AHEBSFOORTSGHE CO UR AST. W'1 van V R IJ D A G, •AS 49®^,;.;^; 26 Junij d857* 4-, Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingsaags en Vrijdags. -De Prijs van het Abonnement is f I.5Ü in de 3 maanden. Van Adverteutiën, van 1 tel 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het /.egrlrcgt. Afzonderlijke nummers, /0,10Brieven franco. —Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. tan Oteff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-üirecteuren in het llijk. K E X X I S G K V I X f. E X. pURGEMEESTKR ca WETHOUDERS nea GEMEENTE A MERSFO Uit T, Brrn*cn ter kennis van de ingrxetenen, dat door den Raad dezer gemeentenaar aanleiding van art. 190 van het Algemeen policiu reglement voor de gemeente Amers foort, is vastgesteld hel navolgende Reglement tart dienst voor de Brandweer te Amersfoort. Artikel 1. Bij iedere der grooie spuiten zullen in dienst zijn: Een Brandmeester. Twee Onder-Urand- Uteesters. 'firn Commandeurs. Bij iedere der spuiten No. 14 en 396, en No. 2 en 372 Bumpers. 2 t'ijpgaslen. 32 Slangen- leiders- 11 lainlaarn- of Flambouwdragers. 16 Geëm ployeerden voor zeilen en ladders. 2 Gcreedschapzak- aragers en 1 Werkman. Bij de spuit No. 6: Een Brandmeester. Een Onder- Braiidmeestrr 32 Manschappen als waterdragers, poui- perssl.iogenhouders en pijpgasten. Bij rlke der kleine spuiten: Ken Commandeur en 10 manschappenwelkenaar aanwijzing van den Com mandeur de werkzaamheden zullen verrigten. Bovendien zijn er zes Comiiiissarisscii tol berging van goederenen zullen worden langer leidvoor iedere der Wijken A tot en met E, (wee Oproepers cu, voor iedere der Wijken G. II en 1. ven Oproeper. Art. 2 De ouderscheidiugstcekeneu zijn; voor de Led.n run het Brand-Coltegie (met uitzondering van den Yoorsilterj. een wil lint «net roode streep, om den hals te dragen, en, ingeval van brand luj uacltl tevens voorzien van eencn lantaarndrager met brandende lantaarn van wit glas, en den Yoozilter ceue dergelijke van rood glas; voor den Brundmeester een wit geverwde stok mei rooden bol eil platten knop. waarop hel nummer der spuit cu liet wapen der gemeente; terwijl zij mede. ingeval van Brand hij nacht zullen voorzien zijn van eeneu lantaarn drager nut brandende lantaarn, waarop, opeen der gta- *eli, het nummer hunner spuit grschilderd is; voor de Under-Brandmeesterseen gelijke stok als voor den Brandmeester, doel» sunder het wapen der gemeente voor de Commundturseen groene slok, ter lengte van I el, 40 duim. waarop, in witte verf. hel nummer der spuit of aanjager, met de letter S. of A.; voor de Commissarissen tot berging tan goedereneen rood lint. om den hals te dragen; voor de Gereedicha/iszukdragers en den B erkmaneen zwarte armband, met het nummer der spuit in wil cijfer; voor de overige geaffecteerde» ren linnen hand om den linker arm te dragen, waarop, iu zwart cijfer, liet num mer der spuit met den letter A. of S. liet ondei-seheidingsteekeii voor de vrijwilligers, bedoeld Bij art. 206 van hel pulicie reglementbestaat uit eeneu penning van zink. waarop het wapen der gemeente ge schilderd. aan een koord om den hals te dragen. Art. 3. De Brandmeester is bevelhebber der spuit. Hij wordt, hij ziekte of «ililalenieilis vervangen door den oudsten in jaren der Onder-Brandmeesters bij zijne spuit. Hij is veipligt van zijn beletsel vooraf aan dezen en aan den Voorzitter van liet Collegic van den Brand ken nis te geven. Hij zal rrn inventaris houden van de goederen en ge reedschappen tot zijne spuit bchooroiideen in hel spuit- huisje ol andere bergplaats voorhanden. Art. 