen brief, die in verschillende bladen voorkwam (waarvan dc N. R. Ct. zich onwetend hield) op regtmatige voldoening aandrong voor bewoordingen door de Red. dezer Courant gebezigd iu hare slotrede vau een artikel barer Courant van 9 Maart, No. 08. Mag dezelfde Redactie, die op het schrijven van een lid der Eerste Kamer zweeg, op discussie aandringen bij de Amsterdamsche, die volstrekt niet van de Nieuwe Rolt. sprak De gansch niet malsche insinuatie van de Red. der A'. R. Ct. in No. 68 duidde een persoon aan, terwijl thans dc Amsterdamsche over een politiek onderwerp in ulgenicciie termen redeneerde. Mag die Redactie thans beantwoording vorderen, wanneer zij in vroe gere gevallen, het antwoord schuldig bleef? Het zwijgstetsel der N. R. Cl. is echter bekend genoeg; naar ondervinding, roert zij alleen de kwestiën aan, die volgens de wijze waarop zij die uiteenzet, ten gunste barer rigting voorkomen, voor liet ove rige spreekt zij als uit de hoogte van andere bladen, die niet in hare rigting zijn. Bezield door slaal'schc onderwerping aan het Thorbeckiauisinc; gelijk het paard in den Aismolenvoortdurend wentelend om de bevelen van haren Baad; in dagelijksch mechanisme voortgestuwd door hare geldhoofden, ue niets anders beoogen dan de vermeerdering hunner rijkdommen en die der handels-aristocratie, en wel weien dat de milliocnen scliats aan die Courant opgeoll'eid hun belang, zy het niet direct, dan toch indirect, steeds in de hand werkenzwijgt de Red. der Nieuwe Roti. Ct, als zij zich met spreken niet verdedigen kan. De Amsterdamsche Courant zwijgt teregt; doch wij' zullen spreken en antwoordengeheel on gevergd geheel ongeroepen treden wy op, om aan te toonen dat de «beschuldigingen,» waaromtrent de N. R. Ct. in het strijdperk wen SC hl le tredenwaarheden zijn. Des le eerder vinden wij ous daartoe genoopt, omdat de N. R. Ct. iu haren aanhef zegt: met «schouderophalen» te beantwoorden, wat blaad jes» schrijven. Voorwaar, zeer uaïf! Iemand doet u eene ïncdcdceling, zegt u eene waarheid, vraagt u explicatie van hetgeen gij geschreven hebt, en gij haalt de schouders op! Gjj stelt die ligchaams- bewoging in de plaats van yccslbeweging cu uw argument triomfeert! Zoo kunt gij ook volstaan met te zeggen: ik redeneer niet met u; even goed als schouderophalen kan ik u den rug toedraaien, en gillicht geargumenteerd! De N. R Ct. vraagt niet wal gezegd wordt, zy vraagt wie zegt. Een «groot blad» daagt zij tol discussie uit, maar voor I «blaadjes» liaali y.jj Ue schouders op. De Hedaclle der S. U. a. mas colder, in aan- jnetkiiig van haai' votum obedivntia'niet al te hard i gevallen worden, doch zou ineenen, dat de be schuldigingen, waarvan z(j spreekt, niet voldoende konden bewezen worden, «waarheden» te zijn, wanneer dc Prolcstanlsch-polilieke pers bleet' zwij gen. 7<j zou anders kunnen voorgeven, dat het stilzwijgen door de Amsterdamsche Cour. bewaard uit omnagt om te antwoorden voortspruit. Het is l',al WÜ den handschoen oprapen, door de N. R. Ct. toegeworpe: Haar regelmatig vol gende zal hare Redactie ons niet kunnen beschul digen niet eerlijk te zijn. Dc N. R. Ct. zegt: De Amtlerdamtche Courant redeneert eigenlijk niet, maar strijdt slechts met de gewone wapenen van insinuatie cn beschuldiging. Ten ceiste geldt de beschuldiging het amendement zelf. (Dat van den Ileer ran der Linden om den accijns op dc azijnen met 1 Januarij I860 niet meer te heflcn.) liet wordt genoemd «een aan de regering vijandig amendementen de meerderheid die het aan nam .i bestrijders der regeringaan welke zelfs pla gerij en belemmeren wordt ten laste gelegd. Ous antwoord is, dat de Amst. Cl. eeu degelijk argument aanvoert. Zij zegt, dat de Minister zich volstrekt niet verklaard heeft tegen de afschailing van den accijns op de azijnen, inaar eerst de be langhebbenden wilde hooren. Dus de Minister ver langde tijdruimte, om eerst te onderzoeken, wat de belanghebbenden zouden in te brengen hebben cn dan af te schallen. De Heer van der Linden verlangde echter eerst afschailing