AIEBSFOOBTSGHE CODRAET.-W ran BI IS GS DAG, J* t .K 2S Juli) dS57. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingsdat en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, van 1 tot 6 repels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegclregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. van CUeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Poet-Directeuren in het Rijk. De besliste Brandvraag. Verscheidene weken van beraadslaging in de Tweede Kamer der Siaten-Generaal zyu voorbijge sneld met belangstelling werden de woorden der volksvertegenwoordigers door een groot beschaafd deel van liet Ncderlandsche volk gelezen, en eindelijk is de wet, die zoo lang de gemoederen verontrust en gaande gehouden heeft, met 47 tegen 13 stem men aangenomen. De taakdie de groote meester niet op zich durfde laden, waartoe de «grijze meesterslechts schoorvoetend zijn colega van Reeneti liet overgaan en die de oorzaak van den val des grijzen meesters werdis door het Ministerie van der lirugghen ten einde gcbragL Vrij mogen de liberale en liberalistische bladen zooals het UundelsbUulNieuwe Holt. Courant, Arnh. Cl. en consorten den zegekreet aanheffen, dat ook dit Ministerie veelal aan de eisschen der oppositie toe gaf; vrij mogen zij uitbazuinen, dat ook bij de discussiën der onderwijswet, de oppositie, de re gerende party loonde te zyn, wij, die niet op woorden maar op daden wijzen, wij zeggen eenvou dig: de onderwijswet, die volgens artikel 194 der grondwet van 1848, noch door en onder Thorbecke, noch ouder van Hall kon tol stand gebragt wor den, is onder liet Ministerie van der Brugghen tot stand gebragt. Die daadzaak is daar; en moge nu al het verzoeningsiniddeldat zoo lang gezocht werdniet volkomen gevonden moge nu al artikel na artikel door de oppositie naar hare wijd uileenloopende inzigten geplooid zijn, bet feit is daarNederland heeft eene onderwijswet ver kregen. Zeven en veertig volksvertegenwoordigers waar onder één als ollër op het altaar ces Vaderlands jwie zal hem wrakenzich een woordliet welgevallen stemden voor de wet, welker beraadslagingen onder de schoonste bladzjjden der Ncderlandsche parlementaire geschiedenis zullen gewaardeerd worden. Bedaarde, Vaderlandslievende uiacussie kenschetsten onze vertegenwoordiging. Werpt den blik terug op de discussiën in de Bel gische kamers bij de kloosterwet, op die in het luigelsche hoogerhuis bij de Bill ter wijziging van den parlementseedop de woelingen van de Pruisische Jonker-partij, op Frankrijks senatoren, die, op de plaats door Mirabeau, Uobespicrre en Banton betreden, onder het ijzeren juk van den kroonroover gekromd zijn, op de Cortes in Span je, waar de Generaais-Volksvertegenwoordigers de naudcu aan de gevesten hunner degens slaan, op de Vereenigde Statenwaar vuistrotting en pistoolhet slavcrnij-pleit lusscheu vertegen woordigers van den vrijstaat gaande houden dan mogen wij, Nederlanders, trotsch op onzen rusligen landaard zijndie nu weder zoo ruimschoots by de discussiën over de onderwijswet doorstraalde. De daarstelling dezer wet zal de grondslag zijn van het beoogde doel: brave burgers voor den staat te vormen. Zoo is dan de brandvraag eindelijk beslist, de ontknooping dezer groote parlementaire actie ge schied, en zijn de gemoederen bevredigd, ofschoon ook wij het betreuren, dat ten gevolge van dien, de grootsic theoretische staatsmanwaarop Neder land ooit bogen mogt, van het staatstooneel aftreedt. Voor de daarstelling der onderwijswet heeft het Ministerie den dank van het Vaderland verdiend. AMERSFOORT, 27 Julij 1837. Gister avond ten 10J ure is, in digte duister nis, de persoon vankomende uit hel Palerimterstraatjcin het water der Lange Gracht gevallen, doch spoedig door een militair en eenigc burgers op het drooge gebragt. Men schrijft dit ongeval aan het niet-branden «Ier luutaarnen te Amersfoort toe, lu het huis van arrest te Amersfoort is ge vankelijk hinnengebragt zeker persoonbeschuldigd van feitelijkheden tegen de eerbaarheid eener minderjarige. Wij vestigen nogmaals de aandacht onzer stad- genooten op de bad- en zwemiiuigiing des lieeren Schoterman en raden hun aan ook hoofdzakelijk als maatregel van gezondheid, nog van de weinige o maanden van liet bad-saisocn party te trekken. In de uren uitsluitend voor Dames bestemd, eene gun stige verandering gekomen zijnde, namelijk van 9 ure 's morgens tot 12 ure 's middags, twijfelen wy niet, of vele zullen daarvan nog gebruik maken. Dezer dagen is