4. De Commandeurs zijn vcrpligl, ingeval van ziekte of afwezigheid van langer dan 21 uren. daarvan aan den Brandmeester hunner spuit kennis te geven. Ite verdeeling hunner werkzaamheden is overgelaten •an den Brandiu. ster. Art. 5. De Commandeur cencr kleine spuit is bevel hebber van dezelve en, als zoodanig, met de bewaring daarvan belast. IIij is verpligt aan het Collcgie toegang te verleenen tot de bewaarplaats en, ingeval van ziekte of afwezigheid van langer dan 24 urendaarvan kennis te geven aan den oorzilter van het Collegic, die alsdan in bet bevel der spuit lijdelijk voorziet. Art. 6 De Commissarissen tot berging van goederen zijn heiast met de zorg om de voorwerpen in het brandend gebouw of. zoo noodig die in belendende gebouwen voor banden in veiligheid te doen brengen en bewaren. Zij zullen daartoe de hulp kunnen inroepen der Brand meesters. welke hun de noodige manschappen zullen toe voegen. van de zoodauigeuwelker dienst hij de spuiten voor bet oogenblik kan gemist worden. Fertolg hierna.) •teldaan wicn ied:r verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet. te voldoen. Gedaan en op de gewone plaatsen aangeplakt te Amers foort, den 22 Junij 1057. De Burgemeester voornd. A. G. WlJELiS. BURGEMEESTER cv WETHOUDERS deb GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien art. 56 van het Algemeen l'olicie-Reglciucnt voor de Gemeente Amersfoort, Brengen ter keitiiisse van de Ingezetenendat een ieder vrrpligt zal zijn, vóór Dmgsdug aanstaande, des namid dags ten 4 uur, de Straal voor, achter en ter zijde van zij-ie woning of van de door hem gebruikt of beheerd wordende gehouwen of erven te wieden of Ie doen wieden; zullende, na verloop van dien tijd, de nalatigen worden grstraltovereenkomstig de bepalingen van bel bovenge noemde Reglement. Amersfoortden 23 Junij J857. Burgemeester en elhonders roornd. A. G. WIJKHS. De Secretaris W. L. SCHELTUS. di BURGEMEESTER dzr GEMEENTE AMERSFOORT Brengt ter kennis der Ingezetenen, dat het door den Heer Commissaris des Knuiugs «eculoir verklaarde Kohier Wo. 2 voor de Belasting op het Personeel der W ijken rjc" E ,n dtle Gemeentedienst |8«/ aan den Meer (Jutvangcr der Directe IkUtliugcn ik u-r baud gv- BINNENLAND, AMERSFOORT, 2b J u n ü- Z. M. heeft eervol ontslagen den inspecteur der posieryeu van de ie klasse voor de prov. Noord- Holland en Utrecht, de lieer 1'. A.Pols te Utrecht en als zoodifliig Benoemd Mr. B. van Hasselt, residerende te Utrecht. Z. M. heeft heuoemd: lot Poldermeesters van deu polder 'sGravesloot G. P. Baelde eu van den Polder Kainerik MjjzydeT. de Lange, beide Provincie Utrecht, Op deu 21 sten Julij e. k. zal fe IJsselstein de verkiezing plaats hebben, voor drie leden van deu gemeenteraadwelke als zoodanig dit jaar moeten altredenwaaronder ook tevens de lieer C. van Slockuiii behoort, onlangs daartoe verkozen. Naar ineu verneemt, is ook de veiiichliug des nieusclidonjs door middel van gazlicht aldaar in te voereneen onderwerp van belangstelling bij verschilleude personen geworden, lu hoe verre de stedelijke regering daartoe zal knuneu medewer ken zal later wel oudervondeu worden. Men verneemt, tiut de lleercn G. en II. Sa- lomonsou hunne te Mij verdal beslaande fabriek, de Koninklijke Stoomweverij, op nieuw wil'en uitbreiden eu in hel hij te houwen gedeelte 120 stuom-weefgetouwen plaatsen, ter vervaardiging van J eu J siinliugs eu cambrics, zoodat nu iu ge meld etablissement ongeveer 000 stooui-weeftoe- stellen werken zullen en hier weder 00 a 70 uieu- sclien huu brood kunnen verdienen. Een zesjarig knaapje te