bij wet en dan onderzoek. Ons dunkt, dat, hetzij den accijns al of geen voordeel aan de schatkist brengt, men eerst behoort at' le wachten, wat ingebragt kan worden, door hen, die betrokken zijn in de af schailing, of bepaald voordeel of nadeel hebben bij de afschailing, voor en aleer het beginsel in de wet wordt gebragt. Dat de Heer van der Linden cn zijne politieke vrienden aan het euvel van voort varendheid mank gaan, of liever tijdens dit euvel op den weg «van onberedeneerde afschaffing,» ook volgens hun stelsel van le vrijen handel, wil len voorthollen, mag de regering niet beletten, om met beradenheid op haren weg voort te gaan. Ondervinden liet land en bovenal de gemeente be sturen niet de pijulyke gevolgen van de afschailings pressie der Tliorbeckiaausche partij Spreken de hoofdelijke omslagen en dergelijke in de gemeen ten, niet liet vonnis uit, over hare fraaije theoriën die in de praclijk zoo zwaar op den burger drukken? Het amendement was «een aau de regering vij andig amendement,» en zitting na zitting worden de voorbeelden van zulke geleverd. Immers wie kan ontkennen dat de Heer van der Linden en zijne politieke vrienden «bestrijders der regering» zijn, haar «plagen» en belemmeren?» Het Ministerie is niet naar den smaak dezer kamerleden. Dat wordt bewezen doorzyne optrediug, dealstemming der begroeting door den toemaligeu Minister den Heer Simons ingediend, kortom doordien aau alles wat vau dit Ministerie uitgaat, de goedkeuring der Thorbeckianeu wordt onthouden, of dewijl zooals uit de jongste jagtwet blijkt, dagen en uren over de meest nietige bepalingen, onder anderen over het zoeken van eijeren discussiën plaats vonden, liet Ministerie wordt, wij houden zulks staande «bestreden» «geplaagd» «belemmerd» door de constitulioneel-liberale partij, waaraan heler den naam van «revolutionaire partijvoegt; zij wil het Ministerie omverwerpen en een Ministerie Thor- bccke, dat is een anli-mouarchaul en anti-nationaal in zijne plaats zien. De N. R. Ct. zegt verder: ln de tweede plaats vinden wij hier weder, als in het voorbijgaan van dc bekende coalitie van twee zeer on natuurlijk vcrecnigde elementen» gesproken. Dat dit bc- teekent van liberalen en katholieken valt niet moeijclijk In een later nummer, omdat wij onze plaats ruimte hesparen en berekenen moeteu, de daaraan opvolgende en daarmede iu verband staande vra gen zullende behandelen, bepalen wij ons als slot van dit artikel lot «de twee zeer onnatuurlijk ver- cenigde elementen.» liet liberale element en liet katholieke clement zijn(wie zal zulks kunnen tegenspreken?) twee elementendie iu aanhoudende zeer natuurlijke tegenstrijdigheid staandie geene natuurlijke vereenigbaarheid kunnen vormen, liet liberale element wildenkenhandelenvooruitgang, sluit in zich liet arbeiden van den geest naar de wetten en de perken door de natuur gesteld, liet katholieke element, sluit het streven van den geest en het denken uit, vereenigt iu zich oudcrwcrpiug aan het gezag der geestelijkheid, trekt naar hare kerk het onderwijs, de geldmagt, de wetten, cu spreekt liet anathema uil over allen, die niet aau die kerk onderworpen zijn. Eeu verbond van libe ralen onverschillig van welke geloofsbelijdenis, met Katholieken, dicauu hunne geestelijken onder worpen zijn, is wij hebben het meermalen ge zegd eene monstruositeit. Echt Katholicisme en echt liberalisme is onvcrccuigbaar. De Nieuwe R. Ct, weet dit even goed als wij, maar mag niet beken nen dit te weten, want het levensbeginsel van het Tliorbeckianismc was die onnatuurlijke vereeuiging; zyn levensduur hangt af vau het langer of korter bestaan dezer vereeuiging, welke toch ten laatste, eveu als alle onnatuurlijkheden, verbroken zal wor den, of zich zelve zal dooden, tenzij haar uiteinde zich oplosse in een bloedbad van republikeinen. Ook in Nederland tieren roode republikeinen welig op. De Minister Tliorbecke stondtoen hy het hoofd van het Ministerie was, tusscheu zijn vorst en de natie. Ook Mirabeau stond lusschen zyn vorst en diens