door de r egt bank te Groningen "J veroordeeld tot eene geldboete tan acht gulden en in de kosten, een sjouwerman te dier stede, en wel Ier zake het beleedigen van een havenmeester tijdens deze was in de uitoefening zijner funcCeii. Wederom eene waarschuwing voor anderen, die zich aan dergelijke feiten schuldig maken, om bij eventuele aanraking met ambtenaren, ook als men meent dat deze hunne bevoegdheid te buileu gaan, lijdelijk te blijven, en geen eigen regter te willen zijn, maar zich alsdan over het vermeende onreyt bij den bevoegden regter te beklagen. Te Amcrongen zijn tot leden van den gemeen teraad herkozen de heeren A. van RoordDr. J. II. Coolhaas en Dr. N. B. Donkersloot. Z. M. de Koning heeft pensioen verleend aan Mr. C. A. Bethaan Macaré, ontvanger voor de bur gerlijke acten en der successieregten te Utrecht ƒ4000. Z. M. heeft aan eene commissie uit de staten van Drenthe, belast om zich naar 'sGrareubage te be geven, ten einde: 1°. de belangeu der provincie Drenthe by de spoorwegverbinding van de noordelijke provinciën met de overige gewesten des rijks by de Regering te ondersteunen; en 2°. de afdoening der zaak betreflënde de verbetering van het Mep- perderdiep te bevorderen, magtiging verleend, om na de tegenwoordige zomer-vergadering hare werk zaamheden voort te zetten. De Minister van Buitenl. Zaken ontwarende dat er bij zijn Departement nog dagelijks verzoe ken inkomen van oud-militairen van het Fransche keizerrijk, tot het indienen yfp bewijsstukken, ten einde te deelen in het legaat van Keizer Napoleon I brengt ter kennis van wien zulks zou mogen aan gaan, dat die nadere aanvragen zonder verder ge volg zullen moeten blijven, als zijnde de verdeeling der gelden, ter zake van dat legaat beschikbaar gesteld, door de daartoe benoemde commissie be reids geschied en onherroepelijk vastgesteld. Het bovenstaande moge ten an'-oord strekkeu aan de menigvuldige adressanten. die de over gelegde stukkeu terug verlangen, wordenuitgenoo- digd, zulks binnen drie maanden aan het Depar tement van Buitenl. Zaken, met naauwkeurige opgave hunner adressen, te vragen. Iu de ge neente Reiselnabij Hooge en Lage Meerde, heeft een hevige brand gewoed, waarbij vier huizen, met de daarbij behoorende schuren, zijn in de asch gelegd; da landbouwerij van Jan Ivo is tot den grond afgebrand; de man en vrouw hebben zware brandwonden bekomenterwijl het Gjarig zoontje reeds aan de bekomen brandwonden is overleden. In den stal van Ivo zijn zes koeijen en een paard omgekomen. Van de meubelen en landbouwgereedschappen is niets gered. Zekere kofkapitein M., is te Harlingen gear resteerd beschulu.gd van in het laatst des vorigen jaars zijn stuurman in de Middellandsche zee met hulp der matrozen over boord te hebben geworpen. Deze beschuldiging geschiedt ingevolge de verklaring van den scheepsjongenwelke zich toen aan boord bevond, en die aan de bevoegde autoriteit mede gedeeld heeft, dat gemelde stuurman zich nog aan de klampen van het schip vasthield, maar dat men door schoppen tegen zijne handen den vermiste ge noodzaakt heeft zich los te latenzoodat deze daarop eene prooi der golven werd. De policie meende de geheele bemanning te arresteren, doch de equipage bleek sedert het vorige jaar verwisseld te zijn, en er was nog slechts daarvan een Slceswyk-Holstein- sche scheepsjongen aan boord. GEMENGDE BEttlGTECT. Een vioolspeler, die te Londen een concert gaf en bij den aanvang uitgefloten werd, legde zijn strijkstok weg en begon het eerste gedeelte van zijn stuk regelmatig met begeleiding van piccicato te fluiten. De toehoorders door dit zonderling concert verwonderd, barstten in luid gelach uit, juichten hem toe cn lieten hem daarna zijn concertstuk op de viool vervolgen. Nabij Marietto in N. Amerika is een passagiers- trein uit het spoor geraakt en een der rijtuigen 53 voet naar beneden gestort, waarbij 4 personen gedood en 20 gekwetst werden. Dc Oostenryksche vereeniging tot bescherming der dieren is door het Ultramonismus in den ban gedaan, als zoude die vereeniging het materialismus iu de hand werken. Een groot gedeelte der stad Port-au-Prince is door brand vernield. Iu eene steenkolenmijn bij Bergen, in Henegou wen, heeft eene gaz-ontplofling plaats gehad, waar door 13 werklieden ernstig zyn gewond. Twee hunner overleden aan de gevolgen. l)e Oostenrijkschc dagbladen hebben instruction van hooger hand ontvangen om het getal huwelyks- advertentiën niet te zeer te laten toenemen en het •Jaarin aanstoot