Üirschot nabij een bij ruimen wind iu gaug zijudeii korenmolen spelen de is door eeue wiek zoodanig aan hel hoofd ge- trollen, dut liet bijna iu leveuloozeu toestand bij zijne grootouders is te huis gebragt. Kan de achteloosheid dier grootouders de billijke beiisping niet ontgaan, nog veel meer berisping verdient de verregaande en onverantwoordelijke zorgeloosheid der plaatselijke policie, die gedoogt dal ecu molen, nabij liet dorp slaaude eu waarvan de wieken bijua den grond raken, viy en onverlet kan worden genaderd. Indien eeu bestuur niet bij magie is den eigenaar van den molen te dwingen tol het plaalseu eener behoorlijke omrasleriug, die zulke ongelukken voorkomtwaarom dan geeuc algemeciie maatregelen genomendaar loeit de treurige ongelukkeu van dien aard, alleen door het geheel vrije vuu het terrein, waarop molens slaau, zoo vele zijn Te llarlingen geschiedde een dier voorvallen welke schier uilsluitend lot de gevolgen van deu sterkeu drank belmoren. Twee soldaten van het garnizoenin beschonken toestand en gevolgd door een hoop jongens, zwierden met outbloote bajonet ten langs de straat eu dreigden met veel beweging de toeschouwers te zullen doorsteken zoo zij hen te na durfden komen. Een gereglsdieuaar vermaande hen de wapens op te stekeu, om ougeiukken le voorkomen; dit baatte niel; ook zijn bevel om dit te doen werd bespot. Hierop ontnam de geregls dieuaar een der beschonketien zijn wapen, en otn het andere maglig te worden, viel eeneworsteling voor, die gelukkig, en boven verwachting, zonder bloedstorting alliep. Toen de gereglsdieuaar ver volgens hulp bekwam, werdeu de militairen iu verzekerde bewaring genomen. Gelijk van zelf spreekt, het volk hield het met de gearresteerden. Meermalen is in de dagbladen de vraag geop perd, waarom de militairen hier te lande buitelt diensttijd gewapend mogeu gaan, daar dit nooit iels goeds te weeg brengt, en wordt die vraag by deze herhaald. lu den Tielerwaard zijn dit jaar ontzettend veel kersen; ze zyn echter nog klein van stuk en verpacht tegen 7 cents het Ncderl. 1ï, grooleudeels voor Engeland liestemd. Nadat men sinds ecnige weken en na ver schillende mislukte proevenontzettende toebereid selen had gemaakt, om de te Vlissingen voor de Westerhaven gezonken Engelsche stoomboot Ra- vensbourne boven water te brengen, nadat men drie en twintig kettingen, wier verbazend» kracht men lievorens had onderzocht, met ongelooflijke inspanning onder waler zond en om het gezonken schip had aangehragt. zoodat hel als het ware in een net van reuzenschalir.en hing, twijfelde men niet meer aan den goeden uitslag, en werd het wetk der ligling den 20 Junjj op nieuw beproefd. Even als vroeger doken twee groote stoom booten en vier bombardeerbooten inel den neus in het water endaar deed zich een rammelend ge kraak en dof gerommel hooren, als bij bet ia* storten van rotsgewelven; de stoom-en vaartuigen, vrij van de ijzeren boeijen, die hen nederwaarts trokken, rezen trillend in de hoogte; de kettingen waren gebroken en alle menschel ij ke krachtsin» spanning totaal mislukt. Men gelooft, dat dit de laatste proef zal zijn, en daar de ligting onmoge lijk Sv.iiijnt, wordt dit iu het belang dier stad als hoogst wenschelijk beschouwddaar het voor schepen, die iu ot uit de haven zeilen, moeijeljjk wordt, zonder averij de zware stoomschepen en bouibardeer-galjooteu, die hel gezouken vaartuig omringen, te uiijden, hetwelk vooral bij duister weder of harden wina zeer gevaarlijk wordt en de vaart zeer bernoeijelijkL Dezer dagen werden te Nieuwe Diep 450 schepelingen van bet