volk. Ook Mirabeau ging de repu blikeinen van 1795 en van vroeger vooruit. BINNENLAND, AMERSFOORT, 11 Juojj. In de zitting van de Eerste Kamer der Staten- Generaal op gister, is het wets ontwerp tot goedkeu ring eener ruiling tusschen den staat en de gemeente Amersfoort (huis van arrest) zonder discussie, met algemcene stemmen, aangenomen. Den 7 Junij is uit de Potmarge, nabij Leeuwar den, opgehaald het lijk van zekeren M.kleermaker aldaardie zich dien morgen daarheen had begeven om te baden. Door zijn hond, die hem vergezeld had, cn die zich op zijns meesters kleederen had neergevleid, om zijne wederkomst te verbeiden, werd de opmerkzaamheid der voorbijgangers ge wekt en het lijk dus spoedig gevonden. liet is nog al opmerkenswaardig, dat te Blok zijl, op eene bevolking van 1860 zielen, van primo Januarij tot ultimo Mei 1857, de sterften staan tot de geboorten als 7 tot 13, zoodat het getal gebo renen dat der gestorvenen bijna met de helft over treft. Uit het dertiende verslag van den toestand en de verrigtingen der Nederlandsche vereeniging tot afschailing van sterken drank opgemaakt °den 17 April jl.blijkt, dat de toestand dier vereeni ging steeds gunstiger wordt, zoo wel ten opzi-te van hare uilbreidiug als van hare innerlijke kracht. Het getal leden bedraagt 11096, waaronder 1951 vrouwen. Het getal afdeelingeu is sedert een jaar niet twee vermeerderd en bedraagt thans 51. Het geul correspondenten is lot 306 geklommen. De ontvangsten over 1855 hebben bedragen ƒ4822 88' de uitgaven 4797,10; batig saldo 25,78. Iu het Nosocoinium Academicuin te Gronin gen, is eeu 13jarig jongeling, opgenomen die door eene betreurenswaardige onvoorzigtigheid "eheel vau ziju gezigt-vermogeu is beroofd. Hem weid nl. door een metselaar, niet een truflëlkalk in deoo"en geworpen, waardoor de doorschijnende deelen der oogen geheel onvatbaar zijn geworden, om lichtin- drukken op te vangen. Zagen de inwoners der gemeente IJsselstein met verlangen den dag te gemoet, waarop zij zou den worden bekend gemaakt met den uitsla" der Herstemming van een lid voor den Gemeeuleraad die hunne belangen waardiglijk zoude voorsUan op den dag van de opening der ingekomen stem briefjes. bleek als zoodanig gekozen te zijn, de lleer C. van Stockum, met 58 stemmen, terwijl de Heer Mr. C. Visser, griffier bij het Kantougereet 42 stemmen op zieli vereenigd had. Iu het geheel' waren ingekomen 102 stembriefjes, waarvan 2 van onwaarde werden verklaard. Heeft het meerendoel der opgekomen kiezers deu lleer C. van Stockum lot vertegenwoordiger hunner belangen gekozen zoo wordt de wenscli geuit, dat hij in deze betrek king met waardigheid eu vrucht moge kunnen werkzaam zijn. Te Huizen, vond de botveuter P., een bejaard man, te huis komende, zijnen zoon in bescbooken toestandeen hevig geschil ontstond ouder beiden de vader greep in hevigen toorn ontstoken den losbaudigcn zoon in de borst eu wilde hein tuch tigen, doch op eens werd zijne hand krachteloos cn achterover stortende viel hij dood neder; eene zenuw beroerte had den ongelukkige getroffen. In l land vau Cuyck, N. Braband, zyn, even als elders, als n*t name in sommige Geldersche streken, zooveel meikevers geweest, dat het gem. bestuur te Groot- en Klein Linden een cent per poud kevers heeft uitgeloofd. Er wareu gezinnen, die op een dag 500 pond leverden, en in't geheel zijn er iu 6 dagen tijds 20 duizend pond van aau- gobragt, die dadelyk, iu kokend water geworpen, lot mest gebezigd zyn. Naar wij vernemen, is te Groningen in het huis vau arrest gebragt eene dienstmeid, oud 36 jaren, wonende te Marumdie verdacht wordt gehou den van in den nacht van deu 21 sten op den 22sten Mei jl. moedwillig den dood te hebben veroorzaakt vau een kind, waarvan zij even te voren in dien nacht, ten huize van den landbouwer J. R., te Ma- runi, was gevallen. Eene arbeidersfamilie te Zutpheu, waarvan een der kinderen by anderen diende, had het over schietende middageten voor hare ouders ten ge-

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1