geveude te verhinderen. Ter plaatse, waar Luther naar den Wartburg ontvoerd werd, is een gedenktceken opgerigtdat zaturdag kerkelijk ingewijd is. Het stoffelijk overschot van den hertog van Reich- stadt, de ongelukkige zoon van Napoleon I en Maria Louise, zal eerstdaags van Schönbrunn naar Parijs gebragt wordenom het in de Invaliden bij te zetten. De arrestatiën te Parjjs ten gevolge van het com plot tegen bet leven des Keizers blijven voortduren. Zij werken nadeelig op de beurs. Een geleerd genootschap te New-Orleans had eene belooning van 100 dollars uitgeschreven voor de beste beantwoording der vraag: welke zyn de zekerste middelen om de ralten te vernietigen? Zekere Dr. Franscaslis heeft den prijs ontvangen, hebbende bij het volgende laconische antwoord ingezonden: Men vermenigvuldige het aantal katten. Verscheidene Engelsche Officieren hebben hun ontslag ingezonden, omdat zij zich in hun eergevoel gekrenkt achtten door de onzachte bewoordingen waarmede de opperbevelhebber zijn ongenoegen te kennen bad gegeven over de weinige tucht en geoe fendheid. Die heeren denken waarschijnlijk, dat een officier alleen zijn aanstelling heeft om gediend te worden en niet om te dienen. In een handelsbrief uit Hongarije wordt gemeld dat in dit jaar geene overstrooming van water, maar van granen te wachten staat Alphonse Karr, de geestige schrijver van de wes pen is groetenverkooper en bloemist te Nizza gewor den. De witte en roode muts, die Vidocq, de beruchte chef der fransche geheime policie, gedragen heeft, is onder zijne nalatenschap gevonden. De fransche regering zal 180,000 fr. aanwenden voor den aankoop van het graf en het woonhuis van Napoleon I op St. Helena. Het monument voor Guttenberg, verheft zich thans als merkwaardig kunststuk in de nabyheid van het Güthe-uionument en werd plegtig onthuld op den dag dat keizer Alexander zich te Frankfort bevond. Uit Beijeren worden onlzagchelijke hoeveelheden kersen, die daar maar IJ cent het pond kosten, naar den Beneden-Rijn en naar Engeland gezonden. De heer Malou, bisschop van Brugge heeft een lievig schotschrift uitgegeven, getiteldde valschheid van het Protestantismus aangetoond-, welke lasteringen daarin zijn opgehoopt, zullen wel niet behoeven gezegd te worden. Te Brussel hebben zich een dertigtal vrouwen ver- eenigd om met den boog te schieten en zich onder de bescherming der maagd Maria geplaatst. Het ware beter, dat die leden dezer vrouwen-societeit zich zouden oefenen den bezem te hanteeren. Politiek—Katholieke ondersteuning. Scirtopodes geeft eene allergewigtigste waarschu wing. Zij betreft het feit, dat de liberalen gewoonlijk ondersteuning vinden bij de Katholieken. De lezer bemerkt dat de schrijver toch niet Katholiek is. Maar hier komt het toch karakteristiek uit «De libe ralen vinden ondirslmning bij de Katholieken zegt hij. Al hij Katholiek ware, zou hy geschreven hebben: de Katholieken vinden ondersteuning by de liberalen. Juist omgekeerd. Men ziet bet klaar; de quasi-Iiberalen (de echte verlangen zulk eene ondersleuning niet) wanen, dat de Katholieken hen ondersteunen. De Katholieken zijn verre van te deuken, dat zij ondersteuning verleenen. Maar zy meenen dat zij ondersteuning genieten. Alqui, ergo. Zij misleiden elkander. Beider belangen loopen dan ook vreesselijk uit elkander. De schrijver erkent het zelf. Waartoe helpen zij dan elkander Ilier geldt de fabel van de muis en de kikvorsch. Eene muis ging op den rug van een kikvorsch zitten, zoo bragt dc kikker haar tot midden op het moeras. Toen dook de kikvorsch op eens naar onderen en liet de muis midden op het water drijven tot zy verdronk. Stel eens, dat de quasi liberalen de muis zyn. Nu voeren de Katholieken als de kikkers, deze tot midden op hun standpunt. Wat zal het zijn als zy den tijd eens daar zien om in hunne poel te duiken? Zij zullen dat zeker vooreerst niet doeu. Maar het ligt toch altijd in hunne natuur! Wanneer het, wat God verhoede, eens zoover komen mogt, dan zouden de liberalen zich toch zeker beklagendat zij de ondersteuning van die secte hadden verlangd. Hunne belangen strooken zeker nog veel meer, met die der ellen digste oligarchen, dan met die der party, welker ondersteuuing zij feitelijk erkennen te genieten De schrijver erkent het zelf. het Katholicisme is de vijand van Couslilutiendc vyand van al wat liberaal is. Wij moeten dus, wy stemmen het den schrijver volkomen toe, onze liberale instellingen

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1