ter reede liggende fregat Prins Frederik der Nederlanden, welker diensttijd geëxpireerd was, uit Zr. Ms. zeedienst ontslagen eu uulvingen hunne afrekening. Eene belangrijke som me gelds. naar men verzekert ƒ51000, werd huu uitbetaald, waaronder niet begrepen zijn do gagiëu der ondei-officieren, welke hunne te goed gemaakte gelden aan het Ministerie vaa Marine ta 's Hage moeten ontvangen; er zijn. naar men zegt, schepelingen, die meer dan /"«GOontvingen bel is te bejammerendat dit geld bij vele hun ner in roekeloosheid en losbandigheid wordt ver spild, tot dat zij ten laatste genoodzaakt zijn, op nieuw bij de marine dienst te nemenom wederom gedurende vijl ol zes jaren een moeijeiijk en ge vaarvol leven door te brengen. Op den 19 Junij na de middag waren eenige landbouwers te Sleeuwijksmoer (onder die gemeente) bezig met veeubrandeu. Spoedig lag dan ook het tol branden bestemde veen in asch; doch door de buitengewone droogte en felle oostewind, kon men het vuur geen meester worden, en deelde zich dit aan de naastbijgelegene veenen en eindelijk ook aan de te veld slaande turf mede; en hoewel door de menigte eigenaren al het mogelijke tot blussing werd iu 't werk gesteldpoogde men lang te vergeefs, liet vuur te stuiten en weet men nog niel waar het zal ophouden. Ooggetuigen verklaren, dat hel schijnt, als ware ai het veld en veen met buskruid bestrooit, zoo lel en spoedig brandt alles weg. Naar men verneemt hebben op meerdere plaatsen dergelijke veenbranden plaats. Eergisteren is te Amsterdam ter beschikking der justitie gesteld een beruchte zaakwaarnemer en houder van een zoogenaamd commissie-kantoor aldaarwegens het afhandig maken aan een zeeman van eene portefeuille, waarin ƒ200 aan bankpapier. De te Ootmarsum gehoudene jaarlijksche keu ringen, harddraverij en wedrennen van paarden, bewezen wederom, dat het paardenras in die stre ken meer en meer in bloei vooruit gaat; er was een aauzieulyk getal schoone eu puike paarden voorhanden, die in ren en draf bewezen, dat zj) ook daarin van zessen klaar waren. Groot was de menigte, die onder begunstiging van het schoonste weder, van alle kanten was zamengekomen, om dit zoo in den smaak vallende feest by te wonen. Een goed bezet muziekcorps droeg er het zyne toe bij, om de feestelijkheid van den dag te ver- Imogen. De ritten die na afloop der keuringen 's middags ten 12 ure begonnen en ten 7 ure eindigden, zijn zonder de ininsle ongelukken in de volmaakte orde afgeloopen. Veertien aanzienlijke prijzen en premiën werden door de Commissie aan de overwinnaars uitgereikt en des avonds wer den er twee paarden voor den aanzienlykeu prys van ƒ1100 afgeleverd. Het feest werd met eene druk bezochte avondpartij besloten, die tot in den morgen voortduurde. Hendrik Fransen, oorspronkelijk Roomsch* Katholiek en geboren in Oost-Friesland, doch sedert een paar zomers als timmermansknecht te Oude- l'ekela werkzaam, na op laatstleden Vrijdag, ten overslaan van den Kerkenraad, op eene zeer vol- doende wijze belijdenis des geloofs te hebben af gelegd is als lid der Hervormde Kerk op eene pleglige wijze bevestigd. Tevens dieue als bewfli van de edele gevoelens van dezen persoon, dat bijzijn kostgeld, otn zoo mogelyk de achteruitgang van zijn huishaas te voorkomen, wyl deze door ziekelijkheid belet wordt zyn handwerk uit Ie oefeneueigenwillig tol vijf gulden per week beeft verhoogd. In het laalst der vorige week is het heil dor zwemkunst weder voldoendo gebleken. De knecht vuu den te Mcppel wenenden schipper Meiboom,

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1